ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από MGEN »

snd1 έγραψε:Θα ήθελα να μου επιτρέψεις να μην απαντήσω στην ερώτησή σου... Εικόνα Σχετικά με τη Σχολή αλλά και με τη ζωή του Ναυτικού γενικότερα, θα πρότεινα το βιβλίο του Ναυάρχου Μ. Μάστρακα "Ταξιδεύοντας στα πέλαγα των ναυτικών αναμνήσεων". Πολύ καλό, από έναν άξιο του ναυτικού...



Πράγματι συμφωνώ ότι είναι μια καλή συγγραφική προσπάθεια αποτύπωσης της ζωής στο Ναυτικό, η οποία όμως, κατά τη γνώμη μου, απέτυχε, διότι ο συγγραφέας διακατεχόμενος αφενός μεν από το γνωστό σύνδρομο της αλαζονείας παρουσιάζει τον εαυτό του σαν τον Άριστο Αξκό του Ναυτικού, αφετέρου δε λόγω πικρίας του για την μη προώθησή του σε καίριες θέσεις και εξαναγκασμού του στην ουσία σε παραίτηση, βάλει εναντίον συναδέλφων του και της στρατιωτικής-πολιτικής ηγεσίας.

Βέβαια, το γεγονός ότι στην ουσία οδηγήθηκε σε παραίτηση, θα δικαιολογούσε την αναφορά του σ΄αυτό το γεγονός, αν δεν επανερχόταν στο Ναυτικό, όταν πολιτική ηγεσία της χώρας ήταν από το ίδιο κόμμα που τον εξανάγκασε σε παραίτηση.

Εξάλλου, όταν κάποιος συγγραφέας επιθυμεί το βιβλίο του να είναι σοβαρό,
αποφεύγει να βάζει φωτογραφία με θερινή στολή και να φορά πέδιλα, ούτε να αποπνέει την απέχθειά του προς το Στρατό αποκαλώντας τους Αξκούς του "στρατέους".

Anonymous

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από Anonymous »

Δε θα πω για τις εγκαταστασεις οκ υποφερτες ηταν, αυτα που γινονται ομως με τους καθηγητες στη σχολη ειναι ελεος αν και οι περισσοτεροι ειναι αναγνωρισμενοι επιστημονες. Και κατα την αποψη μου ειναι φιασκο και χασιμο χρηματων να πηγαινουν στην Αμερικη αξιωματικοι να σπουδαζουν 4-5 χρονια και να χαλανε λεφτα του Ελληνικου δημοσιου ενω κιολας δε δουλευουν στην πιο παραγωγικη τους ηλικια 28-35 κανοντας κυριως σπουδες ηλεκτρολογου η μηχανολογου ενω καλλιστα θα μπορουσε η σχολη να εχει κατευθυνσεις η να κανει μαθημα σε πανεπιστημιο οπως η ΣΣΑΝ και η ΣΣΑΣ ειδικα για τους μηχανικους που ειναι ελαχιστοι

και να εστελνε εξω εξειδικευμενες ειδικοτητες πχ υδρογραφια και ακουστικη...

Anonymous

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από Anonymous »

2 πραγματα βλεπω, κατ αρχας εμεις απο τη ΣΝΔ μετα την αποφοιτηση εχουμε μεν στρατιοτικοποιηθει αλλα δεν ειμαστε τραχεις χαρακτηρες και αποτομοι οπως οι αποφοιτοι της Ευελπιδων. Οσο για τα μαθηματα, σε 4 χρονια δε μπορεις να γινεις μηχανικος και να κανεις μαθηματα και ναυπηγου και ηλεκτρολογου και μηχανολογου και στρατιωτικα και κοινωνικα ιστορια φιλοσοφια ψυχολογια κτλ

Καλυτερα να ηταν διακριτες οι ειδικοτητες για τους λογους που προανεφερα

MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από MGEN »

roverr24 έγραψε:2 πραγματα βλεπω, κατ αρχας εμεις απο τη ΣΝΔ μετα την αποφοιτηση εχουμε μεν στρατιοτικοποιηθει αλλα δεν ειμαστε τραχεις χαρακτηρες και αποτομοι οπως οι αποφοιτοι της Ευελπιδων.


Μήπως οι τις Ευελπίδων είναι πιο πειθαρχικοί και φαντάζουν σ΄εσάς τραχείς και απότομοι;

Υπόψη ότι οι Ε. Δ. οποιασδήποτε χώρας δεν μπορούν να λειτουργήσουν χωρίς τον παράγοντα "πειθαρχία" και δυστυχώς το Ναυτικό μας, ίσως και λόγω συνθηκών εργασίας, δεν φημίζεται για την πειθαρχία.
Anonymous

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από Anonymous »

Πειθαρχια που να εφαρμοστει στους ναυτες; Αφου ειναι ολοι βυσματα και θα παρουν τηλ τον υπουργο κ εκτος αυτου δε χρειαζεται πειθαρχια στη στερια, πειθαρχια και αισθημα επαγγελματισμου συνεργασιας και πειθαρχιας υπαρχει στο καραβι γιατι αν δειτε τι χαμος γινεται τη στιγμη που ταυτοχρονα διεξαγονται επιχειρισεις αεροναυτικες και ανθυποβρυχιακες θα τα χασετε και χωρις συνεργασια θα βουλιαζαμε

MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από MGEN »

roverr24 έγραψε:Δε θα πω για τις εγκαταστασεις οκ υποφερτες ηταν, αυτα που γινονται ομως με τους καθηγητες στη σχολη ειναι ελεος αν και οι περισσοτεροι ειναι αναγνωρισμενοι επιστημονες.


Αγαπητέ roverr24, συμφωνώ απόλυτα.

Η κατάσταση με τους καθηγητές γενικά σ' όλες τις στρατιωτικές σχολές (ΣΣΕ, ΣΝΔ, ΣΙ) θα πρέπει ν' αντιμετωπισθεί από τη στρατιωτική και κυρίως την πολιτική ηγεσία με τόλμη και αποφασιστικότητα κι αυτό διότι οι καθηγητές κατόρθωσαν να επιτύχουν το πρώτο τους ΣΤΟΧΟ για την άλωση του εκπαιδευτικού συστήματος των στρατ. Σχολών. Έτσι παρατηρούμε πλέον να υπάρχει ένα εκπαιδευτικό συμβούλιο που θεωρητικά εποπτεύεται από το Διοικητή της σχολής αλλά στην ουσία δρα αυτόνομα. Πολλοί ωρομίσθιοι καθηγητές τις πλάκας με διδακτορικά αποκτηθέντα από Ελληνικά πανεπιστήμια, που όλοι γνωρίζουμε πως αποκτούνται και χωρίς ερευνητικό έργο και δημοσιεύσεις πρωτοτύπων εργασιών σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά, κατέλαβαν θέσεις μονίμων καθηγητών, ενώ υπάρχουν άλλοι που χωρίς την απαιτούμενη εμπειρία και γνώσεις χρίστηκαν σε μια νύκτα επίκουροι καθηγητές.

Δυστυχώς το σχέδιό τους δεν θα σταματήσει εδώ, οι άνθρωποι αυτοί είναι αδίστακτοι και θα προσπαθήσουν να αυτονομηθούν και νομικά από τις διοικήσεις των σχολών, με συνέπεια το στρατιωτικό προσωπικό που υπηρετεί σ' αυτές, συμπεριλαμβανομένου και του διοικητού, θα παίζουν πλέον τον ρόλο Διοικητικής Μέριμνας για τους κύριους καθηγητές, δηλαδή θα επιλαμβάνονται των αιτημάτων τους για ανάγκες σε γραφική ύλη, βιβλία, εποπτικά μέσα, εξοπλισμό εργαστηρίων, επιβολή ποινών στους μαθητές κλπ.

Το πιο ζοφερό όμως σενάριο είναι, μετά την αυτονόμησή τους να εγείρουν Και θέμα πανεπιστημιακού ασύλου, δεδομένου ότι δυστυχώς μέσα σ΄ αυτούς υπάρχουν και καθηγητές που είναι ανθέλληνες και διάκεινται δυσμενώς προς το σώμα των αξιωματικών. Μπορεί κανείς να φαντασθεί ένα τέτοιο σενάριο, που βέβαια φαινόταν αδιανόητο και για τα πανεπιστήμια των δεκαετιών του 1950 και 60, τότε θα έχουν αλωθεί οι στρατ. Σχολές με όλες τις τραγικές συνέπειες που θα ακολουθήσουν.

Το όλο σκηνικό συμπληρώνεται με τους ωρομίσθιους καθηγητές, που προσλαμβάνονται με ετήσιες συμβάσεις και οι οποίοι κατά βάση είναι άπειροι και οι περισσότεροι ακατάλληλοι για να διδάξουν σε ΑΕΙ. Αντιθετα, τα εκπαιδευτικά συμβούλια αποκλείουν αξκούς ε. Α. Οι οποίοι είναι υποψήφιοι σε αντικείμενα Η/Υ, ηλεκτρολογίας κλπ. Και επιλέγουν άτομα που δεν διαθέτουν πείρα και ικανότητα διδασκαλίας. Η επόμενη φάση θα αφορά και μαθήματα καθαρώς στρατιωτικά όπως ναυτική-στρατιωτική ιστορία, ηγεσία κλπ.

Δυστυχώς οι κρατούντες σε συνδυασμό και με την ανοχή της στρατ. Ηγεσίας ενέδωσαν στις σειρήνες, για μια ριζική αναβάθμιση της ακαδημαϊκής εκπαίδευσης των στρατ. Σχολών, χωρίς να λάβουν υπόψη τους δοκιμασμένα συστήματα στρατ, σχολών άλλων χωρών όπως της Σχολης Δοκίμων (United States Naval Academy), Ευελπίδων (United States Military Academy ή West Point), Ικάρων (United States Air Force Academy) των ΗΠΑ, του Saint-Cyr της Γαλλίας και του Sandhurst του Ηνωμένου Βασιλείου. Αναφέρω σαν παράδειγμα ότι οι Ακαδημίες, Στρατού (USMA-West Point), Ναυτικού (USNΑ) και Αεροπορίας (USAFA) των ΗΠΑ που έχουν διευθυντές ακαδημαϊκής εκπαίδευσης Αξιωματικούς κατόχους μεταπτυχιακών σπουδών, δεν τις εμποδίζει να κατατάσσονται στην αξιολόγηση του Forbes μέσα στις πρώτες 30 θέσεις των καλύτερων κολεγίων των ΗΠΑ.
Συγκεκριμένα η Ευελπίδων (United States Military Academy) κατέλαβε την πρωτη θέση, η Ικάρων (United States Air Force Academy) την έβδομη και η Δοκίμων (United States Naval Academy) την τριακοστή, μεταξύ 600 κολεγίων.

http://www.forbes.com/lists/2009/94/colleges-09_Americas-Best-Colleges_Rank.html

Τέλος, θα ήθελα να τονίσω ότι μεταξύ των καθηγητών υπάρχουν και άριστοι από κάθε πλευράς.

MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από MGEN »

roverr24 έγραψε:Πειθαρχια που να εφαρμοστει στους ναυτες; Αφου ειναι ολοι βυσματα και θα παρουν τηλ τον υπουργο κ εκτος αυτου δε χρειαζεται πειθαρχια στη στερια, πειθαρχια και αισθημα επαγγελματισμου συνεργασιας και πειθαρχιας υπαρχει στο καραβι γιατι αν δειτε τι χαμος γινεται τη στιγμη που ταυτοχρονα διεξαγονται επιχειρισεις αεροναυτικες και ανθυποβρυχιακες θα τα χασετε και χωρις συνεργασια θα βουλιαζαμε



Όταν μιλάμε για πειθαρχία περιλαμβάνουμε και τα μόνιμα στελέχη και ειδικότερα τους Αξκούς. Τι να κάνει ο κληρωτός όταν βλέπει τους Αξκούς του σε πολλές περιπτώσεις να γράφουν στα «παλιά τους τα υποδήματα» κανονισμούς και νόμους;

Τι να κάνει ο κληρωτός όταν οι Αξκοί «σαλιαρίζουν» με τις γυναίκες συναδέλφους τους στην υπηρεσία; Ή ακόμη δεν υπολογίζουν τίποτα ορισμένοι υψηλόβαθμοι που μπάζουν γυναίκες και σε υπηρεσιακούς χώρους που δεν μπορεί να το φανταστεί κανείς;

Επομένως, δεν αναφερόμαστε μόνο στους κληρωτούς, αλλά και σ' αυτήν την περίπτωση, αλίμονο στον ηγέτη κυβερνήτη/διοικητή αν εφαρμόζει τους νόμους/κανονισμούς ανάλογα με την ιδιότητα του μπαμπά των κληρωτών.

Η πειθαρχία δεν εξαρτάται από την ξηρά, θάλασσα ή αέρα, είναι βασικά η συνειδητή εκτέλεση των καθηκόντων μέσα στα πλαίσια των νόμων και κανονισμών.

Anonymous

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από Anonymous »

ΕικόναΕικόναΔε μπορεις να εισαι στην αεροπορια και να μιλας για πειθαρχια, οχι γιατι φταις εσυ αλλα επειδη φταιει το συστημα... Εσυ που μαλλον μπατζης εισαι οταν πας να εκπαιδευσεις σμηνιτες και πας να κανεις λιγο το σκληρο αρχιζουν τα τηλεφωνα στο βουλευτη και στον υπουργο κ εσυ κανεις πισω...

Πρεπει να αποφασισουν αν θελουν σπαρτιατικη ΑΓΩΓΗ η αθηναικη τρυφηλοτητα

Οι σμηνιτες της ΠΑ ειναι αχτενιστοι αξυριστοι λερωμενοι αγυαλιστοι ειναι αιτια για πολλες μερες φυλακα...

Anonymous

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από Anonymous »

Και οσο για τις γυναικες που σαλιαριζουμε αληθεια ειναι εγω δε κρυβομαι πισω απ το δαχτυλο μου και επειδη αυτες προκαλουν λιγοι αντιστεκονται...

MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από MGEN »

roverr24 έγραψε:ΕικόναΕικόναΔε μπορεις να εισαι στην αεροπορια και να μιλας για πειθαρχια, οχι γιατι φταις εσυ αλλα επειδη φταιει το συστημα...


Γενικά η πειθαρχία αποτελεί τη βάση που στηρίζονται οι ΕΔ και ομολογουμένως ο Βαθμός σαθρότητας της βάσης αυτής είναι μεγαλύτερος στο ναυτικό Απ΄ότι Στην αεροπορία.
Anonymous

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από Anonymous »

Δε θα διαφωνησω μαζι σου, απο τη στιγμη που οι κληρωτοι ομως ειναι βυσματα και στο ΠΝ και στην ΠΑ το να μιλαμε για πειθαρχια ειναι μαλλον ακυρο.

Anonymous

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από Anonymous »

Ουτε στο πολυτεχνειο δε διαβαζουν 2.5 ωρες τη μερα, αν διαβαζεις τοσο καθε μερα γινεσαι πανεπιστημονας... Εχω τελειωσει τη σχολη αυτη, θελει διαβασμα και συγκεντρωση αλλα οπως και να εχει ολοι τελειωνουν
Anonymous

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από Anonymous »

Με βγαζετε λιγο απο ενα επικειμενο μελλοντικο αγχος, γιατι αν οι πιεσεις ειναι σαν αυτες της τριτης λυκειου. Κλαφτα χαραλαμπε...
Anonymous

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από Anonymous »

j-sts έγραψε:Με βγαζετε λιγο απο ενα επικειμενο μελλοντικο αγχος, γιατι αν οι πιεσεις ειναι σαν αυτες της τριτης λυκειου. Κλαφτα χαραλαμπε...


η αληθεια ειναι ομως οτι χθες μιλησα με ενα τριτοετη της σχολης. Μου ειπε τα χειροτερα λογια σχετικα με το διαβασμα.
και προκυπτει μια δραματικη αντιφαση σχετικα μ αυτα π μου ειπε αυτος και αυτα που μου λετε.
μου μιλησε για ελλειψη υπνου και για υπερογκη υλη.
τα χω παιξει. Ποιον να ακουσω. Εννοειται οτι δε με πτωησε, αλλα με προβληματισε.
Robbie Williams
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

ΣΝΔ - Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

Δημοσίευση από Robbie Williams »

Γειά σας! Ειμαι καινούριος στο site! Ειμαι 18 χρονών και δίνω δεύτερη φορά πανελλήνιες. Την πρώτη δεν τα πήγα αρκετά καλά εβγαλα καπου στα14500 μόρια και δήλωσα ΣΜΥΝ αλλα αποφάσισα να ξαναδώσω για ΣΝΔ... Επειδη υπάρχουν χρήστες που ξέρουν πολλά πράγματα περισσοτερα θα θελα αν δεν σας κάνει κόπο να μου απαντήσετε σε καποιες ερωτήσεις σχετικά με την ΣΝΔ. Ειμαι σίγουρος οτι σε καποιες, μπορεί και όλες, να έχετε απαντήσει νωρίτερα αλλα ειναι καπου στις 12 σελίδες και θέλει πολυ χρόνο για να διαβάσω. Κάνω κατάχρηση της εξυπηρετικοτητας σας και σας ρωταω:
1) Αφου περάσουν τα 4 χρονια της σχολης εχω την δυνατοτητα να εργαστω στο εξωτερικο (ως στρατιωτικος ακολουθος ή κατι αλλο) αν ναι και για ποσο ειναι το μεγιστο;
2) Αν γινετε να παω στο εξωτερικο, σε τι μαθηματα θα πρεπει να διαγωνιστω για να επιλεγω;
3) Απ τα λιγα που ξερω ειναι οτι στην σχολη περνουμε επιδομα καπου στα 150ευρω. Οταν τελειωσουμε την σχολη σαν 1ος μισθος τι ποσο θα περνουμε και τι επιδοματα δικαιουμαστε αν δικαιουμαστε;
Οσο αφορα τη ζωη μεσα στη σχολη, σιγουρα οπως σε καθε στρατιωτικη σχολη θα ναι δυσκολη γιατι δεν παμε για τουρισμο αλλα για αξιωματικοι, θα θελα να μαθω:
4) Καθε ποτε δικαιουμαστε εξοδο;
5) Τα Χριστουγεννα Πασχα και Καλοκαιρι ποσες μερες εχουμε αδεια;
6) Το επιπεδο των μαθηματων ειναι τοσοδυσκολο οσο ακουγετε;
Σιγουρα πολλες ερωτησεις και με συγχωρειτε για αυτο απλα επειδη ειμαι απο επαρχια δεν ειναι και τοσο ευκολο να βρω καποιον σχετικο να μου απαντησει. Ευχαριστω προκαταβολικα!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης