Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από roverr24 »

Ζωαρα κανουν οι γυναικες στον στρατο... Μονο αυτο εχω να πω
mary

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από mary »

Απο πιά ένοια ζωάρα; Εικόνα εμένα πάντος μου αρέσει και θα προσπαήσω να μεινω οσο δυσκολο κ αν ειναι...
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από roverr24 »

Δεν τραβανε το ζορι που τραβανε οι αντρες ουτε στο 20%
Άβαταρ μέλους
Bασω21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 19, 2012 6:24 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από Bασω21 »

Λοιπον. Με την σειρα μου και εγω. Ειμαι 16 χρονων και σκεφτομαι πολυ σοβαρα την ΣΣΕ.(βεβαια στην αρχη ημουν για αστυνομια αλλα εχω αλλαξει γνωμη τωρα). Μπορω να πω οτι απο οτι εχω διαβασει σε αλλους αρεσει η σχολη σε αλλους οχι... Για να πω την αληθεια. Μπορει να φαινεται παραξενο σαν γυναικα που ειμαι αλλα μαρεσει η ιδεα του στρατου. Σκοπευω να δηλωσω ΣΣΕ-Οπλα. Οποτε θελω να μου πει καποιος αν ειναι ευκολο για μια γυναικα να κανει την εκπαιδευση κλπ.(υ. Γ. Στα αθληματα μεσα στην σχολη μπασκετ κλπ διαλεγεις εσυ ποιο θελει ετσι δεν ειναι; )
Άβαταρ μέλους
ar93
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 8:30 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από ar93 »

Αν είσαι σίγουρη πως σου αρέσει, τότε πήγαινε στη ΣΣΕ! Αρχικά ίσως δυσκολευτείς να προσαρμοστείς στη συστηματική γυμναστική, αλλά σίγουρα θα τα καταφέρεις... Υπάρχουν πολλές γυναίκες που έχουν αποφοιτήσει απο τη ΣΣΕ! Αυτό που χρειάζεται είναι υπομονή, επιμονή και να το θέλεις πραγματικα... Έτσι θα καταφέρεις να ανταπεξελθεις όχι μόνο στη γυμναστική, αλλά και στον ψυχολογικό πόλεμο (που είναι και το χειρότερο)

Ναι, εσύ επιλέγεις πιο άθλημα θα κάνεις τις απογευματινές ώρες (π. Χ μπάσκετ, σκοποβολή, κολύμβηση... )

Καλή τύχη :)

ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Τώρα πως γίνεται να σας αρέσει η ιδέα του στρατού όταν οι περισσότερες μεγαλώνετε με την Barbie ένας θεός ξέρει, αλλά δεν φταίτε εσείς το σύστημα είναι έτσι, με λίγα λόγια είστε 1000 ευρώ πεταμένα αυτή την ατάκα μου την είχε πει ένας ΕΜΘ να είναι καλά ο άνθρωπος όπου και να βρίσκεται!

roverr24 έγραψε:Δεν τραβανε το ζορι που τραβανε οι αντρες ουτε στο 20%


ef.hir.

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από ef.hir. »

Εγώ είμαι 16 και θέλω να πάω ΣΣΕ (σώματα) ... Είναι αλήθεια οτι η πρώτη χρονιά είναι η πιο δύσκολη; Σου κάνουν καψόνια και τέτοια; Γιατι πολλοί μου έχουν πει οτι κάνουν χειρότερα καψόνια στις γυναίκες... Για να μπείς θέλει ΠΟΛΥ διαβασμα (ειδικά τώρα που οι εισακτέοι μειώνονται κατα 80%) είναι και δύσκολα μέσα στη σχολή;
Άβαταρ μέλους
karabill
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 1:53 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από karabill »

Δεν νομιζω να κακοπερνανε οι γυναικες μεσα... Γιατι εχουν αρκετες δικαιολογιες να τις αφηνουν ελευθερες. Π, χ "τα ρουχα τους". Που το ακουσες εσυ για 80% ;
~ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ ΑΡΧΕΙΝ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ~ "Αν μάθεις να διοικείσαι θα γνωρίζεις να διοικείς"
Άβαταρ μέλους
diplomaths
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 12:57 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από diplomaths »

Οι στρατιωτικές σχολές υπάγονται στο 1/5 που ισχύει στον δημόσιο τομέα, και συγκεκριμένα στο "1", στον έναν που μπαίνει για κάθε 5 που φεύγουν
Αρκετοί το υποστηρίζουν αυτό, και πιστεύω από εκεί θα το άκουσε και η ef.hir.
Αυτό δεν σημαίνει βέβαια κατ'ανάγκη πως θα υπάρξει μείωση 80%, αλλά σίγουρα οι θέσεις δεν θα κυμανθούν στα περσινά επίπεδα
ef.hir.

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από ef.hir. »

Αν δείς νέα σίγουρα θα το δεις γιατι κάθε μέρα το λέει...
ef.hir.

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από ef.hir. »

Εγώ φοβάμαι με όλα αυτά γιατί θα μπώ 2015 (!) και δεν ξερεις μπορεί να γίνει μέχρι τότε... Μπορείτε να μου πείτε τι άλλες επιλογές έχω... (όχι μόνο απο σχολές)
Άβαταρ μέλους
ar93
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 8:30 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από ar93 »

ef.hir Διάβασε όσο μπορείς και θα πετύχεις... Ακόμα κι αν αλλάξει το σύστημα (που θα αλλάξει) και μειωθούν και οι εισακτέοι, πάλι τους καλύτερους θα παίρνουν, οπότε αν διαβάζεις και γυμνάζεσαι δεν θα έχεις πρόβλημα! Η πρώτη χρονιά στη σσε (και σε οποιαδήποτε άλλη στρατιωτική σχολή) είναι δύσκολη, γιατί δεν έχεις προσαρμοστεί πλήρως σε αυτόν τον τρόπο ζωής, έχεις τρέξιμο από τους 4εις (ή 2εις στις σχολές υπαξιωματικών) και πολλή γυμναστική (που συνεχίζεται και στα επόμενα έτη) ... Τα καψόνια έχουν απαγορευθεί (αν και δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι δεν θα σου κάνουν) και τα πράγματα είναι συνήθως λίγο πιο εύκολα για τις γυναίκες... Αν τελικά αποτύχεις να μπεις στη σσε (που εύχομαι να μη συμβεί), οι εναλλακτικές που έχεις είναι να πας στη σμυ (που έχει μικρότερη βάση) ή να πας μόνιμη μέσω του θεσμού των ΕΠ. ΟΠ (αν και δεν ξέρω μέχρι πότε θα υπάρχει) ...

ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ
mar...
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Φεβ 28, 2012 10:48 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ευελπίδων για γυναίκες

Δημοσίευση από mar... »

Γεια σας... Ειμαι μαθητρια γυμνασιου και θελω να περασω στρατιωτικες σχολες (ευελπιδων) οταν δωσω Πανελλήνιες...
γινεται να μου πειτε πως ειναι η ζωη μεσα στη σχολη... Οι δυσκολιες που αντιμετωπιζεις... ;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης