Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Κώστας

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Κώστας »

Νομίζω ότι τα πράγματα είναι σχετικά απλά: Αν κάποιες επιθυμούν και τα βγάζουν πέρα με την εκπαίδευση με τους υφιστάμενους όρους, γιατί όχι; Ο αριθμός αναμένεται να είναι μικρός αλλά πάντα θα υπάρχουν υποψήφιες.

Προσοχή όμως μήπως πέσουμε στην παγίδα των "ποσοστώσεων", δηλαδή αποφασίζουμε με πολιτικοκοινωνικά κριτήρια να έχουμε π. χ.8 ή 10% γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις και μετά ρίχνουμε τα όρια ειδικά για τις γυναίκες ή, ακόμα χειρότερο, κάνουμε τα στραβά μάτια στις αποτυχίες, ώστε να καλυφθεί το ποσοστό.

DM90
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 23, 2008 1:01 am
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από DM90 »

Χάρις έγραψε:Κύριοι, πραγματικά αποδεικνύετε έκαστος αντιφατικότητα, που ως καταλαβαίνετε επιεικώς χαρακτηρίζω.
Κύριε ΔΜ90, το όνομά μου είναι Χάρις, εκ της αρχαιοτάτης Χαρίκλειας (εάν γνωρίζετε φυσικά...) και αναφερόμενη στο ποταπό, όμως διόλου κατακριτέο δια τον ερπετικό εγκέφαλό σας "σχόλιο" για τις ταινίες που προτιμώ, ενημερωτικά σας λέω, πως οι προσωπικότητες που με εμπνέουν απέχουν παρασάγκας από αυτές που απ'ότι καταλαβαίνω εμπνέουν εσάς, καθώς ως Ελληνίδα θαυμάζω την Καλλιπάτειρα (εάν γνωρίζετε φυσικά...) και όχι την Demi Moore.
Κύριε Hannibal, εκτός από μισογύνης που περίτρανα διατυμπανίζετε πως είστε, είστε απ'ότι βλέπω και περίτρανος ξερόλας! Είμαι ανήλικη, άπειρη και προσπαθώ να σας μεταφέρω ξένες εμπειρίες κ. τ. λ κ. τ. λ... Μάλλον οι λέξεις αντίληψη και παρατηρητικότητα ελοχεύουν ή μάλλον κοιμούνται στο πολύ πίσω μέρος της παρεγκεφαλίδας σας Εικόνα
Η τεκμηρίωση αγαπητέ μου σε προσωπικό επίπεδο, εννοείτε πως είναι η πανεύκολη λύση εν αντιθέση με τον αντίλογο.
Εικόνα

Μη ταχύ λάλει, μανίαν γάρ εμφαίνει.


Εικόνα Και τη ακριβώς θες να αποδείξης τώρα με αυτό το υπέροχο κείμενο που μόνο προσβολές έχει μέσα; ότι το.. "σφυριλατιμένο" από την αρχαία Ελληνική γνώση πνεύμα σου μπορεί να υπερνικήσει τα πάντα και είναι ανώτερο από όλους τους άλλους; ..
αλήθεια ο Σωκράτης δεν είχε πεί όταν τον ρωτήσαν ποιους ανθρώπους θεωρεί μορφωμένους "... ακόμη αυτούς που αντιμετωπίζουν γεγονότα δυσάρεστα και ανθρώπους αντιπαθείς καλοπροαίρετα" εσύ, που διακατέχεσε από ένα τόσο καλλιεργημένο πνεύμα;

συγγνώμη κίολας αλλά ο ερπετικός εγκεφάλος μου δεν είναι σε θέση να καταλάβει.. πόσο μάλλον να αντιληφθεί το μέγεθος της ιδιοφυίας σου..
Χάρις
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 07, 2008 8:38 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Χάρις »

Κύριε Green Berets, εφόσον θέλετε και αποζητάτε τόσο πολύ μιαν απάντηση, σας τη δίνω.
Στο πρώτο μου σχόλιο στο forum, το μόνο που έκανα ήταν απλά μια νύξη ή μάλλον ένα παράπονο για την μη εισαγωγή και εκπαίδευση γυναικών στις ειδικές δυνάμεις (συγκεκριμένα Ο. Υ. Κ). Ίσως θα έπρεπε να παρατηρήσετε την απάντηση που άφησε στο σχόλιό μου ο "φίλτατός" σας Hannibal. Αναφέρατε την απάντησή μου ως προσβλητική και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί. Όντως τελικά τα πράγματα στις ειδικές δυνάμεις έχουν μαλακώσει πάρα πολύ, ξεκινώντας από τα πολύ ευαίσθητα αυτάκια σας που πλέον δεν μπορούν ν΄ακούσουν και να δεχτούν τίποτα. Ή μήπως είναι εγωϊσμός; Αντί λοιπόν να σχολιάζετε δυσμενώς τις "προσβολές" μου, ίσως θα έπρεπε να διορθώσετε τις κακοήθεις ειρωνίες των "φίλτατων" κατά τα άλλα φίλων σας. Συνεχίζετε να λέτε πως βγάζω πράγματα απ' το μυαλό μου, φαντασιοπληκτώ δηλαδή... δεν έχω πάει ειδικές δυνάμεις όπως εσείς και οι υπόλοιποι και γι' αυτό δεν μπορώ να μιλώ... μάλιστα...
Εν κατακλείδι, δεν γνωρίζετε ούτε εσείς, ούτε ο Hannibal όπου με τόσο στόμφο ομιλείτε διά εμέ, τις εμπειρίες, την ηλικία ή την σωματική μου αντοχή κ. τ. λ. Αντί να καλουπώνετε τους ανθρώπους, ίσως θα έπρεπε να πιστεύετε στο διαφορετικό και να μην εμμονείτε διαρκώς. Πάντοτε είχα γύρω μου ανθρώπους που ήταν στο στρατό και τις ειδικές δυνάμεις και μάλιστα παλιούς... απ' τους καλούς, οπότε το πόσα γνωρίζω, αφήστε το να το ξέρω καλύτερα εγώ. Δεν πρόκειται να καυχηθώ ποτέ για το τι είμαι, τι ξέρω και τι μπορώ να κάνω και ειδικά σε εσάς, και ναι θα ήταν ορθό και δίκαιο να φτιάξουν γυναικείες μονάδες ειδικών δυνάμεων.
Siegfried
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 19, 2008 3:08 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: Ελληνική Άμυνα και Ασφάλεια
Επάγγελμα: Διαχειριστής αποθήκης
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Siegfried »

Χάρις έγραψε: και ναι θα ήταν ορθό και δίκαιο να φτιάξουν γυναικείες μονάδες ειδικών δυνάμεων.
Ο Κώστας παραπάνω αναφέρει έμμεσα τον λόγο για τον οποίο κάτι τέτοιο δεν είναι σωστό.
Χάρις
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 07, 2008 8:38 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Χάρις »

Siegfried, πέρα από τις προσωπικές απόψεις όλων (Hannibal,Green Berets ή δικές μου) καθώς το θέμα μου δεν είναι να διαπληκτιστώ με κανέναν, το μόνο που υποστηρίζω είναι το αναυθαίρετο δικαίωμα της ελευθερίας της επιλογής και της βούλησης που στη σημερινή εποχή μεταφράζεται με μια νομοθεσία αυτού του "τόσο μείζονος θέματος" που θα επέτρεπε την είσοδο εισαγωγής γυναικών στις ειδικές δυνάμεις. Από εκεί και πέρα δεν καταλαβαίνω την "εμμονή" κάποιων ατόμων για σίγουρη αποτυχία των γυναικών στις ειδικές δυνάμεις με παραδείγματα όπως "δεν θα μπορείς να κουβαλάς 50-70 κιλά, δεν δεν δεν κ. τ. λ...". Προτρέχετε και δεν είναι συνετό και δίκαιο! Όμως αν γινόταν κάποια μονάδα ειδικών δυνάμεων για γυναίκες και αποτύγχαναν όλες, τότε σίγουρα θα είχατε το δικαίωμα τεκμηριωμένης κρίσης.
Ο νοών, νοείτο, ευχαριστώ για τον διάλογο/αντίλογο,no hard feelings Εικόνα Εικόνα
Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Οκ ρε Χάρις. Άμα το λες εσύ έτσι θα είναι. Άφου τα πράγματα έχουν χαλαρώσει πολύ στις ειδικές δυνάμεις με πρώτα απ όλα τα αυτάκια μας που δεν ακούνε τίποτα και αφού σε έχουν ενημερώσει παλιότεροι καταδρομείς από εμάς, τι να πούμε και μεις οι *****. Κάνε τα χαρτιά σου σαν εποπίνα και καλή θητεία. Ψηλά, ψηλά τα πράσινα μπερέ, δεν θα περάσετε ποτέ. Εδώ θα προσκυνήσετε τα πράσινα μπερέ! - Ι ΜΑΚ

H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

Δεν ξερω για πιον ακριβως λογο, αλλα ειλικρινα, το αντιθετο φυλλο εχει μια ταση τα τελευταια χρονια να αμφισβητει τα παντα και τους παντες, χωρις καποια συγκεκριμενη αιτια και αφορμη, ωσαν 15χρονα εφηβα παιδακια, προσπαθωντας να αποδειξουν στους ανδρες και στους εαυτους τους κατι, το οποιο ακομη δεν εχω αντιληφθει. (επισης, δεν ξερω για πιο λογο δεν μπαινουν οι τονοι στο πληκτρολογιοΕικόνα).
Η γυναικα ξεκινησε να διεκδηκει καποια δικαιωματα ισοτητας ελευθεριας απεναντι στο ισχυρο φυλλο και πολυ καλως επραξε κατ'εμε. Απο'κει και υστερα ομως, εχει ξεκινησει ενας αγωνας των γυναικων στο να αποδειξουν στους ανδρες πως μπορουν να κανουν οτι και αυτοι, το οποιο μου φενεται παραλογο, οξυμωρο και παιδαριωδες να προσπαθεις να συγκριθεις με καποιον που δεν ειναι ιδιος με εσενα. Φανταστειτε ενα Ολυμπιακο παιχνιδι στο οποιο αντιπαλοι ειναι ενας τενιστας και ενας ξιφομαχος Εικόνα. Καπως ετσι το βλεπω εγω.

Τα στερεοτυπα που εχουν δημιουργηθει στα φυλλα στην παροδο των χρονων, δεν νομιζω πως βασιζονται σε ασκοπους αυταρχικους κανονες των παλαιοτερων, αλλα σε ρολους που η ιδια η φυση εχει προσδιορισει για τους ανθρωπους. επειδη ομως βιαζομαι και πρεπει να παω στη δουλειαΕικόνα, θα κανω εδω μια παυση και θα συνεχισω αλλη φορα.

υ. γ. Κοψτε τα κυρριλικια, δεν ειμαστε στο δικαστηριο...
ΒΑΣΩ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 12:00 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΒΑΣΩ »

ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΕΙΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΙ ΚΑΥ ΤΑ ΛΟΙΠΑ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ.(ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Η ΧΑΡΙΣ)Η ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΜΥΑΛΟ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ. ΕΠΙΣΕΙΣ ΤΟ ΣΩΜΑ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ.''Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ''
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

Βάσω θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις μόνο με κεφαλαία.

Το ερώτημα δεν είναι αν υπάρχουν κάποιες γυναίκες που ίσως τα καταφέρουν, αλλά αν η μεγάλη πλειονότητα μπορεί να τα καταφέρει ή όχι.

Νομίζω η απάντηση είναι όχι.

Kanenas

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kanenas »

Λοιπον ο ρολος της γυναικας εχει αλλαξει. Δεν ειναι μονο για να φτιαχνουν ντολμαδακια και να σιδερωνουν. Εαν θελουν ειδικες δυναμεις ας τις εχουν.
Και αφου οι περισσοτεροι νομιζετε πως θα αποτυχουν , καλο θα ηταν να το δουμε και στην πραξη (πολυ δυσκολα)

@H4nnibal :Eπειδη καποια θελει να παει στις ειδικες δυναμεις δεν ειναι απαραιτητο να εχει δει την ''Επιλεκτη".

Υ. Γ: Χαλια ταινια
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

Ωραια λοιπον, επειδη αρκετα περιαυτολογησαμε, αν περνουσε απο το χερι μου δεν θα πηγαινε καμμια γυναικα στο στρατο, οσο γραφεικρατικες θεσεις και να υπηρχαν. Η γυναικα σημερα εχει χασει την μπαλα. δεν ξερει γιατι εχει ερθει σ'αυτη τη ζωη και ποιος ειναι πραγματικα ο ρολος της. προσπαθει να κανει τα παντα για να αποδειξει κατι, πανω στο οποιο τελικα δεν εχει καποιο προσωπικο ψυχολογικο ωφελος για τον εαυτο της. Εγω δεν ειπα να κατσει σπιτι και να σιδερωνει κλπ, απλα να παψει να αμφισβητει τους παντες και τα παντα σαν ηλιθιος εφηβος.
Anonymous

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Ευτυχώς που δεν είσαι καθόλου μισογύνης Hannibal! Δεν είσαι καθόλου αντικειμενικός κριτής... αφού είσαι μισογύνης, οπότε ότι και να σου πούνε 'η ότι και να δεις, πάλι τις γυναίκες θα θάβεις! Και κάτι άλλο...
Μάλλον οι άντρες είναι αυτοί που έχουν κάνει τη γυναίκα να τους αμφισβητεί...if you know what i mean...Εικόνα
Anonymous

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Εντάξει ρε παιδιά. Θα γίνει και αυτό όπου να ναι. Γυναίκες στην ΜΥΚ. Γιατί σε όλα τα άλλα υπάρχουνε, ακόμα και στα ΕΤΑ(4-5 στον αριθμό). Μόνο όμως μην χαλαρώσουνε πολύ τα όρια. Τότε θα πέσει πολύ κλάμα.1 στις 100 θα αποφοιτεί και αν. Ποιά ΜΥΚ ρε; Τρελλαθήκατε; Έχετε ιδέα τι εστί ΜΥΚ; Εδώ με λίγες κάμψεις και λίγο μπουγέλο η άλλη επικαλέστηκε γυναικολογικά προβλήματα στο βυσματάκι της στο ΓΕΣκαι διώξανε απο τις ειδικές δυνάμεις ένα από τα καλύτερα παλικάρια υπολοχαγό. Φανταστείτε εκεί τι θα γίνετε που πέφτει και καμια ψιλή. Τούρκοι Τούρκοι, θα πεθάνετε. Μπρος στη γαλανόλευκη θα γονατίσετε!-Ι ΜΑΚ

DM90
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 23, 2008 1:01 am
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από DM90 »

Nandin έγραψε:Ευτυχώς που δεν είσαι καθόλου μισογύνης Hannibal! Δεν είσαι καθόλου αντικειμενικός κριτής... αφού είσαι μισογύνης, οπότε ότι και να σου πούνε 'η ότι και να δεις, πάλι τις γυναίκες θα θάβεις! Και κάτι άλλο...
Μάλλον οι άντρες είναι αυτοί που έχουν κάνει τη γυναίκα να τους αμφισβητεί...if you know what i mean...Εικόνα


το ότι λέει την γνώμη του για το πως είναι οι γυναίκες σήμερα δεν τον κάνει μισογυνή... ούτε ότι δεν τις θέλει στο στρατό.. χαλαρώστε λίγο επιτέλους !!! Εικόνα

τώρα για το 2ρο.. αμφιβάλλωΕικόνα
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

ΔΜ90 έγραψε:
Nandin έγραψε:Ευτυχώς που δεν είσαι καθόλου μισογύνης Hannibal! Δεν είσαι καθόλου αντικειμενικός κριτής... αφού είσαι μισογύνης, οπότε ότι και να σου πούνε 'η ότι και να δεις, πάλι τις γυναίκες θα θάβεις! Και κάτι άλλο...
Μάλλον οι άντρες είναι αυτοί που έχουν κάνει τη γυναίκα να τους αμφισβητεί...if you know what i mean...Εικόνα


το ότι λέει την γνώμη του για το πως είναι οι γυναίκες σήμερα δεν τον κάνει μισογυνή... ούτε ότι δεν τις θέλει στο στρατό.. χαλαρώστε λίγο επιτέλους !!! Εικόνα

τώρα για το 2ρο.. αμφιβάλλωΕικόνα


Κι όμως φίλε, είναι αληθινά γεγονότα που συνέβησαν. Είναι επιβεβαιωμένα τηλεφωνικώς...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες