ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Κάθρυν
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2010 2:44 am
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από Κάθρυν »

ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ έγραψε:Καλησπερα σας,

θα ηθελα να ρωτησω εαν μπορει να εισαχθει στη σαν καποιος που εχει πτυχιο νοσηλευτικης (τει) και αν ναι υπαρχει οριο ηλικιας;



η εισαγωγή γίνεται μόνο μέσω πανελληνίων εξετάσεων. Το όριο ηλικίας είναι 20 ετών.

Δές εδω:

Όριο Ηλικίας σε στρατιωτικές σχολές

Nosotromos
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 2:34 pm
Τοποθεσία: 69
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από Nosotromos »

ΜΑΡΙΑ έγραψε:Αν πάρεις πτυχίο ιατρικής μπορείς να κάνεις μετάταξη και να γίνεις στρατιωτικός γιατρός, αλλα για να πάρεις το πτυχίο θα πρέπει να δουλεύεις βάρδιες και να σπουδάζεις στην ιατρική ταυτόχρονα. Αν τα καταφέρεις θα μπεις τελευταία στην σειρά των ιατρών που τελείωσαν την σσας όταν εσύ έκανες τα χαρτιά για μετάταξη. Όσο για τα πλεονεκτήματα του δεύτερου πτυχίου είναι κάτι που μόνο εσύ θα μπορείς να τα αξιολογήσεις. Πολλοί μπήκαν στην ΣΑΝ με την προοπτική να γίνουν μετά γιατροί αλλά ελάχιστοι τα καταφέρνουν, είτε γιατί κουράζεσαι να διαβάζεις και δεν έχεις προσωπική ζωή (πρωί πανεπιστήμιο, απόγευμα βάρδια ή πρωί-νύχτα βάρδια και απόγευμα πανεπιστήμιο), είτε γιατί έχεις να αντιμετωπίσεις όλους αυτούς που δεν θέλουν να τα καταφέρεις!


+1

Καλύτερα να το παλέψεις για κάτι άλλο, αλλά όχι για Γιατρός.
guest*

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από guest* »

Παιδια να ρωτησω κατι ασχετο; Ειναι πολυ αυστηρα τα πραγματα στη ΣΑΝ σε ο, τι αφορα τις αθλητικες δοκιμασιες; Εχω τη βαθμολογια της σχολης και επιπλεον φοιτω ηδη στο τμημα νοσηλευτικης του ΕΚΠΑ αλλα επιθυμω να εισαχθω στη ΣΑΝ
φωτεινη...

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από φωτεινη... »

Θα ήθελα να ρωτήσω κατι: Εχω τελειωσει ΕΠΑΣ βοηθων νοσηλευτών και θα ήθελα να μου πει καποιος αν μπορω να παω στην ΣΑΝ και πως. Επίσης ειναι ανοτερη απο την σχολη που ηδη εχω βγάλει;

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από roverr24 »

Οι μαθητες της ΣΣΑΝ κανουν μαθημα σε πανεπιστημιο και παιρνουν πτυχιο πανεπιστημιου, αρα απο ΕΠΑΣ δε μπορεις να μπεις, η ΣΣΑΝ ειναι ανωτατη σχολη

Άβαταρ μέλους
ΝΙΚΟΛΑΣ ΣΤΡΑΤΟΣ
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Δευ Μαρ 14, 2011 12:13 am
Επάγγελμα: ΜΑΘΗΤΗΣ ΣΕ ΛΙΓΟ ΛΟΧΙΑΣ ΑΣΤΥΦΥΛΑΚΑΣ
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΣ ΣΤΡΑΤΟΣ »

Παιδεια σε αυτην την σχολη τα καθηκοντα ενος νοσηλευτη δεν εχουν απλως θερουνται στρατιωτικοι νοσηλευτες?
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από roverr24 »

Γιατι τα κανετε ολα δυσκολα; Υπαρχουν στα πολιτικα νοσοκομεια1. Νοσηλευτες απο πανεπιστημιο,2. Νοσηλευτες απο ΤΕΙ και 3. Νοσηλευτες απο τεχνικο λυκειο, το ιδιο ειναι και στο στρατο η ΣΣΑΝ ειναι πανεπιστημιο και βγαζει αξιωματικους και οι αποφοιτοι ΤΕΙ και τεχνικου λυκειου ειναι ΕΠΟΠ
Blitzkrieg

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από Blitzkrieg »

Θελω απλα να ρωτησω πως ακριβως ειναι η ζωη στη ΣΑΝ (μεσα στη σχολη), θα εχω ελευθερο χρονο να ασχοληθω και με αλλα πραγματα, ή θα ειμαι κλεισμενος ολη την ωρα στη σχολη?
Πλέμπα

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από Πλέμπα »

Για όποιον/α ενδιαφερόμενο/η περί τη ΣΑΝ, να πω ότι είναι άριστη επιλογή, όχι απλά για νοσηλευτική αλλά και γενικότερα.Μερικά μόνο θετικά:-εξασφαλισμένη δουλειά μετά τη φοίτηση (τα φοιτητικά έτη εννοείται μετράνε συντάξιμα), σημαντικότατο ειδικά σε επόχή ΔΝΤ-υψηλότερος μισθός σε σχέση με νοσηλευτική από οπουδήποτε αλλού στο δημόσιο ή τον ιδιωτικό τομέα (αποφοιτάς με βαθμό κατώτερου αξιωματικού και φτάνεις ανώτατος) και πάντα θα υπάρχουν εξτραδάκια (φύλλα πορείας κλπ) -άριστο εργασιακό περιβάλλον στο νοσοκομείο (και συνήθως χωρίς πολλούς ασθενείς να κουράρεις), καμία σχέση με το τυπικά αυστηρό στρατιωτικό που φαντάζεσαι ίσως, αντίθετα έχει μόνο τα θετικά του στρατού που σημαίνει ότι λόγω της ιεραρχίας υπάρχει ξεκάθαρος καταμερισμός αρμοδιοτήτων χωρίς το μπάχαλο ενός δημόσιου νοσοκομείου (με τους άπειρους μάλιστα ασθενείς πάνω από το κεφάλι σου) -αμετάθετο ή τουλάχιστον λιγότερες μεταθέσεις από άλλες στρατιωτικές ειδικότητες-δυνατότητα μετεκπαιδεύσεων και εξειδικεύσεων που πληρώνονατι από την υπηρεσία, ακόμα και συμμετοχή στις αποστολές στο εξωτερικό (πας αν γουστάρεις κ πληρώνεσαι αδρότατα) -μπορείς όσο είσαι στο νοσοκομείο να δουλεύεις κατόπιν ειδικής άδειας παράλληλα και στον ιδιωτικό τομέα (οι ΣΑΝίτισσες φτιάχνουν άμεσα βιογραφικό κ προϋπηρεσία και έχουν υψηλή απορρόφηση στον ιδιωτικό τομέα), άλλωστε η δουλειά στο στρατιωτικό νοσοκομείο κατά κανόνα δε θα είναι τόσο κουραστική οπότε εφ'οσον το θες θα μπορείς να εργάζεσαι και αλλού-έρχεσαι σε επαφή με φαντάρους και γιατρούς τόσο στο στρατόπεδο όσο και μετά στη μονάδα ή το νοσοκομείο αφού τελειώσεις τη σχολή, δηλαδή ενώ δεν είναι καθόλου τραγικά τα πράγματα μέχρι να αποφοιτήσεις εσύ απλώς πιέζεσαι λίγο (μη φαντάζεσαι κάτι τραγικό, περισσότερο σου κακοφαίνεται η ιδέα και μόνο) να περάσουν τα χρόνια της σχολής αλλά μετά έρχεται Η ζωή και κότα (δεν υπερβάλλω, ειδικά όταν οι άλλοι μετά θα ψάχνουν δουλειά, εσύ θα έχεις λύσει τα βασικά σου προβλήματα και με το παραπάνω) -δυνατότητα να μπεις με κατατακτήριες σε άλλη σχολή όπως αναφέρθηκε και τελικά να καταλήξεις μέχρι και στρατιωτικός γιατρός
Έπειτα από τα πιο πάνω έχω τη γνώμη ότι μπορεί μεν η νοσηλευτική να έχει λάντζα μην είναι και η πιο καθαρή δουλειά (τί περίμενες δηλαδή;) , αλλά έχει τόσα θετικά ειδικά η ΣΑΝ που τη βρίσκω άψογη επιλογή. Μέχρι και σαν ΕΠΟΠ υπαξιωματικός από ΤΕΙ είναι πολύ καλύτερα από αλλού. Το μόνο που θα σου κακοφαίνεται είναι ότι δε θα βγάζεις τα φράγκα που βγάζουν οι γιατροί της ΣΣΑΣ, αλλά αν θες θα μπορείτε να τα φάτε μαζί με αυτούς.
Με Λύπη Ανώνυμος έγραψε:Είμαι απόφοιτος της ΣΑΝ και εργάζομαι στο νοσοκομείο της πολεμικής αεροπορίας. Πολύ δουλειά, άπειρη λάντζα και 0 στήριξη. Θεώρησε ο μέγιστος παρακατιανός, φταις για όλα και ο βαθμός σου σαν αξιωματικός υπάρχει μόνο για να σου ρίχνουν ευθύνες. Η νοσηλευτική δεν ξέρω αν είναι τέχνη, είναι πολύ βρώμικη δουλειά και στο 251 ΓΝΑ με τόσους λίγους νοσηλευτές στις κλινικές η εμπειρία σου με την βρώμικη πλευρά της νοσηλευτικής είναι μόνιμη, έντονη και δίχως ηθική ανταμοιβή. Θα μπορούσα να συνεχίσω με άπειρα παραδείγματα και παραγράφους...
Έχω άλλη άποψη. Ειδικά στο 251 ΓΝΑ δε θα πρέπει να υπάρχει κανένα παράπονο από τις νοσηλεύτριες! Τα πάντα όλα χαλαρά, από τη συμπεριφορά από τη Διεύθυνση μέχρι τις συνθήκες περίθαλψης. Το μονο κακό ότι λειτουργεί με τη λογική της ευνοιοκρατίας, όποιος είναι ευνοημένος χώνει περισσότερο τους άλλους.Τέτοιο όμως χάρβαλο πουθενά αλλού, και δεν εννοώ μόνο στρατόπεδο αλλά συγκρίνω ακόμα και πολιτικό νοσοκομείο!Και μόνο το γεγονός ότι οι δικαιούχοι είναι περιορισμένοι σε αριθμό κάνει στο ΓΝΑ πολύ πιο πολιτισμένες τις συνθήκες.Αν αμφιβάλλετε για το πόσο άνετα είστε στο ΓΝΑ, ας πάτε μια βόλτα σε πολιτικό νοσοκομείο είτε σε ώρα εφημερίας είτε σε όροφο νοσηλείας μαζί με Πακιστανούς, άπλυτους, τσιγγάνους και κάθε άλλη φυλή που θα πετύχετε εκεί... Οι νοσηλεύτριες του ΕΣΥ είναι ηρωίδες γιατί πεθαίνουν στη δουλειά και πληρώνονται 3 κ 60, ενώ στο ΓΝΑ και βαριούνται Τη ζωή τους και αμοίβονται πολλαπλάσια. Να (... συνεχίζεται ...)
Μελλοντικος-ΣΑΝιτης!

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από Μελλοντικος-ΣΑΝιτης! »

ΓΙα τι μισθό μιλάμε τα πρώτα χρόνια μετά την αποφοίτηση (μαζί με μπονους κλπ) Οι βασικοι εξόδοι κατα τη διάρκεα φοίτησης στη σχολή ποιοί είναι ακριβώς; Αληθεύει ακόμη ότι πλέον λόγω αδυναμίας σίτισης των σπουδαστών, τους κρατούν μόνο παρα κάποιες ώρες και έπειτα τους ''διώχνουν'' σε καθημερινή βάση (μιλώ εκ πείρας λόγω συγγενή μου που σπουδάζει στη σχολή αξιωματικών αστυθνομίας και κοιμάται καθε μέρα έξω); Και το μηνιαίο βοηθητικό εισόδημα κατα τη διάρκεια φοίτησης πόσο ειναι;
ΜΜΜΜ

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από ΜΜΜΜ »

Μπορεί το ΓΝΑ να φαίνεται παλάτι σε σχέση με τα άλλα νοσοκομεία αλλά η δουλειά είναι το ίδιο δύσκολη αν θες να είσαι σωστός με τη συνείδησή σου! Και ποιος σου είπε ότι και εκεί δεν έχεις να αντιμετωπίσεις άπλυτους και κάθε λογής ανθρώπους... Μπορεί να είναι άπλυτοι και να είναι γονείς ταξίαρχου, τότε δεν λες και τίποτα και τους πλένεις και από πάνω. Αντίθετα στα άλλα δημόσια νοσοκομεία δεν έχω δει να πλένουν κανένα ! Όσο για τους περιορισμένους δικαιούχους η κατάσταση έχει αλλάξει και πλέον έρχονται όλοι μέσω του ΕΚΑΒ.
Nosotromos
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 2:34 pm
Τοποθεσία: 69
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από Nosotromos »

Προς Πλέμπα

Η παραπληροφόρηση που πηγάζει από το μήνυμα σου είναι εγκληματική!
Θα συμφωνήσω μόνο με το γεγονός για τις εφημερίες και εν μέρη για την "ποιότητα" των ασθενών.
-Στα στρατιωτικά νοσοκομεία οι απαιτήσεις που έχει από τους νοσηλευτές η διοίκηση είναι πολλαπλάσιες από τους συνάδελφους τους στα δημόσια νοσοκομεία οι οποίοι (και με το δίκιο τους) κάνουν τα απολύτως απαραίτητα.
-Οι αμοιβές των "ΣΑΝιτών" δεν είναι περισσότερες μιας και δεν πληρώνονται τις νύχτες, τις αργίες κτλ.
-Οι δικαιούχοι ξεπερνούν το μισό εκατομμύριο εδώ και 10ετιες. Χωρίς να υπολογίσω το ΕΚΑΒ, τους μη-δικαιούχους και τους, και καλά "Επιστημονικού ενδιαφέροντος" ασθενείς. Το ΓΝΑ δεν μπορεί να σηκώσει τόσους δικαιούχους.
-Βάλε και στη σούμα και τις υποχρεώσεις που έχουν σαν στρατιωτικοί (αντιπροσωπίες, επιτροπές, έκτακτες κλήσεις στην μονάδα) και φυσικά πέραν του εργασιακού τους ωραρίου.
-Ο "ΣΑΝιτης" παρόλο που είναι νοσηλευτής Π. Ε θα εκτελεί συνεχώς και καθήκοντα νοσηλευτή Τ. Ε. Ή ακόμα και ΔΕ κάτι το οποίο δεν έχω δει να γίνεται στους υπολοίπους νοσηλευτές Π. Ε. Οπότε να αποφεύγουμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα έτσι; Άρα ο Τ. Ε. Και ο Δ. Ε. Είναι εκτός του παρόντος θέματος. Όποτε και ήρωες και θεοί να είναι στα δημόσια νοσοκομεία δεν μας ενδιαφέρει.
-Οι αποστολές στο εξωτερικό δεν είναι εκδρομή πας με κίνδυνο της ζωής σου και δουλεύεις άπειρες ώρες όποτε τα έξτρα χρήματα που βγάζεις είναι μια χαρά δικαιολογημένα.
-Οι μετεκπαίδευσεις και οι εξειδικεύσεις που έχουν σχέση με νοσηλευτική είναι ελάχιστες και για τους πλέον πιο μη-ενδιαφέροντες τομείς.
-Οι γιατροί πληρώνονται σαν αξιωματικοί οπότε περνούν τα ίδια με όλους του αξιωματικούς. Τώρα άμα ο άλλος είναι μάγκας και έχει ανοίξει ιατρείο και σκίζεται μέσα με γεια του με χαρά του.
-Για τον "ξεκάθαρος καταμερισμός αρμοδιοτήτων" έχεις δίκιο : Οι νοσηλευτές τα κάνουν όλα και συμφέρουν"
-Και το φοβερό "αλλά αν θες θα μπορείτε να τα φάτε μαζί με αυτούς. " το αφήνω ασχολίαστο...

Πάντως γενικά ρε παιδιά αν δεν γουστάρετε τον στρατό πείτε το να το διαλύσουνε μην σας είναι και βάρος. Αν θέλετε στρατό τότε οι ελάχιστες προδιαγραφές ποιότητας που αναγκαστικά τον συνοδεύουν να μην σας κακόφαίνονται αλλά να ξέρετε ότι πληρώνονται με αίμα, ίδρωτα, χρόνο και κόπο. Μην βγάζετε γρήγορα συμπεράσματα.
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από roverr24 »

Ο προλαλησας εχει απολυτο δικιο, οι γιατροι το παιζουν ντιβες στο ΓΝΑ και ειναι μπλεγμενοι σε απειρα σκανδαλα, οι νοσηλευτες περνανε παρα μα παρα πολυ δυσκολα ειδικα με περιεργους ασθενεις κατι βλαχοσμηναρχους που εχουν παρει συνταξη πριν 30 χρονια και το παιζουν αυστηροι με τις γυναικες τους τις μπαμπογριες που κανακευονται οτι ειναι συζυγοι η χηρες σμηναρχου και μιλανε ασχημα στους νοσηλευτες οποιασδηποτε προελευσης... Λυπαμαι πολυ γιατι η ΣΣΑΝ εχει αναβαθμιστει και εχει γινει πληρως πανεπιστημιακη οπως η ΣΣΑΣ αλλα οι αποφοιτοι της μενουν στην αφανεια... Στην ΠΑ οι πιλοτοι, οι οικονομικοι και οι γιατροι κανουν κουμαντο, ολοι οι αλλοι που μπορει να ειναι και επιστημονες πχ διοικητικοι (δικηγοροι) , μετεωρολογοι, νοσηλευτες, εφοδιαστες, ειναι για τις δουλειες του ποδαριου
mmm

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από mmm »

Διάλογος Νοσηλεύτριας 251ΓΝΑ και επισκέπτριας
-Έχει τελειώσει το επισκεπτήριο, πρέπει να φύγετε σας παρακαλώ.
-Μα δεν μπορώ να την αφήσω μόνη της, ζαλίζεται η κ. Κ (η οποία έχει χειρουργηθεί στο θυροειδή εδώ και 3 μέρες)
-Η κυρία είναι μια χαρά, θα την προσέχουμε εμείς. Αν δεν φύγεται όμως θα έρθει η ασφάλεια και θα σας αναγκάσει να φύγεται.
-Πως μου μιλάτε έτσι εγώ είμαι σύζυγος ΤΑΞΙΑΡΧΟΥ!
hope

ΣΑΝ - Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής

Δημοσίευση από hope »

Ετσι ειναι οπως τα λες ειμαι αποφοιτος της σαν και χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο καθε μερα για τη λαθος επιλογη μου
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες