Λαθρομετανάστευση (παράνομοι / παράτυποι μετανάστες)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από Nassos »

Χαχ, πολύ πλάκα έχει ο Alexis. Τι έγινε και αλλάζουν νοοτροπία; Μήπως προσπαθούν να αποποιηθούν τις ευθύνες τους επειδή ο κόσμος γίνεται όλο και πιο ας το πούμε "ακροδεξιός";
Anonymous

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από Anonymous »

Οποιος δεν βλέπει την παραπάνω πραγματικότητα πιθανότατα ζει στον φανταστικό κόσμο της Νάρνια... Α και μην ξεχάσουμε η ουρά στην πέτρου Ράλλη για πρασινες κάρτες να φτάσει μέχρι το δαφνι... Παλιορατσιστές έλληνες...

argeadas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 10:54 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: διάβασμα,κυνήγι,πουλιά
Επικοινωνία:

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από argeadas »

Γιατί άραγε δεν έχουμε μετανάστες από χώρες με Χριστιανικό χαρακτήρα; Ενοό σε βαθμό όπως των μουσουλμανικών χωρών.

Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από Jrhellas »

Markos_Hdi έγραψε:Καλά αν είναι να αμφιβάλλουμε για τα στατιστικά στοιχεία τότε απλά δεν μπορεί να πιστέψει κανείς, κανέναν.

Οι Έλληνες δουλεύουνε μια χαρά χωρίς ένσημα ακόμα και τώρα με την υπάρχουσα κατάσταση.

Πριν τους μετανάστες πριν 20 χρόνια δηλαδή και βάλε, υπήρχε άλλη οικονομική και κοινωνική κατάσταση. Αν εσύ θες να γυρίσεις στο τότε, δικαίωμά σου.

Εγώ που "κόπτομαι" όπως λες τόσο χαριτωμένα, φυσικά και κράζω όλα αυτά που λες. Όπως φέρθηκαν οι ίδιοι οι Έλληνες στους προγόνους μου που ήρθανε πρόσφυγες από την Μ. Ασία δεν θα το δεχτώ να το κάνω εγώ τώρα στους σημερινούς πρόσφυγες.

Ξαφνικά στις παράνομες πράξεις παραθέτεις στατιστικά στοιχεία, τα οποία όμως δεν έχουνε λογική βάση. Αν δεν υπήρχανε μετανάστες, τα ίδια θα είχαμε. Ή νομίζεις ότι θα ήτανε πιο άδειες οι φυλακές; Αν θες να πιστέψεις στα στατιστικά, σε πληροφορώ πως για κάθε αδίκημα το ποσοστό των Ελλήνων είναι πολύ μεγαλύτερο από των ξένων.

Πριν από 20 χρόνια αν ρωτούσες, πάλι θα σου λέγανε ότι πριν από 20 χρόνια ήτανε ακόμα πιο ήρεμα τα πράγματα (πριν 40 χρόνια από το σήμερα δηλαδή). Όταν δεν υπήρχε αυτό το μεταναστατευτικό κύμα.

Να σε πληροφορήσω ακόμα πως από την δεκαετία του '80 ψάχνανε τα ξένα εργατικά χέρια για τις αγροτικές εργασίες. Γιατί προσφορά από τους Έλληνες δεν υπήρχε αντίστοιχη της ζήτησης.
Μαρκο συγνωμη αλλα εδω θα διαφωνισω σε καποια πραγματα μαζι σου και ας με βρισκεις συνηθως συμφωνο σε αλλες συζητησεις του forum.

Οπως και να το κανουμε βρε Μαρκο στην εποχη μας ΔΕΝ θα δεχονταν οι Ελληνες να εργαζονται χωρις ενσημο η τουλαχιστον ΔΕΝ θα το δεχονταν Με την ιδια "ευκολια" που το κανουν οι αλλοδαποι.

Εχεις κανει μια βολτα εξω απο την Αθηνα; ΔΕν χρειαζεται να πας μακρια... Μονο λιγα χιλιομετρα.

Στα Μεσογεια... Στα Μεγαρα, ΧΙΛΙΑΔΕΣ Ινδοι και Πακιστανοι εργαζονται σε αγροτικες και κτηνοτροφικες/πτηνοτροφικες δουλειες για ενα κομματι ψωμι και Διαμενοντας σε σταυλους και τρωγλες. Και ΦΥΣΙΚΑ ενσημο ΤΙΠΟΤΑ!

Μην μου πεις πως και Ελληνες εργαζονται ετσι γιατι θα σου πω οτι αναλογικα ειναι ελαχιστοι και ακομα και αυτοι που υπαρχουν το κανουν γιατι "υποχρεωνονται" απο το καθεστως των αλλοδαπων.

Οταν εχει το "αφεντικο" την εναλλακτικη τοτε σε υποχρεωνει πιο ευκολα δεν νομιζεις;

Τωρα για το αν θα ηταν πιο αδειες οι φυλακες νομιζω ναι... ΣΑΦΩΣ και θα ηταν. Εχεις νομιζω υποψη σου οτι το 60+% ειναι αλλοδαποι.

ΔΕν νομιζεις πως ειναι τεραστιο το νουμερο;

Σκεψου οτι το ποσοστο τους στο συνολο του πληθυσμου ΔΕΝ ειναι ΑΚΟΜΑ 60% (ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ).

Μιλας για αλλες Ευρωπαικες Χωρες. Σε εμας οι αλλοδαποι εχουν φτασει στο 1+ εκατομμυριο ενω κατα αλλους αγγιζουν τα 2. Κανω λαθος;

Δηλαδη ανω το 10 εως και 20% του πληθυσμου μας!

Εχει η Ιταλια 10-13 εκατομμυρια ξενους; ! ; Αμφιβαλλω!

Τωρα για το αν για το καθε αδικημα το ποσοστο των Ελληνων ειναι μεγαλυτερο ΙΣΩΣ να ειναι και ετσι.

Ομως βρε Μαρκο αν για παραδειγμα το ποσοστο "των βιασμων" ειναι διπλασιο (η και τριπλασιο αν θες) απο τους Ελληνες αλλα ταυτοχρονα οι Ελληνες ειναι 9-πλασιοι των αλλοδαπων (το ξαναλεω ΕΥΤΥΧΩΣ) τοτε αυτο κατι λεει ετσι δεν ειναι;

Και σε παρακαλω! Μην εξισωνουμε τους ΕΛΛΗΝΕΣ Μικρασιατες που εφυγαν απο τα Παραλια να ερθουν στην Ελλαδα με ολους αυτους που ερχονται εδω.

ΟΧΙ... Ειμαι απολυτα συμφωνος να μην γινομαστε ισοπεδοτικοι προς καμια κατευθυνση (ουτε στην αποψη ΟΛΟΙ εξω αλλα ΟΥΤΕ και στην αποψη οι Μικρασιατες ομοιοι με ολες τις "φυλες του Ισραηλ")

Προσωπικα ειμαι ΚΑΘΕΤΟΣ: ΟΧΙ να βουλιαζουμε πλοιαρια με αμοιρους μεταναστες που αναζητουν ενα καλυτερο αυριο ΑΛΛΑ και ΟΧΙ να αφηνουμε τα παντα ανεξελεκτα και οπου μας βγαλει.

ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ οπως σωστα γραφει και καποιος αλλος και αυτο νομιζω τα λεει ολα.

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Να σου πω ρε συ Jrhellas.

Τα αφεντικά που καρπώνονται τα εργατικά των μεταναστών είναι ξένοι; Όχι. Ελληνάρες.

Το ποσοστό των ξένων στις φυλακές δεν είναι σαφώς αυτό που λες. Είναι η πλειοψηφία σε όλα τα ποινικά αδικήματα οι Έλληνες. Παρ'όλο που για κάποιο λόγο περνιέται η αντίθετη άποψη για αρκετά προφανείς λόγους.

Πάρα πολλοί ξένοι που είναι στις φυλακές, είναι μέσα λόγω της απόλυτα αυστηρότερης αντιμετώπισής τους από το δικαστικό σύστημα, απ'ότι στους Έλληνες.

Στην Ιταλία κακώς αμφιβάλλεις για τα ποσοστά. Σε πληροφορώ ότι τα ποσοστά είναι μεγαλύτερα απ'ότι στην Ελλάδα. Για την Γερμανία, Γαλλία και Αγγλία πιστεύω να μην αμφιβάλλεις επίσης.

Για τους Μικρασιάτες. Και γω έχω Μικρασιάτικη καταγωγή και ξέρω αρκετά καλά. Όταν είχανε έρθει οι πρόσφυγες γνωρίζεις τους επιθετικούς προσδιορισμούς που τους αποδίδανε οι ντόπιοι "Έλληνες"; Κλέφτες, απατεώνες, εγκληματίες, οι γυναίκες πόρνες κτλ.

Όλοι είναι άνθρωποι.

Τέλος φυσικά και δεν είπα πουθενά μα πουθενά και εννοείται πως ΠΟΤΕ δεν θα υποστήριζα να είναι όλα ανεξέλεγκτα.

Είμαι λάτρης της οργανωμένης και ελεγχόμενης (με την σωστή έννοια) κοινωνία.
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από Jrhellas »

Δεν καταλαβα γιατι εξαπτεσαι ρε Μαρκο Εικόνα Οσα σου ειπα τα ειπα με καλοπιστη "κριτικη" και χωρις να υποστηριξω καπου οτι οι Ελληνες "αφεντικα" ειναι αγιοι.

καθε αλλο Εικόνα (αν σου πω τις αποψεις μου για πολλα "αφεντικα" θα καταλαβεις αλλωστε Εικόνα).

Ουτε και σου καταλογισα πουθενα πως εισαι κατα της οργανωμενης κοινωνιαςΕικόνα

Παντως για την αναλογια Ελληνων/αλλοδαπων κρατουμενων θα μου επιτρεψεις να εχω αποψη (αν και συμφωνω στο οτι οι αλλοδαποι κρινονται αυστηρωτερα και πως ειναι ΚΑΙ αυτος ενας λογος)

Ομως θα επαναλαβω: Οταν εχεις ποσοστο αλλοδαπων μεταξυ των κατοικων σε 10-15% ενω τροφιμοι στις φυλακες ειναι 50+% (και σε αυτο επιμενω) τοτε υπαρχει καποιο θεμα!

Και οσο για την Ιταλια ΚΑΙ δεν εχει 10.000.000 αλλοδαπους αλλα ΚΑΙ μολις πριν μερικους μηνες απελασε μαζικα χιλαδες Ρουμανους (απο την Ρουμανια της Ευρωπαικης Ενωσης ναι) οταν θεωρηθηκε οτι υπηρχαν μαζικα κρουσματα κλοπων απο αυτους.

Αυτα τα λιγα σαν μια συνεχεια της (καλοπιστης και χωρις καμια διαθεση αντιδικιας) κουβεντας μαςΕικόνα

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
Anonymous

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από Anonymous »

markos
Τα αφεντικά που καρπώνονται τα εργατικά των μεταναστών είναι ξένοι; Όχι. Ελληνάρες.

Ακριβώς, επειδή υπάρχουν ασυνήδειτοι που θα τους εκμεταλλευτούν καλύτερα να μην έρχονται εδω για το καλό το δικό τους και το δικό μας.
Στο ξαναλέω οι Ελληνες τώρα προτιμάνε να παίρνουν λιγότερα αλλά να έχουν ένσυμα. Εσυ θα δούλευες χωρίς ένσυμα; Οχι. Οι αλλοδαποί δεν τους νοιάζει απλά. Τσακωτική κάνουν στην ουσία. Στέλνουν και έξω τα λεφτά και δεν βοηθάνε την πραγματική οικονομία. Και μια που ανέφερες Ιταλία το ξέρεις ότι υπάρχει πλαφόν μεταναστών 2%; Εδώ τίποτα. Καλή η συνείδηση και η κουλτούρα αλλά παρόμοιες απόψεις έχει και η πολιτική γραμματεία του σύριζα αλλά δεν τολμάει να τα πει στους κατοίκους του Αγίου παντελεήμονα, του κεραμεικού, και του μεταξουργείου... Και προφανώς δεν μένεις εκεί...
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από Jrhellas »

Ααα και κατι ακομα Εικόνα ειμαι και εγω με Μικρασιατικη καταγωγη απο μητερα (παππους απο Σμυρνη και γιαγια απο Αϊβαλι) και γνωριζω πολυ καλα το ποσο ασχημα εγιναν δεκτοι οταν εφτασαν στην Ελλαδα. Ομως το ΞΑΝΑΛΕΩ: Καμμια σχεση ΔΕΝ μπορει να υπαρχει μεταξυ Μικρασιατων και ολων των φυλων του Ισραηλ που μαζευνται εδω και οποιαδηποτε συγκριση ειναι νομιζω ατυχης!

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Καταρχάς ρε συ Jrhellas εννοείται ότι δεν εξάπτομαι ειδικά μαζί σου!:)

Αν είναι δυνατόν! Μακάρι όλοι με όσους διαφωνώ να είχανε τον δικό σου τρόπο συζήτησης!

(διακρίσεις πάντως με βάση το αίμα και την φυλή δεν θα κάνω φυσικά. Για μένα οπότε υπάρχει άμεση σύγκριση)

sniper τι μπλέκεις τον σύριζα; Τι με νοιάζει τι λέει ο σύριζα και ο ξύριζα;

Δεν μένω στα μέρη που παρέταξες, όπως και συ δεν μένεις σε άλλα μέρη που έχουνε επίσης διαφορετική άποψη.
Anonymous

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από Anonymous »

Επειδή εγώ μένω στη Βικτωρια ελα να σε φιλοξενήσω 1 μήνα να αποκτήσεις και διαφορετική αποψη γιατί εκ του ασφαλούς ωραία τα λες... Ελά εδώ να δεις τη γλύκα... Να μην μπορεί να κυκλοφορήσει η γυναίκα σου χωρίς συνοδεία αστυνομίας...
Anonymous

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από Anonymous »

Οπως ανακοινώθηκε από την Αστυνομία έγιναν συνολικά 712 έλεγχοι και προσήχθησαν 92 άτομα (40 Γεωργιανοί,15 Αλβανοί, έξι Ρώσοι, δυο Σύριοι και άλλες εθνικότητες).

Συνελήφθησαν συνολικά 56 άτομα και συγκεκριμένα δεκατρία για ναρκωτικά (πέντε Ελληνες και οκτώ αλλοδαποί), οκτώ για παράβαση του νόμου περί ηθών, οκτώ για όπλα (ένας Ελληνας και εφτά Αλβανοί), ένας Γεωργιανός στην κατοχή του οποίου βρέθηκαν και κατασχέθηκαν ένα στιλέτο, περούκα και διαρρηκτικά εργαλεία, καθώς και 26 λαθρομετανάστες.

Εγιναν ακόμα 126 έλεγχοι σε αυτοκίνητα,60 σε δίκυκλα και 39 σε καταστήματα, ενώ κατασχέθηκαν:4,4 γραμμάρια ηρωίνης,21,6 γραμμάρια ακατέργαστης κάνναβης,30 γραμμάρια κατεργασμένης κάνναβης,64 ναρκωτικά χάπια, ένα πιστόλι και 17 φυσίγγια, ένα πιστόλι κρότου, τέσσερα μαχαίρια, ένας σιδηρολοστός και σιδερογροθιές

Αυτά έγιναν χτες το βράδυ. Κατά τ άλλα οι μετανάστες δεν ευθύνονται για την αύξηση της εγκληματικότητας αφού όπως λέει και ο Μάρκος και πριν υπήρχε εγκληματικότητα από τους Ελληνάρες...

Anonymous

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από Anonymous »

Και φαντασου οτι αυτα ειναι τα κατεργασμενα στοιχεια, Για να φαινονται και λιγα, ετσι; Ποσα ειναι τα καθημερινα που δεν ανακοινωνεται τιποτα...
Anonymous

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από Anonymous »

Συμφωνα με τον οηε το 2015 θα εχουμαι 4500000 μεταναστες
Anonymous

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από Anonymous »

Χθες παντως στην σοφοκλεους επεσε πολυ ξυλο αφρικανοι εναντιον αφγανων δεν επιτεθηκαν σε περαστικους ουτε καν σε πακιστανους πλακωνονταν επι 15 λεπτα περιπου.

πλεον ειναι οργανομενοι σε συμμοριες.

Anonymous

Παράνομοι μετανάστες

Δημοσίευση από Anonymous »

Οσο για τα ασφαλιστικα ταμεια τους μεταναστες το ονομα ΜΑΓΓΙΝΑς λεει πολλα...

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες