ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Nontas
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2020 10:55 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Nontas »

Ευχαριστώ πολύ παιδιά
Άβαταρ μέλους
GofGof
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2016 1:01 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από GofGof »

Για τις ξενες γλωσσες εχεις υποχρεωτικο μαθημα ξεκινωντας απο το 2ο εξαμηνο
Αν εχεις πτυχιο αγγλικων c2 (proficiency) τοτε κανεις γαλλικα
Αν εχεις και στα γαλλικα τοτε κανεις παλι γαλλικα αλλα πιο εξειδικευμεναΠροαιρετικα ειναι καποια επιπλεον μαθηματα ξενων γλωσσων που γινονται εκτος ακαδημαικου ωραριου συνηθως το απογευμα και μονο εαν βγει καποια κατασταση για οσους θελουν να παρακολουθησουν

Άβαταρ μέλους
Nontas
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2020 10:55 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Nontas »

Δηλαδή εγώ που έχω πτυχίο c2 θα κάνω αναγκαστικά γαλλικά; Δεν μπορώ να δηλώσω ότι θελω να κάνω αγγλικά; Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να δώσω για κάποιο πτυχίο γαλλικών μέσα από τη σχολη αν τελικά είναι αναγκαστικό;
Άβαταρ μέλους
GofGof
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2016 1:01 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από GofGof »

Θα κανεις αναγκαστικα γαλλικα. ΑΛΛΑ μπορεις αν θες να μην δηλωσεις οταν θα σε ξαναρωτησουν οτι εχεις πτυχιο αλλα μαλλον θα σε στειλουν σε υποδεεστερο επιπεδο αγγλικων γιατι δεν θα φαινεται οτι εχεις κατι. Γενικα η σχολη σε ρωταει για τα πτυχια οχι για να στα αναγνωρισει οπως νομιζα και εγω αλλα για να σε βαλει στο αντιστοιχο τμημα.
Τωρα αν θες να δωσεις πτυχιο γαλλικων μεσα απο τη σχολη αυτο ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατο χωρις προσωπικη ενασχολιση και μαλλον και ιδιαιτερα. Αυτο ωφειλεται σε πολλους παραγοντες που θα καταλαβεις αν μπεις στη σχολη
Άβαταρ μέλους
Nontas
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2020 10:55 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Nontas »

Κατάλαβα αλλά είδα στις αλλαγές που κάνανε τώρα για την επιλογή όπλου ότι για να πας αεροπορία στρατού χρειάζεσαι και πτυχίο αγγλικών οπότε θα ήταν βλακεία να μην το δηλώσω απλά για να μην κάνω γαλλικά.
Άβαταρ μέλους
Nontas
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2020 10:55 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Nontas »

Επίσης κάτι άσχετο επειδή βλέπω πάρα πολλά βίντεο σχετικά με τον στρατό και πολύ συχνά βλέπω στις στολές των Ευελπίδων ολυμπιακούς κύκλους και άλλα διακριτικά. Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνουν τα διακριτικά αυτά;
Άβαταρ μέλους
GofGof
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2016 1:01 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από GofGof »

Οταν φτασεις στο 4ο ετος και σε ρωτησουν για Α. Σ. Τοτε θα σου πουν να προσκομισεις και τα απαραιτητα δικαιολογιτικα οπως πτυχια.
Αλλα αλλο πηγα να σου πω. Οταν μπαινεις στη σχολη, η προκυρηξη λεει οτι πρεπει να προσκομισεις και πτυχια ξενων γλωσσων. Οταν φτασεις στο 2ο εξαμηνο ομως θα σου ερθει ενας συμμαθητης σου και θα σε ρωτησει αν εχεις πτυχιο σε ξενη γλωσσα. Αυτο θα ειναι για μια κατασταση που θα τον εχουν βαλει να κανει και θα εχει ως σκοπο τον χωρισμο τμηματων. Εε σε εκεινη την κατασταση αν θες μην δηλωσεις το πτυχιο σου και δεν θα σε επιρεασει πουθενα

Και μια συμβουλη απο εμενα, μην ελπιζεις και πολυ στην Α. Σ. οι θεσεις ειναι πολυ λιγες και πολυ οι απογοητευμενοι. Εχε στο μυαλο σου και αλλες επιλογες γιατι εκτος αν βγεις αρχηγος σχολης τοτε ολα παιζονται στον αερα σχετικα με το τι οπλο θα παρει ο καθενας
Άβαταρ μέλους
Nontas
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2020 10:55 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Nontas »

Το έχω καταλάβει αυτό και εννοείται ότι έχω και άλλα άπλα στο μυαλό μου. Όσο για τα πτυχία το έθεσες πολύ ξεκάθαρα ευχαριστώ. Κάτσε να μπω πρώτα και μετά βλέπουμε τι όπλο θα πάρω. Εσύ έχεις τελειώσει ΣΣΕ;
Άβαταρ μέλους
GofGof
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2016 1:01 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από GofGof »

Οσο για τα διακριτικα υπαρχουν τα εξης:πουλαδα οσων εχουν περασει ΣΧΑΛ το καλοκαιρι του 3ου ετους (μπορει να δεις να την φορουν και ατομα εκτος της 4ης ταξης, αυτοι εχουν βγαλει σχαλ στη σμυ πριν περασουν σσε, ακομα και πτωτοετοις)

ολυμπιακοι κυκλοι για οσους εχουν συμμετεχει σε αγωνες μεταξυ παραγωγικων σχολων ή και γενικα αθλητικες δραστηριοτητες και εχουν λαβει καποια διακριση

Οπλα χιαστι για την διμοιρια επιδειξεων

Οπλα χιαστι με φτιαρι για ομαδα λιτοχωρου που βγηκε πρωτη σε καποια εξεταση

ξυφη χιαστι για ομαδα ξυφασκιας

διακριτικο που δηνετε στους 4εις πρωτους για το 2ο,3ο και 4ο ετος

διακριτικο για την ομαδα Sandhurst

T.C.C.C.(tactical combat casualty care) επι της ουσιας πρωτες βοηθειες μαχης, φοριεται μονο με παραλλαγη

Άβαταρ μέλους
GofGof
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2016 1:01 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από GofGof »

Ειμαι 1ο ετος
Άβαταρ μέλους
Nontas
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2020 10:55 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Nontas »

Φίλε ευχαριστώ πάρα πολύ, καλή σταδιοδρομία στη σχολή και ίσως να σε έχω 4αρι όταν μπω εγώ😂😂
Άβαταρ μέλους
Nontas
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2020 10:55 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Nontas »

Α και κάτι άλλο ξέρω ότι ο αρχηγός είναι αρχιλοχίας και νομίζω οι δέκα επόμενοι επιλοχίες γενικά μόνο οι τεταρτοετεις έχουν βαθμούς;(γιατί άκουσα ότι έχουν από το δεύτερο έτος απλά μόνο τα 4αρια φοράνε διακριτικά) και αν ναι πως πάνε αυτοί;
Άβαταρ μέλους
Nontas
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2020 10:55 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Nontas »

Ξέρω ότι έγινα κουραστικός αλλά έχω πολλές απορίες και τώρα βρήκα την ευκαιρία να τις λύσω
Άβαταρ μέλους
GofGof
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2016 1:01 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από GofGof »

Βαθμοφοροι ειναι μονο 4οετεις. Υπαρχουν 1 αρχιλοχιας,10 επιλοχιες,30 λοχιες,90 δεκανεις και ολοι οι αλλοι απλοιΤον βαθμο τον καθοριζει η καταταξη στο ετος, δηλαδη η σειρα αρχαιοτητας

Ολοι εχουν βαθμο βαση αυτης, απλα μονο το 4ο ετος φοραει επισημα διακριτικα

Αυτο γινεται γιατι καθε βαθμος εχει και διαφορετικες υποχρεωσεις και ειναι πιο ευκολο ετσι να οργανοθουν τοσα ατομα

Άβαταρ μέλους
Nontas
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2020 10:55 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Nontas »

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σε κούρασα πολύ
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης