Γένια και μουστάκια στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
lionslaw

Γένια και μουστάκια στο στρατό

Δημοσίευση από lionslaw »

Επειδή αυτό το θέμα δν αναφέρεται μόνο για το ξύρισμα και τα μούσια στον στρατό, αλλά και σε άλλα σώματα ασφαλείας, θέλω να πω πως σήμερα είδα οχι έναν, οχι 2 αλλα τουλάχιστον 5-6 άντρες της Ο. Π. Κ. Ε με περιποιημένα μούσια. Για τους άνδρες των Μ. Α. Τ και της ΔΙ. ΑΣ δεν ίσχυε το ίδιο πράγμα. Ήταν όλοι ξυρισμένοι και κουρεμένοι. Ολα αυτά σε ποδοσφαιρικό αγώνα
Άβαταρ μέλους
aris 1943
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2014 1:06 pm
Ενδιαφέροντα: Πολεμικες Τεχνες
Επικοινωνία:

Γένια και μουστάκια στο στρατό

Δημοσίευση από aris 1943 »

Το περιποιημενο μουσι δεν ειναι κακο απορω γιατι δεν αφηνουν και τουςφανταρους να εχουν π. Χ οι ΟΥΚαδες επιτρεπεται να εχουν
δε με σέβεσαι τότε θα με φοβάσαι
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γένια και μουστάκια στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Στο Ναυτικό επιτρέπεται για να περιορίζεται η κατανάλωση νερού στα πλοία του Στόλου.
Άβαταρ μέλους
aris 1943
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2014 1:06 pm
Ενδιαφέροντα: Πολεμικες Τεχνες
Επικοινωνία:

Γένια και μουστάκια στο στρατό

Δημοσίευση από aris 1943 »

Nassos έγραψε:Στο Ναυτικό επιτρέπεται για να περιορίζεται η κατανάλωση νερού στα πλοία του Στόλου.
Α δεν το ξερα καλα εκανες και το ανεφερες για το ειχα και απορια
δε με σέβεσαι τότε θα με φοβάσαι
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Γένια και μουστάκια στο στρατό

Δημοσίευση από DaMon »

lionslaw έγραψε:Επειδή αυτό το θέμα δν αναφέρεται μόνο για το ξύρισμα και τα μούσια στον στρατό, αλλά και σε άλλα σώματα ασφαλείας, θέλω να πω πως σήμερα είδα οχι έναν, οχι 2 αλλα τουλάχιστον 5-6 άντρες της Ο. Π. Κ. Ε με περιποιημένα μούσια. Για τους άνδρες των Μ. Α. Τ και της ΔΙ. ΑΣ δεν ίσχυε το ίδιο πράγμα. Ήταν όλοι ξυρισμένοι και κουρεμένοι. Ολα αυτά σε ποδοσφαιρικό αγώνα


Δε ξερω τι ισχυει για ΟΠΚΕ κτλ, αλλα πολλες φορες εχω δει ΜΑΤατζηδες με φαβοριτα αλα Σφακιανακης... Δε ξερω ηταν αυτοι περιπτωσαρες η γενικα στην αστυνομια υπαρχει ανοχη σε θεματα εμφανισης, μεγαλυτερη απο τις ενοπλες δυναμεις.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Γένια και μουστάκια στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Στα Σώματα Ασφαλείας υπάρχει μεγαλύτερη ανοχή σε γενικές γραμμές αλλά και πάλι αυτό εξαρτάται από την Υπηρεσία, τις Αρμοδιότητες και φυσικά τον Διοικητή ή τον Προϊστάμενο.
pame_pali
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 28, 2014 3:31 pm
Επικοινωνία:

Γένια και μουστάκια στο στρατό

Δημοσίευση από pame_pali »

Greek_Army έγραψε:
Nicommando έγραψε:Μπαίνω Ειδικές δυνάμεις, μπορεί να με καψωνέψουν αν έχω μουστάκι; Να μου σπάσουν τ' αρχίδια ή να το τολμήσω να παρουσιαστώ έτσι;


βασικά θα έχεις ένα τεράστιο μειονέκτημα, ειδικά στην αρχή οι παλιοί και κυρίως οι ανώτεροι δεν θυμούνται ονόματα, οπότε θα σου λένε έλα εσύ με το μουστάκι εδώ.Εικόνα

Κάνε τα πάντα για να περνάς απαρατήρητος, τώρα με το μουστάκι θα κάνεις μπαμ! Ρώτα και εμάς που φορούσαμε γυαλιά μυωπίας τι τραβήξαμε Εικόνα



πες το ψεμματα... Ουτε να τα θυμαμαι.

Άβαταρ μέλους
lionslaw
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 07, 2014 5:17 pm
Επικοινωνία:

Γένια και μουστάκια στο στρατό

Δημοσίευση από lionslaw »

DaMon έγραψε:
lionslaw έγραψε:Επειδή αυτό το θέμα δν αναφέρεται μόνο για το ξύρισμα και τα μούσια στον στρατό, αλλά και σε άλλα σώματα ασφαλείας, θέλω να πω πως σήμερα είδα οχι έναν, οχι 2 αλλα τουλάχιστον 5-6 άντρες της Ο. Π. Κ. Ε με περιποιημένα μούσια. Για τους άνδρες των Μ. Α. Τ και της ΔΙ. ΑΣ δεν ίσχυε το ίδιο πράγμα. Ήταν όλοι ξυρισμένοι και κουρεμένοι. Ολα αυτά σε ποδοσφαιρικό αγώνα


Δε ξερω τι ισχυει για ΟΠΚΕ κτλ, αλλα πολλες φορες εχω δει ΜΑΤατζηδες με φαβοριτα αλα Σφακιανακης... Δε ξερω ηταν αυτοι περιπτωσαρες η γενικα στην αστυνομια υπαρχει ανοχη σε θεματα εμφανισης, μεγαλυτερη απο τις ενοπλες δυναμεις.



Υπήρχε και ένας ΜΑΤατζης με φαβορίτες Σφακιανάκη όπως λες

mustakioforos

Γένια και μουστάκια στο στρατό

Δημοσίευση από mustakioforos »

Καλησπέρα!

Παρουσιάζομαι σε ένα μήνα, και εφόσον σαν πολίτης έχω μούσια, σκεφτόμουν αντί να τα ξυρίσω όλα να αφήσω μόνο το μουστάκι. Ωστόσο μου είπαν (και διάβασα και εδώ) ότι εφόσον παρουσιαστείς με μουστάκι, πρέπει υποχρεωτικά να το κρατήσεις για όλη τη θητεία σου. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Αν ναί, μπορώ παρουσιαστώ χωρίς μουστάκι, αλλά να το αφήσω κατά τη διάρκεια της θητείας;

Ευχαριστώ!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Γένια και μουστάκια στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

mustakioforos έγραψε:Καλησπέρα!

Παρουσιάζομαι σε ένα μήνα, και εφόσον σαν πολίτης έχω μούσια, σκεφτόμουν αντί να τα ξυρίσω όλα να αφήσω μόνο το μουστάκι. Ωστόσο μου είπαν (και διάβασα και εδώ) ότι εφόσον παρουσιαστείς με μουστάκι, πρέπει υποχρεωτικά να το κρατήσεις για όλη τη θητεία σου. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Αν ναί, μπορώ παρουσιαστώ χωρίς μουστάκι, αλλά να το αφήσω κατά τη διάρκεια της θητείας;

Ευχαριστώ!


Αυτό που λες τηρούνταν, άρα και ίσχυε παλαιότερα.

Πλέον μπορείς να αφήσεις μουστάκι και να το ξυρίσεις όποτε εσύ επιθυμείς.

Φυσικά ΑΝ πέσεις σε στελέχη και κυρίως αξιωματικούς που τηρούν κατά γράμμα (πράγμα δύσκολο πλέον) τις διαταγές τότε μπορεί και να αναγκαστείς να το κρατήσεις καθ'όλη την διάρκεια της θητείας σου.

Calcutta
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 22, 2017 5:24 pm
Επικοινωνία:

Γένια και μουστάκια στο στρατό

Δημοσίευση από Calcutta »

Καλησπέρα κι από εμένα,

Ήθελα να ρωτήσω τι σημαίνει «μουστάκι. » Ίσως ακούγεται... Χαζό αλλά, δεν είναι όλα ίδια! Για παράδειγμα, υπάρχουν περιορισμοί στο μήκος; Το φάρδος ποιο πρέπει να είναι, μπορούμε να το αφήσουμε λίγο και μέχρι το πλάι των χειλιών;

Ευχαριστώ.

Στέφανος

Γένια και μουστάκια στο στρατό

Δημοσίευση από Στέφανος »

Καλησπέρα σε 20 μέρες παρουσιάζουμε και έχω μούσι. Μπορώ να το αφήσω στο στρατό αν το έχω περιποιημένο;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γένια και μουστάκια στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Όχι, μόνο στο Ναυτικό επιτρέπεται. Στο ΣΞ μόνο μουστάκι.
Λομερ

Γένια και μουστάκια στο στρατό

Δημοσίευση από Λομερ »

Μουστάκι μονο κοντό επιτρέπεται η και μεγάλο ;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γένια και μουστάκια στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Τέτοιο μέγεθος ώστε να μπορείς να φοράς προσωπίδα (μάσκα) αερίων. Σαν το παρακάτω του Σάββα Γκέντσογλου

Εικόνα

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες