ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Terminator »

Λια2 έγραψε:Γεια σας! Ειμα μαθητρια Β' λυκειου κα ενδαφρμαι για σσας ψυχολογια η στρατολογικο. Αυτο που δεν εχω καταλαβε απολυτα, ειναι το τι γινεται με τς εξοδυς αυτων των κλαδων κα ποσο πιεστικα ειναι τα πραγματα! Αν θα μπορουσατε να μου απαντησετε, θα το εκτμουσα πολυ ΕικόναΕικόνα


Η ΣΣΑΣ συνδιάζει υψηλή ακαδημαική εκπαίδευση όταν ξυπνάς το πρωί μετά την αναφορά επιβιβάζεσαι σε λεωφορείο του στρατου για ΑΠΘ όπου και θα κάνεις τα ακαδημαικά μαθήματα μαζί με τους μαθητές της νομικής ή ψυχολογίας αντίστοιχα αλλά με διαφορά οτι εσύ θα φοράς στολή) και μετά το απόγευμα έχει διάβασμα και σκοπιά. Την παρασκευή το απόγευμα βγαίνεις Έξοδο με στολή και μπαίνεις βράδυ κυριακής πάλι με στολή. Η σχολή έχει καψόνια ανάλογα σε πιο 4ετή θα πέσεις θα σου κάνει την ζωή πιο εύκολη ή πιο δύσκολη

Άβαταρ μέλους
Nikos Chatzoglou
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2015 3:44 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Nikos Chatzoglou »

Στη ΣΣΑΣ αναλαμβάνει κάθε 4αρι έναν Άσσο;(όπως γίνεται στην Ευελπίδων) ; Απ' ότι μου έχουν πει είναι αρκετά πιο λάσκα

Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από marsupilami »

Ναι αυτό γίνεται τώρα αν θα είναι χαλαρά εξαρτάται σε ποιον θα πέσεις...
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Terminator »

Nikos Chatzoglou έγραψε:Στη ΣΣΑΣ αναλαμβάνει κάθε 4αρι έναν Άσσο;(όπως γίνεται στην Ευελπίδων) ;Απ' ότι μου έχουν πει είναι αρκετά πιο λάσκα



Σε όλες τις σχολές 4ετούς φοίτησης (ΣΣΕ, ΣΝΔ, ΣΙ, ΣΣΑΣ κτλ) ο 4ετής αναλαμβάνει τον 1ετή και ο 3ετής τον 2ετή. Το είναι λάσκα είναι κάτι το σχετικό αφού η ΣΣΑΣ είναι πιο δύσκολη απο άποψης ακαδημαικής εκπαίδευσης Αλλά και η στρατιωτική εκπαίδευση δεν πρέπει να υποτιμάται όπως λένε μερικοί μερικοί ''ελα μωρέ σιγά εγώ είμαι επιστήμονας σπουδαγμένος στρατιωτικό ιατρός ή φαρμακοποιός ή οδοντίατρος ή ψυχολόγος απο ΑΕΙ (Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης) θα κάτσω να συγκριθώ Με τους υπόλοιπους των στρατιωτικών σχολών). Μην ξεχνάς ότι πρώτα είσαι στρατιώτης και μετά επιστήμονας όπως επίσης και οτι οι στρατιωτικοί εκπαιδευτές σου προέρχονται απο την ευελπίδων.
Άβαταρ μέλους
Nikos Chatzoglou
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2015 3:44 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Nikos Chatzoglou »

Στη θεωρία είναι αυτά. Στην πράξη δεν συγκρίνεται η στρατιωτική εκπαίδευση της ΣΣΑΣ με εκείνη της Ευελπίδων.
konstantina _m
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2016 8:31 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από konstantina _m »

Καλησπέρα σας, είμαι μαθήτρια της Β´ Λυκείου και είμαι καινούργια στο forum. Ενδιαφέρομαι για στρατιωτική ιατρική κι έχω κάποιες απορίες. Δεν ξέρω αν κάποιες από αυτές έχουν τυχόν συζητηθεί σε παλαιότερα θέματα αλλά γενικά έχω ψάξει αρκετά στο διαδίκτυο και δεν έχω βρει ικανοποιητικές απαντήσεις.

Οπότε θα το εκτιμούσα πόλυ αν κάποιος μπορούσε να με βοηθήσει. Αρχικά, θα ήθελα να μάθω αν τα ψυχομετρικά τεστ για την εισαγωγή σε στρατιωτικές σχολές είναι εύκολα, τι είδους ερωτήςεις περιλαμβάνουν και τι είδους προετοιμασία απαιτούν. Αν και διαπίστωσα ότι στη Θεσσαλονίκη υπάρχουν αρκετα κέντρα που αναλαμβάνουν την προετοιμασία μαθητών για τα αθλήματα κα τις ψυχομετρικές εξετάσεις, στην Αθήνα δε βρήκα κάτι παρόμοιο.

Επικοινώνησα με ένα γυμναστή, ο οποίος αναλαμβάνει την προετοιμασία μαθητών για τα αθλήματα αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω για τα ψυχομετρικά. Τώρα κάποια σημαντικότερα κατά τη γνώμη μου ζητήματα. Η ζωή για τις γυναίκες σε μία στρατιωτική σχολή είναι σχετικά ανεκτή; Μήπως υπάρχει κάποια γυναίκα σε αυτό το φόρουμ που θα μπορούσε να με διαφωτίσει;(Ειδικά αν ειναι και της ιατρικής ακόμα καλύτερα) !

Επίσης, έχω διαβάσει ότι οι απόφοιτοι της ιατρικής ΣΣΑΣ είναι υποχρεωμένοι να εργαστούν 18 χρόνια για τον στρατό, ενώ άλλοι λενε 12. Τελικά τι ισχύει; Αν θέλεις να ανοίξεις ιδιωτικό ιατρείο έχεις τη δυνατότητα ή πρέπει να περιμενεις τη συνταξιοδότηση σου. Σε αρκετά φόρουμ διάβασα ότι πρέπει να περιμένεις, αλλά η μητέρα μου έχει έναν γνωστό που διατηρεί εδώ και αρκετά χρόνια δικό του ιατρείο, ενώ παράλληλα εργάζεται στο ΓΝΑ.

Τέλος, θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει αν γίνεται τι ισχύει με τον στατό ξηράς, αεροπορία, ναυτικό κτλπ. Επιλέγεις εσύ που θα πας ή σε κατατάσσουν οι ανώτεροι. Έχω ακούσει ότι ο Σ. Ξ. Είναι πιο δύσκολος από τα άλλα δύο. Τι ισχύει; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται η εγγραφή μου στο φόρουμ και ζητώ συγγνώμη αλλά πραγματικά χρειάζομαι κάποιος να μπυ απαντήσει στις παραπάνω ερωτήσεις.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Nassos »

Καλησπέρα και καλώς ήλθες. Δεν υπάρχει όριο ηλικίας εγγραφής στο forum. Άλλωστε του χρόνου δίνεις Πανελλαδικές για Σχολή που θα καθορίσει το μέλλον σου.

Για τη ΣΣΑς, εκτός από το παρόν, υπάρχουν τα σχετικά θέματα:

ΣΣΑΣ: Η ζωή στη Σχολή
ΣΣΑΣ: Σταδιοδρομία μετά τη σχολή
ΣΣΑΣ - Ιατρική Αεροπορίας Για τις ιατρικές εξετάσεις, τα ψυχοτεχνικά, και εν γένει ό, τι δοκιμασίες πρόκειται να περάσεις, διάβασε τα σχετικά θέματα προηγουμένων ετών στη παρακάτω ενότητα

Υποψήφιοι Στρατιωτικών Σχολών

Maria@@@@
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2016 12:59 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Maria@@@@ »

Γεια σας. ενδιαφερομαι για στρατιωτικη ψυχολογια. θα ηθελα να ρωτησω αν εχει πολλες μεταθεσεις και σε ποιο βαθμο σταματουν. θελω να μαθω συγκεκριμενα για στρατο ξηρα. επισης θα ηθελα να ξερω αν εργαζονται στα στρατιωτικα νοσοκομεια η στα στρατοπεδα;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Terminator »

Δεν επιλέγεις εσύ που θα μπείς επιλέγεται με κλήρωση αν θα μπείς ξηρά ή ναυτικό ή αεροπορία. Οσο για την ειδικότητα του ψυχολόγου υπάρχει σε όλα τα στρατόπεδα, κέντρα εκπαίδευσης και στρατιωτικά νοσοκομεία.
Maria@@@@
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2016 12:59 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Maria@@@@ »

Το ξερω οτι δε επιλεγεις. απλα διαβασα οτι η ψυχολογια στη αεροπορια και στο ναυτικο δεν εχει μεταθεσεις. Στο στρατο εχεις πολλες μεταθεσεις; και αν ναι υπαρχει καποιο οριο ηλικιας και μετα σταματουν η μεχρι ν παρεις συνταξη γυρνας απο εδω και εκει;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Terminator »

Οι μεταθέσεις στον στρατό είτε μιλάμε για στρατό ξηράς είτε για αεροπορία είτε για ναυτικό Είναι τα πρώτα 15 χρόνια τώρα ο μέσος όρος είναι ανα 2-3 χρόνια περίπου οπότε υπολόγισε 5-6 μεταθέσεις συνολικά. Μεγα λάθος ότι δεν έχουν μεταθέσεις π. Χ τα πολεμικά πλοία κάνουν ταξίδια σε ειρηνευτικές αποστολές στην θάλασσα του Άντεν στα πλαίσια της καταπολέμισης της πειρατίας ή Νατοικές ασκήσεις στην Μεσόγειο ή ακόμα και τον ατλαντικό οπότε πρέπει να πας αναγκαστικά. Τώρα που το όριο συνταξιοδότησης πήγε στα 58 ενδέχεται να αυξηθούν και οι μεταθέσεις Αφού η παραμονή στο στράτευμα θα είναι σχεδόν τα διπλάσια χρόνια. Σκέψου ότι πήγαινες μεταθέσεις τα πρώτα 15 χρόνια αλλά ο μέσος όρος παραμονής στο στράτευμα ήταν τα 25-27 χρόνια μετά όλοι βγαίναν σύνταξη τωρα που θα βγαίνεις απο την σχολή 22 χρονών για τις ΑΣΕΙ και 21 απο τις ΑΣΣΥ ως τα 58 θα θέλεις 36 και 37 χρόνια υπηρεσίας αντίστοιχα πριν βγείς στην σύνταξη
MITSI

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από MITSI »

Γεια σας, είμαι μαθήτρια της Β λυκείου και θέλω πάρα πολύ να περάσω στρατό, συγκεκριμένα στη Σ. Σ. Α. Σ. ΘΑ ήθελα λοιπόν να μάθω δυο πράγματα παραπάνω. Αρχικά πως είναι πάνω κάτω τα πράγματα στη σχολή; Όσον αφορά τις αθλητικές δοκιμασίες είναι πολύ δύσκολα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από marsupilami »

Η σχολη ειναι ειναι μια απο τις καλυτερες στρ σχ αυτο το αποδεικνυει και η βαθμολογια της παρεχει στρ και ακαδημαικη εκπαιδευση παραληλα. Αν διαβασεις σχετικα θεματα θα μαθεις πολλα. Τα αθληματα δεν ειναι κατι τραγικο με προπονηση λιγους μηνες νωριτερα πιανονται τα απιτουμενα ορια.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από Terminator »

Η ΣΣΑΣ είναι στρατιωτική σχολή που συνδιάζει επιστημονική κάτάρτιση και στρατιωτική εκπαίδευση που Το κατατάσσετε στην πρώτη επιλογή χιλιάδων υποψηφίων πανελλαδικά Κάθε χρόνο. Αν Διαβάσεις τα topic πέρι ΣΣΑΣ στο φορουμ θα αποκτήσεις σφαιρική γνώση γι αυτη τη σχολή και θα υπερκαλύψεις τα ερωτήματα σου.
λαμπρινη

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Δημοσίευση από λαμπρινη »

Γεια σας τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι σοβαρα να δηλωσω στρατιωτικες σχολες και συγκεκριμενα ειτε ψυχολογια ειτε νομικη διοτι αποφασισα να παω θεωρητικη κατευθυνση... Αφοτου λοιπον συνειδητοποιησα οτι ειμαι ικανη να προσπαθησω σκληρα για να περασω παρα την υψηλη βαθμολογια και τις περαιτερω προυποθεσεις (οι εξετασεις που σου κανουν) και οτι δεν εχω θεμα με την "κλεισουρα" προεκυψε αλλο προβλημα: Οι μεταθεσεις

Γνωριζω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μην παρω μεταθεση και εχω αποδεχτει το γεγονος Οτι αναγκαστικα θα παρω ομως ειμαι αρκετα δεμενη τοσο με τον τοπο μου, τα ιωαννινα, οσο και με τους ανθρωπους του... Ο πατερας μου ηταν στρατιωτικος και εχω τη μητερα μου να μου υπενθυμιζει οτι οι μεταθεσεις ηταν απαισιες (εγω ημουν πολυ μικρη κυριως η αδερφη μου τις βιωσε) προσφατως εμαθα οτι αν περασω νομικη υπαρχει μεγαλυτερη δυνατοτητα να επιστρεψω γιαννενα ενω στην ψυχολογια ειναι ελαχιστες εως και μηδενικες... Ομως προσωπικα η ψυχολογια μου φαινεται αρκετα πιο ενδιαφερον απο την νομικη...

το ξερω οτι μιλαω πολυΕικόνα αλλα με απασχολουν τον τελευταιο καιρο και θα ηθελα την γνωμη καποιου πανω στο θεμα

υπαρχει περιπτωση να περασω ψυχολογια και να ερθω γιαννενα; Ποια ειναι καλυτερη σχολη;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης