Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
nkaras
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2016 10:39 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από nkaras »

Στις 31.1.2016 ληγει η αναβολη λογω phd. Ειμαι εξω 8 χρονια 4 σπουδων 4 εργασιας. Τι πρεπει να κανω να χαρακτηριστω ανυποτακτος εξωτερικου;
kalamesygxoreis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2016 9:51 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από kalamesygxoreis »

Γεια σας,

θα ηθελα την αποψη σας σε κατι. Έχω κυρηχθεί ανυπότακτος εξωτερικου, μου έχει ερθει το πρόσθημο των 6000 και μου ήρθε και κλητήριο θέσπισμα για το ποινικό κομμάτι της ανυποταξίας.

Τι επιλογές έχω; Ως ανυποτακτος εξωτερικου δικαιούμαι 30 μερες το χρονο στην ελλάδα. Με το θέσπισμα ομως διαβάζω στο site της στρατολογιας, παύει η ανυποταξία. Θα έχω πρόβλημα να έρχομαι/φεύγω από την ελλάδα; Δικαιούμαι διαβατηρίου;

Έχω ακόμη 3 χρονια για να συμπληρώσω 7 ετια δουλειάς και να κυρηχθώ μόνιμος κάτοικος εξωτερικου.

Ευχαριστώ

kalamesygxoreis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2016 9:51 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από kalamesygxoreis »

nkaras έγραψε:Στις 31.1.2016 ληγει η αναβολη λογω phd. Ειμαι εξω 8 χρονια 4 σπουδων 4 εργασιας. Τι πρεπει να κανω να χαρακτηριστω ανυποτακτος εξωτερικου;


θα πας στην πρεσβεια με χαρτια που αποδεικνύουν οτι ζεις/εργαζεσαι εκει. Δες στο site της πρεσβειας της χωρας που εισαι. Ειναι αρκετα απλό.

anastas_t
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2016 12:06 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από anastas_t »

Γειά σας παίδες.

Είχα παρουσιαστεί το 2006 ως προστάτης οικογένειας που τότε ήταν 9μηνο. Μου έδωσαν αναβολή μετά το πέρας 3 μηνών για λόγους υγείας και ξαναπαρουσιάστηκα το 2011, όπου και μου έδωσαν Ι5 Παθολογικό με επανεξέταση στα 5 χρόνια.Μου ήρθε αυτές τις μέρες το χαρτί της επανεξέτασης.

Αντιμετωπίζω όμως το πρόβλημα ότι ζω τα τελευταία 8 χρόνια στην Αγγλία (ακόμα δε μπορώ να λογίζομαι ως Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού γιατί τα 3 πρώτα χρόνια ήταν σπουδές) και εργάζομαι τα τελευταία 5. Έχω πρακτική δυσκολία στο να κατέβω άμεσα λόγω δουλειάς.

Έχω διαβάσει όλες τις ερωτοαπαντήσεις από Ιανουάριο του 2015 εως τώρα σε αυτό το θέμα και θα ήθελα όποιος γνωρίζει κάτι να μου απαντήσει στα εξής:

1.) Πλέον είμαι καλά στην υγεία μου οπότε η επιτροπή επανεξέτασης θα μου πει να παρουσιαστώ φαντάζομαι. Πόσο θα είναι το υπόλοιπο της θητείας; Οι μήνες που έχω υπηρετήσει ήδη, τρεις, θα αφαιρεθούν από τη θητεία που προβλεπόταν για τους προστάτες οικογένειας το 2006 ή τώρα; Τότε ήταν 9μηνο, τώρα είναι 8μηνο. Ακόμα κι 1 μήνας στο στρατό είναι κάτι.

2.) Εξαιτίας του ότι υπάρχει κίνδυνος να χάσω τη δουλειά αν παρουσιαστώ, σκέφτομαι σοβαρά να μην πάω, οπότε θα φάω το πρόστιμο.

Είμαι 33 ετών. Ξέρετε αν το αφήσω το πρόστιμο να 'τρέχει' για 2 χρόνια που γίνω 35, αν μετά διαγραφεί με την εξαγορά;

Αν επιβληθεί το πρόστιμο, σε ποιές περιπτώσεις διαγράφεται (εαν διαγράφεται) ;

Ξέρω ότι με πρόσφατη νομοθετική ρύθμιση, αν παρουσιαστείς μέσα στο 2016 διαγράφεται.

3.) Επίσης, όταν επιβληθεί το πρόστιμο πρακτικά τι γίνεται; Πληρώνω φόρους ακίνητης περιουσίας κάτω. Υπάρχει περίπτωση να έρθει ως μέρος της συνολικής εφορίας που πρέπει να καταβάλω ή προσαυξάνεται ξεχωριστά στη ΔΟΥ; Θα μπορώ να πληρώσω κανονικά την εφορία μου ή δε θα μπορώ εξαιτίας του προστίμου;

Παιδία χίλια συγγνωμη αν επανέλαβα κάποια ερωτήματα, έχει γίνει πουρές το μυαλό μου!

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τη βοηθεία.

Αντίος,

Τάσος

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Nassos »

Σβήνουν τα πρόστιμα των ανυπότακτων! Έγγραφο του υπουργείου Οικονομικών στις ΔΟΥ

Με εξαιρετικά επείγον έγγραφό του το υπουργείο Οικονομικών και η Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων ζητά απ΄ όλες τις εφορίές να διαγράψουν τα διοικητικά πρόστιμα που έχουν επιβληθεί σε βάρος ανυπότακτων.

Η ημερομηνία έναρξης της διαγραφής είναι η 1η Φεβρουαρίου 2016.

Όσοι έχουν πληρώσει μέχρι αυτή την ημερομηνία δεν μπορούν να πάρουν πίσω τα λεφτά τους. Διαβάστε το σχετικό έγγραφο το οποίο προφανώς θα προκαλέσει αντιδράσεις.

Εικόνα

Εικόνα

Militaire.gr

Ανυπότακτος εξωτερικ

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Ανυπότακτος εξωτερικ »

Αυτό το δημοσίευμα για διαγραφή όλων των προστίμων των ανυποτάκτων από 1 Φεβρουαρίου 2016 θα ισχύει για όλους ή υπό προϋποθέσεις;
Πρέπει να ακολουθήσουμε κάποια διαδικασία στη στρατολογία ή/και εφορία ή η διαγραφή θα είναι αυτόματη για όλους;
Δηλαδή από δω και πέρα δε θα υπάρχει καθόλου διοικητικό (χρηματικό) πρόστιμο για τους ανυπότακτους;
Όποιος γνωρίζει, ας πει.
Ευχαριστώ πολύ
Παύλος88

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Παύλος88 »

Καλησπέρα,
Ξέρει κανείς αν με τον νέο νόμο, σε περίπτωση που γίνει το δικαστήριο αν διακόπτετε η ανυποταξία;
Jerry

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Jerry »

Είμαι σε αντίστοιχη κατάσταση, κάτοικος εξωτερικού με 5 χρόνια εργασίας, άρα θέλω ακόμα 2, και σύντομα θα κυρηχθώ ανυπότακτος. Μπορείς να μας αναφέρεις τους σχετικούς χρόνους για να καταλάβω πόσο γρήγορα κινείται η διαδικασία, πχ. Πότε ήταν η ΕΣΣΟ σου, σε πόσο καιρό σου ήρθε το πρόστιμο και πότε το κλητήριο θέσπισμα; Ευχαριστώ
Παπακος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Παπακος »

Γειά σας είμαι ανυποτακτος εδώ και 2 μήνες μένω Αγγλία ένα χρόνο και 3 μήνες δεν έχω ασχοληθεί καθόλου ούτε τηλέφωνο δεν έχω πάρει... μήπως ξέρει κανείς να μου πει τι μπορώ να κάνω ευχαριστώ
Ean_kai_isws_tote
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Ιουν 06, 2016 4:41 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Ean_kai_isws_tote »

Καλησπέρα φίλε.

Επειδή ξέρεις πολλά θα σε ρωτήσω κατευθείαν. Μένω 2 χρόνια Αγγλια οπότε θα πάω για ανυπότακτος εξωτερικού.

Θα πληρώσω το πρόστημο κανονικά.To θέμα ειναι οτι σε 3 χρόνια θέλω να βάλω μπροστα να πάρω British citizenship.

Θα έχω πρόβλημα ; Εαν περιμενω να παρς το ΜΚΕ θα είναι καλύτερα και να είμαι ανυπότακτος εξωτερικού εως τότε;

Monimos anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Monimos anypotaktos »

Ean_kai_isws_tote έγραψε:Καλησπέρα φίλε.

Επειδή ξέρεις πολλά θα σε ρωτήσω κατευθείαν. Μένω 2 χρόνια Αγγλια οπότε θα πάω για ανυπότακτος εξωτερικού.

Θα πληρώσω το πρόστημο κανονικά.To θέμα ειναι οτι σε 3 χρόνια θέλω να βάλω μπροστα να πάρω British citizenship.

Θα έχω πρόβλημα ; Εαν περιμενω να παρς το ΜΚΕ θα είναι καλύτερα και να είμαι ανυπότακτος εξωτερικού εως τότε;



Το προστιμο αν το πληρωσεις και αν ατυχησεις μπορει να στο ξαναβαλουν, ειδικα αν περασεις στρατοδικειο. Φυσικα και βοηθαει να εισαι ανυποτακτος εξωτερικου μεχρι να βγεις ΜΚΕ, ετσι θα μπορεις να βγαζεις διαβατηριο και να κατεβαινεις Ελλαδα 30 μερες το χρονο χωρις να σε πειραξει κανεις.

Για να παρεις Αγγλικη υπηκοοτητα πρεπει να εχεις καθαρο ποινικο μητρωο και να δηλωσεις ολες τις καταδικες σου. Αν περασεις στρατοδικειο (για αρχη θα φας ποινη με αναστολη), αυτη την ποινη η Αγγλοι την χρησιμοποιουν για να αποριψουν την αιτηση σου για υπηκοοτητα, ασχετως αν η ποινη ηταν με αναστολη ή οχι. Μπορει να βγεις τυχερος βεβαια και να περασεις στρατοδικειο μετα απο καμια δεκαρια χρονια.

Ανυπότακτ εξωτερικού

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Ανυπότακτ εξωτερικού »

Ερώτηση για τη βρετανική υπηκοότητα. Αυτό που λες ότι με ποινή από στρατοδικείο θα σου απορρίψουν την αίτηση για βρετανική υπηκοότητα το ξέρεις στα σίγουρα;Γιατί στη σελίδα 28,Section 10, παράγραφος a στο παρακάτω επίσημο έγγραφο της βρετανικής κυβέρνησης:

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/406368/Chapter_18_Annex_D_v02.pdf

λέει ότι, αν δεν υπάρχει αντίστοιχο "έγκλημα" στη Βρετανία (και καθώς δεν έχουν υποχρεωτική στράτευση οι Βρετανοί, δεν υπάρχουν και αντίστοιχες ποινικές κυρώσεις), είναι πιθανό να μη λάβουν υπόψη την καταδίκη από ξένη χώρα στην αίτηση για βρετανική υποκοότητα.

Ξέρεις προηγούμενες περιπτώσεις όπου απορρίφθηκε η αίτηση για βρετανική υπηκοότητα λόγω καταδίκης για ανυποταξία ή είναι απλή υπόθεση;

Επίσης, τι συμβαίνει αν εκκρεμεί σε βάρος σου δίκη για ανυποταξία, αλλά δεν έχεις καταδικαστεί ακόμα;

Τέλος, με την έλευση 7 ετών διαμονής και βιοπορισμού στο εξωτερικό, που βγαίνεις μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και διαγράφονται και οι καταδίκες από στρατοδικείο, μπορείς να κάνεις αίτηση τότε για βρετανική υπηκοότητα, καθώς η καταδίκη σου για ανυποταξία θα έχει παραγραφεί;

Πάντως, υπάρχουν σίγουρα Έλληνες που δεν έχουν πάει στρατό, που πήραν τη βρετανική υπηκοότητα. Απλώς δεν ξέρω αν, όταν έκαναν αίτηση για βρετανική υπηκοότητα, είχαν κληθεί να περάσουν στρατοδικείο ή όχι.

Όποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία, ας μας διαφωτίσει, παρακαλώ.

Ευχαριστώ

Giannis

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Giannis »

Γεια σας!Μενω Αυστρια σχεδον 4 χρονια. Τα 2 πρωτα εκανα το μεταπτυχιακο μου, τα υπολοιπα 2 δουλευω. Μου ηρθε το χαρτι να παρουσιαστω περσι καπου τον Μαρτιο. Ενημρωσα το στρατολογικο γραφειο πως μενω μονιμα στο εξωτερικο γιατι δουλευω.
Χθες μου ηρθε το προστιμο,6000 το οποιο ειχε παρει αμεσως τοκο 144 ευρω. Τι πρεπει να κανω απο εδω και περα; Αν το πληρωσω με δοσεις και ξοφλησω το ποσο υπαρχει πιθανοτητα να ξαναστειλουν προστιμο σε περιπτωση που δεν παρουσιαστω. Οπως καταλαβαινετε δεν σκεφτομαι να γυρισω συντομα Ελλαδα. Θα μεινω ακομα εδω που ειμαι.

Άβαταρ μέλους
Nikos Chatzoglou
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2015 3:44 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Nikos Chatzoglou »

Έχετε σαν πρότυπο τον Κορωνάκη μήπως;http://www.protothema.gr/politics/article/497748/o-loufadoros-kurios-koronakis/

Ean_kai_isws_tote
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Ιουν 06, 2016 4:41 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Ean_kai_isws_tote »

Nikos Chatzoglou έγραψε:Έχετε σαν πρότυπο τον Κορωνάκη μήπως;http://www.protothema.gr/politics/article/497748/o-loufadoros-kurios-koronakis/



Όχι φίλε. Πεινάει η οικογενεια και φύγαμε στην ξενυτιά. Συγνώμη κ όλας που δεν πήγαμε φαντάροι πριν μας τα φέρει έτσι η ζωή. Λες και ξέρουμε όλοι τι θα ξημερώσει την άλλη μέρα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες