585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Tolis

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από Tolis »

Παρουσιάζομαι 8 ΦΕΒ (2011) Καστοριά - Τεθωρακισμένα. Είναι καλά εκεί; Τόλης απο Τρίκαλα
Dracinho
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 17, 2010 11:11 pm
Επικοινωνία:

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από Dracinho »

Ολα καλα ειναι... Εγκαταστασεις σχετικα καινουργιες... Μονο που εχει μεγαλες πορειες...
os

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από os »

Οοο καταλαβα καποια ατομα θα βρεθουμε εκει τωρα τον φεβ... Καλη μας τυχη!
Ζαχαριας

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από Ζαχαριας »

Με τις εξοδους τι παιζει ρε παιδια?
chris
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2011 8:33 pm
Επικοινωνία:

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από chris »

TΟ 585 αποτελείται απο 2 στρατόπεδα περίπου 100μ απόσταση το ένα απο το άλλο. Το Κωνσταντάτου, στο οποίο και παρουσιάστηκα το Φεβρουάριο είναι χάλι μαύρο. Ο υπολοχαγός εκεί, που εκτελεί χρέη λοχαγού, δεν είναι ιδιαίτερα προσιτός άνθρωπος, με ότι συνεπάγεται αυτό. Οι δε ΕΠΟΠ ο ένας χειρότερος από τον άλλον. Το φαγητό μονίμως παγωμένο διότι δεν έχουνε μαγειρεία και τα φέρνουνε απο το άλλο στρατόπεδο. Αυτό πρακτικά σημαίνει και μια γενικότερη αναστάτωση στο μεσημεριανό/βραδυνό πρόγραμμα με το φαγητό πολλές φορές να αργεί.

Οι υπηρεσίες είναι Κεντρική πύλη, κρυφός σκοπός, σκοποί ΑΟΤ/ΒΟΠ, περίπολος και θαλαμοφύλακας. Από όσο θυμάμαι και τα μαγειρεία/λάντζα τα θεωρούν υπηρεσία επίσης.

Ξεκούραση ελάχιστη έχει και γενικά πάαααρα πολύ αγγαρεία. Ζεστό νερό ελάχιστο και μονο για όσο ειναι αναμένα τα καλοριφέρ. Μπάνια σε τραγική κατάσταση (εαν κατουράς βλέπει τον άλλον δίπλα σου να χέζει, τόσο χαμηλά διαχωριστικά... ).

Από την άλλη το άλλο στρατόπεδο είναι το αντίθετο. Πολύ πιο καλά στελέχη, ζεστο φαγητό, ελεύθερος χρόνος. Απο υπηρεσίες είναι σχεδόν ίδια με τα προηγούμενα, απλά νομίζω έχουν μια σκοπιά παραπάνω.

Πρέπει να λάβετε υπόψη οτι το δεύτερο στρατόπεδο είναι σημαντικά μεγαλύτερο και επομένως υπάρχει μεγαλύτερη άνεση κίνησης. Στο πρώτο οι θάλαμοι ειναι 3 μέτρα απο το γραφείο του υπολοχαγού και των ΕΠΟΠ, στο ίδιο κτήριο πράγμα που κάνει ακόμα και το κάπνισμα ή τον καφέ δύσκολη υπόθεση.
Stefanos

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από Stefanos »

Παιδια καλημερα.Μου ήρθε χαρτι για 585 ΤΠ αργος ορεστικο ΥΕΑ. Πάνω στο χαρτι εχουν γράψει με στυλό "Ειδ" και το κύκλώσαν.

Τι ακριβώς είμαι; Σε ποιο απο τα 2 στρατόπεδα θα είμαι; Στο πάνω ή στο κάτω;

Επίσης θέλω να πάρω μετάθεση Λάρισα γιατι απο κει ειμαι. Πάιζει; Η κάπου στη Θεσσαλια εστω.

Α! Και λέω να ΜΗΝ πάω εφεδρος αξιωματικός. Θα δηλώσω οτι δε θέλω; Η πρέπει να κοπώ εσκεμμενα σε αθλήματα;

Εχω πτυχίο μηχανικου και μεταπτυχιακο. Ειμαι 26 χρονών. Παιζει να με στειλουν Κύπρο ή νησιά;

Θα τύχω καλυτερης μοιρας λογω πτυχιων;

Οτιδήποτε άλλο εχετε να συμβουλευσετε πείτε.

chris
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2011 8:33 pm
Επικοινωνία:

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από chris »

Το ειδ δε γνωρίζω τι είναι. Αυτό που ξέρω σίγουρα να σου πω είναι ότι το Φεβρουάριο η μοιρασιά στα 2 στρατόπεδα έγινε με βάση την αλφαβητική σειρά των επιθέτων. Το επάνω στρατόπεδο, που είναι και το χειρότερο, είχε απο Ρ-Ω, ενώ Α-Π είχε το κάτω. Υποθέτω κάτι αντίστοιχο θα γίνει και τώρα.Ένδειξη ΥΕΑ έχουν όλοι οι πτυχιούχοι. Εάν δηλώσεις πως δεν ενδιαφέρεσε όταν θα έρθει η ώρα να ερωτηθείτε δε θα περάσεις καν από την διαδικασία των αγωνισμάτων.

Από την μικρή μου εμπειρία, μεταθέσεις και καλύτερη μεταχείριση έχουν να κάνουν πολύ περισσότερο με το τι βύσμα έχεις παρά με το τι πτυχίο...

Sakis83
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Απρ 20, 2011 8:59 pm
Επικοινωνία:

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από Sakis83 »

Γεια σας παιδιά, εγώ απο Λάρισα είμαι για Άργος Ορεστικό παρουσιάζομαι στις 2-5-2011. Ήταν να παρουσιαστώ κι εγώ στη Κόρινθο αλλα άλλαξε τελευταία στιγμή σήμερα το έμαθα.
Πως θα πάμε προς τα κεί; Με ΚΤΕΛ ή θα βάλουν κάποιο λεωφορείο ειδικά για φαντάρους;
Κι εγώ του 83΄είμαι!Εικόνα
chris
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2011 8:33 pm
Επικοινωνία:

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από chris »

Σιγά μη βάλουν και ελικόπτερα. Ο καθένας μόνος του είτε με αυτοκίνητο είτε με το ΚΤΕΛ που υπάρχει
Ειδ

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από Ειδ »

Stefanos έγραψε:Παιδια καλημερα. Μου ήρθε χαρτι για 585 ΤΠ αργος ορεστικο ΥΕΑ. Πάνω στο χαρτι εχουν γράψει με στυλό "Ειδ" και το κύκλώσαν.

Τι ακριβώς είμαι; Σε ποιο απο τα 2 στρατόπεδα θα είμαι; Στο πάνω ή στο κάτω;

Επίσης θέλω να πάρω μετάθεση Λάρισα γιατι απο κει ειμαι. Πάιζει; Η κάπου στη Θεσσαλια εστω.

Α! Και λέω να ΜΗΝ πάω εφεδρος αξιωματικός. Θα δηλώσω οτι δε θέλω; Η πρέπει να κοπώ εσκεμμενα σε αθλήματα;

Εχω πτυχίο μηχανικου και μεταπτυχιακο. Ειμαι 26 χρονών. Παιζει να με στειλουν Κύπρο ή νησιά;

Θα τύχω καλυτερης μοιρας λογω πτυχιων;

Οτιδήποτε άλλο εχετε να συμβουλευσετε πείτε.



Το "ειδ. " σημαίνει ότι ανήκεις σε κάποια ειδική κατηγορία (πολύτεκνος, προστάτης, γονέας, παντεμμένος, έχων γονιό άνω των 70 ετών Κλπ) και ότι δικαιούσαι μειωμένη θητεία (8μηνο,6μηνο,3μηνο, αναλόγως την κατηγορία στην οποία ανήκεις).

Το ότι έχεις ένδιεξη ΥΕΑ, δε σημαίνει ότι θα σε καλέσουν να περάσεις τις εξετάσεις για δόκιμος. Όσοι έχουν ένδειξη ΥΕΑ, απλά στο κέντρο, τους ρωτούν αν θέλουν να πάνε για δόκιμοι αξιωματικοί. Όσοι απο αυτούς θέλουνε, περνούνε τις επόμενες μέρες κάποια διαδικασίες και τους καλούνε για αθλήματα κλπ. Όσοι δεν θέλουνε, απλά συνεχίζουνε τη θητεία τους σαν απλοί στρατιώτες, όπως οι υπόλοιποι.

ιακωβος φουντουλακης

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από ιακωβος φουντουλακης »

Γιασου μεγαλε εινε ο γιοσμου τορα εκει εινε νεος αλα εινε παπους φανταρος εινε 26 ετ αν τον σιναντισης πεστου ενα για απο τον πατερατου και να προσεχη καλοι ποληταις
Jerry

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από Jerry »

Επειδή έμεινα καιρό πάνω, σας λέω ότι πέρασα πολύ καλύτερα από ότι περίμενα. Εντάξει, όταν είσαι μέσα είναι λίγο πίκρα, αλλά όταν έβγαινα (Καστοριά φυσικά... ) ξεχνούσα ότι ήμουν φαντάρος και νόμιζα ότι έχω πάει ταξιδάκι (χωρίς το μωρό μου όμως... ). Φοβερή φυσική ομορφιά, πλήθος από καφετέριες στην παραλία και με νετ με ωραίες γυναίκες. Να έλειπαν και κανά δύο στρατόγκαυλοι μέσα, θα ήταν ιδανικά. Μη μασάτε είναι ΟΚ.
ΝΙΚΟΣ

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ »

Γεια σας παιδια. θελω να σας κανω μια ερωτηση, φευγω σεπτεμβριο αργ. ορεστικο. τεθωρακισμενα-βαρεα οπλα, πως γινεται η καταταξη για το πανω η κατω στρατοπεδο τωρα ξερετε; Και ποια ειναι η εμπειρια σας (γνωμη για εκει τεθορακισμενα; Δυσκολα; )
xaris92
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 04, 2011 9:33 pm
Επικοινωνία:

585 ΤΠ - Καστοριά (Άργος Ορεστικό)

Δημοσίευση από xaris92 »

Αργος ορεστικου πως ειναι τα μπάνια;Εικόνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες