Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από fideas emk »

G3 δεν έχω ρίξει, αλλά το όπλο που τα σπάει είναι το ΦΝ ΦΑΛ (ή το ΦΑΛΟΟΥ για την ακρίβεια που είχαμε εμείς). Ένα ελληνικό τερτίπι είναι οι βαθμοφόροι να έχουν διαφορετικά όπλα από τους ΚΔ. Έτσι οι ΚΔ είχανε Μ16Α2 και εμείς οι ΛΥΒ/ΔΕΑ Μ4. Το Μ4 είναι ωραίο οπλάκι αλλά αδερφίστικο σε σχέση με το ΦΝ και για να μη μιλήσουμε για το ΜΑΓΚ (της ΦΝ κι'αυτό) που τα σπάει τελείως!

Δυστυχώς όταν είμουνα εγώ άρχισαν να προμηθεύονται την αδερφίστικη έκδοση του πολυβόλου που κυκλοφορεί σα πιο σύγχρονο (δηλαδη 5.56 αντί 7.62) Να μη πούμε το όνομα αν και οι απέναντι θα τα ξέρουνε αυτά...

Ντάξει στα παραπάνω κάνω και λίγο πλάκα μην αρπάζεστε. Αλλά θυμάμαι το δκτη μου στη γραμμή βολής να ρυθμίζουμε ΦΝ και να λέει "αυτά είναι όπλα! "

όσο για τις γεμιστήρες. Ε σε πόλεμο πάς. Δεν είναι απλό κυνήγι... Και μην πάς μακριά... Για 10 γεμιστήρες. Όλοι στα ΛΟΚ (Β και Ε ΜΚ) είχαμε τουλαχιστον 10 γεμιστήρες και μπορύσαμε να τις κουβάλήσουμε...

ή και για να τιμάμαι και τα δικά μας παλικάρια (ποιος τους μπιπ τους μισθοφόρους!) : Στο μάχη στο 126 το 1974, όταν η 31ΜΚ έριξε άλλον ένα βίλο στους τούρκους αλεξιπτωτιστές Εικόνα Οι καταδρομείς μας ήταν με ΑΚ-47 και 10 γεμιστηρες (των 30 αν δεν κανω λάθος). Και εμφάνιση ποδοσφαιρική παρακαλώ:

Εικόνα

όσο για το 7.62 που είναι βαρυ. Θα επανέλθω στις καταπληκτικές Ροδεσιανές ειδικές δυνάμεις που ήτανε μάλλον η έμπνευση για το Ράμπο μετά! Σε ένα πόλεμο υψηλής ευελιξίας (ποιος υψηλής από το Φάιρφόρς των Ροδεσιανών δε νομίζω να έχει υπάρξει σε εδικιές επιχειρήσεις σε ανταρτοπόλεμο) οι τύποι όχι μόνοο κουβαλούσαν ΦΝ αλλά μάλιστα ήταν εξ ολοκλήρου εξοπλισμένοι με ΦΝ ΦΑΛ και ΜΑΓΚ με τα ΜΑΓΚ να το χειρίζονται μερικές φορές 2 από τα 4 άτομα στις πάντοτε 4 μελής ομάδες τους. Οι τύποι Εμφανίζονταν ακόμα πιο χύμα και από του ΛΟΚατζήδες του 74:

Εικόνα

Εικόνα

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από Nassos »

Το κακό με τα 7.62 είναι ότι σε βολή κατα ριπάς σου φεύγει στην επώμιση. Οι Βρετανοί είχαν όλα τα FAL σε ημι-αυτόματη έκδοση.

Το MAG είναι ουσιαστικά μια αναβαθμισμένη έκδοση του BAR (Browning Automatic Rifle) με Picatinny Rail για να παίρνει σκοπευτικό κάθε τύπου.

Κυναιγειρος

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από Κυναιγειρος »

Μηδεν ειναι το Mag μηδεν ειναι κ το Fal. Οι καιροι εχουν αλλαξει οπως κ ιδεολογια για το πως διεξαγεται η μαχη. Το M4 μπορει να ειναι αδερφιστικο αλλα ειναι απο τα καλυτερα οπλα για οδομαχιες. Τωρα οσο αναφορα πολυβολο ελφαρυ τουλαχιστον για να μπορεις να αλλαζεις θεσεις κ να μετακινεισαι σχετικα ευκολα το MG-3 θα ηταν η πρωτη επιλογη μου.
Κ αν μπορουσα ακομα καλυτερα το MG-42 οπου κ μεγαλυτερη ταχυβολια ειχε κ μεγαλυτερο διαμετρημα. Κατι ηξεραν οι γερμαναραδες... Κατ εμε παντα...
Κυναιγειρος

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από Κυναιγειρος »

Οσο για την BAR ασχολιαστο... Οι γερμανοι κιολας χλευαζαν τους αμερικανους συγκεκριμενα οτι μονο ψυγεια μπορουν να κατασκευασουν κ οχι οπλα. Οχι οτι ειχαν αδικο...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από Nassos »

To MG3 είναι βαρύ, το ΜG4 που είναι σε 5.56 και έχουν εξοπλιστεί ο Γερμανικός Στρατός είναι το αντίστοιχο FN SMG (Squad Machine Gun) των Αμερικανων.

Αν και δεν θα έλεγα όχι στο παρακάτω MG3.Εικόνα Και οι Νορβηγοί έχουν βάλει μια μεγάλη σε μήκος ράγα στα δικά τους MG3 για να τοποθετούν τα Aimpoint.

Εικόνα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από Nassos »

Παρεπιτόντως, στην εκπομπή "Με Αρετή και Τόλμη) είδα στέλεχος της ΔΥΚ να φοράει τη στολή "Κυναίγειρος"

Εικόνα

Κυναιγειρος

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από Κυναιγειρος »

Αχαχαχαχα! Καλα ρε σοβαρολογεις; Υπαρχει στολη; Το ονομα το εχω απλα απτον αθηναιο που πεθανε στο μαραθωνα.
Τωρα οσο αναφορα το MG3 ειναι το αγαπημενο μου οπλο. Ξερω οτι το εχουν στο ναυτικο λογω ταχυβολιας να υποθεσω.
Απλα ασχολουμαι με τα οπλα απο πολυ μικρος. Δεν εχω παει ακομα στρατο να φανταστεις...
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από fideas emk »

Το ΜΑΓΚ είναι μηδέν; Και το 42 το γερμανικό το προτιμάς; Το πρωτο είναι 11 κιλά το 2ο 12 νομίζω. Απλά το ΜΑΓΚ θεωρείται 'βαρύ' για ΕΔ. Μπούρδες δηλαδή απλά τα αμερικανάκια μάλλον επειδή πολεμούσανε στους δρόμους του Ιρακ θέλανε ελαφριά 5.56. Μετά στο Αφγανιστάν όπου ριχνανε από την μια κορυφογραμμή στην απέναντι θέλανε πάλι 7.62. Το Μ4 αν θυμάμαι καλά ήτανε 2.7 κιλά (το σήκωνες με το ένα χέρι εκτεταμένο και μπορούσες να ρίξεις με αυτό σχεδόν σα πιστόλι!) αλλά υπάρχει κάποιος λόγος που ρίχνεις με αυτό από κοντινότερη απόσταση στη γραμμή βολής από ότι με το α2 (το μ16) ... Επειδή η μόδα είναι για μάχη μέσα σε πόλη αυτό δε σημαίνει ότι παντού και πάντα εφεξής Οι μάχες θα γίνονται από 20 μέτρα μακριά. Για να αναφερθώ ξανά στους Ροδεσιανούς που τελικά πρέπει να ανεβάσανε τη μπάρα του καταδρομέα πολύ ψηλά. Φεύγανε για περίπολα 6 βδομάδων όπου οι πολυβολητές (με ΜΑΓΚ) λέγανε ότι 'ναι θα μπορούσε να'ναι ελαφρύτερο' αλλά η αξιοπιστία, ισχύ πυρός και δέος που προκαλούσε στον εχθρό ήταν το κάτι άλλο. Αν χτυπούσαν αντίπαλο με την 7.62 του ΜΑΓΚ ή του ΦΑΛ αυτός δεν ξανασηκωνόταν αν τον βρίσκανε καλά. Τα Μ16 είναι σα νεροπίστολα σε σχέση! Πλαστικά κι ας έβγαλα μια θητεία με δαύτα! Επίσης αν δεις το ΜΑΓΚ να ρίχνει βράδυ με τροχιοδεικτικά ... Είναι όντως δέος! Πρέπει να θέλει κάποια κάκαλα να βάλλεσαι από ΜΑΓΚ (ειδικά βράδυ!) και να προχωράς κατά πάνω τους!

Κυναιγειρος

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από Κυναιγειρος »

Αν μπεις να βρεις πληροφοριες για το εν λογω πολυβολο θα δεις οτι στις μαχες προσπαθουσαν να το αποφυγουν οπως ο διαολος το λιβανι. Το αποκαλουσαν η πριονοκορδελα του Χιτλερ. Κ αυτο επειδη με μια ριπι μπορουσε να στειλει γυρω στις 250 σφαιρες στον στοχο. Για φαντασου λιγο να εισαι σε ανοιχτο πεδιο η ακομα κ σε οδομαχιες κ απλα να ακουσεις το βρουυυτ κ να σου ερθουν ολα αυτα πανω σου. Μην ξεχναμε οτι ΟΛΑ τα συγχρονα πολυβολα εχουν βασιστει στον μηχανισμο του MG-42. Εν τελει ναι θα προτιμουσα αυτο απο οτι το Mag. Να το πω κ αλλιως, βρες μου ενα πολυβολο με μεγαλυτερη ταχυβολια/ευστοχια απο αυτο κ θα πω παω πασσο. Εκτος των gatling φυσικα...
Κυναιγειρος

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από Κυναιγειρος »

Δεν ειναι μπουρδες ρε συ. Τι λες τωρα. Μπορει να μην εχω παει στο στρατο αλλα διαβαζω αρκετα. Κ απο αυτα που εχει διδαξει η ιστορια φαινεται καθαρα οτι το βαρος παιζει σημαντικοτατο ρολο στην αποδοση καθε ομαδας μεσα στη μαχη. Τα 12 κιλα που αποκαλεις μπουρδες ειναι παααααααρα πολυ βαρια για μια ομαδα που θα πρεπει να μετακινειται συνεχεια κατα την εφοδο.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από Nassos »

Μ60-Ε4 (800 σφαίρες χωρίς αλλαγή κάνης) . Που να πάμε και σε άλλη κατηγορία (Metal Storm,Mauser Bk27 AutoKannon)
Κυναιγειρος

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από Κυναιγειρος »

Δλδ θες να μου πεις οτι το Μ60 εχει μεγαλυτερη ταχυβολια απο τον Mg42... ; Το Μ60 καταρχιν ειναι το πρωτο πολυβολο που βασιστηκε στο MG. Δν υπαρχει μη το ψαχνεις. Κανενα πολυβολο μεχρι σημερα δεν το φτανει σε ταχυβολια.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από Nassos »

Κυναιγειρος έγραψε:Δλδ θες να μου πεις οτι το Μ60 εχει μεγαλυτερη ταχυβολια απο τον Mg42... ; Το Μ60 καταρχιν ειναι το πρωτο πολυβολο που βασιστηκε στο MG. Δν υπαρχει μη το ψαχνεις. Κανενα πολυβολο μεχρι σημερα δεν το φτανει σε ταχυβολια.


Υπήρχε το ShKAS αλλά ήταν για αεροπλάνα.

Εμένα δεν με ενδιαφέρει η ταχυβολία γιατί πολύ απλά όσες περισσότερες σφάιρες έχεις τόσο μεγαλύτερο το βάρος που κουβαλάς. Περισσότερο με νοιάζει το βάρος, κάθε πόσες σφαίρες αλλάζεις κάνη, αν είναι ελέγξιμο στη ταχυβολία η όχι, αν καθαρίζεται εύκολα κλπ.

Όταν θα πάς Στρατό και σου δωθεί η ευκαιρία να ρίξεις με πολυβόλο (MG3,Minimi,Browning 0.50 κλπ) θα καταλάβεις γιατί λέω τα παραπάνω.

Και ναι μεν εγώ έχω ρίξει μόνο με Browning πάνω σε άρμα μάχης Μ48 και να μην έχω σοβαρή εμπειρία, ας μας πούν στελέχη όπως ο udt71 ή Καταδρομείς που έχουν κάνει πολλές βολές τις απόψεις τους.

udt71
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2009 3:22 am
Τοποθεσία: Deep Sea
Επικοινωνία:

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από udt71 »

Στην ΔΥΚ δεν έχουμε MG42 (πολυβόλο του Β' Παγκοσμίου) και πρόγονος του MG3 το οποίο υπάρχει.
Από τα 2 πολυβόλα θεωρώ προσωπικά ότι το M60E3 είναι το καλύτερο. Έχει μικρότερη ανάκρουση Και είναι πιο ελαφρύ 8.5 Kg. Το Rheinmetall MG 3 είναι 11.5 Kg.

Patris

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Δημοσίευση από Patris »

Παίδες Εγώ Λέω Το Εξής, τα Όπλα 5,56 Είναι Όντως Για Κλειστές Μάχες Και Για Μεγαλύτερη Ακρίβια, αλλά Όταν Βγάζουν Πολυβόλα 5,56 Επίσης Το Θεορώ Λίγο Μαλ_κια Γιατί Κατά Την Γνώμη Μου Τα Πολυβόλα Δεν Πρέπει Να Ρίχνουν Βολές Με Ακρίβια, πρέπει Να Ρύχνουν Λίγο Όπου Να Ναι Για Φράγμα Πυρός, εξάλου Γι Αυτό Βγήκαν Τα Πολυβόλα Τρομακτικό Όγκο Που Σταματάει Τον Εχθρό Και Τον Καθηλόνει, με Λίγα Λόγια Υποστήριξη Της Ομάδας Σε Περίπτωση Που Βρεθεί Σε Κύνδινο Η Και Για Βοήθηση Η Για Μεγάλους Στόχους Πχ Οχήματα Η Ελικόπτερα. Σε Περίπτωση Που Υποβαθμήσουν Κι Άλλο Τα Διαμετρήμα Κυνδινεύουν Οι Ομάδες. Κατά Την Γνώμη Μου Η Κάθε Ομάδα Πρέπει Τα Άτομα Της Να Έχουν Το Κάθε Ένα Διαφορετικά Όπλα Για Διαφορετικές Αποστάσεις, πχ Πολυβολυτές 7,62 Για Μεγάλες Αποστάσεις Τυφεκιοφόρους 5,56 Για Μέσες Αποστάσεις Και Άτομα Με Όπλα pdw Όπως p-90 Για Κοντινές Συμπλοκές Και Μεγαλύτερη Αποτελεσματικότητα Σε Στόχους Με Ατομική Θωράκιση Όπως kevlar Η Αλεξίσφερα Γυλέκα, θα Είναι Πλήρως Δολοφονικές Και Αποτελεσματικές Αυτές Οι Ομάδες.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες