ΣΣΑΣ Νομικό

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ Νομικό

Δημοσίευση από Terminator »

κορυφαιος έγραψε:Ενδιαφέρομαι για στρατιωτική νομική και έχω κάποιες ερωτησεις1) πόσες και που είναι οι σχολές του Τμήματος;2) τι μισθό παίρνεις στην αρχή και πόσο φτάνει στο τελος3) ποσά χρόνια μένεις υποχρεωτικά μέσα στο στρατό και 4 ποιες είναι οι άδειες τόσο κατά τη διάρκεια φοίτησης στη σχολή όσο και μετα (εννοώ κάθε εβδομάδα πόσο μπορείς να μείνεις εξω) σας ευχαριστώ εκ των προτερων


Για τα πάντα σου απάντησε ο φίλος marsupilami αλλά να δώσω Μια διευκρίνηση σχετικά με τις άδειες δεν πάνε με βάση τους δημόσιους υπαλλήλους Αλλά ρυθμίζομαι με την πάγια διαταγή 4-33/2011 του νομικού τμήματος Του ΥΠΕΘΑ που αναφέρει οτι οι κανονικές χορηγηθήσες άδειες είναι στο σύνολο τους 30 κατ έτος που δίνονται τμηματικά ή εφάπαξ Επίσης υπάρχουν αναρρωτικές άδειες που είναι 2μηνες και δίνονται απο στρατιωτικά νοσοκομεία και χορηγούνται συνολικά και ποτέ τμηματικά τέλος υπάρχουν οι φοιτητικές που χορηγούνται και είναι στο σύνολο 20 ημερολογιακές μέρες σε όσους φοιτούν σε ανώτερα η ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα. Αυτά όλο όταν αποφοιτήσης απο την σχολή ενώ οσο είσαι στην σχολή δικαιούσαι άδεια όπως έίπε και ο marsupilami Κάθε εβδομάδα απο απογευμα παρασκευής μέχρι βράδυ κυριακής και εαν το επιτρέπει η υπηρεσία και πάντοτε με άδεια του διοικητή και τις τετάρτες. Το καλοκαίρι αν θυμάμαι καλά οι άδεια είναι 20 μέρες και πάσχα χριστούγεννα απο 10 μέρες.

σοφια

ΣΣΑΣ Νομικό

Δημοσίευση από σοφια »

Γεια σας! Εχω ακομα λιγο καιρο μπροστα μου. Αλλα ενδιαφερομαι για στρατιωτικη νομικη συμβουλος θα ηθελα να ρωτησω για τα αθληματα ποσο ειναι το ποσοστο γυναικων που αποτυγχανουν; Και επισης εχω 1.25 βαθμο μυωπια και στα δυο ματια υπαρχει περιπτωση να με κοψουν?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ Νομικό

Δημοσίευση από dn24 »

σοφια έγραψε:Γεια σας! Εχω ακομα λιγο καιρο μπροστα μου. Αλλα ενδιαφερομαι για στρατιωτικη νομικη συμβουλος θα ηθελα να ρωτησω για τα αθληματα ποσο ειναι το ποσοστο γυναικων που αποτυγχανουν; Και επισης εχω 1.25 βαθμο μυωπια και στα δυο ματια υπαρχει περιπτωση να με κοψουν;


Γειά σου Σοφία και εσένα. Με την αναζήτηση, μπορείτε να βρείτε ολα μας τα θέματα. Η συντριπτική πλειοψηφία των αποριών σας, είναι απαντημένες

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Κατερίνα

ΣΣΑΣ Νομικό

Δημοσίευση από Κατερίνα »

Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω τι υποχρεωρτικα μαθηματα πρεπει να δωσω για να περασω στην συγκεκριμενη σχολη της ΣΣΑΣ νομικης. Ταυτόχρονα αν μπορειτε να μου εξηγησετε για την υποχρεωτικη μου φοιτηση στο στρατο και τη φοιτηση στο Α. Π. Θ. Για το τμημα της νομικης. Θα γινονται παραλληλα; Ποια δουλεια θα αναλαβω στον στρατο αφου περασω και αν υπαρχουν υποτροφιες ή ευκαιριες για μεταπτυχιακα στο εξωτερικο. Πως συνδιαζονται τα δυο εππαγελματα και υπαρχει τετοια σχολη; Τέλος ενα ενδεικτικο ποσο των χρηματων που θα πληρωνομαι οσο ασκω το επαγγελμα. Συγγνωμη για τον φορτο των ερωτησεων και ευχαριστω πολυ για οποιο χρονο διαθεσετε για να με βοηθεσετε!
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ Νομικό

Δημοσίευση από Terminator »

Κατερίνα έγραψε:Γεια σας,1) θα ηθελα να ρωτησω τι υποχρεωρτικα μαθηματα πρεπει να δωσω για να περασω στην συγκεκριμενη σχολη της ΣΣΑΣ νομικης.2) Ταυτόχρονα αν μπορειτε να μου εξηγησετε για την υποχρεωτικη μου φοιτηση στο στρατο και τη φοιτηση στο Α. Π. Θ. Για το τμημα της νομικης. Θα γινονται παραλληλα;3) Ποια δουλεια θα αναλαβω στον στρατο αφου περασω και αν υπαρχουν υποτροφιες ή ευκαιριες για μεταπτυχιακα στο εξωτερικο. Πως συνδιαζονται τα δυο εππαγελματα και υπαρχει τετοια σχολη;4) Τέλος ενα ενδεικτικο ποσο των χρηματων που θα πληρωνομαι οσο ασκω το επαγγελμα. Συγγνωμη για τον φορτο των ερωτησεων και ευχαριστω πολυ για οποιο χρονο διαθεσετε για να με βοηθεσετε!


1) Τα μαθήματα είναι τουλάχιστον μέχρι στιγμής 4 (Έκθεση, Ιστορία Κατεύθυνσης, Λατινικά και Αρχαία) που είναι τα μαθήματα Ανθρωπιστικών Σπουδών (Θεωρητική δηλαδή)

2) Είναι σχολή που συνδιάζει υψηλή ακαδημαική εκπαίδευση σε συνδιασμό με την στρατιωτική εκπαίδευση δηλαδή το πρωί μετά το εγερτήριο και την πρωινή αναφορά Μπαίνει στα στρατιωτικά λεωφορεία και πας στο Α. Π. Θ με στολή και παρακολουθείς τα ίδια μαθήματα με τους φοιτητές νομικής στην ίδια αίθουσα απλά εσύ φοράς στολή. Το απόγευμα γυρίζεις πάλι με λεωφορείο όπου και σε περιμένει υποχρεωτικό διάβασμα στα μελετητήρια της σχολής και στην συνέχεια ξεκούρασει για κανα 2ωρο καιι το βράδυ η ύπνο ή σκοπιά.

3) Είτε μπαίνεις με την ιδιότητα του στρατολόγου σε κάποιο στρατολογικό γραφείο (η υπηρεσία που διεκπεραιώνει την καταγραφή των μελλοντικών στρατεύσιμων στα δελτία μέσω του περιοδεύον που περνάνε όλα τα αγόρια υποχρεωτικά, στέλνεις επίσης τα χαρτιά στους προς κατάταξη Φαντάρους για να παρουσιαστούν, συντάσσεις και στέλνεις υπηρεσιακά μηνυτήριες αναφορές προς τον Εισαγγελέα Στρατοδικείου/Ναυτοδικείου/Αεροδικείου (ανάλογα με το σώμα των ενόπλων δυνάμεων που κατατάσσεται ο φαντάρος) σε περιπτώσεις Λιποταξίας και ανυποταξίας κτλ Οσον αφορά τις υποτροφίες όχι αυτές κόπηκαν και πλέον πληρώνονται απο τον στρατιωτικό είτε είναι σε πανεπιστήμιο στο εξωτερικό είτε στο εσωτερικό.

4) ερώτηση Που δεν απαντάται γιατί τα μισθολόγια συνεχώς μειώνονται μέχρι στιγμής μιλάμε για σταθερό μισθό 1200 για έναν που βγαίνει απο την σχολή ώς αξιωματικός που θα αυξηθεί όμως ελάχιστα στα 40+ χρόνια που θα εργαστείς στον στρατό
peny

ΣΣΑΣ Νομικό

Δημοσίευση από peny »

Γεια σας. Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος που ειναι αποφοιτος απο τη σμυν και αποφασισει να σπουδασει νομικη μετα. Υπαρχει περιπτωση να ασχοληθει εφοσον ειναι στρατιωτικος με το πτυχιο της νομικης; Να τον αξιοποιησει καπως ο στρατος; Και αν ναι ξερετε περιπου σε ποσο καιρο;

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ Νομικό

Δημοσίευση από Terminator »

Μπορείς να σπουδάσεις νομική αλλά δεν σε βοηθάει κάπου ακθώς υπάρχει ήδη ειδικότητα νομικού-στρατολόγου μέσω ΣΣΑΣ. Το να ασχοληθείς μετά την ΣΜΥΝ με νομική όχι δεν γίνεται καθώς είναι δεύτερο επάγγελμα το οποίο απαγορεύεται χωρίς νόμιμη άδεια απο τον Υπουργό Εθνικής Αμυνας και φυσικά άδεια άσκησης επαγγέλματος Απο τον Δικηγορικό Σύλλογο
Άβαταρ μέλους
tania96
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιουν 20, 2016 11:29 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ Νομικό

Δημοσίευση από tania96 »

Καλησπέρα. Την επόμενη χρονιά θα ξαναδώσω πανελλήνιες ωστόσο δεν θα έχω την επιλογή να εισαχθώ στην ΣΣΑΣ λόγω ορίου ηλικίας. Και αναφέρω την ΣΣΑΣ γιατί το όνειρο Μου από μικρή ήταν να γίνω στρατιωτικός δικαστής κάτι που γνωρίζω πως γίνεται μετά την αποφοίτηση από την ΣΣΑΣ στρατολογικό και έπειτα από προκήρυξη. Για να μην μακρηγορώ δεν κατάφερα να μπω σε αυτήν την σχολή, οπότε οι σχολές που απομένουν είναι η ΣΝΔ και η Ευελπίδων. Με ενδιαφέρουν και μου αρέσουν και οι δυο σχολές, όμως κάποια στιγμή θα ήθελα να ασχοληθώ εάν όλα πάνε καλά και καταφέρω να μπω σε κάποια από τις δυο σχολές με νομικά ζητήματα και εάν γινόταν με την δικαιοσύνη ή έστω με την διπλωματία μέσω στρατιωτικών σχολών. Γνωρίζετε μήπως μέσω των σχολών αυτών θα μπορέσω να ασχοληθώ αργότερα με την στρατιωτική δικαιοσύνη ή όπως προανέφερα με την διπλωματία των ένοπλων δυνάμεων; Και εάν μπορεί να γίνει με ποιο τρόπο;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ Νομικό

Δημοσίευση από Terminator »

Δικαστής στον στρατό γίνεσαι απο νομική δεν είναι διαφορετική η διαδικασία απο τους κανονικούς δικαστές. Μετά την αποφοίτηση και εφόσον βγει προκήρυξη κάτι που έχει να γίνει απο το 2009 δίνεις εξετάσεις και μπαίνεις στο σώμα ως δικαστής. Αυτό για την διπλωματία που λες δεν ισχύει αυτό που κάνεις στην ΣΣΑΣ Έχει χιλιογραφτεί και στα topic εδώ είναι να γράφεις στις λίστες ανυπότακτων στο στρατολογικό γραφείο τα ονόματα αυτών που δεν κατατάχθηκαν και να στέλνεις τις μηνυτήριες αναφορές προς τον εισαγγελέα στρατοδικείου/ναυτοδικείου/αεροδικείου
nick01
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 07, 2016 12:08 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ Νομικό

Δημοσίευση από nick01 »

Καλησπερα ειμαι 17 ετων φετος δινω πανελλαδικες και σκεφτομαι για ΣΣΑΣ ΝΟΜΙΚΗ. Θελω να ρωτησω αν καποιος γνωριζει μπορω να μπω στο δικαστικο σωμα μεσα απο την σχολη; ΄ποια ειναι ουσιαστικα τα δικαιωματα και οι προοπτικες του επαγγελματος αυτου; ΄Σε περιτπωση που μπω και δεν μου αρεσει και παραιτηθω χανω και την απλη νομικη; Παρακαλω πολυ αν μπορει καποιος να βοηθησει! Ευχαριστω εκ των προτερων!
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ Νομικό

Δημοσίευση από Terminator »

Μάγκες τα εχουμε χιλιοσυζητήσει εδώ μέσα έχουν γραφτεί εκατοντάδες ποστ σχετικά με το τι μπορείς να κάνεις αλλά συνεχίζεται. Διαβάστε τα ποστ να καταλάβεται με τι ασχολείστε μετά την σχολή εγώ αυτό που θα σου πω είναι οι συνέπειες της παραίτησης σου οι οποίες ανάλογα με το πότε θα δηλωθεί θα είναι και ανάλογες.

Εαν παραιτηθείς πριν την ορκωμοσία πρωτοετών στην σχολή που γίνεται περιπου 1,5 με 2 μήνες μετά την επιτυχή είσοδο Στην σχολή τότε έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις την αμέσως επόμενη μη στρατιωτική σχολή του μηχανογραφικού σου δηλαδή αν πρώτη επιλογή έβαλες την ΣΣΑΣ νομική και δεύτερο την Νομική τότε αν παραιτηθείς πριν την ορκωμοσία θα μπείς στην νομική. Εαν απο εκεί και πέρα παραιτηθείς αφού ορκιστείς τότε Δεν σου δίνεται η δυνατότητα να προχωρήσεις στην αμέσως επόμενη σχολή του μηχανογραφικού σου οπότε πέταξες 19000 μόρια στα σκουπίδια αν παραιτηθείς αφού τελειώσεις την σχολή και ορκιστείς ως ανθυπολοχαγός πληρώνεις αποζημείωση υπερ του δημοσίου συνολικού ύψους περίπου 70.000 ευρώ.

Αν αρνηθείς να πληρώσεις την αποζημείωση τότε αυτή πηγαίνει εφορία και εντοκίζεται οπότε αυτομάτως αντιλαμβάνεσαι οτι κινδυνεύεις με κατάσχεση ακινήτων ή τραπεζικών λογαριασμών ή ακόμα και με σύλληψη για χρέη προς το δημόσιο εαν κινηθεί νομικά εναντίων σου ο διευθυντής της τοπικής ΔΟΥ της περιοχής σου. Καλό σου βράδυ και καλή επιτυχία στις πανελλήνιες!
ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ Κ.

ΣΣΑΣ Νομικό

Δημοσίευση από ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ Κ. »

Καλησπέρα σας. Έχω διαβάσει αρκετά εκτενώς το forum. Ωστόσο, δεν έχω καταλάβει και πολλά. Έχω, λοιπόν, μερικές ερωτήσεις.

1) Τα καψώνια είναι κοινά για "φαντάρους" και φοιτητές της ΣΣΑΣ νομικών συμβούλων;

2) Ολοκληρώνοντας τη φοίτηση, μπορεί κάνεις να ανοίξει γραφείο, να φοιτήσει στη σχολή Δικαστικών/Εισαγγελέων ή να διοριστεί στο στο δημόσιο;

3) Τι ακριβώς προσόντα πρέπει να έχει κάποιος (ύψος, βάρος, μυωπία), γιατί οι ιστοσελίδες στις οποίες παραπέμπετε δεν ανοίγουν.

4) Οι στρατιωτικές υποχρεώσεις είναι κοινές για όλους;

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα εάν απαντούσε κάποιος που έχει γνώσεις επι του θέματος. Οι απαντήσεις είναι ιδιαίτερα σημαντικές για εμένα. Σε λίγους μήνες θα κληθώ να συμπληρώσω το μηχανογραφικό μου. Θέλω πάσει θυσία Νομική, αλλά δε θέλω να απορρίψω τη σχολή ΣΣΑΣ νομικών συμβούλων χωρίς να έχω μια ξεκάθαρη εικόνα επι του θέματος.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκρισή σας.

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ Νομικό

Δημοσίευση από Terminator »

1) τι εννοείς "φαντάρους" καψώνια υπάρχουν στην σχολή ναι αμελητέα μεν αλλά υπάρχουν2) οχι δεν σου επιτρέπεται να ανοίξεις γραφείο ούτε να γίνεις εισαγγελέας/δικαστής Μπαίνεις σε στρατολογικλα γραφεία και φρουραρχεία στρατοπέδων και βοηθάς στην διεκπεραιωση πάσης φύσεως στρατολογικού θέματος απο αναβολή στράτευσης μέχρι περιοδεύον, ανυποταξία και λιποταξία στρατεύσιμων κτλ

3) 1,70 ύψος για αγόρια 1,60 για κορίτσια ο δείκτης μάζας σώματος να είναι μεγαλύτερος απο 20 και μικρότερος απο 25 για τα αγόρια η όραση πρέπει να είναι λιγότερη απο 6 σφαιρικές διοπτρίες

4) φυσικά

Νεκτάριος

ΣΣΑΣ Νομικό

Δημοσίευση από Νεκτάριος »

Καλημέρα! Μια απορία έχω και εγώ. Επειδή είμαι τελείως ανίδεος επι του θέματος. Ήθελα να ρωτήσω αν παίρνουν μισθό οι νομικοι της ΣΣΑΣ και αυτός πως μεταφράζεται σε ευρω. Και η δεύτερη απορία μου πόσα παίρνει αφότου βγει από τη σχολή. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μην επικριθω για τις ωφελιμιστικες ερωτήσεις μουΕικόνα
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ Νομικό

Δημοσίευση από marsupilami »

Νεκτάριος έγραψε:Καλημέρα! Μια απορία έχω και εγώ. Επειδή είμαι τελείως ανίδεος επι του θέματος. Ήθελα να ρωτήσω αν παίρνουν μισθό οι νομικοι της ΣΣΑΣ και αυτός πως μεταφράζεται σε ευρω. Και η δεύτερη απορία μου πόσα παίρνει αφότου βγει από τη σχολή. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μην επικριθω για τις ωφελιμιστικες ερωτήσεις μουΕικόνα


στην σχολη παιρνουν 135 και οταν βγουν γυρω στα 1200

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης