ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
roach
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Απρ 13, 2010 3:19 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από roach »

Ο αντιστοιχος βαθμος του λοχια στο Π. Ν ειναι ο κελευστης. Τωρα ο αριθμος των ταξιδιων δεν ειναι συγκεκριμενος.
SKOURJOS
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Απρ 13, 2010 2:50 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από SKOURJOS »

Βασιακα δε ξέρω απο αυτα καθόλου καλευστης λάθος το έιπα συγνωμη ποσα ταξίδια κάνει το χρονο
roach
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Απρ 13, 2010 3:19 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από roach »

Σου ειπα δεν ειναι συγκεκριμενος ο αριθμος των ταξιδιων. Εξαρταται κυριως απο την ειδικοτητα που εχει.
SKOURJOS
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Απρ 13, 2010 2:50 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από SKOURJOS »

Συγνωμη που απανταω καθυστερημενα αλλα εχει προβλημα η γραμμή μου μάλλον σημερα και όλο πεφτει η συνδεση. Ειδικότητα τεχνικος ρανταρ απόσο ξέρω.
ρ

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από ρ »

Ο βαθμος λεγεται κελευστης απο το ρημα κελευω που στην αρχαια σημαινει διαταζω, ειναι αντιστοιχος του λοχια στο στρατο και του σμηνια στην αεροπορια http://www.hellenicnavy.gr/smyn/eidikothtes_new.asp

εδω μπορειτε να δειτε τις ειδικοτητες της ΣΜΥΝ

http://www.hellenicnavy.gr/smyn/ekpaideush_new.asp

και την εκπαιδευση, σημειοτεον η ΣΜΥΝ ανηκει στην ανωτερη και οχι ανωτατη εκπαιδευση αρα ειναι ουσιαστικα κατι μεταξυ ΙΕΚ και ΤΕΙ αλλα το επιπεδο των σπουδαστων ειναι αρκετα υψηλο και καποιες ειδικοτητες απαιτουν συνεχη εκπαιδευση και αρκετο διαβασμα, ο καταληκτικος βαθμος ειναι αντιπλοιαρχος και αν καποιος τελειωσει συγεκριμενα ΑΕΙ, πραγμα δυσκολο γιατι θα ταξιδευει μπορει να γινει αξιωματικος

ρ

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από ρ »

Δε θα προτεινα σε κανενα ειδικα σε γυναικα να γινει τεχνικος ρανταρ, παρ ολα τα μετρα ειναι αρκετα επικινδυνο για την υγεια, το πλοιο εχει τουλαχιστον 50 διαφορετικους αισθητηρες πανω και κατω απ το νερο και δορυφορικους, μην ασχοληθειτε με ρανταρ-μικροκυματα και συσκευες IFF/SIF, απλα μια γνωμη λεω.
DIRSAKOS
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 18, 2010 2:21 am
Τοποθεσία: ΠΟΛΙΤΗΣ
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από DIRSAKOS »

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορούν οι δυσλεκτικοί να μπούν στην σ. Μ. Υ. Ν
kostas_cfu

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από kostas_cfu »

Μετά την αποφοίτηση από τη ΣΜΥΝ μπορώ να καταταγώ στο μουσικό τμήμα (μπάντα) ; Ξέρει κανείς τα κριτίρια εισαγωγής στην μπαντα κι αν πρέπει να ακολουθήσω κάποια συγκεκριμένη ομάδα στη σχολή;(ρωτάω γιατί παρ'όλο που εχω φάει τόσα χρόνια μέσα σε φιλαρμονικές και ωδεία δεν έχω κάποιο επίσιμο χαρτί πτυχίο που να αποδυκνυει όλα αυτα... )
roach
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Απρ 13, 2010 3:19 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από roach »

Κατ αρχην πρεπει πρωτα την χρονια που θα δωσεις εξετασεις για να μπεις στη σχολη να ζητουνται απο τη σχολη μουσικοι. Δευτερον θα πρεπει να εχεις καποιο αντιστοιχο πτυχιο για να μπορεσεις να μπεις στην μπαντα. Ελπιζω να σε καλυψα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος roach την Πέμ Απρ 22, 2010 5:41 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
supermario
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 2:47 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από supermario »

Παιδια φετος θα δηλωσω αναμεσα στις αλλες σχολες και σμυν. Εχει τεσσερις ειδικοτητεσ: 1) πεδιο Α (διοικησης και δοαχειρισησ) : Διαχειριστεσ, μουσικοι

2) πεδιο Β: Ναυτικων επιχειρησεων: Αρμενιστεσ/επιχειρησεων-επικοινωνιων

3) πεδιο γ:(ναυτικων οπλων) : Τεχνικος οπλων

4) πεδιο δ:(τεχνολογικων εφαρμογων) : Ηλεκτρολογοι, τεχνικων μηχανολογικων συστηματων

μπορει καποιος να με βοηθησει με τη σειρα προτεραιοτητας που θα δηλωσω επειδη ειμαι ασχετος με αυτες τις ειδικοτητεσ...SOS...

19adonis92
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 7:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από 19adonis92 »

Δ, γ, β, α. Εγω τα εβαλα με αυτη τη σειρα... Αλλα ειναι υποκειμενικο το θεμα. Απλα σου λεω την γνωμη μου.
supermario
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 2:47 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από supermario »

19adonis92 έγραψε: Δ, γ, β, α. Εγω τα εβαλα με αυτη τη σειρα... Αλλα ειναι υποκειμενικο το θεμα. Απλα σου λεω την γνωμη μου.
ρωτησες καποιον σχετικο με ναυτικο ή τα εβαλες εσυ ετσι εντελως υποκειμενικα οπως σου αρεσε;

xalaris
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:39 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από xalaris »

Για αυτούς που έχουν τέτοιες απορίες, να πώ οτι στο θέμα ταξίδι, δεν υπάρχει κανένα στάνταρντ! Ούτε έχει σχέση με την ειδικότητα απ την στιγμή που είσαι σε καράβι. Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί οτι θα λείπεις πχ 2,3, η 6 μήνες τον χρόνο, ή και ακόμα κ 10 μήνες τον χρόνο. Και για όσους καταφέρουν να μπούν στο ΠΝ καλό είναι να μήν θέτουν τέτοιες ερωτήσεις, γιατί είναι "προκλητικές", και ακούγονται κάπως. Δεν θέλω να θείξω κανέναν, αλλά είναι σαν να ρωτάς ως υποψήφιος χτίστης: Κάθε πότε θα πιάνω το μυστρί; Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ. Και το ερώτημα περί κολύμβησης, αν πιστεύετε πως θα μπείτε στο Ναυτικό και δεν θα ξέρετε/μάθετε κολύμπι, ξεχάστε το! Όσο για τις ειδικότητες, η χειρότερη κατά πολλούς είναι του αρμενιστή, αλλά αυτό είναι προσωπική εκτίμηση καθενός. Τώρα, γιατί το 99% των στελεχών έχουν την ίδια εκτίμηση... (hint) : Η ειδικότητα του αρμενιστή, το πιθανότερο είναι να σε ακολουθεί με θαλάσσια υπηρεσία για το πλείστο της θητείας σου! Υπάρχουν πολλοί που αποστρατεύτηκαν αφού υπηρέτησαν σερί σε καράβια πχ 30-35 χρόνια!
ROMANOS

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Δημοσίευση από ROMANOS »

Ποιέσ Ειδηκότητες είναι για υποβρύχια?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες