Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
PETER.D
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 13, 2010 6:20 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από PETER.D »

Εγω ομως τωρα ειμαι τεχνολογικη αμα δεν περασω φετος ευελπιδων λεω να παω σμυ και μετα να δωσω ξανα για ευελπιδων το θεμα ειναι οτι τα 3 πρωτα μαθηματα ενταξει αλλα χημεια τωρα εγω δεν θα μαθω στο λυκειο γιατι ειμαι τεχνολογικη πως θα δωσω μετα για να μπω μηπως αλλαζει αυτο το μαθημα αναλογως;
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από Rafale »

Συμφωνα με το αρθρο 9 του σχεδιου Νομου περι μεταταξεων 1. Μονιμοι Υπξκοι και Ανθστες που προερχονται απο ασσυ εχουν συμπληρωσει τουλαχιστον 5 χρονια πραγματικης υπηρεσιας Απο την ονομασια τους ως υπξκοι και ειναι πτυχιουχοι αει η κατοχοι ισοτιμου αναγνωρισμενου τιτλου σπουδων αλλοδαπης μπορουν να μετατασσονται στο Σωμα των Αξκων με ειδικοτητα αξκου οπως αυτες περιγραφονται στο αναλογο αρθρο κατα τις ισχυουσες διαταξεις προς καλυψη κενων οργανικων θεσεων ανθλγου και αντιστοιχων με αποφαση του οικειου κατα κλαδο ανωτατου συμβουλιου ως πληρουντες τα κριτηρια του αρθρου 12.

οι επιθυμουντες να μεταταγουν υποβαλλουν εως 30 σεπ εκαστου ετους με αιτηση τους προς τη μοναδα.

η αιτηση περιλαμβανει συνημμενο επικυρωμενο αντιγραφο του πτυχιου. Η μοναδα εντος 10 ημερων απο τη ληξη της προβλεπομενης προθεσμιας την προωθει προς την αρμοδια δνση.

το ανωτατο συμβουλιο

α. Προσδιοριζει τις θεσεις και τις ειδικοτητες Αναλογα με το αντικειμενο του πτυχιου

β. Καταρτιζει πινακες υποψηφιων για καθε ειδικοτητα.

στο αρθρο 12 για την αξιολογηση τους λαμβανονται υποψιν

α. Το αντικειμενο και ο βαθμος του πτυχιου

β. Η κατοχη μεταπτυχιακου Τιτλου σπουδων

γ. Τα προσοντα του ενδιαφερομενου της τελευταιας 10ετιας Καθως ο βαθμος πρεπει να ειναι "λιαν καλως".

δ. Ο βαθμος αποφοιτησης απο τα προβλεπομενα σχολεια της ειδικοτητας τους ο οποιος πρεπει να ειναι "εξαιρετα".

ε. Τυχον πειθαρχικες ποινες.

Dimitris

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από Dimitris »

roverr24 έγραψε:Συμφωνα με τις αλλαγες του Βενιζελου μετα απο 5 χρονια ενας απο ΑΣΣΥ με πτυχιο ΑΕΙ συναφες με την ειδικοτητα του θα μπορει να γινεται αξιωματικος

Ισχυε στην αεροπορια κ στο ναυτικο περιπου ετσι αλλα θα ισχυει και στο στρατο


Δεν ισχύει σχετικά με το αν είναι συναφές με την ειδικότητα το πτυχίο.
Κάποιος που είναι ΠΧ. Τεχνικός και τελειώσει Οικονομικά αν υπάρχουν κενες οργανικές θέσεις στο Οικονομικό Και με βάση Κάποιες άλλες παραμέτρους (Βαθμολογίες, ποινές, κτλ) μπορεί να κάνει μετάταξη απο Μ. Υπαξιωτικός ΥΠ, ΤΧ, ΕΜ, ΠΖ... Σε Αξκο (Ο)
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από roverr24 »

Πολυ δυσκολα... Γινεται ναι αλλα δε θα το δεις συχνα
Kwstas

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από Kwstas »

Παιδια ειμαι γεννηθης 12/10/1992 περσι εγραψα.14.2** Και επειδη δεν περνουσα σσε αποφασισα να ξαναδωσω. Φετος αν δηλωσω και σμυ θα μπορεσω (αν δν πιασω τα μορια γ σσε φυσικα) να μπω σμυ και να ειμαι μεσα στα χρονικα περιθωρια για να μπω και σσε αφου αποφοιτησω;
pn007
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τετ Δεκ 15, 2010 3:04 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από pn007 »

ΤΑΚΗΣ έγραψε:μπορεις να μπεις στη ΣΜΥ να την τελειωσεις να κανεις και ενα χρονο υπηρησια και μετα να δωσεις εξετασεις για ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ


μηπος αυτο ισχιει και στη σμυν γιατι τα 17000 της δοκιμων ειναι Λιγο δυσκολα

pn007
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τετ Δεκ 15, 2010 3:04 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από pn007 »

roverr24 έγραψε:Μπορει καποιος να γινει αξιωματικος οταν προερχεται απο σχολη υπαξιωματικων με δυο τροπους ο πρωτος ειναι να συμπληρωσει τα 19-21 χρονια παραμονης εως ανθυπασπιστης και να εξελιχθει μετεπειτα εως το βαθμο του αντισυνταγματαρχη

ο δευτερος τροπος ειναι να τελειωσει καποιο πανεπιστημιο που να εχει σχεση με την ειδικοτητα του στο στρατο, πχ αν καποιος τεχνιτης ελικοπτερων τελειωσει μηχανολογος στο πολυτεχνειο γινεται αυτοματως αξιωματικος και μπορει να εξελιχθει ως την ανωτατη βαθμιδα



χωρις παρεξιγηγη αλλα δεν νομιζω πως ισχυει αυτο που λες ελπιζω να κανω λαθος. Μπορις να με βεβαιωσεις γι αυτο που λες. Αν ισχυει και στο ναυτικο πχ ενας αποφιτος σμυν με ειδικοτητα μηχανικου με δυπλομα απο το πολυτεχνιο γιναιτε αξιωματικος. Ελπιζω να μην σε πριζω με τις πολλες ερωτισεις μου

kalos123
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 10:40 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από kalos123 »

Καποιος που τελειωνει τη σμυ μετα μπορει να δωσει για σσε. Μεχρι ποια ηλικια; Σε ποια μαθηματα?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από Greek_Army »

kalos123 έγραψε:Καποιος που τελειωνει τη σμυ μετα μπορει να δωσει για σσε. Μεχρι ποια ηλικια; Σε ποια μαθηματα;


τσέκαρε προηγούμενες σελίδες
...
kalos123
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 10:40 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από kalos123 »

Ξερει κανεις το οριο ηλικιας για κατατακτηριες απο σμυ για σσε και τν δυσκολια των θεματων; Ευχαριστω
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 8:43 pm
Τοποθεσία: υψηλη :P
Ενδιαφέροντα: - free running -
Επάγγελμα: kommanto junior
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 »

Ξερω οτι θα πειτε οτι απαντηθηκε ποιο πρινΕικόνααλλα μηπως ξερετε αν η βασεις που βγαινουν για τους λοχιες για να περασουν στην σσε ειναι ιδιες με αυτες που βγαινουν καθε χρονο;
Την ΠΟΛΗ που μου πήρανε εγώ την θέλω πίσω να μπω μεσ'την ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ και να την λειτουργήσω και μονο τότε ο ΘΕΟΣ την ΠΟΛΗ θα φωτίσει και ο ΥΜΝΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ παντου θα απειχήσει!!!
ILIASTG
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2011 4:34 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από ILIASTG »

ΕικόναΓεια είμαι καινούργιος στη σελίδα σας, συγχαρητήρια για το φόρουμ σας και επιπλέον συγχαρητήρια που δεν επιτρέπετε τα greeklish !

Θα ήθελα να μου απαντήσετε αν γνωρίζετε (ρωτώ για το γιο μου που είναι στη ΣΜΥ) αν μετά τη ΣΜΥ περάσει στην ΕΥΕΛΠΙΔΩΝα) πληρώνετε σαν μόνιμος λοχίας ;

Και β) αν δεν καταφέρει να τελειώσει την ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ, τότε δεν είναι ούτε μόνιμος λοχίας, δηλαδή γίνετε πολίτης; η΄ γυρνά στο στράτευμα ως απόφοιτος της ΣΜΥ ;

Ελπίζω να μη είναι χαζές η ερωτήσεις μου (παιδιά έχει αλλάξει πολύ στη ΣΜΥ όσο καιρό είναι , προς το καλύτερο βέβαια, έτσι και το μάθει ότι έχω ανασφάλειες και κάνω αυτές τις ερωτήσεις θα μου βάλει τις φωνές)

Παιδιά ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Είναι λογικά αυτά που ρωτάς δεν καταλαβαίνω που κόλλησες

α. Πληρώνεσαι σαν αξιωματικός αφου πλέον θα είσαι αξιωματικός
β. Ναι γίνεται πολίτης. Από την στιγμή που γίνεσαι ευέλπις δεν έχεις καμία σχέση με την προηγούμενη στρατιωτική σχολή
ILIASTG
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2011 4:34 pm
Επικοινωνία:

Από ΣΜΥ σε ΣΣΕ (κατατακτήριες)

Δημοσίευση από ILIASTG »

Greek_Army έγραψε:Είναι λογικά αυτά που ρωτάς δεν καταλαβαίνω που κόλλησες

α. Πληρώνεσαι σαν αξιωματικός αφου πλέον θα είσαι αξιωματικός
β. Ναι γίνεται πολίτης. Από την στιγμή που γίνεσαι ευέλπις δεν έχεις καμία σχέση με την προηγούμενη στρατιωτική σχολή
στην α) μιλαω για την διαρκεια φυτησης στην ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ αν πληρωνετε σαν Λοχιας ευχαριστω!

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες