Μεταθέσεις για αδέλφια

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν ισχύει αυτό που σου είπανε. Για το άλλο που ρωτάς όσο ποιο γρήγορα φτιάξει τα χαρτιά του τόσο ποιο γρήγορα θα ολοκληρωθεί η διαδικασία
kerkuraios
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Τετ Ιουν 30, 2010 8:23 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από kerkuraios »

Και εγω μια απο τα ιδια φιλε μου... Δηλωσα πεζοναυτες και εγραψα στο χαρτι 1,65. Δε νομιζω να υπαρχει προβλημα ε. Και κατι αλλο, υπαρχει περιπτωση να μπω με τον αδελφο μου, σε αυτη τη περιπτωση τι γινεται;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αναλόγως σε ποιο σώμα θα υπηρετήσει ο αδερφός σου. Ένα από τους 2 θα πάρει ευνοική μετάθεση κόντα στον τόπο καταγωγή σας
kerkuraios
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Τετ Ιουν 30, 2010 8:23 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από kerkuraios »

Εγω παιδια θα μπω με τον αδελφο μου τωρα σειρα νοεμβριου, υπαρχει περιπτωση ενας απο τους δυο να ερθει κοντα σπιτι (κερκυρα), και ο αλλος να παει παραμεθωριο, ή ο ενας κοντα στο σπιτι και ο αλλος οπου δηλωσει... Γιατι εγω θελω να δηλωσω πεζοναυτες, θα υπαρχει προβλημα;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Greek_Army »

AΠό την στιγμή που θέλεις να πας πεζοναύτες καλό θα είναι αν ο αδερφός είναι σε σώμα που έχει στρατόπεδο κόντα στην κέρκυρα να πάρει αυτός το δικαίωμα για μετάθεση
gee

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από gee »

gee έγραψε:Γεια σας. Θα ηθελα να ρωτησω κ γω για την κατ' εξαιρεσιν μεταθεση λογω συνυπηρετουντων αδελφων. Ενας φιλος μου παρουσιαστηκε τωρα τον Μαιο,(σε 10 μερες φευγει, τελειωνει η βασικη εκπαιδευση), κ ο αδερφος του παρουσιαζεται τον Αυγουστο. Θελει να παρει ο πρωτος το δικαιωμα μεταθεσης, αλλα ακουσα κατι οτι εφ'οσον εχει παρει τη μεταθεση του μετα την βασικη εκπαιδευση δεν γινεται να παρει αργοτερα και κατ'εξαιρεσιν μεταθεση. Ισχυει αυτο; Και αν γινεται παρ'ολα αυτα, ποσο καιρο κανει να πραγματοποιηθει η κατ'εξαιρεσιν μεταθεση;


Για να πάρει κάποιος το δικαίωμα της κατ'εξαιρέσιν μετάθεσης ισχύει το οτι θα πρέπει να έχει συμπληρώσει τετράμηνο ή θητεία συγκεκριμένης διάρκειας τελος πάντων σε παραμεθώριο; Και επίσης ισχύει οτι η μετάθεση όταν τελικά γίνει πραγματοποιείται εντός δεκαημέρου;
dim
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Οκτ 01, 2010 9:22 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από dim »

Καλησπερα,

το νοεμβρη μπαινω στρατο και εγω και ο μεγαλυτερος αδερφος μου, και ειμαστε και τριτεκνοι, σε αυτην την περιπτωση τι γινεται;

συμφωνα με το δικαιωμα συνυπηρετησης θα ερθω εγω στον τοπο κατοικιας μου. Μετα θα ερθει και ο αδερφος μου σαν μεγαλυτερος (τριτεκνοι) μετα απο 4 μηνες;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Greek_Army »

dim έγραψε:Καλησπερα,

το νοεμβρη μπαινω στρατο και εγω και ο μεγαλυτερος αδερφος μου, και ειμαστε και τριτεκνοι, σε αυτην την περιπτωση τι γινεται;

συμφωνα με το δικαιωμα συνυπηρετησης θα ερθω εγω στον τοπο κατοικιας μου. Μετα θα ερθει και ο αδερφος μου σαν μεγαλυτερος (τριτεκνοι) μετα απο 4 μηνες;



ναι μετά από 4 μήνες θα έρθει και ο αδερφός σου
Σάκης

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Σάκης »

Μπαίνω με τον αδερφό μου φεβρουάριο ο αδερφός μου θα μπει κανονικά πεζικό και εγώ θα δηλώσω πεζοναύτες. Γνωριζω για το δικαίωμα συνυπηρέτησης, ο τόπος κατοικίας μας ειναι η χαλκίδα λογικά εγώ που θα πάω πεζοναύτης θα παρουσιαστώ βόλο η και στη συνέχεια θα κάνω την θητεία μου αυλώνα το πιο πιθανό ο αδερφός μου μπορει να πάρει το δικαίωμα για να έρθει αυτός κοντά στον τόπο κατοικιας?
kerkuraios
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Τετ Ιουν 30, 2010 8:23 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από kerkuraios »

Βασικα τον αδελφο μου δεν τον ενδιαφερει το που θα υπηρετησει. Μπορει να κανει αιτηση να παει κοντα στον τοτπο διαμονης (κερκυρα). Οποτε εγω θα μπορω κανονικα να δηλωσω πεζοναυτες. Απλα νομιζα οτι τα δυο αδελφια πρεπει αναγκαστικα να ειναι στο ιδιο στρατοπεδο. Ετσι πιστευα. Ευχαριστω [;) ]
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Greek_Army »

Σάκης έγραψε:Μπαίνω με τον αδερφό μου φεβρουάριο ο αδερφός μου θα μπει κανονικά πεζικό και εγώ θα δηλώσω πεζοναύτες. Γνωριζω για το δικαίωμα συνυπηρέτησης, ο τόπος κατοικίας μας ειναι η χαλκίδα λογικά εγώ που θα πάω πεζοναύτης θα παρουσιαστώ βόλο η και στη συνέχεια θα κάνω την θητεία μου αυλώνα το πιο πιθανό ο αδερφός μου μπορει να πάρει το δικαίωμα για να έρθει αυτός κοντά στον τόπο κατοικιας;


να διαβάσεις προηγούμενα μηνύματα δεν παίζει έτσι;
Άβαταρ μέλους
ILIAS KRITI
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 3:59 am
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Ενδιαφέροντα: ΤΑΧΥΤΗΤΑ
Επάγγελμα: ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΕΙΔ.ΦΡΟΥΡΟΣ
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από ILIAS KRITI »

Εικόνα
Εικόνα
Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
gio

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από gio »

Καλησπέρα παιδιά!
Το Φεβρουάριο μπαίνω στρατό μαζί με το δίδυμο αδερφό μου. Ξέρει κάποιος τι ακριβώς γίνεται με τη θητεία των διδύμων; Υπάρχουν πολλές αποψεις κ τίποτα συγκεκριμένο; Θα παρουσιαστούμε στο ίδιο κέντρο εκπαίδευσης; Και απο κει και πέρα τι; Αν είναι κάποιος που έχει ανάλογη εμπειρια ας ενημερώςεις. Ευχαριστλω πολυ!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Greek_Army »

gio έγραψε:Καλησπέρα παιδιά!
Το Φεβρουάριο μπαίνω στρατό μαζί με το δίδυμο αδερφό μου. Ξέρει κάποιος τι ακριβώς γίνεται με τη θητεία των διδύμων; Υπάρχουν πολλές αποψεις κ τίποτα συγκεκριμένο; Θα παρουσιαστούμε στο ίδιο κέντρο εκπαίδευσης; Και απο κει και πέρα τι; Αν είναι κάποιος που έχει ανάλογη εμπειρια ας ενημερώςεις. Ευχαριστλω πολυ!


Σύμφωνα με τον νόμο 3421-2005 περί μεταθέσεων "Ο ένας αδελφός από δύο αδέλφια που εκπληρώνουν ταυτόχρονα την στρατιωτική τους υποχρέωση στις τάξεις των Ενόπλων Δυνάμεων, μετά από τη βασική εκπαίδευση υπηρετεί στον τόπο κατοικίας των συμφερόντων του, εφόσον υπάρχει μονάδα ή στην πλησιέστερη αυτής.Οι δίδυμοι αδελφοί εκπληρώνουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις στην ίδια μονάδα του τόπου των συμφερόντων τους, εφόσον αυτή υπάρχει ή στην πλησιέστερη αυτής"

Δεν νομίζω να έχει αλλάξει η να μην ισχύει ο νόμος.
...
K4rMa
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 4:41 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από K4rMa »

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που χρειάζετε άμμεσα απάντηση.

Ο αδερφός μου ξεκίνησε την στρατιωτική του θητεία... Τον Αύγουστο με την Γ' ΕΣΣΟ 2010.
Τώρα εγώ μπένω με την σειρά του Φεβρουαρίου Α' ΕΣΣΟ 2011.

Σύμφωνα με αυτό το κείμενο :

Ο ένας από τους δύο αδελφούς που
εκπληρώνουν ταυτόχρονα τη
στρατιωτική τους υποχρέωση στις
τάξεις των Ενόπλων %υνάμεων, μετά
από την Αρχική εκπαίδευση υπηρετεί
στο τόπο συμφερόντων του, εφ' όσον
υπάρχει Μονάδα του Ο - Σ στο
οποίο ανήκει ή στην πλησιέστερη

νομίζω πως έχω το δικαίωμα να κάνω χρήση αυτής της διεκόλυνσης. Σωστά;

Αν μπορώ να το κάνω θέλει αυτά τα 4 :

. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης
. Υπεύθυνη δήλωση του οπλίτη που
παραχωρεί το δικαίωμα στον αδελφό του
. Υπεύθυνη δήλωση του οπλίτη που θα κάνει
χρήση του δικαιώματος.
. Βεβαίωση της Μονάδας ότι υπηρετούν
κανονικά οι παραπάνω οπλίτες

Tώρα αυτό που θέλω να ρωτήσω αν ισχύει αυτό για μας... Και επίσης αν έρθω εγώ κοντά θα φύγει ο αδερφός μου μακριά; Γιατί είμαστε απο Θεσσ/νίκη. Ο αδερφός μου υπηρετεί στο Κιλκίς ύστερα απο μετάθεση απο γνωστό μας. Εγώ σύμφωνα με τα παραπάνω λέει οτι θα έρθω στο τόπο συμφεροντών μου... Δε πιστεύω να δημιούργήσω κανένα πρόβλημα στον αδερφό μου αν μου παραχωρήσει αυτο το δικαίωμα. Εξάλλου το Κιλκίς είναι εκτός Θεσσ/νικης. Επίσης θέλω να ρωτήσω πότε πρέπει να ετοιμάσω τα χαρτιά αυτά... Να τα δώσω στο κέντρο η μετα με την πρώτη μετάθεση που θα με δώσουν. Χρείαζομαι μια γρήγορη και σαφές απάντηση γιατι θέλει τρέξιμο με τα
χαρτιά και ο καιρός πλησιάζει. Ευχαριστώ.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες