2021 Α ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
jasonvakalis
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2020 1:31 am
Επικοινωνία:

2021 Α ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από jasonvakalis »

Έγινε ευχαριστώ πολύ αδερφέ
jasonvakalis
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2020 1:31 am
Επικοινωνία:

2021 Α ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από jasonvakalis »

Απλός γνωρίζει κανείς τιμή Αθήνα Τρίπολη κ ώρες
Γιώργος Κ.

2021 Α ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από Γιώργος Κ. »

Παιδιά εγώ ορκίστηκα με την ΣΤ ΕΣΣΟ και μπορώ να πω ότι με εξαίρεση την πρώτη βδομάδα που ήταν αρκετά ζορική θα έλεγα λόγω εμβολίων γιατρών εφοδιασμού γενικώς τρεξίματος για να μπεις στο κλίμα και να είσαι έτοιμος από άποψη καθαρά γραφειοκρατικών πραγμάτων (γενικά πολλές ουρές) οι υπόλοιπες 3 βδομάδες πέρασαν πολύ γρήγορα και γενικά ευχάριστα. Η εκπαίδευση δεν είναι κάτι φοβερό, αν είσαι στην 2η μοίρα έχεις πιάσει την καλή γιατί όντως ήταν πολύ πιο χαλαρά τα πράγματα και στον θάλαμο με όσους είσαι θα γίνει πολύ καλή παρέα και όντως θα στεναχωρηθείς στην ορκωμοσία που μετά από 25-26 μέρες θα τους χάσεις. Μην ανχωνεστε με τις μεταθέσεις (ειδικά αν δεν λειτουργήσουν αερονομοι και ΜΕΤΑ όπως σε μας) θα πάτε στην περιοχή που θέλετε. Επίσης να είστε προετοιμασμένοι για το κρύο. Άδειες θα πάρετε +10 μέρες στο τέλος της θητείας και θα πάτε κατευθείαν την ίδια μέρα στις μονάδες οι οποίες πιθανότατα θα σας δώσουν το πσκ έξω να δείτε τους δικούς σας και να βάλετε κάνα πληντηριο.
jasonvakalis
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2020 1:31 am
Επικοινωνία:

2021 Α ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από jasonvakalis »

Αδερφέ επίδη δεν κατάλαβα τα τελευταία από εκεί που λες για της 10+ και μετά μπορείς Να το εξηγήσης
jasonvakalis
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2020 1:31 am
Επικοινωνία:

2021 Α ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από jasonvakalis »

Και ένα δεύτερο σχετικά με της μετάθεσης σε νησιά πως γίνεται κ την προβλέπεται σε περίπτωση που έχει κάποιο υψοφοβια πως θα πάει στο νησί
Γιώργος Κ.

2021 Α ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από Γιώργος Κ. »

Μετά την ορκομωσία κανονικά (προ κοβιντ) σου δίνονται 10 μέρες άδειας μέχρι να παρουσιαστείς στην μονάδα. Τώρα δεν θα δωθουνε και θα πας την ίδια μέρα να παρουσιαστείς. Παρ όλα αυτά δεν θα χαθούν τελείως αλλά θα μετρήσουν στο τέλος όπου θα απολυθείς Πρακτικά 10 μέρες νωρίτεραα. Τώρα για νησιά αυτό που ίσχυε είναι ότι όσοι θα πήγαιναν σε κάποιο νησί πήγαιναν Ελευσίνα και από εκεί πέταγαν με c130 για το εκάστοτε νησί (εννοείται ότι όλες οι μετακινήσεις ήταν δωρεάν και με ναυλωμένα από τον στρατό λεωφορεία και αεροπλάνα). Για υψοφοβια δεν άκουσα κάτι, συγκεκριμένα δεν νομίζω κάποιος να είχε το εξής θέμα.
jasonvakalis
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2020 1:31 am
Επικοινωνία:

2021 Α ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από jasonvakalis »

Έγινε ευχαριστώ πολύ αδερφέ
jasonvakalis
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2020 1:31 am
Επικοινωνία:

2021 Α ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από jasonvakalis »

Αδερφέ μηπως θυμάσαι τιμή για το κτελ Αθήνα Τρίπολη Αν γνωρίζω καλά από τον Κηφισό φεβγη έτσι;

GeorgeYNWA
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Σεπ 15, 2020 2:36 pm
Επικοινωνία:

2021 Α ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από GeorgeYNWA »

Σκεφτομαι να φερω ενα κινητο με κουμπια και ενα mp3 καλου, κακου (επιτρεπονται αυτα φανταζομαι εφοσον δεν εχουν καμερα) και να κρυψω smartphone μεσα σε καλτσες στο βαθος τις βαλιτσας. Λετε να περασει; Αν μου το βρουν και το παρουν δεν τρωω καμια ποινη ετσι?
marmantzos20
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Δεκ 07, 2020 4:36 pm
Επικοινωνία:

2021 Α ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από marmantzos20 »

Αδερφέ GeorgeYNWA, πιστεύεις ότι ως πολίτες θα προλάβουμε ξαναδούμε Τιάγκο Αλκάνταρα να παίζει; Εικόνα
GeorgeYNWA
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Σεπ 15, 2020 2:36 pm
Επικοινωνία:

2021 Α ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από GeorgeYNWA »

Χαχαχαχ νομιζω μετα τις μεταθεσεις αν ειναι
Hsolid

2021 Α ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από Hsolid »

Κινητό καλύτερα οχι μεσα σε κάλτσες ειναι το πρωτο που ψάχνουν! Ειναι και σε ποιον θα πέσεις βέβαια κάποιοι δεν έψαχναν σχεδόν τπτ αλλοι τα άνοιγαν όλα! Μια καλή ιδέα ειναι μεσα στο sleeping bag! Εγω εβαλα φόρμα και ψηλές κάλτσες και το έβαλα μεσα από την καλτσα και απο πάνω ηταν η φόρμα οποτε δεν φαινόταν και το πέρασα αφου του είπα ψαξε ολη την τσάντα αν θέλεις δεν θα βρεις τίποτα! Αν στο βρουν στον έλεγχο απλα θα στο πάρουν! Αν το περάσετε ομως θα σας πουν ότι οποιον πιάσουν με κινητό θα φάει 10 μερες φυλακή! Αλλα ***** ειναι αυτα κυρίως για να ψαρώσετε... Όσους βρήκαν με κινητό σε εφοδους απλα τους τα πήραν δεν έφαγε κανένας ποινή! Γενικά 4 εβδομάδες χωρίς smartphone ειναι ζορι ... Παρόλο που δεν έχει και το καλύτερο σημα για ίντερνετ! Αν είσαι προσεκτικός δεν θα έχεις πρόβλημα
GeorgeYNWA
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Σεπ 15, 2020 2:36 pm
Επικοινωνία:

2021 Α ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από GeorgeYNWA »

Ευχαριστω για την απαντηση. Σωματικο ελεγχο κανουν; Δηλαδη σε καμια κρυφη τσεπη σε μπουφαν η κατι τετοιο θα κοιταξουν?
jasonvakalis
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2020 1:31 am
Επικοινωνία:

2021 Α ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από jasonvakalis »

Αυτό το έχω και εγώ απορία αδερφέ Ποτέ παρουσιάζεσαι αν επιτρέπεται και από πού είσαι αν είναι να κανονίσουμε καμία σύντομη πριν πάμε στην μοναδα

Hsolid

2021 Α ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ (Τρίπολη)

Δημοσίευση από Hsolid »

Πριν μπεις στο χώρο που ελέγχουν τις τσάντες ειναι ένας τυπας που κάνει σωματικό έλεγχο με ανιχνευτη μετάλλων (σαν αυτό στα αεροδρομια). Δεν επιτρέπεται να σε ακουμπήσουν... Ουτε να ελέγξουν μόνοι τους τις τσέπες! Εγω ειχα φορτιστή σε εσωτερική τσέπη και οταν μου έκανε με τον ανιχνευτη με ρώτησε τι έχω... Και ειχα φροντίσει να βάλω στις άλλες τσέπες αλλα μεταλλικά πχ κλειδιά κέρματα κλπ οποτε του έδειξα αυτα !

Γι αυτο λεω καλύτερα στο πόδι χαμηλά που δεν ελέγχουν ουτε με τον ανιχνευτη ουτε τιποτα ή μεσα στο sleeping bag που πρέπει να είναι πολύ κομπλεξικός ο αλλος για να ανοίξει ολόκληρο sleeping bag! Ένα άλλο κόλπο όπως είπε ενα παιδι πιο πριν ειναι να πάρετε τρία κινητά! Ένα με κουμπιά που θα πείτε ότι θέλετε να έχετε... Ενα παλιο smartphone το οποίο δεν χρησιμοποιείτε και θα παραδώσετε ως το δικό σας κινητό και τελος το κανονικό σας smartphone που θα το έχετε κρυμμενο !

Αν παραδώσετε ένα smartphone το πιο πιθανό είναι να μην μπουν στον κόπο να ψάξουν καν την τσάντα! Μονο μην ψαρώνετε με οτι θα σας λένε... Αν έχεις κρυμμένο το κινητό πάνω σου πες του ψαξε οσο θελεις δεν θα βρεις τίποτα!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Δεκ 17, 2020 4:40 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης