Λεγεώνα των ξένων

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Prinz Eugen έγραψε:Μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς με τον δικηγόρο, δηλαδή θα πρέπει να πληρώσω δικηγόρο; Επίσης έχω ακούσει ότι έχει πολλούς ναζι στη λεγεώνα, ισχύει; Μόλις φτάνεις Παρίσι π. Χ. Που πρέπει να πας ακριβώς για να σε βάλουν στο λεωφωρείο;



Όχι δεν έχει ναζί, είχε ναζί όταν τελείωσε ο Δεύτερος παγκόσμιος και όλοι οι Ναζι έτρεξαν στην Λεγεώνα για να αποφύγουν τις δίκες.

Αλλά η Λεγεώνα ακόμα και σήμερα απαρτίζεται από φασίστοστραυτόκαυλους, εγκληματίες που θέλουν να γλυτώσουν κτλ.

Άβαταρ μέλους
GiorgosGlock19
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Σεπ 09, 2016 12:14 am
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από GiorgosGlock19 »

Φιλε και κάτι άλλο... με το κινητό τι παίζει; (γιατί έχω διαβάσει στην ιστοσελίδα τους οτι θέλουν κινητό χωρίς κάμερα)... υπήρχε κάποιο τηλέφωνο στην λεγεώνα; ... που πρέπει να πας για να σε βάλουν στο λεωφορείο; ... είμαι 26 ετών και ζητάω πληροφορίες γιατι σκέπτομαι να παω...
Η Σφαίρα ενός 15χρόνου είναι εξίσου αποτελεσματικη με ενός ενήλικα...lord of war
Άβαταρ μέλους
Utumno
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 26, 2016 2:13 am
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Utumno »

Αντρακο, εδω επισημη σελιδα http://en.legion-etrangere.com/

κι εδω η unofficial http://foreignlegion.info/

Εχει και στις δυο σελιδες πολλες πληροφοριες, δες τες κ τις δυο.
Άβαταρ μέλους
GiorgosGlock19
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Σεπ 09, 2016 12:14 am
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από GiorgosGlock19 »

Φίλε μου τις εχω δει εδω και καιρό αυτές αλλά είναι αλλιώς να τα διαβάζεις απο κάποιον που πήγε τώρα πρόσφατα...
Η Σφαίρα ενός 15χρόνου είναι εξίσου αποτελεσματικη με ενός ενήλικα...lord of war
Άβαταρ μέλους
Skotos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 09, 2016 2:19 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Skotos »

Καλησπερα θελω να παω λεγεωνα εδω και 6 μηνες ο λογος που δεν εχω παει ειναι γτ εχω ξεκινησει μαθηματα γαλλικων γτ δεν ξερω καμια ξενη γλωσσα σε λιγο καιρο θα παω στο θεμα μας τωρα.1) υπαρχει το 2 ρεπ που ειναι η ειδικες δυναμεις της λεγεωνας αν δεν κανω λαθος πως πας το δηλωνεις;

2) αν σε δεχτουν και βγεις ζωντανος στα ποσα χρονια παιρνεις συνταξη;

3) _ Μεχρι τι αξιωμα θεση φτανεις δεν εννοω στην 5ετια αλλα σε περιπτωση που κατσεις γ παντα. Ευχαριστω εκ τον προτερον.

Άβαταρ μέλους
manos959
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2015 3:43 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από manos959 »

Καλησπερα φιλοι μου.Απανταω γρηγορα σε μερικες ερωτησεις που ειδα.

Το 2ο rep ειναι μοναδα αλεξιπτωτιστων και μπορεις να πας φυσικα αλλα εξαρταται απο την βαθμολογια που θα συγκεντρωσεις στην 4μηνη εκπαιδευση (γενικα το ιδιο ισχυει για ολα τα τμηματα, τεθωρες, μηχανικο κλπ κλπ, δεν ειμαι απολυτα σιγουρος). Για συνταξη κλπ, ο λοχιας που με πηγε στο αεροδρομιο για να επιστρεψω ελλαδα μου ειπε οτι στα 13-15 χρονια μπορεις να παρεις συνταξη περιπου κανα 1000αρικο ειναι (φυσικα πρεπει να επιβιωσεις 15 χρονια... ) αλλα οι περισσοτεροι φευγουν στα 5-7 χρονια. Επισης το αξιωμα εξαρταται απο τα χρονια που θα μεινεις. Μπορει να φτασεις και ανθυπας αμα γουσταρεις να κατσεις καμια 20αρια χρονια.

Γενικα θα βγαλετε αρκετα χρηματα γιατι οταν θα βρισκεσται εκτος γαλλιας παιρνεις κανα 2χιλιαρο ανετα και ο βασικος μισθος ειναι 1200. Βεβαια ξαναλεω, οτι ο κινδυνος ειναι τεραστιος... Για κινητα και λοιπες ιστοριες, τα παιρνουν ολα και στα ξαναδινουν πισω αμα δεν πετυχεις η οταν τελειωσει η 4μηνη εκπαιδευση.

Άβαταρ μέλους
teooyk
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 01, 2016 4:00 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από teooyk »

Φίλε εσύ είσαι στην λεγεώνα και τα ξέρεις αυτά;
Άβαταρ μέλους
manos959
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2015 3:43 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από manos959 »

Δοκιμασα το καλοκαιρι, περασα της πρωτες 2 εβδομαδες επιλογης αλλα δεν με πηραν.
Άβαταρ μέλους
teooyk
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 01, 2016 4:00 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από teooyk »

Θα ξαναδοκιμάσεις στο μέλλον αν επιτρέπεται;
Άβαταρ μέλους
psofos
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2016 1:30 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από psofos »

Φιλε mano αξιζει γενικα η ταλαιπωρια; Θελω να πω οτι υπαρχουν και αλλοι μισθοφορικοι στρατοι που πληρωνουν τα διπλα απο τη λεγεωνα. Ετσι τουλαχιστον εχω ακουσει. Μηπως ξερεις κατι περισσοτερο; Και κατι τελευταιο. Ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να εχεις υπηρετησει στις ΕΔ της χωρας σου ή ειναι απλα ενα προσον;Υ/Γ. Πως γινεται η διαδικασια επιλογης; Σε κοιτανε και σου λενε εσυ καλος φαινεσαι περνα ή καπως αλλιως;

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Άβαταρ μέλους
Skotos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 09, 2016 2:19 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Skotos »

Μανο θενξ για την απάντηση σουΕικόνα
Άβαταρ μέλους
manos959
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2015 3:43 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από manos959 »

Ο μονος στρατος που να δεχεται ξενους στην Ευρωπη ειναι του Βελγιου (νομιζω, ψαξτε το λιγο). Βασικα οχι ξενους, πολιτες της Ευρωπαικης ενωσης μονο. Αλλα εκει πρεπει να πας και να ξερεις απο πριν καλα Γαλλικα, δεν ειναι οπως στη Λεγεωνα που και τα ιαπωνικα να ειναι η μητρικη σου δεν υπαρχει προβλημα. Αφου πας σε καποιο κεντρο καταταξης σου παιρνουν στοιχεια και ξεκινας απευθειας διαδιακασιες συνεντευξεων, ξανα συνεντευξεων, ιατρικα, ψυχολογικα και αθλητικα. Ολα αυτα κρατανε 2 εβδομαδες αλλα και μπορει και περισσοτερο για να περιμενουν να μαζευτουν ατομα, να μην ξρκινησουν δηλαδη να κανουν αθλητικα με 5 υποψηφιους... Το αν υπηρετησες ελλαδα η οχι πιστευω δεν τους Νοιαζει και ιδιαιτερα, η αντιμετωπιση και η εκπαιδευση θα ειναι ιδια.
Άβαταρ μέλους
psofos
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2016 1:30 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από psofos »

Ευχαριστω Μανο! Εχω και καποιες τελευταιες αποριες ομως... 1. Η εκπαιδευση ποσο δυσκολη ειναι; Ποιο δυσκολη και απο τα ΟΥΚ ας πουμε;

2. Ποσοι Ελληνες ηταν τοτε που πηγες εσυ; Γενικα πανε αρκετοι απο Ελλαδα;

3. Πρεπει να εχεις κανει τη θητεια σου στη χωρα σου; Αν οχι δε θα σε ψαχνουνε οι δικοι μας;

4. Απο λεφτα τι λεει; Ποσα παιρνεις οταν εισαι Γαλλια και ποσα παιρνεις οταν πας για αποστολες σε εμπολεμες ζωνες;

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες