Αύξηση θητείας (2011)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
PAN

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από PAN »

Ρε παιδες ποτε δεν υπηρχε θεμα.. παντα θεμα βριςκαν εδω κ χρονια διαφοροι για να εχουν κατι να λενε κ για διαφορους ςκοπους... το υπογραμμιζω αυτο! ποτε δεν εγινε τιποτα! ελεος δηλαδη με αυτο το ραδιο αρβυλα.. πρεπει να ςταματηςει καποτε αυτο... εδω εχει βγει ο ιδιος ο υπουργος 2 φορες μαλιςτα φετος κ διαψευδει κατηγορηματικα οτιδηποτε τετοιο κ διαφοροι ςυνεχιζουν το ιδιο πραγμα.. οι αποφαςεις μετρανε κ τιποτα αλλο... ραδιο αρβυλα τελος
Γιάννης
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 27, 2010 7:55 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από Γιάννης »

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω περι της θητειας τι ακριβος γινεται γιατι διαβασα αυτο http://www.enkripto.com/2011/02/blog-post_8691.html ευχαριστω
-Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ-
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από Nassos »

Γιάννης έγραψε:Καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω περι της θητειας τι ακριβος γινεται γιατι διαβασα αυτο http://www.enkripto.com/2011/02/blog-post_8691.html ευχαριστω


Άρθρο-άποψη του Μελέτη Μελετόπουλου είναι, τίποτε παραπάνω.Εικόνα
Γιάννης
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 27, 2010 7:55 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από Γιάννης »

Συγνωμη δεν ηξερα που να το γραψω...

Οκ ευχαριστω. Πανω κατω ξερουμε τι γινεται;

-Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ-
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Γιάννης έγραψε:Συγνωμη δεν ηξερα που να το γραψω...

Οκ ευχαριστω. Πανω κατω ξερουμε τι γινεται;



Aπό τις δηλώσεις του Βενιζέλου ξέρουμε ότι δεν πρόκειται να αυξηθεί.
kostas21

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από kostas21 »

Γνωστοί μου μέσα από το στρατό μου είπαν πως τελευταία συζητείται έντονα η αύξηση της θητείας. Γνωρίζει κανείς αν πρόκειται να αυξηθεί η θητεία από 9 μήνες που είναι τώρα και αν θα επηρεάσει την σειρά μας του Αυγούστου;
Άβαταρ μέλους
Αλεξανδρος_9007
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 4:57 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από Αλεξανδρος_9007 »

Η αυξηση της θητειας σημαινει οικονομικη επιβαρυνση για το κρατος... Τα συμπερασματα δικα σας...
Epilarxos
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2011 2:58 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από Epilarxos »

Μείωσαν τη θητεία για να μειωθούν προφανώς τα έξοδα για τη συντήρηση των κληρωτών και διόρισαν μισθοφόρους για να τους στοιχίσει πολύ περισσότερο... Μήπως κάτι δεν πάει καλά; Επίσης έχω να ρωτήσω κάτι άλλο. Το σύνολο του μάχιμου πληθυσμού μαζί με μόνιμους και εφέδρους αγγίζει τις 252.000. Δηλαδή όλοι κι όλοι οι άνδρες από 18-45 ετών είναι 252.000 στην Ελλάδα; Και τα υπόλοιπα 10.800.000 Έλληνες τι είναι; Μήπως το ότι τελικά υπάρχει διαρροή είναι μείζον θέμα και πρέπει να δοθεί κάποια περισσότερη έμφαση;
Όπου η δόξα και το καθήκον!!!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από yandr »

Οι εφεδρίες που λες ανέρχονταν (όταν το είχα διαβάσει προ δεκαετίας) σε ένα εκατομμύριο
faoust21
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2011 8:10 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από faoust21 »

Το οτι θα αυξηθει η θητεια ακουγεται τουλαχιστον απο το καλοκαιρι το προηγουμενο που μπηκα εγω. Και αυτο εν μερει οδηγησε και στις τεραστια προσελευση στις σειρες 10 γ 10 δ 11 α. Αλλα επειδη απ'οτι καταλαβα στον στρατο παιζει το σπασμενο τηλεφωνο, καλο ειναι να πιστευουμε μονο ο, τι ακουγεται απο επισημα χειλη και μονο ο, τι ανακοινωνεται επισημα.

κι εγω πιστευω οτι η αυξηση της θητειας θα ειναι απαραδεκτη, ειδικα με τα σημερινα στανταρ. Το κοστος συντηρησης ενος εφεδρου που ειναι στην παραμεθοριο ειναι πολυ μεγαλο για την οικογενεια του. Αν αυξηθει η θητεια θα αυξηθουν οι ανυποτακτοι.
Epilarxos
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2011 2:58 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από Epilarxos »

Κι εγώ στην παραμεθόριο ήμουν φίλε μου, αλλά πρόσεχα κι έτσι η συντήρησή μου δεν ήταν τόσο τραγική... Τα πάντα είναι μέσα στο μυαλό μας...

yandr έγραψε:Οι εφεδρίες που λες ανέρχονταν (όταν το είχα διαβάσει προ δεκαετίας) σε ένα εκατομμύριο


Ένα εκατομμύριο έφεδροι; Και τι έγινε ξαφνικά δηλαδή; Κάτι βρωμάει εδώ...

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από yandr »

Εξαρτάται κάθε φορά μέχρι τι ηλικία εννοούν
Epilarxos
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2011 2:58 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από Epilarxos »

Η εφεδρεία όταν τελείωσα εγώ το 1995 ήταν ως τα 50. Δεν ξέρω πότε άλλαξε, μάλλον πρόσφατα, αφού έχουν βαλθεί να διαλύσουν τα πάντα ακόμη και στο στρατό. Το θέμα είναι είναι ότι ακόμη και 1.000.000 να πεις ότι είναι οι μάχιμοι άνδρες από 18-50 πάλι λίγοι μου φαίνονται. Δηλαδή τα άλλα 9.000.000 είναι γυναικόπαιδα και ηλικιωμένοι; Κάτι δε μου αρέσει εδώ... Εικόνα
Όπου η δόξα και το καθήκον!!!
faoust21
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2011 8:10 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση θητείας (2011)

Δημοσίευση από faoust21 »

Epilarxos έγραψε:Κι εγώ στην παραμεθόριο ήμουν φίλε μου, αλλά πρόσεχα κι έτσι η συντήρησή μου δεν ήταν τόσο τραγική... Τα πάντα είναι μέσα στο μυαλό μας...

yandr έγραψε:Οι εφεδρίες που λες ανέρχονταν (όταν το είχα διαβάσει προ δεκαετίας) σε ένα εκατομμύριο


Ένα εκατομμύριο έφεδροι; Και τι έγινε ξαφνικά δηλαδή; Κάτι βρωμάει εδώ...



προφανως εξαρταται απο περιοχη, αριθμο εξοδων, δυνατοτητες μετακινησης κτλπ. Για τον μεσο εφεδρο ομως τα εξοδα συντηρησης ειναι μεγαλα ειδικα τετοιες εποχες που οι περισσοτερες οικογενειες εχουν καποιον ανεργο στην οικογενεια.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης