Λεγεώνα των ξένων

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
manos959
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2015 3:43 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από manos959 »

Σχετικά με τους ανώτερους καλο θα ηταν να τονίσω οτι ουδεμία σχεση με τον ελληνικό στρατό. Αμα κάνεις μακακια ( δυσκολα γιατί ολοι ειναι φουλ προσεκτικοι) μπορεί να φας και κλοτσια στα μούτρα.
Άβαταρ μέλους
lokatzis
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Δευ Μαρ 21, 2016 11:12 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από lokatzis »

Στην λεγεωνα έχουν και μονάδα σαν την μυκ που έχουμε εμείς; Σου έβγαλαν ταυτότητα η σας έλεγαν έτσι κάποια ονόματα στον αέρα;

Ο Λοκατζης θα πει Ελλάδα και Ελλάδα Λοκατζής, τετοιας λεβεντιάς καμάρι δε συναντησε κανεις
Άβαταρ μέλους
manos959
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2015 3:43 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από manos959 »

Η Λεγεωνα ολοκληρη θα μπορουσε να χαρακτηριστει ως ΜΥΚ καθως στην ουσια ειναι ειδικες δυναμεις. Βεβαια καμια σχεση με την ΜΥΚ καθως η εκπαιδευση της Λεγεωνας αρχικα βασιζεται στον ψυχολογικο παραγοντα, καθως θελουν να σε κανουν τελειως "αναισθητο"... Ταυτοτητα δεν μου εδωσαν κανονικη, μονο κατι χαρτια. Ταυτοτητα παιρνεις αφου επιλεγεις.
Άβαταρ μέλους
lokatzis
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Δευ Μαρ 21, 2016 11:12 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από lokatzis »

Την αστυνομική ταυτότητα την κρατάνε αυτή; Έχει και ειδικότητες που σου δίνουν;

Έχει και μονάδα αλεξίπτωτιστων;

Ο Λοκατζης θα πει Ελλάδα και Ελλάδα Λοκατζής, τετοιας λεβεντιάς καμάρι δε συναντησε κανεις
Άβαταρ μέλους
manos959
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2015 3:43 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από manos959 »

Συνεχιζω απο την 3η μερα που ειχα σταματισει.

4η μερα αφου εχουμε τελειωσει ξεκινανε οι συνεντευξεις με τους αξιωματικους, η λεγομενη Gestapo. Αυτη η διαδικασια κρατησε σχεδον μεχρι να φυγω καθως ο καθε υποψηφιος καθετε μεσα μεχρι και 2 ωρες αναλογα με το πως θα εξελιχθει η συνεντευξη και σε τι αξιωματικο θα πεσει. Ισως οι ποιο ψυχοφθορες μερες της ζωης μου, γιατι ημουν απο τους τελευταιους επειδη πηγα αργοτερα, οποτε καθομουνα περιπου 12 ωρες την ημερα σε ενα απαλευτο σκαμπο, χωρις να μπορω να μιλησω και με ελαχιστο φαγητο-υπνο. Πιστευω ειναι ενα απο τα πρωτα τεστ της λεγεωνας αυτο...

Πραγματικα οποιος δεν εχει υπομονη και δεν μπορει να κατσει αμιλητος χωρις να κανει τιποτα για 12-15 ωρες για 5-6 μερες καλυτερα ας μην παει. Ενας Ισπανος σε καποια φαση του ειχε στριψει και δεν αντεξε, σηκωθηκε και αρχισε να φωναζει στα ισπανικα (το τι ελεγε μονο αυτος και υπολοιποι ισπανοι το ηξεραν). Εφυγε την ιδια μερα. Γενικα μετα απο αυτον εφυγαν αλλα 2 ατομα, αλλα οπως μου ειπε και ενας coporal η δικια μας "σειρα" δεν ειχε πολλα ατομα που εφυγαν απο μονα τους αλλα θα εχει πολλους που θα τους διωξουν! Το καλο ηταν καποιες μερες οσοι ημασταν πισω στην σειρα για Gestapo μας εστελναν για αγγαρειες. Στα μαγειρια πχ να ετοιμαζουμε το "φαγητο" που συνηθως ηταν ψωμι με νερο και καμια φορα ειχε και κανενα λουκανικο (ωμο) η να μαζευουμε φυλα ολη την μερα. Τεσπα μετα απο καποιες μερες ηρθε και η σειρα μου.

Μπηκα μεσα, χαιρετησα οπως μας ειχαν δειξει οι corporals, μου υπεδειξε να καθησω και ξεκινησαμε. Το πρωτο πραγμα που ηθελε να μαθει ηταν τι εκανα οσο ημουν στην Ελλαδα. Ε ειπα και εγω τελειωσα μια ιδιωτικη σχολη και τον στρατο και μετα ηρθα κατευθειαν εδω, αλλωστε 21 χρονων ειμαι δεν εχω κανει και πολλα πραγματα ακομα στην ζωη μου. Μετα με ρωτησε γιατι βρισκομουν στην λεγεωνα και τι ζητουσα απο αυτην. Γενικα περασαν 2 ωρες χωρις να το καταλαβω καθως το κλιμα ηταν "θετικο". Ειχα ελπιδα οτι θα με παρουν καθως η συνεντευξη για μενα πηγε καλα.

Ελα ομως που μετα απο δυο μερες το ονομα μου δεν ακουστηκε στους "επιτυχοντες". Πραγματικα στην αρχη νευριασα ασχημα, γιατι ειχα κανει τοσο κοπο για την Λεγεωνα αλλα μετα ηρθε ο coporal που ηταν υπευθυνος του θαλαμου μου και μου ειπε οτι εγω (δεν ξερω γιατι μιλησε σε προσωπικο επιπεδο) μπορω να ξαναδοκιμασω σε 6 μηνες. Οντως το προσωπικο επιπεδο ειχε βαση καθως πολλοι απο αυτους που δεν πετυχαν τους απαγορευτηκε να ξαναπανε! Κρατησαν λογικα τις πολιτικες ταυτοτητες σε αντιγραφα και τους εδιωξαν για τα καλα.

Τεσπα την ιδια μερα εφυγα απο Aubagne. Με πηγε ενας coporal με το αυτοκινητο του μεχρι τον σταθμο λεωφορειων και απο εκει πηρα λεωφορειο για Παρισι και αγορασα αεροπορικο εισητηριο για Αθηνα με 48 ευρω απο την Serbian Airlines 9 καπως ετσι λεγεται). Με λιγα λογια η περιπετεια μου στην Λεγεωνα. Θα χαρω να λυσω οποιαδηποτε απορια που μπορω.

Άβαταρ μέλους
lokatzis
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Δευ Μαρ 21, 2016 11:12 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από lokatzis »

Αγγλικα η γαλλικά μιλουσατε; Να φανταστώ οι περισσότεροι πήγαν για τα λεφτά και να το παίξουν κομάντο

Γιατί δεν πας όταν βγει για προκήρυξη οβα να πας να έχει και την προυπηρεσια

Ο Λοκατζης θα πει Ελλάδα και Ελλάδα Λοκατζής, τετοιας λεβεντιάς καμάρι δε συναντησε κανεις
Άβαταρ μέλους
manos959
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2015 3:43 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από manos959 »

Επειδη ειμασταν περιπου 150 ατομα, πολλοι ειχαν κανει "ομαδες" αναλογα με την γλωσσα που μιλουσαν. Αλλα γενικοτερα μπορουσες να συννενοηθεις σχεδον με ολους στα αγγλικα (μην φανταστεις τπτ διαστημικες συζτητησεις, απλα πραγματα εγραψα και ποιο πανω για τι θεματα λεγαμε). Γαλλικα δεν ηξερε κανεις εκτος των Γαλλων οι οποιοι ειχαν καταταχθει με Ελβετικο διαβατηριο. Ναι πολλοι πηγαν για τα λεφτα, αλλοι γιατι ηθελαν περιπετεια, αλλοι γιατι ηθελαν να κοπανιουνται με τζιχαντιστες...

Στον ελληνικο στρατο δεν ξαναπαω και ας με πληρωνουν.

Θα ξαναδοκιμασω στα 26-28 μου χρονια.

Άβαταρ μέλους
panos2001
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 20, 2016 5:57 pm
Τοποθεσία: λοχιας
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από panos2001 »

Δυο ερωτησεις. Υπαρχει συγκεκριμενη μερα καταταξης. Δηλαδη τι κανεις και στο απαγορευουν Να ξανα πας
Άβαταρ μέλους
manos959
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2015 3:43 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από manos959 »

Φιλε Παναγιωτη. Δεν υπαρχει συγκεκριμενη μερα καταταξης. Πας οποτε θες, και πανω κατω οτι ωρα θες, αλλα αν το σκεφτεσε καλυτερο θα ηταν να πας πρωινες ωρες. Προσωπικα εμενα δεν με απογορεψαν να ξαναπαω. Υπηρχαν ομως καμια 10αρια ατομα των οποιων απο οτι καταλαβα τους κρατησαν στοιχεια (και μια φωτογραφια νομιζω) ωστε αν επιχειρησουν να ξαναπανε θα τους διωξουν κατευθειαν. Προφανως αυτοι ηταν εντελως ακαταληλοι για την Λεγεωνα... Οτι αλλη ερωτηση εχεις και μπορω να απαντησω ευχαριστως να την ακουσω.

amg

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από amg »

μιλαμε για φακελωμα πραγματικο τη εκαναν και τους εβγαλαν ακαταλληλους?

Άβαταρ μέλους
manos959
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2015 3:43 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από manos959 »

Δεν χρειαζεται να κανεις κατι το ιδιαιτερο. Αυτοι ξερουν τι θελουν. Υπαρχουν καποιοι που τους διωχνουν αλλα μπορουν να ξαναπανε σε 3 μηνες οπως εγω και υπαρχουν και καποιοι που για καποιον λογο δεν θελουν τους θελουν ουτε ζωγραφιστους να τους βλεπουν οποτε τους "φακελωνουν" και αν ξαναπροσπαθησουν τους διχνυον απευθειας.
Άβαταρ μέλους
GiorgosGlock19
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Σεπ 09, 2016 12:14 am
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από GiorgosGlock19 »

Φίλε μπράβο που πήρες την απόφαση να πας στην λεγεώνα!!!3 ερωτήσεις θέλω να σου κάνω... τι πράγματα-χαρτια πήρες μαζί σου;

Τα χρήματα που παίρνεις που στα βάζουν; γιατί έχω ακούσει διάφορα...

Οι γονείς και οι φίλοι σου πως το πήραν οταν τους είπες για την λεγεώνα; ... Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
manos959
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2015 3:43 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από manos959 »

Καλησπερα φιλε. Λιγο καθυστερημενα απανταω λογο υποχρεωσεων.Απο χαρτια μαζι σου πρεπει να εχεις οπωσδηποτε ταυτοητα και πιστιποιτικο γεννησης το οποιο να μην ειναι παλαιοτερο απο 3 μηνες και να ειναι μεταφρασμενο σε αγγλικα η γαλλικα. ΚΕΠ για πιστοποιητικο και ενας δικηγορος για μεταφραση.

Λεφτα μαζι σου παρε 50-60 ευρω. Πολιτικα ρουχα μαζι με λεφτα και οτι αλλο θεωρηθει οτι δεν ειναι απαραιτητο θα μπουν σε σακο και σε περιπτωση που δεν επιλεγεις τα παιρνεις πισω. Τωρα αν εννοεις για τα χρηματα του μισθου (που προυποθετει οτι εχεις επιλεγει και εισαι τελειωσει την 4μηνη βασικη εκπαιδευση), στα βαζουν σε λογαριασμο τραπεζης που σου κανουν αυτοι στο ονομα σου (το κανονικο και οχι αυτο που θα σου δωσουν). Ευχαριστως να απαντησω σε οτι αλλες ερωτησεις εχεις.

Άβαταρ μέλους
GiorgosGlock19
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Σεπ 09, 2016 12:14 am
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από GiorgosGlock19 »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε!!! Και μπράβο που είχες τα κότσια να πας!!!
Η Σφαίρα ενός 15χρόνου είναι εξίσου αποτελεσματικη με ενός ενήλικα...lord of war
Prinz Eugen

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Prinz Eugen »

Μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς με τον δικηγόρο, δηλαδή θα πρέπει να πληρώσω δικηγόρο; Επίσης έχω ακούσει ότι έχει πολλούς ναζι στη λεγεώνα, ισχύει; Μόλις φτάνεις Παρίσι π. Χ. Που πρέπει να πας ακριβώς για να σε βάλουν στο λεωφωρείο;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης