Αναλυτής - Προγραμματιστής Η/Υ

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Stickarios
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τετ Φεβ 03, 2021 1:16 pm
Επικοινωνία:

Αναλυτής - Προγραμματιστής Η/Υ

Δημοσίευση από Stickarios »

Καλημερα, επειδη εχω περασει σε αυτην την ειδηκοτητα, υπαρχει καποιος που να εχει πληροφοριες; Αμα υπαρχει καποιος ας μου στειλει...
Vajohngr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 12, 2021 8:24 pm
Επικοινωνία:

Αναλυτής - Προγραμματιστής Η/Υ

Δημοσίευση από Vajohngr »

Για ΠΑ ή Νομικό Σώμα; Που σε ενδιαφέρουν μεταθέσεις;
Monster-7-
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 27, 2021 7:51 pm
Επικοινωνία:

Αναλυτής - Προγραμματιστής Η/Υ

Δημοσίευση από Monster-7- »

Καλησπέρα σε ολους, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση και εγω με τη σειρα μου. Στην ειδικότητα προγραμματιστης αναλυτης η/υ Νομικου Σώματος ποια είναι τα καθήκοντα σου ακριβως; Σε γενικες γραμμες ξερω ενα δυο πράγματα απλα ρωταω ωστε να κατασταλάξω ειτε σε αυτη την ειδικότητα ειτε στου τεχνικού υ/η της ΠΑ.
Hlias77
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2020 6:25 pm
Επικοινωνία:

Αναλυτής - Προγραμματιστής Η/Υ

Δημοσίευση από Hlias77 »

Οι συνθηκες στην ΠΑ ειναι οι καλυτερες, μαζι με την συγκεκριμενη ειδικοτητα του τεχικου ειναι οτι καλυτερο πιστευω.
Vajohngr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 12, 2021 8:24 pm
Επικοινωνία:

Αναλυτής - Προγραμματιστής Η/Υ

Δημοσίευση από Vajohngr »

Στο Νομικο Σωμα ειναι σαφως καλυτερα τα πραγματα. Απο εκει και περα βλεπεις αν εισαι περισσοτερο του τεχνικου κομματιου. Εχω τον θειο μου στους υπολογιστες κατι θα ξερει, εγω ειμαι ασχετος οβα πυροσβεστης Εικόνα
Kostas epop
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 23, 2021 4:13 pm
Επικοινωνία:

Αναλυτής - Προγραμματιστής Η/Υ

Δημοσίευση από Kostas epop »

Καλησπέρα, δεν γνωρίζω πολλά για την ειδικότητα αλλά μπορώ να σου πω με σιγουριά οτι καλύτερα είναι στην αεροπορία απο ολες τις απόψεις. Εχω τον θειο μου που είναι μόνιμος εκεί και μου λέει δεν έχεις χωσίματα είχες καλύτερη αντιμετώπιση απο τους ανωτέρους Σου και το καλύτερο ολον το αμετάθετο που μπορείς να παρεις και να κάτσεις ολη σου τη ζωη σε ενα μέρος με την οικογένεια σου και να μην μετακινήσε κάθε τρεις και λίγο σε διάφορα νησιά η πόλεις. Επίσης είναι οτι πιο βυσματικο για θητεία ολοι θέλουν να πανε εκεί. Οσο για τις ειδικότητες είναι σχεδόν ακριβός το ίδιο και οι δυο έχουν να κάνουν με πληροφορικη. Αμα έχεις γνώσεις πάνω στο αντικείμενο και με την εκπαίδευση ειδικότητας που θα περάσεις δε θα έχεις θέμα πουθενά.

Καλή σταδιοδρομία σου εύχομαι.

Monster-7-
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 27, 2021 7:51 pm
Επικοινωνία:

Αναλυτής - Προγραμματιστής Η/Υ

Δημοσίευση από Monster-7- »

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες ολους. Αεροπορια ηθελα και εγω εξαρχής απλα εκανα τα χαρτια μου και στο Νομικο Σωμα ωστε να εχω περισσότερες ελπιδες. Ελπιζω τωρα να μας καλεσουν στα κοντα γιατι αυτη η αναμονη σκοτωνει.
Mel

Αναλυτής - Προγραμματιστής Η/Υ

Δημοσίευση από Mel »

Καλησπέρα πως είσαι τόσο σίγουρος οτι είναι καλύτερα στη ΠΑ ; Γιατί εγώ μέσα από συζητήσεις που είχα όλοι αναφέρουν το Νομικό Σώμα ως ΕΛΙΤ του στρατού και πως οτι γνωρίζεις για το Στρατό γενικότερα το ξεχνάς. Και σίγουρα έχεις αμετάθετο εκτός και αν θέλεις να φύγεις από Αθήνα.
Kostas epop
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 23, 2021 4:13 pm
Επικοινωνία:

Αναλυτής - Προγραμματιστής Η/Υ

Δημοσίευση από Kostas epop »

Καλησπέρα φιλέ Mel. Ειμαι τόσο σίγουρος για το ότι είναι καλύτερα στην Αεροπορία γιατί ακόμα και ως απλός στρατιώτης να πας είσαι η Ελίτ. Αυτός είναι ο λόγος που για να υπηρετήσει κάποιος στην αεροπορία βάζει βύσμα. Έχοντας υπηρετήσει Αθήνα, κάνοντας τον ταχυδρόμο της μονάδας μου έχω περάσει απο ΓΕΣ γενικά νοσοκομεία, στρατολογια Ρουφ κτλ. Ενα πράγμα σου λέω εκεί άμα προσπεράσεις κάποιον και τον κοιτάξεις στραβά ή δεν τον χαιρετήσεις σου την λέει για 15 λεπτά Καλά άμα έχεις γενακι μιας μέρας ή λίγη σκόνη στην αρβύλα δε το συζητάω. Ενώ στην αεροπορία εχω πληροφορίες εκ των έσω φαντάροι να μιλάνε χαλαρά με τον διοικητή και ακόμη να του μιλάνε στον ενικό. Επίσης άμα δεις και συγκρίνεις κρεβάτια και εγκατάστασεις στρατοπέδων και γενικά κέντρων εκπαιδευσων είναι η μερα με την νύχτα η αεροπορία είναι έτη μπροστά απο τον στρατό ξηράς σε όλους τους τομείς. Μπορεί να μην μας ενδιαφέρει τόσο πολύ το θέμα των εγκαταστάσεων σαν στελέχη αλλα το αναφέρω για να δείξω την διαφορά φιλοσοφίας του επικρατεί στους δύο αυτούς κλάδους. Ταπεινή μου άποψη αμα είναι να διαλέξεις την καλύτερη ειδικότητα στον στρατό ξηράς και μια ειδικότητα στην αεροπορία. Αεροπορία με χίλια και δεν θα χάσεις, και επειδή βαρέθηκα να εξηγώ τα αυτονόητα οι καλύτερες θέσεις στα σώματα ασφαλείας είναι Λιμενικό Πυροσβεστική Αεροπορία και μετά το χάος. Ελπίζω να σε κάλυψα!
Mel
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 26, 2021 2:16 pm
Επικοινωνία:

Αναλυτής - Προγραμματιστής Η/Υ

Δημοσίευση από Mel »

Επειδη εχω υπηρετήσει στο στρατό ξηράς σαν ΕΠ φιλε και χωρίς βύσμα ! Τουλάχιστον στο στρατόπεδο που ήμουν εγώ, πέραν του οτι ήταν παρα πολυ καλά οι αξιωματικοί ήταν όπως χαρακτηρίζεις τους αξιωματικούς της αεροπορίας. Επίσης το Νομικό σώμα υπάγεται στο ΓΕΕΘΑ όχι στο ΓΕΣ. Οποτε εγώ θεωρώ οτι είναι καθαρά σε τι άτομα θα πέσεις. Ο κολλητός μου ήταν αεροπορία και δεν τολμούσε να απαντήσει στο διοικητή του που ήταν σε βαθμό ίσος με ταγματάρχη.(απλώς δεν θυμάμαι πως λέγεται στην αεροπορια). Και εμένα ο ταξίαρχος του στρατοπέδου φεύγοντας μ έδωσε το τηλέφωνο του αν περάσω ποτε απο εκεί να τον παρω να πιούμε καφε. Οποτε καταλαβαινεις πως ειναι καθαρά υποκειμενικό το που ειναι καλύτερα. Παντού θα έχεις ανάποδο κόσμο.
Vajohngr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 12, 2021 8:24 pm
Επικοινωνία:

Αναλυτής - Προγραμματιστής Η/Υ

Δημοσίευση από Vajohngr »

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως εκφραζεις μια απαντηση σε θεμα ειδικοτητας ΕΠΟΠ με αφορμη πληροφοριες που εχεις απο φανταρους. Εμενα ο θειος μου ειναι αντισμηναρχος και μου ειπε (με μια δοση χαβαλε εννοειται) οτι αυριο να του πουνε να παει στο Νομικο Σωμα στρατου Εποπ θα εφευγε να παει εκει. Ειναι αλλη φαση εκειπερα ειδικα αν εχεις μια ειδικοτητα πανω στους η/υ
Mel
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 26, 2021 2:16 pm
Επικοινωνία:

Αναλυτής - Προγραμματιστής Η/Υ

Δημοσίευση από Mel »

Vajohngr έγραψε:Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως εκφραζεις μια απαντηση σε θεμα ειδικοτητας ΕΠΟΠ με αφορμη πληροφοριες που εχεις απο φανταρους. Εμενα ο θειος μου ειναι αντισμηναρχος και μου ειπε (με μια δοση χαβαλε εννοειται) οτι αυριο να του πουνε να παει στο Νομικο Σωμα στρατου Εποπ θα εφευγε να παει εκει. Ειναι αλλη φαση εκειπερα ειδικα αν εχεις μια ειδικοτητα πανω στους η/υ


Φιλε και εμενα ολοι το ιδιο μου λενε. Αλλα γενικοτερα οτι και να ακουμε θα πρεπει να το δουμε και μονοι μας... Παντως γενικοτερα και γω τα ιδια εχω ακουσει για Νομικο Σωμα
Kostas epop
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 23, 2021 4:13 pm
Επικοινωνία:

Αναλυτής - Προγραμματιστής Η/Υ

Δημοσίευση από Kostas epop »

Αμα ο θείος σου ήθελε στρατό ξηράς θα πήγαινε Ευελπίδων. Άλλα επέλεξε Αεροπορία κι αυτός γιατί άραγε; Όπως και ο δικός μου θείος. Οι πληροφορίες μου βασίζονται κύριος σε στελέχοι πέρα απο τον θείο μου έχω και άλλους τρεις γνωστούς απο την περιοχή μου που έχουν περάσει ΣΤΥΑ και έχουμε μιλήσει. Με τον έναν μάλιστα είμαστε και οικογενειακή φίλοι.

Το παλικάρι αυτό μόλις τελείωσε την σχολή πήγε μερικά χρόνια στην Κρήτη και τώρα έχει έρθει με μετάθεση δίπλα στο σπίτι του και μάλιστα πάει στην δουλειά του με πολιτικά καθώς λέει δεν είναι σε κάποια βάση και λόγο ειδικότητας. Μιλάμε άλλο επίπεδο η Αεροπορία.

Τώρα για χαβαλέ αμα θέλετε να κάνετε ένα γκάλοπ για το πόσοι επιθυμούν μετάταξή στην Αεροπορία θα εκπλαγείτε με τα αποτελέσματα. Άμα δε εχεις μια ειδικότητα πανω στους υπολογιστές (γραφείου) δεν σε ενοχλεί κανένας.

Όλες οι ειδικότητες στην προκήρυξη της Αεροπορίας είναι μια και μια κάτι πυροσβέστες κάτι νηπιαγωγοι κάτι χειριστές φωτοτυπικών, χειριστές ραντάρ. Για αυτό το λόγο υπάρχει θέμα αξιοκρατίας στην Αεροπορία κατά σκοτώνονται να μπουν ολοι, γιατί ξέρουν ότι άμα η ειδικότητα σου είναι κομπλέ θα περάσεις ζάχαρη.

Για αυτό λέω στα παιδιά που έχουν περάσει Αεροπορία να πάνε με χίλια. Οτι πληροφορίες εχω ακούσει είναι θετικές. Όσους ξέρω και μπορούσαν να διαλέξουν ανάμεσα σε Αεροπορία και στρατό ξηράς επέλεξαν Αεροπορία και δε το μετάνιωσαν. Ο θείος μου λέει δεν καταλαβαίνεις ότι είσαι ενστολος.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Ιούλ 29, 2021 12:50 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Mel
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 26, 2021 2:16 pm
Επικοινωνία:

Αναλυτής - Προγραμματιστής Η/Υ

Δημοσίευση από Mel »

Kostas epop έγραψε:Αμα ο θείος σου ήθελε στρατό ξηράς θα πήγαινε Ευελπίδων. Άλλα επέλεξε Αεροπορία κι αυτός γιατί άραγε; Όπως και ο δικός μου θείος. Οι πληροφορίες μου βασίζονται κύριος σε στελέχοι πέρα απο τον θείο μου έχω και άλλους τρεις γνωστούς απο την περιοχή μου που έχουν περάσει ΣΤΥΑ και έχουμε μιλήσει. Με τον έναν μάλιστα είμαστε και οικογενειακή φίλοι.

Το παλικάρι αυτό μόλις τελείωσε την σχολή πήγε μερικά χρόνια στην Κρήτη και τώρα έχει έρθει με μετάθεση δίπλα στο σπίτι του και μάλιστα πάει στην δουλειά του με πολιτικά καθώς λέει δεν είναι σε κάποια βάση και λόγο ειδικότητας. Μιλάμε άλλο επίπεδο η Αεροπορία.

Τώρα για χαβαλέ αμα θέλετε να κάνετε ένα γκάλοπ για το πόσοι επιθυμούν μετάταξή στην Αεροπορία θα εκπλαγείτε με τα αποτελέσματα. Άμα δε εχεις μια ειδικότητα πανω στους υπολογιστές (γραφείου) δεν σε ενοχλεί κανένας.

Όλες οι ειδικότητες στην προκήρυξη της Αεροπορίας είναι μια και μια κάτι πυροσβέστες κάτι νηπιαγωγοι κάτι χειριστές φωτοτυπικών, χειριστές ραντάρ. Για αυτό το λόγο υπάρχει θέμα αξιοκρατίας στην Αεροπορία κατά σκοτώνονται να μπουν ολοι, γιατί ξέρουν ότι άμα η ειδικότητα σου είναι κομπλέ θα περάσεις ζάχαρη.

Για αυτό λέω στα παιδιά που έχουν περάσει Αεροπορία να πάνε με χίλια. Οτι πληροφορίες εχω ακούσει είναι θετικές. Όσους ξέρω και μπορούσαν να διαλέξουν ανάμεσα σε Αεροπορία και στρατό ξηράς επέλεξαν Αεροπορία και δε το μετάνιωσαν. Ο θείος μου λέει δεν καταλαβαίνεις ότι είσαι ενστολος.

Φιλε κάπου έχεις μπερδευτεί σου ξαναλέω μιλάμε για το Κοινό Νομικό Σώμα όχι για στρατό ξηράς είναι διαφορετικά πράγματα. Γι αυτό άλλωστε είναι και άλλη προκήρυξη. Δεν συγκρίνουμε αεροπορία με ΣΞ αν και όπως σου είπα είναι ανάλογα που θα πας έχει καλά στρατόπεδα και στον ΣΞ απλά πρέπει να είσαι τυχερός η βυσματιας.

Stickarios
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τετ Φεβ 03, 2021 1:16 pm
Επικοινωνία:

Αναλυτής - Προγραμματιστής Η/Υ

Δημοσίευση από Stickarios »

Εχει περασει καποιος Αναλυτης στην Αεροπορια, Εχω περασει αλλα δεν εχω σπιτι. Ολοι απο Αθηνα ειστε?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης