ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλα με κουφανες, ποιος εισαι; στειλε e-mail.
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Jrhellas »

ΠΥΡΠΙΛΙΔΗΣ 80 Α έγραψε:Καλα με κουφανες, ποιος εισαι; Στειλε e-mail.
Οχι το "γεια σου Ακη" δεν ειχε το νοημα οτι σε ξερω:)

Το ειπα σαν ενδειξη χαιρετισμου σε καποιον που σιγουρα κατεχει το θεμα και ξερει καλα τι λεει :)

Εχω ζησει απλα τις εμπειριες σου (λιγο μετα απο εσενα) και μπορω να διακρινω καποιον που εχει κοινες αναμνησεις με εμεναΕικόνα.

Πολλα απο το ονοματα που ανεφερες ειναι γνωστα φυσικα και σε εμενα αλλα και σε νεωτερους πιστευω μια και αποτελουν αληθινους θρυλους των καταδρομων.

Να εισαι καλα φιλεΕικόναΕικόνα

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
Anonymous

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Anonymous »

Ειπα και εγω ρε κομμαντο οτι σταθηκα τυχερος. Τους εχω χασει ολους. Οταν απολυθηκα εκλαιγα. Η μαλακια ηταν οτι ταχα με μια σουηδεζα, την γουσταριζε και ο τραχανατζης τοτε, και εφυγα για εξω. Αλλιως μας παρακαλουσαν απο αστυνομιες, λιμενικα, σεκιουριτυ. Τοση εκπεδευση να παει χαμενη. Ενα πακο σχολεια, και συνεκπεδευσεις. Το 84 δεν αντεξα και δηλωσα υποψηφιος στην λεγεωνα των ξενων. Ψωναρα σου λεω, εκανα δεκα χρονια να συνελθω. Ακομα και τωρα που ειμαι 50 και 100 κιλα, ειμαι εκει με καθε τροπο, καταδυσεις, κυνηγια, σκι. Τι να το κανεις, αλμα εκανα μια φορα στην ολλανδια πολιτης το 95. Πες κανα ονομα ρε φιλε. Σβαρνογιαννοπουλος ηταν οταν ησουν; Ενας μανωλας, βγαλαμε μαζι ρειντζερ πρερει τωρα ναναι συνταγματαρχης, ο θωμας ο τσακαλος; Λεγε, διψαω. Ακησ
Anonymous

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Anonymous »

Ειναι ετσι οπως τα λεει ο Ακης. Ειχα ακούσει και εγώ για καποια απο αυτά τα γεγονοτα αλλα και αυτους τους καταδρομικους ελληνες θρυλους και είναι απολυτως αληθινα.
Περασα απο ΕΤΑ το 94-95 και μολονοτι εφεδρος πηρα μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ γευση του τι εστι Ε. Τ. Α. Πήρα μερος σε πολλες ασκήσεις, σχολεια και εκανα πολλα αλλα και 'περίεργα' αλματα΄ (νυχτερινα, πολυ χαμηλα κατω απο τα 300μ με full εξπολισμο, θαλάσσια σε κοινες ασκησεις με ΜΥΚ, μεγαλου ύψους) και πολλα αλλα... Οι μονιμοι ειναι πραγματικοι εππαγελματιες και προκαλουσαν τοσο τον σεβασμο μας όσο και τον φοβο κάποιες φορές. Εγώ απλα προσπαθουσα να έχω το στόμα μου κλειστο Εικόνα όσο μπορουσα και να αποκομισω οσα περισσοτερα. Περηφανος που φορεσα το σήμα του ΕΤΑ και το θεωρω με την ΜΥΚ τα κορυφαια τμήματα του ΕΣ. Αν και μετάνιωσα που δεν έμεινα μονιμος στην συνέχεια για να περάσω όλα τα υπολοιπα σχολεία, ομολογώ πως χρειαζoνται ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ψυχικες και σωματικές αντοχες για να κάνεις 'ζωή ΕΤΑ' για μεγάλο χρονικό διάστημα, υποκλίνομαι σε όσους το έκαναν.
Χαιρετω, καλο καλοκαίρι.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Rafale »

Η Σχολή Αλεξιπτωτιστών ιδρύθηκε το 1955 και από αυτή αποφοίτησαν τα πρώτα στελέχη των ειδικών δυνάμεων. Τον Απρίλιο του 1965 σχηματίστηκε η 2η Τακτική Διοίκηση Καταδρομών, ενώ τον Οκτώβριο του 1967 μετονομάστηκε σε 2ο Σ. ΑΛ. Με έδρα τον Ασπρόπυργο. Όλοι οι αλεξιπτωτιστές είναι εθελοντές και η επίγεια εκπαίδευση στη ΣΧ. ΑΛ. Διαρκεί 3 βδομάδες, κατά τη διάρκεια των οποίων ένα ποσοστό υποψηφίων εγκαταλείπει για διάφορους λόγους. Κατόπιν πρέπει να εκτελεστούν 5 άλματα για ν' απονεμηθεί στον υποψήφιο το πτυχίο αλεξιπτωτιστή, οπότε μετατίθεται σε κάποια από τις μονάδες του 2ου Σ. ΑΛ.
Κύριο χαρακτηριστικό των αλεξιπτωτιστών είναι (εκτός του πράσινου μπερέ) η περίφημη 'πουλάδα' στο στήθος που κοσμεί τη στολή τους. Παρόλα αυτά, όσοι έχουν την εντύπωση ότι αλεξιπτωτιστής σημαίνει μόνο άλματα από αεροπλάνα και βόλτες με ελικόπτερα κάνουν λάθος. Το προσωπικό των Ειδικών Δυνάμεων πρέπει να είναι πάντα έτοιμο να μπει στη μάχη με οποιονδήποτε τρόπο και φυσικά το περπάτημα, που ακόμη και στην εποχή της έντονης μηχανοποίησης, αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής του στρατιώτη. Για μια καταδρομική μονάδα που θέλει να προσεγγίσει το στόχο χωρίς να γίνει αντιληπτή η κίνησή της για να τον προσβάλλει αιφνιδιαστικά δεν υπάρχει άλλη επιλογή από τη νυχτερινή πορεία. Πορεία με όλο το προβλεπόμενο φόρτο που θα πρέπει να μεταφερθεί στις πλάτες των ανδρών.
ETA (Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών)
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από fideas emk »

sniper1977 έγραψε: Εχω υπηρετησει 6 μηνες στο Ε. Τ. Α το 1998. Η μοναδα ειχε τοτε 8 εφεδρους και ολοι οι υπολοιποι ηταν στελεχη. Για να μπεις εκει σαν μονιμας θελεις το απιστευτο βυσμα γιατι εχει ισως τους καλυτερους μισθους σε ολες τις ενοπλες δυναμεις αφου συνεχως πανε σε ασκησεις...

Ειναι νομιζω μια κλαση κατω απο τα Ο. Υ. Κ σε μαχιμοτητα αλλα σε τεχνογνωσια ειαι εφαμιλλοι της DELTA FORCE...

Σε πολλες ασκησεις αλεξιπτωτιστων εχουν νικησει σχετικα ανετα. Νομιζω εως το 2002 ειχαν τις πιο πολλες νικες σε ασκησεις αλεξιπτωτιστων μαζι με τους Ρωσους Σπετσναζ που ειναι μακραν τα πιο σκληροτραχηλα και εκπαιδευμενα κομμαντα (εχω δει σε βιντεο οταν ημουν στα Ε. Τ. Α αλμα των Ρωσων στη Σιβηρια απο Αντονοφ ξυστα απο το εδαφος ριψη στα χιονια χωρις αλεξιπτωτο φυσικα) του κοσμου και ηταν οι μονοι που ειχαν και αυτοι πολλες νικες. Παλαιοτερα λεγανε οτι κορυφαια ηταν τα κομαντα της Ροδεσιας και επειτα της Νοτιας Αφρικης.

Ροδεσία (νυν Ζιμπάμπουε) ναι. Τρομεροί. Μονάδες όπως η SAS,RLI και Selous Scouts (πολεμικά άλματα από 60 μέτρα, καταδρομείς με 75 πολεμικά άλματα κτλ κτλ κτλ.)

Ρωσία όχι. Ήτανε από ότι λένε πολύ καλοί αλλά όχι.

Τώρα και ανέκαθεν δηλαδη η "καλύτερη" μονάδα πρέπει να είναι η βρετανική SBS ή αλλιώς οι βρετανοί βατραχάνθρωποι. Θα μου πείτε τι καλύτερο έχουν από τους έλληνες; Πολλά και διάφορα, από μεγαλύτερη Εμπειρία σε επιχειρησιακές αποστολές μέχρι ενδεχομένως πιο ενδελεχή και μακροχρόνια εκπαίδευση (αν όχι πιο δύσκολη,8 μήνες εκπαίδευση ΚΔ +3 υπηρεσία + 6-12 μήνες επιλογή SBS ). Οι δικοί μας είναι γομάρια και οι δικοί τους το ίδιο, τρομερή φυσική κατάσταση με τους βρετανούς να υπερτερούν έναντι όλων γιατί ακόμα και τώρα αλλά ειδικά μέχρι πρίν μερικά χρόνια επιλέγονταν με ποσοστά 5-10% επιτυχίας από τους βρετανούς πεζοναύτες μόνο (ήδη εκπαιδευμένη ελίτ μονάδα στην οποία μπαίνει ο ένας στους 3-4) και έιναι το ίδιο καλοί βατραχάνθρωποι όσο και καταδρομείς... (φορτία 60-70 κιλά σε ατελειώτες πορείες). Γενικά οι εγγλέζοι είναι οι πατεράδες των ειδικών δυνάμεων... Και είναι της μουλαρο-φιλοσοφίας που ευτυχώς κραταεί και στα ΛΟΚ τα δικά μας ακόμα (βέβαια με μικρότερα νούμερα κιλών κτλ). Δηλαδή ότι ο ΚΔ πρέπει να περπατάει ατελειώτα σε οποιοδήποτε έδαφος με μεγάλα βάρη στην πλάτη...

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Nassos »

Και συγκεκριμένα η C Squadron των Ροδεσιανών SAS.

Γενικά οι Ροδεσία είχε φτιάξει Ένοπλες Δυνάμεις για να αντιμετωπίσεις καταστάσεις ανταρτοπολέμου πολύ νωρίτερα από οποιαδήποτε άλλη χώρα.

Kostas13
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Τετ Σεπ 16, 2009 6:34 pm
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Kostas13 »

Εγω οταν ημουνα στο πευκο το 2003 ειχαμε παει για πορεια βολης. Και μας ειχανε μαζεψει οι αξιωματικοι ομαδες ομαδες και μας μιλουσαν. Και σε μια φαση μας λενε τι θελουμε να μαθουμε για τις ε. Δ. Και μια σειρα μου ρωταει οι ελτα τι ειναι; Και του λεει ο αξιωματικος του λεει ελληνικα ταχυδρομια. Ηταν αστειο εκεινη τη στιγμη. Ειχαμε πεθανει ολοι στα γελια. Ξερετε πως ειναι στο στρατο. Μια χαζομαρα να γινει γελανε ολοι. Και μετα του λεει μηπως λες για ετα; Αυτα
Anonymous

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα σε ολους. εγω παντως οταν ημουν εκπαιδευτης στα αλεξιπτωτα το 80, πηγα στον τοτε διοικητη σκουνακη, ζητησα ακροαση, του ειπα οτι θελω μεταθεση στο ετα, γιατι εχω μεγαλη τρελλα με τον κινδυνο, και σε μια ωρα ειχα μετατεθει, δυο θαλαμους πιο περα. τοτε η συντηρηση ηταν 32000 και τα τρωγαμε αυθημερον στην αυτοκινηση, με τον τραχανατζη, τον κομπορη , τον νανο. μια παρεα μονιμοι και εφεδροι. τοτε ημασταν ολοι εφεδροι. δηλ ρε κομμαντα το γλυψιμο τωρα για ετα ειναι τα φραγκα; για εμας τοτε ηταν οτι ειχαμνε τους κομενους και γεμιζαν ασταματητα γεμιστηρες, για να ριχνουμε. ειχαμε τις χειρομβοβιδες σαν καραμελες, και ψαρωναμε τουσ νεους δινοντας τους να βαστανε την απασφαλισμενη χειρομβοβιδα και οταν κοντευε να πεσει κατω απο το μουδιαζμα την ξαναασφαλιζαμε. ριχναμε στην ρεντινα με το 45αρι πανω απο 500 σφαιρες ο καθενας, και πολλες φορες σε τενεκεδακια αναμεσα μας. τοση εμπιστοσυνη και εκπaiδευση ειχαμε. θυμαμαι τοτε τον ταγματαρχη σουλη να πηγαινη βολτα στα 15 μετρα το τενεκεδακι με το σαρανταπενταρη. τοτε ημουνα στο ιδιο σχολειο με τον μανωλα. τωρα πρεπει ναναι ταξιαρχος. ολη μερα ημασταν στα φουσκωτα σαν ασφαλεια στους μονιμους που εκαναν νυχτερινα αλματα στην θαλασσα τησ ασπροβαλτας. ολα λοιπον τοτε γινονταν απο την κα... α να μυριζεισ μπαρουτι, και ολα για την αδρεναλινη. τωρα που ειναι μονιμοι υπαρεχουν αυτα; ακησ
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από fideas emk »

Καλά μας γειώσε ο λέουρας ο Πυρπιλίδης. Αυτά δε γίνονται ούτε κατα διάνοια τώρα. Δηλαδή είχαμε στρατό κάποτε ε; Αγαπήτε 80Α ΕΤΑτζή θες να μας πείς λίγα πράματα για ΕΤΑ τότε μιας και είναι η πιο "μυστική" μονάδα που υπάρχει. Εγώ είμουνα Ε' ΜΚ το 2007 και είχαμε πολλούς μόνιμους με υπηρεσία ΕΤΑ και με βατραχοπουλάδες... Αλλά να τα κάνει αυτά ένας φαντάρος μου φαίνονται λίγο τρελά. Όχι οτί δε γίνονταν.

Τα τεστ για ΜΥΚ τα θυμάμαι αναρτημένα στο λόχο μου στη Δράμα και ξέρω οτι τα έβγαζα όπως και πολλά άλλα παιδιά αλλά αρκεί να θυμηθεί κανείς ότι αυτά είναι τα τεστ του στρατού για να σε δεχτούν να ξεκινήσεις την 7μηνη εκπαίδευση/επιλογή... Οπότε καταλαβαίνετε... Και ούτως ή άλλως ήτανε μόνο για τους μόνιμους...

Πάντως όλοι της ΜΥΚ και του ΕΤΑ που έχω γνωρίσει έχουν άλλο αέρα... Όλοι της ΜΥΚ και οι περισσότεροι του ΕΤΑ ήταν κομμάτια/φέτες πως το λένε... Και θυμάμαι του ΕΤΑτζήδες υπαξιωματικούς να κυκλοφορούνε με πιστόλια στο δεξί πόδι... Και γενικά κυκλοφορούσαν σα να κάνανε κουμάντο στο στρατόπεδο (Ρεντίνα στο τέλος όταν έφυγα από Δράμα) ... Και από ότι είδα με εξαίρεση ίσως μερικούς νέους ετατζήδες οι περισσότεροι απ'τους άλλους έχουνε και βατραχοπουλάδες...

Αδερφέ ΕΤΑτζή τότε τα ΕΤΑ ήταν Ασπρόπυργο δίπλα στη ΣΧΑΛ; Εγώ στο Πεύκο στο ΛΥΒ πέρασα πολλές φορές από εκεί που μένανε τα ΕΤΑ Και ήταν οι εγκαταστάσεις τους σα μεζονέτες 5 αστέρων... Ειδικά Εκείνη η μεριά Στο Πεύκο (ΕΤΑ/Ζ ΜΑΚ) μοιάζει με τουριστικό θέρετρο...

οπότε αν δε κάνω λάθος το ΕΤΑ είναι στο Πεύκο... Εκτός κι αν έβλεπα κάτι άλλο.

τώρα κι εμείς στέλναμε έφεδρους στο τέλος ειδικά Ζ ΜΑΚ και Μπορεί και ΕΤΑ αλλά δυστυχώς είναι βυσματική θέση για παλιούς ΚΔ που πάνε στο ΕΤΑ/Ζ ΜΑΚ να κάνουνε... Λάτζα και κανα σκοπέτο ΚΑΜΙΑ εκπαίδευση... Χίλιες φορές καλυτερα στη Μοίρα!

Anonymous

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια καλησπερα και παλι! Αν μπορει ας μου απαντησει καποιος γνωστης στην ερωτηση που εκανα πιο πανω! Εχω κανει τα χαρτια μου για ΕΠ. ΟΠ σε ειδικοτητα του ΠΖ ! Θα μπορουσα με καποιο τροπο αν ειναι εφικτο να υπηρετησω στο ΕΤΑ;

Ευχαριστω
Anonymous

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Anonymous »

Κι ομως φιλε. Ουτε ενας μονιμος. Ολοι εφεδροι. Ναι το ετα τοτε ηταν το τελευταιο θαλαμακι διπλα στο συνταγμα. Μετα το αναρωτηριο. Καμια διαφορα σε υποδομη με τους αλλους απο λ. Δ,1η μαλ. Τα ιδια κρεβατια τα παντα ολα χα! Χα! Καμια σχεση με τωρα. Φετες δεν ειμαστε αλλα τρομεροι σε σχεση φυσικης καταστασης. Ξεκινουσαμε πρωι δευτερας με 40 κυκλους το στρατοπεδο, στιβο μαχης,tae kwon do, και καθε μερα που περναγε καναμε συν 20 κυκλους. Ο οπλισμος πολυ κατωτερος του τωρινου, και οι περισσοτερες ασκησεις υφαρπαγης που επεβλεπε ο ιδιος ο τραχανατζης (δεν θα υπαρξει αλλοσ) παντα με στιλετο ζυγισμενο σκοπευτικο, αν εξαιρεσουμε το αρχαιο σαρανταπενταρι, και το fn το para, ηταν το καλυτερο μας οπλο. Ζουπιχτο, σπρωχτο χτυπημα στο πλαι του λαιμου, η μεσα στα νεφρα απο κατω προς τα πανω. Τι θελω να πω; Τα τωρινα προτυπα του μποντιμπιλντερα φανταρου δεν υπηρχαν. Τοτε υπηρχε ο λυμπιωτακης απο το γυθειο που σε κοιταζε με 1.75 υψος και σε ειχε σκοτωσει γελωντας με το μαχαιρι σε 2 δευτερολεπτα. Αρκει να επαιρνε διαταγη. Σαν ρομποτ ειμαστε. Σιγα μην ειχαμε τοτε τις τωρινες αλεξιπτωταρες η τους ρυθμιστες αερα. Ειχα χρεωθει την φοβερη μασκα balco με εναν ρυθμιστη aqua lang που μετα τα 30 μετρα για να παρεις τζουρα επρεπε να φτυσεις αιμα. Τα τωρινα ετα απο οτο συζητειται εχουν μεγαλη τεχνολογια,-ειδικα μετα τους ολυμπιακουσ- και καλη εκπαιδευση. Απλα ρωταω το forum; Ψυχη εχουν; Για σκεφτειτε εχουν περασει 30 χρονια. Παμε μπροστα η πισω; Και οι αμερικανοι ειχαν εξοπλισμους αλλα στις ασκησεις ; Πατος.ta sas οπου πηγαιναμε γ... Ν και εδερναν. Αυτο ενοω. Τωρα κοιταω τον εαυτο μου και γελαω.50 χρονων. Οσο κι αν προσπαθησα και προσπαθω με καταδυσεις κυνηγια ψαρεματα, η κοιλια μου ειναι γκαστρωμενη. Η ψυχη μου ομως; Το ποταμι δεν γυριζει πισω. Επεσα καποτε στον στρυμωνα εθελοντης να περασω ενα σκοινι απεναντι γεναρη μηνα με τα νερα να τρεχουν σαν τρελλα. Το ποταμι εως εκει πανω. Η αποσταση ;60 μετρα. Ξερετε που βγηκα; Στα λιονταρια στις σερρες.24 χιλιομετρα πιο κατω. Και ομως εζεισα γιατι ημουν πολεμιστης. Οταν με βρηκαν ημουν μισο λιποθυμος, και τα χερια μου ηταν πρησμενα στους πηχεις πιο μεγαλα απο τα μπρατσα μου, και πανω μου πρεπει να ειχα πανω απο 100 βδελες. Ολοι ημασταν ετσι. Αρρωστοι, σκληραγωγημενοι, πορωμενοι. Οχι για τα λεφτα. Για την μαγκια μας, για το δεν κολωνω, και στην τελικη ναι οταν περπαταγαμε στο στρατοπεδο ειχαμε υφος δεκα καρδιναλιων, γιατι νοιωθαμε οτι το αξιζαμε. Ασε εχω να λεω ιστοριες. Ακησ
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από fideas emk »

Αυτά είναι... Άλλες εποχές τέλος!

αυτά είναι εκπαιδεύσεις... Ο στρατός (οι ειδικές δυνάμεις δηλαδή)

θα ήταν πολύ καλύτερος αν. Ακούγανε τους εφέδρους και ίσως αν υπήρχανε λίγα παραπάνω λεφτά...

να σε ρωτήσω κάτι άλλο από αγγαρείες/υπηρεσίες πώς πηγαίνε τότε το πράμα (αν είχατε) ;

αλήθεια βγένατε σε ασκήσεις και εξωτερικό; Αυτή η περίφημη Η βρετανική SAS τόσο καλοί είναι τελικά; Ποιοι άλλοι έτσι από αυτούς που ξερεις είναι καλοί;

Τραχανατζής, ξακουστό όνομα! Ο δκτης του ΕΤΑ δεν ήταν αυτός; Ηταν αργότερα και δκτης της ΣΜΥ και ευελπίδων νομίζω.

Να σου πώ κάτι άλλο όμως για ψυχή δε ξέρω αλλά βλέπω ότι φαίνονται ωραίοι οι ΕΤΑτζήδες που Είδα στη θητεία μου Και με το ματι να γυαλίζει αρκετα. Αλλά διαπίστωσα ότι πολλά είναι θέμα μέσου (όπως όλα στην Ελλάδα) και φράγκων... Οι ΕΠΟΠ ρωτούσανε ένα επιλοχία βάτραχο στην Ε'ΜΚ που μας έκανε μάθημα μια μέρα... "γιατί να μη περάσεις τη ΜΥΚ αφου είναι 500 ευρώ το μήνα παραπάνω; " και τους έλεγε ότι δεν είναι μόνο τα λεφτά είναι άλλα πράματα που σε σμπρώχνουνε γιατί αλλιώς δε τη βγάζεις καθαρή μέχρι τέλους και μετά τους έλεγε μη με ρωτάτε... Πάτε να δείτε... Και έλεγε ο ένας " μα εγώ έχω παιδί". Ο άλλος. "εγώ είμαι μεγάλος σε ηλικία - που να τρέχω; " και του λεγε ο βατραχος "ε και; Ο αρχηγός του τάξης στη ΜΥΚ Είχε παιδί και ήταν 33 και Βγήκε πρώτος αποφοιτήσας".

Θέλω να πώ ότι έχουν αλλάξει λίγο τα πράματα και δεν πάει ο πολύς κόσμος για το μεράκι.

μόνο οι αξιωματικοί (οι περισσότεροι) έχουν καλό επίπεδο (και κίνητρο εννοώ), οι ΥΠΑΞ από ΣΜΥ... Πολύ λίγοι εώς ελάχιστοι ΕΠΟΠ και. Λίγοι έφεδροι από αυτούς που ειναι ΕΔ πάνε επειδή το γουστάρουν ή το θέλουν τέλος πάντων και όχι γιατι έχουν κάποιο όφελος. Θα έλεγα 50% και μπορέι και πολύ παραπάνω το γουστάρουν οι μόνιμοι αξιωματικοί και υπάξ από ΣΜΥ, κάτω από 20% των ΕΠΟΠ και ίσως 20-30% των φανταρων...

θυμαμαι πώς γουστάρα να έχεις γυρίσει από βολές (πενθήμερο) βράδι αργά τελευταία μέρα και να βγάζουνε ομάδες για κέρβερο και να σπάζεσε επειδή δεν είσαι μέσα (και να πιάνεις το δόκιμο να βυσματοποιηθείς δηλαδή να μιλήσει στον άλλο εφεδρο ανθυπολοχαγό μπας και σε βάλει κι εσένα μέσα) ... Όλο το σπάσιμο του στρατού για μένα ήταν η καμπάνα στο τέλος κουραστικής υπηρεσίας κτλ δηλαδ΄΄η είναι αστείο να λές για ευχαριστώ και δημοκρατία στο στρατό... Αλλά αμα είναι τσίτα η μοίρα δε σ'αφήνουν σε ησυχία από στρατομαλακίες όμως... Δηλαδή κάπνιζες στη σκοπιά, είσαι αγυαλιστος κτλ... Ενώ η φαντάροι γουστάραμε τις καταδρομικές ασκήσεις και οι περισσότεροι θέλανε να πάνε... Το σπάσιμο ήταν ΠΑΝΤΑ εντός στρατοπέδου και με μονιμάδες τριγύρω. Γι'αυτό και σε ρωτάω παλιέ ετατζή για αγγαρείες και υπηρεσίες τότε...

όσο για το φίλο που θέλει να πάει ΕΤΑ... Καλή αρχή είναι να υπηρετήσεις ειδικές δυνάμεις πρώτα και ΑΝ σ'αρέσει μείνε. Για ΕΠΟΠ δε γνωρίζω ακριβώς αλλά πρέπει να γίνει προκήρυξη να περάσεις να πας για ΕΠΟΠ ΠΖ (Πεζικού) και να επιλέξεις από κει ειδικές δυνάμεις. Τώρα για ΕΤΑ επειδή είναι σα τη ΜΥΚ φαντάζομαι μπορείς να ζητήσεις ή μετάθεση (αλλά είναι ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥς ΜΟΝΙΜΟΥΣ ΒΥΣΜΑΤΙΚΗ) Η να περάσεις κάποια επιλογή...

αλήθεια τότε στο ΕΤΑ απλα σε μεταθέτανε; Ή είχε τίποτα δοκιμασίες για να μπείς; Και αν κανένα κρέας ήθελε να πάει για δικούς του λόγους το έκρινε ο δκτης πιο πριν να θα το στείλει ΕΤΑ να γίνει ρεζίλι ή κοβοτανε στα ΕΤΑ;

γιατί μη νομίζετε ότι και ΟΣΟΙ πάρουνε πράσινο μπερε τελειώνουν μ αυτόν. Θυμάμαι περίπτωση αθηναίου από πεύκο που ήταν στην Ε καλοκαιράκι με καμια 40αρια βαθμούς σε μπεργκινάδα να μη μπορέι να περπατίσει, να κλαίει και να τον κουβαλάνε Αγκαζέ σε πορεία με το μπέργκιν του να το κουβαλάμε οι υπόλοιποι εκ περιτροπής...

Anonymous

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Anonymous »

Ρε συ fideas αυτο που λες δεν το ειχα σκεφτει καθολου. Με παιδι και ετα η μυκ; Ε δεν θασται καλα! Αυτα ρε τα τελειωνεις το πολυ 25 χρονων και φυσικα ανυπαντρος. Για 500 ευρω μυκ; Καλα αφου θα μπουνε στο σχολειο 120 και θα βγουν 18 ολοι κι ολοι. Επειδη ημουν εκπαιδευτης στην σχολη ενα χρονο και θυμαμαι τις τοτε εκπεδευσεις και σο. Βε, ξερετε γιατι μιλαμε;48 ωρες να στρωνουν τα κρεβατια αεροδρομιο, και μετα να μπαινουμε στα θαλαμακια και να πεταμε απο τα παραθυρα τα παντα! Κρεβατια, σακους σεντονια ολα. Και παλι απο την αρχη στρωσιμο. Την πρωτη μερα μονον απο αυτο οι μισοι ηταν στην αναφορα για να κοπουνε. Δεν επαιζε τοσο πολυ ρολο η σωματικη διαπλαση οσο το ψυχικο σθενος. Να σου λενε γ... Αι η μανα σου και να λες μαλισταααα! Απο το εν δυο κατω με πληρη φορτο μπερκιν κλπ μου βγαζανε απο τους μηρους με συριγκες το σκοτωμενο αιμα, οταν εκπαιδευομουνα. Απο οτι γραφεις μαλλον κολλεγιο ειναι τωρα. Ξερεις χωρις σο. Βε δεν μπορεις να ξεχωρισεις τους αριστους. Δεν υπηρχαν εξετασεις για ετα, οπως για να μπεις στην σχολη ας πουμε, αλλα υπηρχε τοσο πηδημα που την δευτερη μερα στην αναφορα ζητουσες μονος σου να φυγεις. Αγγαριες οχι δεν ειχαμε, αλλα σκοπιες ναι! Αν και συνεχεια λειπαμε.3 μηνες κεοαχ δυο μηνες σχοινια θαλασσια, τρεις μηνες ρεντινα, για συνεκπεδευσεις. Για τα sas ταχω ξαναγραψει πιο πισω. Με αριστα το 10 τους βαζω 15 τι αλλο να πω. Στους αμερικανους δελτα,seals, κλπ με αριστα το 10, με το ζορι...5. Οι αμερικανοι δεν ειχαν ψυχη αλλα αριστο εξοπλισμο, που τον χρησιμοποιουσαν για ψυλλου πηδημα. Οι αγγλοι μονον σε εξαιρετικες περιπτωσεις, ενω ηταν το κατι αλλο, ειχαν κατι α... Α να! Μακρια απο μας. Διαβασε προηγουμενες αναρτησεις μου. Ακησ
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από fideas emk »

Καλά μόλις διάβασα και τις άλλες σελίδες: Εύγε! Υπήρχε πράματι στρατός τότε! Ωραίες δημοσιεύσεις.

Αυτό για τον τον 30φεύγα με παιδι... Αναφερόμουνα σε μονιμο αξιωματικό που εβγαλε τη ΜΥΚ και πραγματι την εβγαλε πρώτος. Καλά μη το λές για ηλικία γιατί κι γω 28-29 πήγα στρατό Εικόνα Αλλά θα μου πεις σε μας όντως ήταν Κολλέγιο σε σχέση με τα δικά σας. Αν και. Οπως μου πε και ενας αντισυνταγματαρχης (βατραχος) στην ταξιαρχία... "αν σας πει κανενας παλιός ότι τοτε ήταν τα ΛΟΚ, ΛΟΚ να του πείτε να πα να μαμηθεί" Εικόνα Βεβαία δε ξέρω πόσο παλιά αναφερότανε...

ένα έχω να πώ πάντως:1000φορές ΕΤΑ παρά η σκοπετοθητεια του αγγαρειομάχου. Εγώ αν δε τη πάλεψα (που μια χαρά την πάλεψα φυσικά αλλά λέμε) στα ΛΟΚ ήταν γιαυτες τις μαλακίες και επιπλέον για το μόνιμο κίνδυνο του τάκου πάνω από τα κεφάλια μας...

και εξηγούμαι: Αντι για το ατελείωτο σκοπετο και την αγγαρεία για να χαρεί ο Λευτέρης ο μουστακαλής Την επιθεωρηση του Εικόνα Έπρεπε να είμαστε συνέχεια στα περίπολα, πεσίματα σε άλλες μονάδες (κέρβερους), βολές (καλά από αυτές είχαμε μπόλικες) και αλλα (μίνι αντάρτες κτλ κτλ) αλλά θα μου πεις με 12 και 9 μήνες σιγά μην ασχοληθούνε με τον έφεδρο (εκεί είναι και το πρόβλημα).

Αλλά να σου πώ και κάτι σε περίοδο πολέμου στη Ροδεσία που αναφέρθηκα το δικό τους το ΕΤΑ (το ροδεσιανό ΣΑΣ) είχε κληρωτούς 12μηνιτες! Και τους λειώνανε το κορμί 4 μήνες και μετά βούρ στο δάσος να κυνηγάνε αντάρτες... Τελοσπαντων

παντως ΣΟΒΕ τουλαχιστον Ρεντίνα και Δράμα έπαιζε αρκετό... Φαντάζομαι όχι βέβαια τόσο όσο παλιά. Πεύκο ομως ας πούμε τώρα, σε αναφορά στρατοπέδου... Βλέπαμε τους νέοσύλλεκτους και Κανά δύο Ήτανε με παντόφλες στην αναφορά, Μάιο μήνα και όλοι νομίζω οι υπόλοιποι (οι αρκετοί από αυτούς) με παραλλαγή και αθλητικά αντί για άρβυλα για να μην τους χτυπήσουν! Δηλαδή παίζουνε διαφορές... Στο Πεύκο κάνουνε 2-3 φορές γυμναστική σε Σε 1,5 μήνα Ενώ ρεντίνα κάθε μέρα (και με μπεργκινάδες εννίοτε τρέχοντας Πανω στους λόφους και στα καπάκι ΣΗΕ Ακολουθούμενος απο ΣΟΒΕ Εικόνα) οπότε Πραγματικά Εξαρτάται απ'τη μοίρα/κέντρο αλλά σιγουρα πιο χαλαρά τα πράματα από παλιά.

Το καλό πάντως απ'οτι κατάλαβα είναι ότι είχατε και καλούς αξιωματικους/υπαξ έτσι; Σημαντικό αυτό. Έχω να λέω ότι συμπτωματικά όλοι σχεδον οι βατραχοι στην ΕΜΚ ήτανε γαμάτοι και υπήρχανε άτομα που ξεκινούσες για πάρτι τους να τσιμπάς από τα 100μ που τους έβλεπες να ρχονται και άλλοι που γούσταρες να σε καψονάρουν ας πουμε. Υπήρχανε βέβαια και αλλοι ***** σκετοι... Για τον τάκο θα σου πω μονο ότι ο καλυτερος αξιωματικος στην Ε (βατραχος κι αυτος) δεν εριχνε ποτε τακο μόνο καψόνι για το οποίο βέβαια "δεν ένοιωθε" που λέγαμε και μεις και μπορέι να σε ξεχνουσε μερικες ώρες. Παντως εγω "σπονσορα" το φωναζα γιατι μου εχει γλυτώσει απειρες μερες φυλακη... Αφου παρουσιαζόμουνα στο τελος και επειδη με πηγαινε μου λεγε "παλι μαλακια εκανες; ", "μαλιστα κ. Υπολοχαγε! "... "καλα σήμερα Θα μου πεις εσύ τι καψονι θα κανεις στον εαυτό σου γιατι εχω βαρεθει να σε βλεπω μπροστα μου! "Εικόνα

Παντως μου κανει εντυπωση που το ΕΤΑ έχει ξεπεράσει και τη ΣΑΣ σε ασκήσεις. Όπως λές Και οι άλλοι ετατζήδες. Απο όσα είχα διαβάσει μεχρι τώρα είχα σχηματισει την εντυπωση ότι είναι περιπου ατρωτοι...

Αλήθεια είχε κανείς τον Ηλία το Γλεντζέ από σας τους αλεξιπτωτιστές μιας και μιλαμε για θρυλους;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες