ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Signaller »

Vasileios89 έγραψε: Η μοναδα διαβιβασεων απλα μεταφερθηκε απο Χαιδαρι Αυλωνα και δεν εχουμε σχεση με τεθωρακισμενα (εννοω η εκπαιδευση) ; Η εκπαιδευομαστε εξισου σε τεθωρακισμενα και διαβιβασεις;
Καλαμάτα ήταν. Είχε φύγει από το Χαϊδάρι το καλοκαίρι του 2005

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
defender

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από defender »

KΑλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω για το νερό του Κέντρου Εκπαίδευσης της Αυλώνας αν είναι πόσιμο. Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα γι'αυτό ρωτάω (στην περιοχή γενικότρα υπάρχει πρόβλημα με ασθενές χρώμιο). Στο φαγητό και για προσωπική υγιεινή είναι εντάξει;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Nassos »

Το νερό της τουαλέτας είναι ακατάλληλο, στο εστιατόριο μας έβαζαν νερό από τις βρύσες που υπήρχαν στην είσοδο. Λογικά έχουν φίλτρα γιατί αρκετές φορές έχουν στείλει δείγματα στο Γενικό Χημείο του Κράτους.

Η άλλη λύση είναι μπουκαλάκι νερό από τα μηχανήματα. Να έχετε αρκετά ψιλά μαζί σας.

defender

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από defender »

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Νάσο. Με βλέπω ευεργέτη των εμφιαλωμένων. Και μια τελευταία διευκρίνηση αν μπορείς. Για να κάνουμε μπάνιο είναι εντάξει το νερό;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.Εικόνα
defender

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από defender »

Σε ευχαριστώ για ακόμη μια φορά!

Καλή σου μερα!Εικόνα
cht
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 15, 2012 3:34 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από cht »

Για τα Τεθωρακισμένα Αυλώνας έχει κανείς να μας δώσει χρήσιμες πληροφορίες για εμάς του στρατεύσιμους που μπαίνουμε σε λίγο καιρό;
Άβαταρ μέλους
jmd2010
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Παρ Αύγ 27, 2010 11:05 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από jmd2010 »

ZWara θα κάνετε στην Αυλώνα όσοι μπείτε τώρα. Μονο αυτό σας λέω, άκουγα άτομα που μιλούσαν στο τηλέφωνο καθώς γύριζα από τα εστιατόρια και λέγαν πως κοιμούνται όλη μέρα στους δικούς τους. Επίσης να εύχεστε να μην σας βάλουν να κοιμάστε στους θαλάμους τις 1.4 γιατί είναι χαλια. Επίσης από ότι άκουσα οι επόμενοι εξαναβολής θα πάνε στις διαβιβάσεις.
Sokratis

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Sokratis »

Πώς θα πάτε στο στρατόπεδο;
Από Αθήνα: Με προαστικό Αθήνα - Άγιος Θωμάς.
Από Χαλκίδα: Με προαστικό Χαλκίδα - Άγιος Θωμάς.
Από Θεσ/νίκη: Με τρένο προς Οινόη. Σταματάτε Οινόη και μετά παίρνετε τον προαστικό προς Άγιο Θωμά (10 λεπτά απόσταση είναι).

Συμβουλές για ρούχα-αντικείμενα:
- Από πετσέτες... Πάρτε μόνο μια πετσέτα μπάνιου. Θα σας δώσουνε άλλη μια μεγάλη και μια μεσαία, οπότε είστε κομπλέ. Δε χρειάζεται να κουβαλήσετε όλη τη προίκα σας. Εγώ που είχα αρκετά μπλουζάκια παραλλαγής τα χρησιμοποιούσα και σαν πετσέτες προσώπου. Επίσης χρησιμοποιούσα μπλουζάκι παραλλαγής αντί για μαξιλαροθήκη (πάνω από τον φάκελο) !

- Θα χρειαστείτε τουλάχιστον 20 ζευγάρια κάλτσες. Έχει τρελή υγρασία στον Αυλώνα και γίνονται μούσκεμα. Για τον ίδιο λόγο αποφύγετε τους πάτους σιλικόνης και προτιμήστε τους ισοθερμικούς. Βάλτε και λίγο ταλκ μέσα στις κάλτσες σας κάθε πρωί και θα είστε ΟΚ.

- Μη πάρετε πολλές μακριμάνικες μπλούζες.1-2 αρκούν. Θα σας δώσουν άλλες 2, οι οποίες δεν ιδρώνουν εύκολα.

- Αγοράστε 1-2 ισοθερμικά φανελάκια. Σε συνδιασμό με τον σκελέα που θα σας δώσουν, θα παλέψετε το κρύο όταν θα έχετε υπηρεσία θαλαμοφύλακα το βράδυ.

- Πάρτε μαζί σας 1 ρολό χαρτί υγείας. Τα ΚΨΜ έχουν πάντα χαρτί υγείας. Το ΚΨΜ της 3ης Επιλαρχίας και το Κεντρικό ΚΨΜ είχαν πάντα και μωρομάντηλα!

- Πάρτε σετ 5-6 λουκέτων που ανοίγουν με 1 κλειδί για να γλυτώνετε την ταλαιπωρία. Μην αγοράσετε φτηνά κινέζικα λουκέτα από μαγαζιά με στρατιωτικά είδη. Εγώ μπορούσα με το δικό μου κλειδί μπορούσα να ανοίξω τα μισά λουκέτα του θαλάμου μου.

- Ο υπνόσακος είναι απαραίτητος, διότι οι κουβέρτες είναι τίγκα στη σκόνη. Σε μερικές κουβέρτες θα βρείτε μέχρι και ποντικοκούραδα!

- Βερνίκι και βούρτσα για τα άρβυλα θα σας δώσουν εκεί. Μη μπείτε στο κόπο να αγοράσετε, γιατί ούτως ή άλλως τα άρβυλα σας θα είναι μονίμως βρώμικα και κανείς δε σας κάνει παρατήρηση. Παντού στο στρατόπεδο υπάρχει χώμα, χαλίκια και λάσπες.

- Πάρτε 2 αλλαξιές πολιτικών ρούχων. Εμείς τον Νοέμβριο βγήκαμε 2 φορές εξοδούχοι.

- Depon, χάπια, νυχοκόπτες, κινητά με φωτογραφική μηχανή κλπ... Βάλτε τα στις τσέπες από τα μπουφάν σας την ημέρα της κατάταξης. Θα σας ελέγξουν μεν τους σάκους, αλλά απαγορεύεται να σας κάνουν σωματικό έλεγχο. Για ξεκάρφωμα πάρτε μαζί σας κι ένα παλιό κινητό, για να τους το δείξετε όταν σας ρωτήσουν τη 1η μέρα.

- Μη μπείτε στο στρατόπεδο με 20άρικα και 50άρικα. Δε θα ξέρετε πού να τα χαλάσετε! Πάρτε μπόλικα 5ευρα και ψιλά για τα μηχανήματα με τους καφέδες και τα αναψυκτικά.

- Όσοι καπνίζετε... Πάρτε καβάτζα 1 μήνα. Τα αποθέματα τσιγάρων στα ΚΨΜ τελειώνουν γρήγορα. Εγώ κάθε φορά που πήγαινα, έβρισκα μόνο Camel καπνό και πράσινα rizla (θάνατος!)

Ένδυση:
Την ημέρα της κατάταξης, όταν φτάσετε στην ένδυση θα σας αγχώσουν να πάρετε γρήγορα τα ρούχα επειδή θα υπάρχει πολύς κόσμος από πίσω. Θα προσπαθήσουν να σας πασάρουν μεγάλα παντελόνια και χιτόνια επειδή έχουν έλλειψη σε μικρά νούμερα. Φροντίστε το παντελόνι να στέκεται στη μέση σας, σφίγγοντας τα λουράκια στο πίσω μέρος (χωρίς να χρησιμοποιήσετε ζώνη). Φροντίστε τα μανίκια από τα χιτόνια να μη κρέμονται κάτω από τον καρπό και να μην είναι φαρδιά σαν πιτζάμα! Αν σας δώσουν ένα καλό παντελόνι και ένα καλό χιτόνιο... Μην επαναπαυτείται. Ελέγξτε αν τα άλλα 2 που σας πέταξαν μέσα στο λουκάνικο είναι το σωστό νούμερο!

Αν φοράτε large παντελόνι, πάρτε medium σκελέα... Ώστε να είναι κολλητός επάνω σας.
Αν φοράτε 42 νούμερο παπούτσι, πάρτε 43 άρβυλο.

Στο τέλος της ημέρας θα πρέπει να παραδώσετε ένα χιτόνιο (για σας ράψουν σήματα και εθνόσημο). Φροντίστε το χιτόνιο που θα παραδώσετε να έχει σκρατς (για το όνομα) στο αριστερό πέτο. Διαφορετικά θα πρέπει να ράψετε μόνοι σας το όνομα, πριν την ορκομωσία.

395

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από 395 »



ρε παιδια γνωρίζει κανείς πως τους πάει σε υπηρεσίες στο κετθ στην διοικήσεως; εχω ακούσει για εμπλοκή καιρό τώρα, ισχύει?
THANASIS

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από THANASIS »

Γεια σας! Κατατάσσομαι στην ΣΤ ΕΣΣΟ στο Στρατό Ξηράς. Αν με στείλουν Αυλώνα στο υγειονομικό, γνωρίζετε πόσες μέρες θα παραμείνω Αυλώνα;
Άβαταρ μέλους
pantelis23
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Οκτ 09, 2013 4:31 am
Επικοινωνία:

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από pantelis23 »

Καλησπέρα και απο μένα.Μόλις είδα ότι είμαι 13/11 Τεθωρακισμένα Αυλώνα Διαβιβάσεις.

Δεν έχω ιδέα τι σημαίνει αυτό.

Είναι καλή ειδικότητα;

Θα με ακολουθεί σε όλη μου την θητεία;

Με το στρατόπεδο τι παίζει; Να πάρω υπνόσακο από την πρώτη μέρα;

Lefteris

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Lefteris »

Καλησπέρα παιδιά μπαίνω Στο ΚΕΤΘ στον Αυλώνα στις 21/1/2014. Μπορεί να μου πει κάποιος τι πρέπει να γνωρίζω για τις πρώτες μέρες; Τι μας δίνουν, τι πρέπει να πάρω μαζί μου κλπ. Αναφέρονται κάποια απο αυτά παραπάνω αλλά θα ήθελα να μάθω περισσότερα από αυτά που δίνουν. Μια απορία που μου δημιουργήθηκε καθώς έγραφα μέχρι τι νούμερο βγαίνουν οι αρβύλες; Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

nikos.ns.

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από nikos.ns. »

Καλησπερα ! Βγηκε η μεταθεση μου, και με λιγο σπρωξιμο μου ηρθε για ιλη διοικησεως στο ιδιο στρατοπεδο που ημουν, στον αυλωνα. Και πηρα ειδικοτητα τεχνικος αποθηκαριος.

τι ακριβως παιζει με την ιλη αυτη γνωριζει κανεις;

και οσο αναφορα την ειδικοτητα, τι παιζει; Ειναι αοπλη σωστα;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης