Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Katt

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Katt »

Άδικο δεν το θεωρώ, ο καθένας μπορούσε να κινηθεί
δικαστικά δίχως εξαιρέσεις.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μάλλον δεν γνωρίζετε πως αν βγει άκυρη η συνέντευξη όχι ατομικά αλλά ως διαδικασία έχουμε πάτημα όλοι οι υπόλοιποι. Το θέμα είναι να βγει απόφαση που λέει πως η συγκεκριμένη συνέντευξη έπασχε συνταγματικα. Θα γίνει ακριβώς όπως έγινε με το όριο ύψους των γυναικών στην αστυνομία.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επισκέπτης έγραψε: Τρί Οκτ 10, 2023 2:19 pm Μάλλον δεν γνωρίζετε πως αν βγει άκυρη η συνέντευξη όχι ατομικά αλλά ως διαδικασία έχουμε πάτημα όλοι οι υπόλοιποι. Το θέμα είναι να βγει απόφαση που λέει πως η συγκεκριμένη συνέντευξη έπασχε συνταγματικα. Θα γίνει ακριβώς όπως έγινε με το όριο ύψους των γυναικών στην αστυνομία.
Πώς θα γίνει αυτό αφού χάθηκε η προθεσμία προσφυγής; Και τι πάτημα έχουμε αν ακυρωθεί η συνέντευξη αφού ούτε καν έχουμε αποκτήσει δικαίωμα; Καταλαβαίνω ότι οι εισακτέοι προστατεύονται λόγω φεκ, ακόμα κι αν ακυρωθεί η συνέντευξη. Αλλά εμείς πάλι μετέωροι θα μείνουμε.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Θα ρωτήσετε έναν συνάδελφο συνταγματολόγο ή του διοικητικού και θα σας πει.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δεν είμαι νομικός. Έχω κάνει συνταγματικό και ξέρω για αποφάσεις ανωτάτων δικαστηρίων που έχουν κρίνει επί θεμάτων αναδρομικών και φορολογικών. Το ερώτημά μου παραμάνει: Τι μας προσφέρει μια δικαστική απόφαση που δικαιώνει ένα συγκεκριμένο πρόσωπο, από τη στιγμή που οι άλλοι χάσαμε την προθεσμία. Τα αναδρομικά γιατί τα πήραν μόνο οι αστυνομικοί που προσέφυγαν κι όχι οι συνάδελφοί τους; Αν δεν ξέρετε οι δικηγόροι, απλά πείτε το και μην παραπέμπετε σε συνταγματολόγους και να λέτε αόριστα πράγματα στον αέρα.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Άδικο με την έννοια ότι μπορεί να μείνει εκτός κάποιος με επαγγελματική εμπειρία και μεταπτυχικές σπουδές που έγραψε καλύτερα από κάποιον άλλο που βγάζει δικαστική απόφαση. Δηλαδή αν δεν μέτρησαν αυτά κι οι δυο αδικήθηκαν, αλλά θα μπει μόνο ο δεύτερος που δεν έγραψε εξίσου καλά. Δεν το λέω από άποψης ποιος είχε δικαίωμα να κηνυγήσει δικαστικά το ζήτημα. Σίγουρα και οι δύο.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Προσωπικά το έχω αφήσει πίσω μου όλο αυτό και μου βγήκε σε πολύ καλό, γιατί μετά βρήκα μια καλή επαγγελματική ευκαιρία. Αυτό που θα μου μείνει ως ανάμνηση είναι η τροποποίηση που ποτέ δεν προχώρησε χωρίς μια εξήγηση. Επίσης έμαθα ποια κριτήρια αξιολογούνται σε μια προφορική συνέντευξη.Next time.
pyra

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από pyra »

Οπότε αφού δεν ακούστηκε τίποτα τόσο καιρό για τους κωλυόμενους, πάει και το 2023. Θαύματα δεν γίνονται. Μακάρι φίλε κι εσύ και τα άλλα παιδιά να δικαιωθείτε στα δικαστήρια και να ενταχθείτε στο ΠΣ.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εύχομαι κι εγώ να δικαιωθείτε παιδιά. Καλύτερα εσείς. Ευτυχώς που όλοι οι νομικοί αποδέχτηκαν τη θέση τους. Κάτι άλλο τώρα με τους κωλυόμενους τι θα γίνει τελικά;
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ρώτησα στο υπουργείο πρόσφατα και δεν έλαβα απάντηση. Ούτε ότι έχει απορριφθεί κάτι, ούτε ότι συζητείται κάτι. Έχουν παγώσει τα πάντα εξαιτίας των γεγονότων της Θεσσαλίας. Πιστεύω θα γίνει μια αναβάθμιση του συγκεκριμένου υπουργείου με περισσότερες αρμοδιότητες και αυξημένο υλικό και ανθρώπινο δυναμικό. Ίσως έχουν κουραστεί να ρωτάνε συνέχεια όλοι για τις προσλήψεις, Μπορεί και να έχει δοθεί εντολή να μη δίνουν πληροφορίες. Ποιος ξέρει. Καλύτερα για τους κωλυόμενους να πάνε φέτος ώστε να αποκατασταθούν άμεσα.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δε θέλω να ακουστεί απαισιόδοξο αλλά ακόμη θεωρείτε πως υπάρχει ελπίδα;
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επισκέπτης έγραψε: Πέμ Οκτ 12, 2023 11:18 am Δε θέλω να ακουστεί απαισιόδοξο αλλά ακόμη θεωρείτε πως υπάρχει ελπίδα;
Ναι, θεωρώ οτι υπάρχει.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μακάρι, αλλά δύσκολο. Να μην πω αδύνατον και σας κόψω τα φτερά.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μα τι περιμένουμε; Ότι θα γίνει το big bang στην πυροσβεστική και θ' αρχίσουν να προσλαμβάνουν κόσμο; Εδώ το '22 είχαν πει προσλήψεις για το νέο έτος και τελειώνει το '23 χωρίς να έχει γίνει τπτ.
pyra

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από pyra »

Δεν ψάχνουμε ελπίδες ή ότι περιμένουμε να γίνει το θαύμα. Νομίζω οι περισσότεροι που βρισκόμαστε εδώ είναι για να δούμε τι θα γίνει με τους επαναφοιτούντες και πώς θα ρυθμιστεί το ζήτημά τους όσον αφορά τη 2η σειρά, ή επειδή έχουμε δικαστικές εκκρεμότητες.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες