Βαθμολογική εξέλιξη Ειδικών Φρουρών

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
328svea
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τρί Αύγ 30, 2011 4:03 am
Τοποθεσία: Καταδρομέας
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από 328svea »

Λοιπον αυτο που εχω καταλάβει εγώ με λίγα λόγια ειναι οτι σε περίπτωση που ενας Ε. Φ. Δώσει εξετάσεις (αφου γίνει Αστυφύλακας) μπορει να φτάσει μέχρι και Υπαστυνόμος Β' και συνταξιοδοτήτε με το βαθμό του Υπαστυνόμου Α', Ενώ αν δεν δώσει εξετάσεις φτάνει μεχρι Αρχιφύλακας (μη ανακριτικός). Τα εχω καταλάβει σωστά;

11ο ΣΠ ΤΡΙΠΟΛΗΣ/ΚΕΕΔ/ΣΧΑΛ/1η ΜΑΛ/2α ΜΑΛ
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από alexissak »

328svea έγραψε:Λοιπον αυτο που εχω καταλάβει εγώ με λίγα λόγια ειναι οτι σε περίπτωση που ενας Ε. Φ. Δώσει εξετάσεις (αφου γίνει Αστυφύλακας) μπορει να φτάσει μέχρι και Υπαστυνόμος Β' και συνταξιοδοτήτε με το βαθμό του Υπαστυνόμου Α', Ενώ αν δεν δώσει εξετάσεις φτάνει μεχρι Αρχιφύλακας (μη ανακριτικός). Τα εχω καταλάβει σωστά;

Τα πραγματα εχουν ως εξης, Εφοσον δωσει εξετασεις ως αστ/κας και προαχθει σε Αρχ/κα σε 5 ετη γινεται ανθ/μος. Μετα απο παραμονη στον βαθμο του ανθ/μου για 3 ετη εχει δικαιωμα να δωσει εξετασεις για το ΤΕΜΑ. Αν περασει τοτε μπορει να γινει μεχρι και Αστυνόμος Α' και φευγει με συνταξη ως Αστ. Υποδ/ντης. Αν δεν περασει ΤΕΜΑ τοτε γινεται μεχρι Υπαστυνομος Α' και φευγει σε συνταξη ως Αστυνομος Β' -Ολα αυτα οριακα αν τον παιρνει το οριο ηλικιας να φτασει μεχρι εκει. Ενώ αν δεν δώσει εξετάσεις για αρχ/κας (ΠΣ) φτάνει μεχρι Αρχιφύλακας (ΜΠΣ)
ΕΦ2011
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 6:59 pm
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από ΕΦ2011 »

Πολύ κατατοπιστικό. Μήπως γνωρίζεις και τα ηλικιακά όρια για κάθε βαθμό;
Άβαταρ μέλους
328svea
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τρί Αύγ 30, 2011 4:03 am
Τοποθεσία: Καταδρομέας
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από 328svea »

SREK έγραψε:
328svea έγραψε:Λοιπον αυτο που εχω καταλάβει εγώ με λίγα λόγια ειναι οτι σε περίπτωση που ενας Ε. Φ. Δώσει εξετάσεις (αφου γίνει Αστυφύλακας) μπορει να φτάσει μέχρι και Υπαστυνόμος Β' και συνταξιοδοτήτε με το βαθμό του Υπαστυνόμου Α', Ενώ αν δεν δώσει εξετάσεις φτάνει μεχρι Αρχιφύλακας (μη ανακριτικός). Τα εχω καταλάβει σωστά;

Τα πραγματα εχουν ως εξης, Εφοσον δωσει εξετασεις ως αστ/κας και προαχθει σε Αρχ/κα σε 5 ετη γινεται ανθ/μος. Μετα απο παραμονη στον βαθμο του ανθ/μου για 3 ετη εχει δικαιωμα να δωσει εξετασεις για το ΤΕΜΑ. Αν περασει τοτε μπορει να γινει μεχρι και Αστυνόμος Α' και φευγει με συνταξη ως Αστ. Υποδ/ντης. Αν δεν περασει ΤΕΜΑ τοτε γινεται μεχρι Υπαστυνομος Α' και φευγει σε συνταξη ως Αστυνομος Β' -Ολα αυτα οριακα αν τον παιρνει το οριο ηλικιας να φτασει μεχρι εκει. Ενώ αν δεν δώσει εξετάσεις για αρχ/κας (ΠΣ) φτάνει μεχρι Αρχιφύλακας (ΜΠΣ)


Σ'ευχαριστώ οπως ρωτησε ο ΕΦ2011 μηπως γνωρίζεις τα ηλικιακά ορια για κάθε βαθμό; Επισης αν δεν δωσεις εξετάσεις για ΤΕΜΑ στα 3 ετη απο ανθ/μος μπορεις να δωσεις καποια αλλη στιγμη του χρονου;
11ο ΣΠ ΤΡΙΠΟΛΗΣ/ΚΕΕΔ/ΣΧΑΛ/1η ΜΑΛ/2α ΜΑΛ
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από alexissak »

Ως ανθ/μος μπορεις να δόσεις εξετάσεις οποτε θέλεις και οσες φορές θέλεις εφόσον κλείσεις 3 ετη στον βαθμό. Το οριο ηλικίας για ΤΕΜΑ είναι 48 ετών. Οσο Αναφορά τα όρια ηλικίας για κάθε βαθμο αυτα ακόμα δεν έχουν καθοριστει με νεο ΠΔ εναρμονιζόμενο με τα νέα μέτρα της κυβέρνησης. Το όριο ηλικίας για παραμονή στο Σώμα μέχρι τον βαθμό του Α/Α' ειναι 55 ετών πλην όμως όπως όλοι γνωριζουμε με τα νέα μετρα κανεις δεν θα συνταξηοδοτείται εφόσον δεν συμπληρώσει 35 -πραγματικά- έτη υπηρεσίας, δηλαδη 40 έτη με τα 5 πλασματικά 'Η να γίνει 60 ετών όσα ετη και αν εχει. Αν ισχυσει τα νεα μέτρα προλαβαίνεις να γίνεις και Α/Α εφόσον περάσεις ΤΕΜΑ αλλίως Υ/Β αν περάσεις Αρχ/κας και οχι ΤΕΜΑ. Ομώς για να μη γελοιόμαστε το ποσοστο των Ε. Φ που περνάνε αρχ/κες δεν είναι πανω απο 5% των θέσεων. Περσυ πέρασαν μόλις 30 άτομα απο τις 650 θέσεις. Για ΤΕΜΑ νομίζω οτι δεν πρεπει να γίνεται ουτε θέμα. Αλλωστε αν το σκεφτεις καλα αν εισαι μη ανακριτικός υπάλληλος δεν συμφέρει να γινεις ανακριτικός, και μαλιστα σε μεγάλη ηλικία, πέφτοντας στα ''βαθια'' αναλλαμβάνοντας ευθήνες. Ετσι οι περισσότεροι προτιμουν να μην δόσουν εξετάσεις.
ΕΦ2011
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 6:59 pm
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από ΕΦ2011 »

SREK έγραψε:Ως ανθ/μος μπορεις να δόσεις εξετάσεις οποτε θέλεις και οσες φορές θέλεις εφόσον κλείσεις 3 ετη στον βαθμό. Το οριο ηλικίας για ΤΕΜΑ είναι 48 ετών. Οσο Αναφορά τα όρια ηλικίας για κάθε βαθμο αυτα ακόμα δεν έχουν καθοριστει με νεο ΠΔ εναρμονιζόμενο με τα νέα μέτρα της κυβέρνησης. Το όριο ηλικίας για παραμονή στο Σώμα μέχρι τον βαθμό του Α/Α' ειναι 55 ετών πλην όμως όπως όλοι γνωριζουμε με τα νέα μετρα κανεις δεν θα συνταξηοδοτείται εφόσον δεν συμπληρώσει 35 -πραγματικά- έτη υπηρεσίας, δηλαδη 40 έτη με τα 5 πλασματικά 'Η να γίνει 60 ετών όσα ετη και αν εχει. Αν ισχυσει τα νεα μέτρα προλαβαίνεις να γίνεις και Α/Α εφόσον περάσεις ΤΕΜΑ αλλίως Υ/Β αν περάσεις Αρχ/κας και οχι ΤΕΜΑ.Ομώς για να μη γελοιόμαστε το ποσοστο των Ε. Φ που περνάνε αρχ/κες δεν είναι πανω απο 5% των θέσεων. Περσυ πέρασαν μόλις 30 άτομα απο τις 650 θέσεις. Για ΤΕΜΑ νομίζω οτι δεν πρεπει να γίνεται ουτε θέμα. Αλλωστε αν το σκεφτεις καλα αν εισαι μη ανακριτικός υπάλληλος δεν συμφέρει να γινεις ανακριτικός, και μαλιστα σε μεγάλη ηλικία, πέφτοντας στα ''βαθια'' αναλλαμβάνοντας ευθήνες. Ετσι οι περισσότεροι προτιμουν να μην δόσουν εξετάσεις.


Εννοείς οτι βγάζουν ποσοστό θέσεων για προερχόμενους απο εφ κάθε φορά ή οτι οι ειδικοί φρουροί απλά δεν περνάνε τις εξετάσεις γιατι δεν έχουν τις απαιτούμενες γνώσεις;
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από alexissak »

Δεν βγαζουν ποσοστο. Οι θέσεις που προκηρυσοντε ειναι κοινες. Δεν γινεται διακριση για τους Αστ/κες προερχομενους απο ΕΦ. Λογικο ειναι να μην εχουν τις απαραιτητες γνωσσεις σε συγκριση με τους Ηδη παραγωγικους Αστ/κες. Ασε που ειναι μεγάλοι σε ηλικια, πανω απο 30 ετων, ετσι ποιος εχει ορεξη για διαβασμα σε εκείνη την ηλικια...
Άβαταρ μέλους
LoneWolf24
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 01, 2011 10:33 pm
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από LoneWolf24 »

Ρε παιδιά επειδή κανένας δεν έχει απάντηση ξεκάθαρα, και πιστεύω ότι πολλοί έχουν μπερδευτεί... Να μου απαντήσει κάποιος που ξέρει 100% όχι 99% παρακαλώ...

οι Ειδικοί Φρουροί μπορούν να δώσουν εξετάσεις για να ανεβούνε πιο πάνω από Αρχιφύλακα; Η όχι. Και ποτε δίνουν; Στα ποσα χρονια; Ευχαριστώ πολύ!
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από alexissak »

ΞΑΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΙΔΙΑ : Τα πραγματα εχουν ως εξης, Εφοσον δωσει εξετασεις ως αστ/κας και προαχθει σε Αρχ/κα σε 5 ετη γινεται ανθ/μος. Μετα απο παραμονη στον βαθμο του ανθ/μου για 3 ετη εχει δικαιωμα να δωσει εξετασεις για το ΤΕΜΑ. Αν περασει τοτε μπορει να γινει μεχρι και Αστυνόμος Α' και φευγει με συνταξη ως Αστ. Υποδ/ντης. Αν δεν περασει ΤΕΜΑ τοτε γινεται μεχρι Υπαστυνομος Α' και φευγει σε συνταξη ως Αστυνομος Β' -Ολα αυτα οριακα αν τον παιρνει το οριο ηλικιας να φτασει μεχρι εκει. Ενώ αν δεν δώσει εξετάσεις για αρχ/κας (ΠΣ) φτάνει μεχρι Αρχιφύλακας (ΜΠΣ) - (αστ/κας στα 8, υπαρχ/κας στα 12, αρχ/κας στα 16 κ τελος)
Άβαταρ μέλους
LoneWolf24
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 01, 2011 10:33 pm
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από LoneWolf24 »

Ωραία ευχαριστώ... Και ποια είναι τα όρια ηλικίας; Για εξετάσεις αρχιφύλακα και ΤΈΜΑ?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από Greek_Army »

LoneWolf24 έγραψε:Ωραία ευχαριστώ... Και ποια είναι τα όρια ηλικίας; Για εξετάσεις αρχιφύλακα και ΤΈΜΑ;


Διάβασε στην προηγούμενη σελίδα, δεν γίνεται να γράφει συνέχεια τα ίδια ο σρεκ

Άβαταρ μέλους
LoneWolf24
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 01, 2011 10:33 pm
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από LoneWolf24 »

Ωραία, τώρα θα ρωτήσω κάτι, που δεν το λέει πουθενά... Όταν γίνεις αστυφύλακας, σε 3 χρονια έχεις δικαίωμα να δώσεις εξετάσεις;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από Greek_Army »

LoneWolf24 έγραψε:Ωραία, τώρα θα ρωτήσω κάτι, που δεν το λέει πουθενά... Όταν γίνεις αστυφύλακας, σε 3 χρονια έχεις δικαίωμα να δώσεις εξετάσεις;



Φίλε το έχει γράψει ο σρεκ στην σελίδα 1, μου φαίνεται μας Κοροϊδεύεις

Άβαταρ μέλους
LoneWolf24
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 01, 2011 10:33 pm
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από LoneWolf24 »

oooo ρε φιλε, τι κοτσάνα πέταξες τώρα; Λες να έχω όρεξη να κοροϊδεύω; Εδώ ο κόσμος καίγεται, τι να σου πω δεν έχω λόγο να κοροϊδέψω, εγώ απλά 2 ερωτησούλες ήθελα να κάνω, τώρα αν το έχει γράψει άλλος καλώς... Δη χάθηκε και ο κόσμος αν δεν το είδα. Ήμαρτον
Άβαταρ μέλους
ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Παρ Απρ 29, 2011 4:35 pm
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη Ειδικών Φρουρών

Δημοσίευση από ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ »

LoneWolf24 έγραψε:Ωραία, τώρα θα ρωτήσω κάτι, που δεν το λέει πουθενά... Όταν γίνεις αστυφύλακας, σε 3 χρονια έχεις δικαίωμα να δώσεις εξετάσεις;

σε 8 χρονια γινεσαι αστυφυλακας και σε 3 χρονια ναι μπορεις να δωσεις εξετασεις για τον βαθμο του αρχιφυλακα.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης