Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Velerefontis »

Δεν υπαρχει πολεμικη μοιρα αεροσκαφων στην Ελλαδα που δεν ειναι μαχιμη. Καθε μερα γινονατι αναχαιτησεις απο ολες τις μοιρες. Δεν υπαρχει διαχωρισμος
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
jimmy23
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 3:58 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από jimmy23 »

Ευχαρηστω φηλε για την πληροφορια
Xalvas7
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2009 5:59 pm
Επάγγελμα: ΜΠΟΥΖΟΥΞΗΣ
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Xalvas7 »

Ποιες αλλες αεροπορικες βασεις υπαρχουν;
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Velerefontis »

Αν εννοεις Πτερυγες Μαχης, αυτες ειναι:11ο ΠΜ (ΛΑΡΙΣΑ) 111 ΠΜ (ΒΟΛΟΣ) 112 ΠΜ (ΕΛΕΥΣΙΝΑ) 113 ΠΜ (ΜΙΚΡΑ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) 114 ΠΜ (ΤΑΝΑΓΡΑ) 115 ΠΜ (ΣΟΥΔΑ) 116 ΠΜ (ΑΡΑΞΟΣ) 117 ΠΜ (ΑΝΔΡΑΒΙΔΑ). Απο αυτες Πτερυγες με πολεμικες μοιρες ειναι η 110,111,114,115,116,117. Η 112 φιλοξενει τα μεταγωγικα C-130 και τα πυροσβεστικα ενω στην 113 μεταφερονται τους καλοκαιρινους μηνες καποια πυροσβεστικα
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

Και η 337 στη Λάρισα με block 52+...
ΒΑΣΩ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 12:00 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από ΒΑΣΩ »

Γεια σας. θελω να περασω στην σχολη ικαρων ως πιλοτος μαχητικων αεροπλανων. ποιες προιποθεσεις θα πρεπει να πληρω για να τα καταφερω. πχ ψυχοσωματικα τεστ τι ακριβως γινεται. ενω ειμαι αποφασισμενη ποιους φοβους μου θα πρεπει να αντιμετοπισω;
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από kallitexnis »

ΒΑΣΩ έγραψε:Γεια σας. Θελω να περασω στην σχολη ικαρων ως πιλοτος μαχητικων αεροπλανων. Ποιες προιποθεσεις θα πρεπει να πληρω για να τα καταφερω. Πχ ψυχοσωματικα τεστ τι ακριβως γινεται. Ενω ειμαι αποφασισμενη ποιους φοβους μου θα πρεπει να αντιμετοπισω;
Δεν είναι τίποτα το δύσκολο αν σ'αρέσει πραγματικά. Απλά θα υπάρχει πίεση απ'τους ανωτέρους, σκληρή εκπαίδευση (ακαδημαϊκή, στρατιωτική και πτητική).
Anonymous

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια ενα θα σας πω... Ειλικρινα εαν δεν εχετε την πορωση θα ηταν καλυτερο να μην πατε... Δεν γνωριζω αν δινετε αυτες τις μερες πανελληνιες (Καλη επιτυχεια σε ολους) η προκειτε να δωσετε του χρονου... Αλλα αυτο που γνωριζω ειναι οτι εχετε φθασει σε μια ηλικια που σε λιγο θα συμπληρωσετε το μηχανογραφικο... Και δεν γνωριζετε τετοια απλα πραγματα... Οπως ποιες ειναι οι αεροπορικες βασεις της Ελλαδας. Αν ρωτησετε ενα παιδακι 8 χρονων που το θελει με την πσυχη του θα σας το απαντησει... Σκεφτειτε οτι αν μπειτε σε περιπτωση που δεν σας αρεσει η νοοτροπια η οι συνθηκες και αποφασισετε να παρετηθειτε τοτε αυτοματως θα χασετε το δικαιωμα να εισαχθειτε σε καποια αλλη σχολη. Δεν ειναι κριμα λοιπον να πανε χαμενοι οι κοποι σας; Και το τελευταιο και σημαντικοτερο κατεμε... Να ξερετε οτι εαν δεν το θελετε πραγματικα και το δηλωσετε τοτε στερειτε το ονειρο απο εκεινα τα παιδια τα οποια το εχουν βαλει στοχο και σκοπο της ζωης τους... Και δινουν και μια και δυο και τρεις φορες μονο για τη Σχολη Ικαρων... Σκεφτειτε και λιγο τους αλλους και τη κοινωνια... Ας γινουμε λιγο δικαιοι με τους αλλους και να επιλεξουμε αυτο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΑΣ ΕΚΦΡΑΖΕΙ και οχι για την αποκατασταση μας... Καλα μυαλα σε οτι και αν αποφασισετε να κανετε στη ζωη σας...

ΒΑΣΩ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 12:00 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από ΒΑΣΩ »

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Πιστευω πως

Θα τα καταφερω η μαλλον θα τα καταφερω σιγουρα.

Anonymous

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Anonymous »

Επειδη και σε αλλα φορουμ αλλα και σε αυτο υπαρχει ενα μικρο θεμα με την ικαρων στο εξης:H Ικαρων εχει τμημα ιπταμενων και τμημα ελεγκτων αεραμυνας, οσοι κοπουν στο πρωτο ετος αποχωρουν απο τη σχολη, οσοι κοπουν στα υπολοιπα απ την πτητικη εκπαιδευση γινονται ελεγκτες αεραμυνας.

Στη σχολη ικαρων δεν υπαρχουν πια τμηματα εφοδιαστων, μετεωρολογων, οικονομικων και διοικητικων, αυτες οι ειδηκοτητες πλεον προσλαμβανονται με διαγωνισμο πτυχιουχων πανεπιστημιου και γινονται κανονικα αξιωματικοι

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από kallitexnis »

roverr24 έγραψε: Επειδη και σε αλλα φορουμ αλλα και σε αυτο υπαρχει ενα μικρο θεμα με την ικαρων στο εξης:H Ικαρων εχει τμημα ιπταμενων και τμημα ελεγκτων αεραμυνας, οσοι κοπουν στο πρωτο ετος αποχωρουν απο τη σχολη, οσοι κοπουν στα υπολοιπα απ την πτητικη εκπαιδευση γινονται ελεγκτες αεραμυνας.

Στη σχολη ικαρων δεν υπαρχουν πια τμηματα εφοδιαστων, μετεωρολογων, οικονομικων και διοικητικων, αυτες οι ειδηκοτητες πλεον προσλαμβανονται με διαγωνισμο πτυχιουχων πανεπιστημιου και γινονται κανονικα αξιωματικοι

Αξιωματικοί ειδικών καθηκόντων όπως λέγονται. Επίσης αυτές οι ειδικότητες επανδρώνονται και απ'τις σχολές Υπαξιωματικών.
Anonymous

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Anonymous »

Στη σχολη ικαρων δεν υπαρχουν πια τμηματα εφοδιαστων, μετεωρολογων, οικονομικων και διοικητικων, αυτες οι ειδηκοτητες πλεον προσλαμβανονται με διαγωνισμο πτυχιουχων πανεπιστημιου και γινονται κανονικα αξιωματικοι

Αξιωματικοί ειδικών καθηκόντων όπως λέγονται. Επίσης αυτές οι ειδικότητες επανδρώνονται και απ'τις σχολές Υπαξιωματικών.
Ναι επανδρωνονται, αλλα ο στρατολογος απο τη ΣΥΔ δε μπορει να αναλαβει μια επισημη ΕΔΕ η να ασχοληθει με δικαστικο θεμα γι αυτο προσλαμβανουν αξιωματικο με πτυχιο νομικης οπως επισης και ο μετεωρολογος απο τη ΣΥΔ ειναι παρατηρητης και δεν ειναι προγνωστης οπως αυτος που εχει τελειωσει φυσικομαθηματικη σχολη

Anonymous

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Anonymous »

Αν αποτυχεις πρωτο ετος ικαρων μετα ;

Γιαννηςς
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2009 12:53 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Γιαννηςς »

Angelina έγραψε:Πισω στο θεμα λοιπον... Αν κοπεις 1ο ετος πτησεις μετα τι γινεται;
Πας στην επομενη σχολη.
Anonymous

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Anonymous »

Συμφωνω με το γερακι 332. ολοι μας πρεπει να εχουμε στοχους κι ονειρα και πανω απο ολα ειναι να κανει ο καθενας απο εμας οτι αυτος θελει να κανει και επιθυμει. ομως, για να κανουμε αυτο που θελουμε πρεπει να το αγαπαμε παρα πολυ και να διναμε τα παντα για να το επιτυχουμε. και εγω προσωπικα θελω να μπω στην σχολη ικρων- ιπταμενος. οχι γιατι απλως ειναι μια πολυ καλη λυση ωστε να αποκατασταθω οικονομικα, αλλα γιατι για εμενα ειναι ενα ονειρο ζωης. οσο κι αν εχω σκεφτει τις δυσκολειες και τους κινδυνους του επαγγελματος αυτου, δεν μπορω να πω στον εαυτο μου ενα τοσο μεγαλο οχι και να διαγραψω απο το μυαλο μου την επιλογη μου ωστε να γινω πιλοτος μαχητικων αεροσκαφων. το εχω μερακι και ειναι ενας απο τους μεγαλους στοχους που εχω θεσει, γιατι πανω απο ολα, το αγαπαω. τωρα, αν δεν μπορεσω να πετυχω τον στοχο αυτο, αυτο ειναι ενα αλλο θεμα. κι αν δεν πετυχω, θα ηθελα να περασω σε καποια αλλη στρατιωτικη σχολη γιατι θελω να προσφερω κοινωνικο εργο και να προστατευω τους συνανθρωπους μου.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες