Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Nassos »

σακης έγραψε:Εχω καταταχθει τον Αυγουστο στο Πεζικο. Περασα από οφθαλμίατρο στο 401 και ψυχολογο Επειδή είπα ότι είχα λίγο άγχος αλλά δεν μου είπαν τί Ι είμαι. Τώρα στη Μονάδα μουλένε ότι θα περάσω πάλι από γιατρους γιατί χάθηκε το χαρτί που λέει τί Ι είμαι. Ισχύει αυτό ή όχι/Ξέρει κανεί να μου πει



Εμένα μου ακούγεται αδύνατο να χάθηκε το συγκεκριμένο χαρτί.

Αν όντως έγινε, τότε ναι ξαναπερνάς από ιατρικές εξετάσεις.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Greek_Army »

σακης έγραψε:Εχω καταταχθει τον Αυγουστο στο Πεζικο. Περασα από οφθαλμίατρο στο 401 και ψυχολογο Επειδή είπα ότι είχα λίγο άγχος αλλά δεν μου είπαν τί Ι είμαι. Τώρα στη Μονάδα μουλένε ότι θα περάσω πάλι από γιατρους γιατί χάθηκε το χαρτί που λέει τί Ι είμαι. Ισχύει αυτό ή όχι/Ξέρει κανεί να μου πει



δεν χάνονται τέτοια χαρτιά, τα περνάνε στον φακελό σου και όταν περνάς από γιατρούς μετά περνάς από επιτροπή απαλλαγών και εκεί σου υπογράφουνε την σωματική σου ικανότητα!
...
gatopardos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Απρ 26, 2010 11:53 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από gatopardos »

Ξερει κανεις αν ειναι νομιμο να σε διωξουν για μεταθεση απο το κεντρο με ειδικοτητα τυφεκιοφορος ενω εισαι Ι4 παθολογικο αοπλο; Δε θα πρεπε να καταχωρησουν την αλλαγη ικανοτητας στην στρατολογια του κεντρου; Οταν ρωτησα μου ειπανε να κανω μονος μου αιτηση για αλλαγη ειδικοτητας στη μοναδα που με στελνουν ενω ειμαι ΑΟΠΛΟΣ δηλαδη θα παρω Ι4 απολυοχαρτο αλλα θα ειμαι τυφεκιοφορος σε ειδικοτητα. Οταν μιλησα με το γιατρο στο νοσοκομειο μου ειπε πως ειναι παρατυπια. Τι μπορω να κανω για το αλλαξω? ...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Greek_Army »

gatopardos έγραψε:Ξερει κανεις αν ειναι νομιμο να σε διωξουν για μεταθεση απο το κεντρο με ειδικοτητα τυφεκιοφορος ενω εισαι Ι4 παθολογικο αοπλο; Δε θα πρεπε να καταχωρησουν την αλλαγη ικανοτητας στην στρατολογια του κεντρου; Οταν ρωτησα μου ειπανε να κανω μονος μου αιτηση για αλλαγη ειδικοτητας στη μοναδα που με στελνουν ενω ειμαι ΑΟΠΛΟΣ δηλαδη θα παρω Ι4 απολυοχαρτο αλλα θα ειμαι τυφεκιοφορος σε ειδικοτητα. Οταν μιλησα με το γιατρο στο νοσοκομειο μου ειπε πως ειναι παρατυπια. Τι μπορω να κανω για το αλλαξω; ...


από την αρχή ήσουνα Ι4; Δηλαδή πριν βγούνε οι ειδικότητες;
gatopardos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Απρ 26, 2010 11:53 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από gatopardos »

Από την αρχή ήσουνα Ι4; Δηλαδή πριν βγούνε οι ειδικότητες;


Περιμενα να βγουν οι εξετασεις και η αποφαση απο την ΕΑ μεχρι να με βγαλουν Ι4. Οποτε η τοποθετηση λογικα ειχε ηδη βγει με ενοπλη ειδικοτητα αλλα στο νοσοκομειο μου ειπαν πως πρεπει να δηλωσουν την σωματικη ικανοτητα στη στρατολογια του κεντρου αφου βγηκα αοπλος για να με στειλουν με την καταλληλη αοπλη πλεον ειδικοτητα... ...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Greek_Army »

gatopardos έγραψε:
Από την αρχή ήσουνα Ι4; Δηλαδή πριν βγούνε οι ειδικότητες;


Περιμενα να βγουν οι εξετασεις και η αποφαση απο την ΕΑ μεχρι να με βγαλουν Ι4. Οποτε η τοποθετηση λογικα ειχε ηδη βγει με ενοπλη ειδικοτητα αλλα στο νοσοκομειο μου ειπαν πως πρεπει να δηλωσουν την σωματικη ικανοτητα στη στρατολογια του κεντρου αφου βγηκα αοπλος για να με στειλουν με την καταλληλη αοπλη πλεον ειδικοτητα...


θα σου αλλάξουνε την ειδικότητα όταν μετατεθείς
gatopardos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Απρ 26, 2010 11:53 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από gatopardos »

Greek_Army έγραψε:
gatopardos έγραψε:
Από την αρχή ήσουνα Ι4; Δηλαδή πριν βγούνε οι ειδικότητες;


Περιμενα να βγουν οι εξετασεις και η αποφαση απο την ΕΑ μεχρι να με βγαλουν Ι4. Οποτε η τοποθετηση λογικα ειχε ηδη βγει με ενοπλη ειδικοτητα αλλα στο νοσοκομειο μου ειπαν πως πρεπει να δηλωσουν την σωματικη ικανοτητα στη στρατολογια του κεντρου αφου βγηκα αοπλος για να με στειλουν με την καταλληλη αοπλη πλεον ειδικοτητα...


θα σου αλλάξουνε την ειδικότητα όταν μετατεθείς


Δηλαδη μεχρι να μετατεθω θα ειμαι ενοπλος τυφεκιοφορος; Μπορει και να μην μετατεθω ποτε. Αυτο ειναι εντελως παραλογο...

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αν δεν μετατεθείς θα πας στον γιατρό και θα του πεις ότι είσαι Ι4 και σε έχουνε τυφεκιοφόρο. Μην τα κάνεις όλα τραγικά. ...
Nikolas24

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Nikolas24 »

Ρωτάω εδώ, ελπίζω να είναι το σωστό τόπικ. Θέλω να μάθω αν μπορεί κάποιος πολίτης να πάει να κάνει εξετάσεις στο 401 στρατιωτικό νοσοκομείο χωρίς να έχει παραπεμπτικό από στρατόπεδο ή φρουραρχείο. Απλά θέλω οι γνωματεύσεις που θα δείξω στους γιατρούς του στρατοπέδου για τις παθήσεις που έχω να είναι από το 401, θα με δεχτούν;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Nikolas24 έγραψε:Ρωτάω εδώ, ελπίζω να είναι το σωστό τόπικ. Θέλω να μάθω αν μπορεί κάποιος πολίτης να πάει να κάνει εξετάσεις στο 401 στρατιωτικό νοσοκομείο χωρίς να έχει παραπεμπτικό από στρατόπεδο ή φρουραρχείο. Απλά θέλω οι γνωματεύσεις που θα δείξω στους γιατρούς του στρατοπέδου για τις παθήσεις που έχω να είναι από το 401, θα με δεχτούν;


δεν μπορείς όχι.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από dn24 »

Nikolas24 έγραψε:Ρωτάω εδώ, ελπίζω να είναι το σωστό τόπικ. Θέλω να μάθω αν μπορεί κάποιος πολίτης να πάει να κάνει εξετάσεις στο 401 στρατιωτικό νοσοκομείο χωρίς να έχει παραπεμπτικό από στρατόπεδο ή φρουραρχείο. Απλά θέλω οι γνωματεύσεις που θα δείξω στους γιατρούς του στρατοπέδου για τις παθήσεις που έχω να είναι από το 401, θα με δεχτούν;


μπορεις μονο στην περιπτωση που εχεις γνωστο δικο σου ιατρο στο 401 να δωσει εντολη, και να περασεις. Μονο ομως γνωμη θα σου δωσει, γιατι δεν μπορει να σε εξετασει, οποτε δεν μπορει και να υπογραψει τις γνωματευσεις.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11243
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από yandr »

Τον υποχρεώσαμε τον άνθρωπο, άλλη απάντηση ο καθένας μας.

Nikolas24 έγραψε:Θέλω να μάθω αν μπορεί κάποιος πολίτης να πάει να κάνει εξετάσεις στο 401 στρατιωτικό νοσοκομείο χωρίς να έχει παραπεμπτικό από στρατόπεδο ή φρουραρχείο. Απλά θέλω οι γνωματεύσεις που θα δείξω στους γιατρούς του στρατοπέδου για τις παθήσεις που έχω να είναι από το 401, θα με δεχτούν;


Μπορείς να πας σε οποιοδήποτε κρατικό νοσοκομείο.

Άλλωστε αν απαιτηθεί η εξέτασή σου (ανάλογα με τη σοβαρότητα του προβλήματος), στο 401 θα σε πάνε. Γιατί να ταλαιπωτηθείς και μόνος σου;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ι5 παθολογικό δεν θα σε καλέσουνε για επανεξέταση. Για Ι5 ψυχολογικό μπορούνε να σε καλέσουνε ανά πάσα στιγμή. Το χαρτί θα το πάρεις όταν βγει η απόφαση από την επιτροπή απαλλαγών, συνήθως και σε 1 μέρα τελειώνεις.
themaras7
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 04, 2010 1:37 am
Επικοινωνία:

Κατηγορίες Σωματικής Ικανότητας (Ι1 - Ι5)

Δημοσίευση από themaras7 »

Nikolas24 έγραψε:Θέλω να μάθω αν μπορεί κάποιος πολίτης να πάει να κάνει εξετάσεις στο 401 στρατιωτικό νοσοκομείο χωρίς να έχει παραπεμπτικό από στρατόπεδο ή φρουραρχείο. Απλά θέλω οι γνωματεύσεις που θα δείξω στους γιατρούς του στρατοπέδου για τις παθήσεις που έχω να είναι από το 401, θα με δεχτούν;



Ρε παιδιά δλδ και εγώ που έχω γνωμάτευση για μερική ρήξη από ιδιώτη γιατρό δεν θα την λάβουν υπόψη; Είναι δυνατόν;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης