Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

Green Berets έγραψε:

Δυστυχως ισχυει οτι ακριβως ειπε ο Hannibal... εαν εισαι καλος θα κοιταξουν
να σε γ.. σουν και να σου σπασουν τον τσαμπουκα και θα σε φορτωνουν με δουλειες και ευθυνες... ενω εαν εισαι καραμπουρδελο, μια-δυο-τρεις ε, μετα δεν θα ασχολουνται μαζι σου και
παιζει να μην σε ενοχλουν και καθολου.. εξαρταται παντως, σε καλες μοναδες η λοχους συνηθως δεν παει ετσι, μπορει να εισαι μια χαρα και να παιρνεις οτι αξιζεις(καλο η κακο). Το θεμα περα
απο τα στελεχη ειναι τι κανουμε και εμεις ως στρατιωτες... Δεν λεω να εχουμε την νοοτροπια "εγω θα σωσω τον στρατο" αλλα να σκεφτομαστε ως "παλιοι" και υπαξιωματικοι η με υπευθυνα ποστα οσοι εχουν, πως θα κανουμε καλυτερη την κατασταση απο ΤΩΡΑ και μεχρι να φυγουμε. Μετα ας κοψουν τον
λαιμο τους στα αρχ.. α μας γιατι δεν θα μπορουσαμε και να θελαμε να κανουμε κατι για αυτο.



Καλώς επισήμανες αρχηγέ μου, αλλα δεν εννοουσα να είσε καραμπούρδελο του κερατα, γιατι κ ετσι πάλι δε θα σε παίρνουν στις ασκήσεις. Για μένα ο ισσοροπημένος καταδρομέας, είναι αυτός που έχει άριστη γνώση του αντικειμένου του, της ειδικότητας του, όποια και αν είναι αυτη.
Εγώ είμουνα ΔΒ (Διαβιβαστής), και ευτυχώς για μένα ήξερα την ειδικότητα μου παρα πολυ καλά, γιαυτό λοιπον στέλναν εμένα παντα στις επανδρώσεις και στις ασκήσεις ως ασυρματιστή. Αυτά είχα να πώ. Εσυ Green Beret τι ειδικότητα είχες;
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

ΕπΟπ Ε. Δ. έγραψε:Ρε παιδια χωρισ να 8ελω να σασ προσβαλω αλλα ελεος! Οι αμφιβιες μοιρες καταδρομων ειναι στα νησια! δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο απλα εχεισ επιπλεον ασκησεις (ανακαταληψεισ βραχονισιδας και τετοια)! Βατραχος πλεον σαν φανταρος δεν μπορεις να πας! Μονο σαν μονιμος !


... και εμπλοκή, ασε φίλε, πήγα για επάνδρωση Φ/Ν (ξέρεις εσυ), και έμεινα εκεί όλο τον Αύγουστο γιατί είχε κακοκαιρία και ο συναδελφος που ήταν να με αλαξει αρώστησε και δεν είχε και άτομα η μοίρα ως γνωστόν, αστα... Εικόνα
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Green Berets »


Καλώς επισήμανες αρχηγέ μου, αλλα δεν εννοουσα να είσε καραμπούρδελο του κερατα, γιατι κ ετσι πάλι δε θα σε παίρνουν στις ασκήσεις. Για μένα ο ισσοροπημένος καταδρομέας, είναι αυτός που έχει άριστη γνώση του αντικειμένου του, της ειδικότητας του, όποια και αν είναι αυτη.
Εγώ είμουνα ΔΒ (Διαβιβαστής), και ευτυχώς για μένα ήξερα την ειδικότητα μου παρα πολυ καλά, γιαυτό λοιπον στέλναν εμένα παντα στις επανδρώσεις και στις ασκήσεις ως ασυρματιστή. Αυτά είχα να πώ. Εσυ Green Beret τι ειδικότητα είχες;


Δεν ειπα πουθενα φιλε μου σε κανεναν να ειναι μπουρδελο αλλα με την ατιμωρησια σε απιστευτα πραγματα και τις καμπανες για μλκς και διχως
ακριβοδικαιη αντιμετωπιση που ειδαν τα ματακια μου καθως και διαφορα
αλλα συμπεραινω οτι δεν ενδιαφερει και τοσο πολυ τους περισσοτερους αξιωματικους και διοικητες να επιβαλλουν την ταξη γ.. ντας και εκδιωχνοντας απο τους καταδρομεις οσους δεν σεβονται τον πρασινο μπερε και το τι πηγαν να κανουν εκει αλλα να βγαλουν τα αρρωστημενα συμπλεγματα τους στους παντες ανευ διακρισεως... χωρις να συμβαινει παντα ετσι βεβαια αλλα το θεμα δεν ειναι οι εξαιρεσεις αλλα ο κανονας...
προσωπικα παντως ημουν σχετικα ικανοποιημενος απο την ολη λειτουργεια του συστηματος αλλα ο εχθρος του καλου παντα ειναι το καλυτεροΕικόνα

Η ειδικοτητα μου ηταν αντιαρματιστης. Διαβιβαστης ναι, μετραει πολυ εαν
εισαι καλος, σε εμας που ειχαμε εναν γατο διαβιβαστη τον επαιρναν παντου και εκανε πολυ καλη δουλεια... ειναι σημαντικο πραγμα ιδιαιτερα στον ανορθοδοξο με τις επαφεςΕικόνα

Οσο για την δικη μου αποψη περι ισορροπημενου καταδρομεα:
Πρωτον, μια φυσικη κατασταση που να του επιτρεπει την περατωση σε
περιπτωση που χρειαστει καποιας αποστολης(εκκενωση στρατοπεδου, πορειες κτλ μην ξεχναμε και τον μεγαλο φορτο σε τετοιες περιπτωσεις)

Δευτερον, καλη γνωση των οπλικων συστηματων που ειναι αρμοδιος να χειριζεται.

Τριτον, γενικοτερα το ηθος και η συμπεριφορα του στην συμβολη της αρμονικης και απροσκοπτης λειτουργειας και μοναδας εν καιρω ειρηνης ειτε αυτο σημαινει καθαριοτητες, ειτε αλλαγη στις υπηρεσιες την καταλληλη ωρα και σωστη εκτελεση τους, ειτε οτιδηποτε αλλο χρειαστει να κανεις, να το κανεις σωστα και με προθυμια.

Τα πρωτον, δευτερον κλπ δεν ειναι με σειρα σημαντικοτητας. Αυτα χονδρικα, ελπιζω να μην ξεχασα κατι...
Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Α, ρε Χανιμπαλ τι μου θύμησες. Και που να βλεπες τι τραβήξανε οι Καλύμνιοι πριν παρουσιαστείς στην μονάδα.'Ασπροι από τους σοβάδες ήτανε συνέχεια. Απλά γλυτώνανε τις σκοπίες. Και καμπάνες τρώγανε και όλα.
Όσο για αυτό που λέτε για την πόρωση και την προθυμία είναι 100% σωστό. Αν σε δούνε πρόθυμο και φιλότιμο σου αλλάζουνε τα πετρέλαια. Λίγοι μόνο θα εκτιμήσουνε το φιλότιμό σου και θα σε προστατέψουνε.'Εγω πήγα εκπαιδευτής στο Πεύκο γεμάτος όρεξη για να εκπαιδεύσω τους νέους και μόλις καταλάβανε ότι είμαι πρόθυμος για δουλεία μου αλλάξανε τα φώτα στην υπηρεσία, στις φωνές και το καψώνι οι ανώτεροι. Έτρεχα σαν παλαβός και δεν έφτανα.Ήμουν 61 κιλά και έγινα 57 στο Πεύκο! Μία μέρα έκανα τον γύρο του στρατοπέδου 10 φορές και έβγαλα τενοντίτιδα. Δεν έβγαλα στην πορεία βολή και το παθα στο Πεύκο σαν εκπς. Υπήρξαν και εκπς που περάσανε μία χαρά. Δεν μετανιώνω όμως.Ήταν ωραία εμπειρία.
Λευτεριά ή Θάνατος - Ι ΜΑΚ
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ έγραψε: Α, ρε Χανιμπαλ τι μου θύμησες. Και που να βλεπες τι τραβήξανε οι Καλύμνιοι πριν παρουσιαστείς στην μονάδα.'Ασπροι από τους σοβάδες ήτανε συνέχεια. Απλά γλυτώνανε τις σκοπίες. Και καμπάνες τρώγανε και όλα.
Όσο για αυτό που λέτε για την πόρωση και την προθυμία είναι 100% σωστό. Αν σε δούνε πρόθυμο και φιλότιμο σου αλλάζουνε τα πετρέλαια. Λίγοι μόνο θα εκτιμήσουνε το φιλότιμό σου και θα σε προστατέψουνε.'Εγω πήγα εκπαιδευτής στο Πεύκο γεμάτος όρεξη για να εκπαιδεύσω τους νέους και μόλις καταλάβανε ότι είμαι πρόθυμος για δουλεία μου αλλάξανε τα φώτα στην υπηρεσία, στις φωνές και το καψώνι οι ανώτεροι. Έτρεχα σαν παλαβός και δεν έφτανα.Ήμουν 61 κιλά και έγινα 57 στο Πεύκο! Μία μέρα έκανα τον γύρο του στρατοπέδου 10 φορές και έβγαλα τενοντίτιδα. Δεν έβγαλα στην πορεία βολή και το παθα στο Πεύκο σαν εκπς. Υπήρξαν και εκπς που περάσανε μία χαρά. Δεν μετανιώνω όμως.Ήταν ωραία εμπειρία.
Λευτεριά ή Θάνατος - Ι ΜΑΚ


ΕικόναΕικόναXAXAXAXAXAXAX, φιλε ένα όνομα θα σου πω. ΜΑΧΙΝΗΣ FOREVER!!!

Εικόνα
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

Το καλό δεν το ξέρεις, στο τέλος πήρανε και ΤΑΠ, αφου γαμηθηκανε στις αδειες...Εικόνα
Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Filippos »

Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ έγραψε: Α, ρε Χανιμπαλ τι μου θύμησες. Και που να βλεπες τι τραβήξανε οι Καλύμνιοι πριν παρουσιαστείς στην μονάδα.'Ασπροι από τους σοβάδες ήτανε συνέχεια. Απλά γλυτώνανε τις σκοπίες. Και καμπάνες τρώγανε και όλα.
Όσο για αυτό που λέτε για την πόρωση και την προθυμία είναι 100% σωστό. Αν σε δούνε πρόθυμο και φιλότιμο σου αλλάζουνε τα πετρέλαια. Λίγοι μόνο θα εκτιμήσουνε το φιλότιμό σου και θα σε προστατέψουνε.'Εγω πήγα εκπαιδευτής στο Πεύκο γεμάτος όρεξη για να εκπαιδεύσω τους νέους και μόλις καταλάβανε ότι είμαι πρόθυμος για δουλεία μου αλλάξανε τα φώτα στην υπηρεσία, στις φωνές και το καψώνι οι ανώτεροι. Έτρεχα σαν παλαβός και δεν έφτανα.Ήμουν 61 κιλά και έγινα 57 στο Πεύκο! Μία μέρα έκανα τον γύρο του στρατοπέδου 10 φορές και έβγαλα τενοντίτιδα. Δεν έβγαλα στην πορεία βολή και το παθα στο Πεύκο σαν εκπς. Υπήρξαν και εκπς που περάσανε μία χαρά. Δεν μετανιώνω όμως.Ήταν ωραία εμπειρία.
Λευτεριά ή Θάνατος - Ι ΜΑΚ


Εκπληκτικη εμπειρια. Την θυμασαι και χαμογελας...Εικόνα Σωστο ειναι αυτο που λετε... αλλα υπαρχει και το αλλο. Αμα πας και εισαι καλαναθρεμενο και βαριεσαι να κανεις δουλειες, θα σε γαμησουν στις αγγαρειες. Ολες τις αγγαρειες εσυ θα τις κανεις. Ειχαμε εναν... Αυτος μαζευε τα πιατα, αυτα καθαριζε την Καλλιοπη και αυτος ηταν θαλαμοφυλακας συνεχεια.

H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

Filippos έγραψε:
Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ έγραψε: Α, ρε Χανιμπαλ τι μου θύμησες. Και που να βλεπες τι τραβήξανε οι Καλύμνιοι πριν παρουσιαστείς στην μονάδα.'Ασπροι από τους σοβάδες ήτανε συνέχεια. Απλά γλυτώνανε τις σκοπίες. Και καμπάνες τρώγανε και όλα.
Όσο για αυτό που λέτε για την πόρωση και την προθυμία είναι 100% σωστό. Αν σε δούνε πρόθυμο και φιλότιμο σου αλλάζουνε τα πετρέλαια. Λίγοι μόνο θα εκτιμήσουνε το φιλότιμό σου και θα σε προστατέψουνε.'Εγω πήγα εκπαιδευτής στο Πεύκο γεμάτος όρεξη για να εκπαιδεύσω τους νέους και μόλις καταλάβανε ότι είμαι πρόθυμος για δουλεία μου αλλάξανε τα φώτα στην υπηρεσία, στις φωνές και το καψώνι οι ανώτεροι. Έτρεχα σαν παλαβός και δεν έφτανα.Ήμουν 61 κιλά και έγινα 57 στο Πεύκο! Μία μέρα έκανα τον γύρο του στρατοπέδου 10 φορές και έβγαλα τενοντίτιδα. Δεν έβγαλα στην πορεία βολή και το παθα στο Πεύκο σαν εκπς. Υπήρξαν και εκπς που περάσανε μία χαρά. Δεν μετανιώνω όμως.Ήταν ωραία εμπειρία.
Λευτεριά ή Θάνατος - Ι ΜΑΚ


Εκπληκτικη εμπειρια. Την θυμασαι και χαμογελας...Εικόνα Σωστο ειναι αυτο που λετε... αλλα υπαρχει και το αλλο. Αμα πας και εισαι καλαναθρεμενο και βαριεσαι να κανεις δουλειες, θα σε γαμησουν στις αγγαρειες. Ολες τις αγγαρειες εσυ θα τις κανεις. Ειχαμε εναν... Αυτος μαζευε τα πιατα, αυτα καθαριζε την Καλλιοπη και αυτος ηταν θαλαμοφυλακας συνεχεια.


Είσουνα κ εσυ Ι ΜΑΚ; ! Εικόνα
Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Filippos »

οχι... Απλα ειρωνευτικα ειπα το οτι ηταν ωραια εμπειρια
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

Filippos έγραψε:οχι... Απλα ειρωνευτικα ειπα το οτι ηταν ωραια εμπειρια

Εσύ χάνεις (που δεν είσουνα Ι ΜΑΚ) ΕικόναΕικόνα
NikosJKD
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Μάιος 23, 2008 4:28 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από NikosJKD »

Καλησπερα σε ολους και εγω τον αυγουστο παρουσιαζομαι. Θελω να ρωτησω τον Ηλισιακο η οποισδηποτε να μας δωσει λιγο περισσοτερες πληροφοριες για ΜΑΚ. ευχαριστω για την υπομονη σας

vasilis
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 22, 2008 6:39 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από vasilis »

παιδια μηπως ξερει κανεις τι οπλα ακριβως χρεισιμοποιουν οι αμφιβιοι;
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

Ανάλογα την ειδικότητα που έχεις και το τι έχουν στην αποθήκη.
π. χ. Αν είσε πολυβολυτής θα πάρεις ασυζητιτοι ένα MAG (δεν σε χαλασεΕικόνα),
Αν είσε Τυφεκιοφόρος Θα πάρεις Μ16 Α2 και ίσως να είναι και R88 αν θυμάμαι καλά έτσι τα λέγαμε, Μ16 Α2 σημαίνει πως είναι το μεγάλο το τυφέκιο με το μακρύ κοντάκι και αν είναι και R88 σημαίνει πως μπορείς να αλλάξεις τα σκόπευτρά του (για αυτούς που θυμούνται ορολογίες συγχωρήστε με αλλα ποτε δεν θεώρησα απαραίτητο να τις μάθω Εικόνα) και να βάλεις επάνω μία δυόπτρα (αν σου δώσουν ποτε). Τέλος, άν είσε ΔΒ σαν κι εμένα, δηλαδή γενικότερα ειδικότητα που επιβαρύνεται απο άλλες ευθύνες και εξαρτήματα, θα πάρεις το ωραίο και ελαφρύ Μ16 Μ4 Carbine, "σπαστό" κοντάκι, μικρότερη κάννη, μεγάλη ευκολία στο χειρισμό. Αυτά... Επίσης ίσως να προλάβεις να πιάσεις και κανένα FN FALOW, να νιώσεις λίγο ράμπο κ έτσι. Αμα θές να δείς πώς είναι όλα αυτά τα όπλα,google it...Εικόνα
Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

R908 είναι συνάδελφε. Βασικά εγώ νομίζω ότι δεν έχει διαφορά από το Μ16Α2 γιατί αν θυμάμαι καλά σε κάτι καταλόγους το είχα δει Μ16Α2R908. Ξέχασες να αναφέρεις ότι σαν τυφεκιοφόρος μπορεί να πάρει και Μ16Μ203 βομβιδοβόλο, που είναι σαν να ρίχνεις χειροβομβίδα από Μ16 μέχρι και περίπου 200μ.
Ι ΜΑΚ
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Δημοσίευση από H4nnibal »

Συνάδελφε σ'ευχαριστώ για την παρατήρηση. Ήξερα οτι δεν το έγραψα σωστα, γιαυτό έγραψα ότι παραπλήσιο θυμόμουναΕικόνα!
Βασικά το R908 σαν όπλο δεν έχει διαφορά με τα απλά Α2, απλά μπορείς να πείς οτι έχει Picatinny rail, η σχεδόν κατι σαν αυτό. Όταν κάναμε βολές με Trigicon, δεν ξέρω αν είσουν και εσυ ακομα τοτε, με R908 τις καναμε.
Όσο για το Βομβιδοβόλο, δεν ξέρω στα κέντρα αν κάνανε ποτέ βολές, εμείς πάντως στη Ρεντίνα δεν κάναμε, ούτε στη μονάδα είδα να κάνουν βολές βομβιδοβόλου με κανονικές και οχι μπλέ, οπότε είναι δώρον άδωρον!Εικόνα
Εδώ ρε φίλε είχαμε πάει στο Π. Δ. Χριστού, ξέρεις εσύ... και κάναμε βολές με Bullet-through μπλε, και μετά το μεσημέρι πήγαμε καμμιά 4-5 άτομα και τις ψάχναμε σε όλο το βουνό 4 η ώρα το απόγευμα για να τις φέρουμε πίσω!ΕικόναΕικόναΕικόνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες