Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
tomas

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από tomas »

Δεν θα μπορούν άμα δεν τα βγάζω να με διώξουν μέσα στην μονάδα;
Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Soap »

tomas έγραψε:Αμα κανω 4 καμψεις θα με παρουν
και μισι γυρα τρεξιμο;


Απορια: Με 4 καμψεις και μιση γυρα τρεξιμο, τι γυρευεις στις Ειδικες Δυναμεις; Ασχετα με το αν θα σε κοψουν, που δε θα σε κοψουν δηλαδη και πεθαμενος να σαι, αλλα ειναι δυνατον καθε φορα που συζηταμε για Ειδικες Δυναμεις να δεχομαστε ερωτησεις του τυπου ''με κοβουν αμα κανω λιγοτερες ελξεις;'' ή ''δε μπορω να βγαλω το μιλι στο χρονο που μας ζητειται, θα με περασουνε;''.

Να μπορεσετε κυριοι, να μπορεσετε. Να βρειτε τροπο να μπορεσετε.

Γενικη διατυπωση ηταν, παμε παρακατω.

Πάλι με Φάνη Πετραλιά, πάλι δικια μας θα'ναι...
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Vessty »

ggiwrgos έγραψε:
GrEeKaRmY έγραψε:Κι εγω 17 χρόνων ειμαι και θελω να καταληξω κάπου αλλα δεν βγαζω ακρη γτ μια λενε 1 χιλιομετρο,4 ελξεις και 20 καμψεις σε 5 λεπτα... Μια λενε 1 μιλι στεριας οπου ειναι 1.670 μετρα περιπου,4 ελξεις και 20 καμψεις αλλα σε 7 λεπτα και ακουω και το ιδιο αλλα με επιπλεον 20 κοιλιακούς... Τωρα πιο ειναι το σωστο δεν εχω καταλαβει ακομα ο καθενας λεει τους χρόνους που εχει κανει αλλος λεει 4 λεπτα αλλος 4,5...

Παρουσιάστηκα Μαρτιο στο ΚΚΕΔ. Για Καταδρομείς και Πεζοναύτες δώσαμε τρέξιμο:4 γύρους το γήπεδο (περίπου 1,5χλμ) σε λιγότερο από 5 λεπτά,20 κάμψεις,4 έλξεις. Τα αλεξίπτωτα έτρεξαν 6 γύρους σε λιγότερο από 7 λεπτά και κάμψεις κι έλξεις έπρεπε να πάρεις όσες περισσότερες μπορείς.


Φιλε δεν 8ελω να σε προσβαλλω αλλα 1.5χμ σε κατω απο 5 λεπτα, μαλλον απευθυνεται σε αθλητες ΜΟΝΟ καθως πρεπει να κανεις 1.25 το 400αρι για 4 γυρους.

Κατι λαθος καταλαβες

Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Soap »

Vessty έγραψε:Φιλε δεν 8ελω να σε προσβαλλω αλλα 1.5χμ σε κατω απο 5 λεπτα, μαλλον απευθυνεται σε αθλητες ΜΟΝΟ καθως πρεπει να κανεις 1.25 το 400αρι για 4 γυρους.

Κατι λαθος καταλαβες



Πραγματι, μαλλον θα εννοει το μιλι σε 7 λεπτα που ειναι και το συνηθες οριο στις Ειδικες Δυναμεις

Perseas

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Perseas »

Γνωστός μου που ήθελε ΔΕΑ ειδικές δυνάμεις μου είπε ότι τις αθλητικές δοκιμασίες τις έδωσαν με άρβυλα. Τα αθλητικά απαγορεύονταν. Τελικά ΤΙ ισχύει;1 χιλιόμετρο σε 5 λεπτά με άρβυλα δε παίζει.
tasospk3
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2016 1:05 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από tasospk3 »

Δεν θέλω να κάνω κάποιαν ερώτησιν αλλά να δώσω μερικές συναθροισμένες συμβουλές σε όσους αμφιβάλλουν ότι μπορούν να ανταπεξέλθουν στις ειδικές δυνάμεις σωματικώς.

Σχετικά με το μίλι/τρέξιμο. Εδώ ήταν το μεγάλο μου πρόβλημα καθώς ήμουν βαρύ κορμί -όχι χοντρός- και ακατάλληλος για τρέξιμο (βλ. Τον @@ πάντα στα βάρη). Όταν ξεκίνησα (προ 2 μηνών) να τρέχω σε στάδιο δεν έβγαζα 3 γύρους (400μ. Ο έσω διάδρομος) με βάδην βραδύτερον του θανάτου... Δυο μήνες μετά βγάζω το μίλι (1610μ. Σε χρόνο 6:40-6:50 ο οποίος κάθε εβδομάδα μειούται) αφου στην αρχή έτρεχα 4 φορές ανα εβδομάδα και τώρα λίγο πριν παρουσιαστώ 3 (10 καθόλου γύροι,4-3-3, ήτοι 4+ χλμ.). Φυσικά και δεν είμαι ικανοποιημένος αλλά για 2 μήνες είναι θεαματικωτάτη η διαφορά. Ο ανωτέρω αριθμός των γύρων πιστεύω είναι λογικός ώστε να μην το παρακάνετε και τραυματισθείτε. Απλώς τρέχετε 3-4 ώρες/εβδομάδα.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Για να μην πάθετε ό, τι και εγώ. Πάντα μα πάντα θα τρέχετε με αθλητικά παπούτσια, άμαθοι όντες, και ποτέ δεν θα προσγειώνεσθε με την πτέρνα του παπουτσιού (όσο «αφρώδες» καν είναι το παπούτσι) γιατί θα σας δημιουργήσει -σοβαρό!- πρόβλημα στα γόνατα. Φαντασείτε το πόδι σας μπροστά, σχεδόν τεντωμένο, με όλο το βάρος του σώματός σας κατ' ευθείαν στους συνδέσμους και τους προκληθέντας απ' αυτό τρανταγμούς. Μάθετε να προσγειώνεσθε στο σημείον του ποδιού κάτω απ' τα δάκτυλα εν τω μέσω του πέλματος, όχι πολύ μπροστά.

Φυσικά όταν ξεκινήσετε θα κάνετε αρκετές διατάσεις! Εγώ βλέπετε νόμιζα ότι είναι «αρχοντικά» αυτά και πάρε Αχίλλειο, πάρε λαγονοκνημιαία ταινία και δώσε! Και φυσικά πολύς πόνος! Να ξεκινήσετε με λίγο τρέξιμο γιατί θα πιαστούν οι γάμπες σας κυρίως, πόνος ο οποίος εξαφανίζεται ταχύτατα· εάν τρέχετε όπως σας συνεβούλευσα, την 1ην εβδομάδα να ξεκινήσετε το τρέξιμο σταδιακά και όχι εική ώστε να μην καταπονηθούν οι τένοντες του ποδός. Όταν προσαρμοσθούν θα δείτε τεραστίαν διαφοράν και δεν θα ξανατρέξετε αλλιώς. Να αποφεύγετε τους διαδρόμους των γυμναστηρίων, ότι η άτοπος κίνησις είναι πάνω κάτω και όχι η φυσιολογική καθ' ήν σπρώχνεις το σώμα σου μπροστά, άρα και τρέχεις με πιο λυγισμένα τα γόνατα. Να τρέχετε σε ίσια επιφάνεια και όχι πολύ μαλακή (ιδανική η του στίβου) και τέλος όχι καθημερινώς, να αφήνετε μίαν τουλάχιστον ημέραν αναρρώσεως, π. Χ. Να τρέχετε ει δυνατόν Δευ-Τετ-Παρ. Αυτά στην αρχή. Φυσικά τον χειμώνα τι πρόγραμμα να έχης με τις βροχές...

Σχετικά με τις κάμψεις. Όταν ξεκίνησα, προ μερικών ετών, δυσκολευόμουν να κάνω ακόμα και 10, λίγο-λίγο προσέθετα 1 καθ' εκάστην ημέρα έως ότου δεν μπορούσα να ανεβάσω τον αριθμό (π. Χ. Δεν μπορούσα πάνω από 20). Πολύ απλά για μερικές ημέρες θα κάνετε 1-2 σετ την ημέρα, όχι περισσοτέρων των 20 (x) κάμψεων και όταν θα ξαναδοκιμάσετε θα κάνετε άνετα περισσότερες. Φυσικά υπάρχουν και όρια. Μετά από όλα τα χρόνια που εξασκούμαι (καθημ.2 σετ των 80) κάνω το πολύ 100 σερί. Πιο πάνω δεν πάει, ή μάλλον μετά γίνεται εμμονή... Ακριβώς αυτό ισχύει και περί των έλξεων. Να έχετε εν νω ότι το λίπος στις ασκήσεις αυτές λειτουργεί ως βαρίδιο, όσο χάνετε θα δείτε μεγάλην διαφοράν. Όταν π. Χ. Δοκίμασα έλξεις σε μονόζυγο μετά από πολλά χρόνια έκανα 11 χωρίς να είμαι σε καλή κατάστασι, κυρίως λόγω των κοιλιακών.

Σχετικά με τα χρίματα (αλοιφές) τύπου voltaren κτλ έχω διαβάσει ότι αυξάνουν σημαντικά κινδύνους εγγεφαλικών κτλ. Γενικά αποφύγετε ο, τιδήποτε είναι ξένο στο σώμα σας, και ο πάγος καλός είναι.

Αυτά τα ολίγα παίδες, δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον λόγον ώστε να μην περάσω ΕΙΔ. Δυν (από ΚΕΝ), αλλά όπως και να'χει πιστεύω ότι θα βοηθήσουν κάπως όσα έγραψα.

???

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ??? »

Και εγώ θέλω να πάω ειδικές δυνάμεις αλλά από αθλήματα δεν έχουμε Καλές σχέσεις Κάνω κάπου στα 400 μέτρα και 4 κάμψεις και κουράζομαι

PetsomenosTzo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2016 9:56 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από PetsomenosTzo »

Καλησπερα στις 7 του Νοεμβρη παρουσιαζομαι στο Μεγαλο Πευκο στις ΕΔ θα ηθελα να ρωτησω τι ακριβως αθληματα χρειαζονται για να μπεις. Εχω ρωτησει πολλα ατομα, εχω δει πολλα σαιτ, πολλα φορουμ και ο καθενας λεει διαφορετικα
-αλλοι μου εχουν πει οτι εχει μονο για αλεξιπτωτα και για αξιωματικους
-αλλοι οτι θελει 1 μιλι σε 7 λεπτα 20 καμψεις 4 ελξεις
-αλλοι οτι εχει και κοιλιακους
-αλλοι οτι αντι για μιλι εχει 1 χιλιομετρο σε 5 λεπτα
-αλλοι οτι εχει 25 καμψεις
-αλλοι οτι εχει 30 καμψεις
-αλλοι οτι εχει 40 καμψεις
-αλλοι οτι θελει 6 ελξεις

Παρακαλω πολυ οποιος γνωριζει να μου πει με βεβαιοτητα τι ακριβως χρειαζεται γιατι τα εχω χασει με ολα αυτα τα διαφορα που ακουω και δεν ξερω τι να πιστεψω!

Ευχαριστω πολυ εκ τον προτερων.

(ζητω συγνωμη για τυχον ορθογραφικα λαθη)
Nikolaiger

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nikolaiger »

Καλησπέρα Tzo,Παρουσιαζομαι και εγώ στο μεγάλο πεύκο στις 9 Νοεμβρη και έχω τις ίδιες απορίες με σένα. Θα σου πω τι μου είπαν κάτι γνωστοί που είχαν πάει χωρίς να μπορώ να σου εγγυηθω ότι θα ισχύουν και σε μας τα ίδια.

Αρχικά στο κεεδ δίνεις τα αθλήματα αν πηγαίνεις για αλεξιπτωτιστής. Αν θες να πας αλλού π. Χ. Λοκ, μακ παίρνεις τον πράσινο μπερέ μετά την ορκωμοσία και σε στέλνουν σε άλλη μονάδα ανάλογα με το τι ανάγκη από άτομα έχουν. Αν δεν θες καθόλου ειδικές δυνάμεις το δηλωνεις τις πρώτες μέρες και κανονίζουν αυτοί για τη μετάταξη σου.

Στο παρακάτω λινκ φαίνονται τα αθλήματα που πρέπει να περάσεις στο κεεδ για τους αλεξιπτωτιστές (από τη σελίδα του γενικού επιτελείου στρατου).

http://army.gr/default.php?pname=sub_DED_INFO_Kritir&la=1

Όπως θα δεις αυτά προβλέπονται μόνο για τους αλεξιπτωτιστές και πουθενά άλλου στη σελίδα δεν αναφέρει αθλήματα για τις άλλες ειδικότητες.

Τώρα άμα παρουσιαζεσαι σε άλλο κέντρο και θες να πας ειδικές δυνάμεις το δηλωνεις αλλά τότε πρέπει να περάσεις τα αθλήματα ανεξαρτήτου ειδικότητας τα οποία όμως δεν ξέρω με σιγουριά ποια είναι.

Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ή αν λέω κάτι λάθος να με διορθώσει καθώς με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα.

PetsomenosTzo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2016 9:56 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από PetsomenosTzo »

Καλησπερα και σε εσενα φιλε μου,
Θα ηθελα να σε ρωτησω οι δικοι σου γνωστοι ποτε ειχαν παρουσιαστει γιατι και εμενα μου το εχουν πει αυτο γνωστοι μου αλλα αυτοι οι οποιοι εχουν τελειωσει μερικα χρονια πισω οι ποιο τελευταιοι μου εχουν πει ολα τα υπολοιπα που ανεφερα πανω...
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση
Nikolaiger

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nikolaiger »

Αυτος που μου είπε οτι παίρνεις τον μπερέ μετά την ορκωμοσία μπήκε το 2010. Τώρα τι να σου πω. Γενικά το θέμα "ειδικές δυνάμεις" είναι λίγο θολό. Προσωπικά δεν πήρα ποτέ ίδιες απαντήσεις από όλους. Το μόνο στο οποίο συμφωνούν είναι οτι τα πράγματα αλλάζουν απο ΕΣΣΟ σε ΕΣΣΟ και απο διοικητή σε διοικητή. Δεν πρέπει να ξεχνάς και τα βύσματα που ανατρέπουν πολλά πράγματα που θεωρούνται δεδομένα.
Το μόνο σίγουρο είναι οτι θα τα μάθουμε απο πρώτο χέρι σε λίγες μέρες κι εμείς.
PetsomenosTzo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2016 9:56 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από PetsomenosTzo »

Δυστυχως για τα βύσματα εχεις μεγαλο δικιο... Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου... Πολυ πιθανον να τα πουμε και σε λιγες μερες ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
GelocThan
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2016 4:50 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από GelocThan »

Laskaris έγραψε:
Ψάρακας έγραψε: Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να ρωτήσω για τα αθλήματα στο πεύκο. Διάβασα εδώ ας πούμε για τους 4 γύρους στα 5 λεπτά (Για ΛΟΚ, ΜΑΚ), ένα παιδί που μπήκε Νοέμβριο του 2015 μου είπε πως απλά το όριο ήταν να μην κοπείς. Η ερώτηση που έχω ειναι για να βγουν 4 γύροι στα 5 λεπτά τι τρέξιμο θέλει περίπου;(επειδή από εδώ που ειμαι δεν εχει ευκαιρο γήπεδο να μετρήσω έτσι) π. Χ. Θέλει στο 60%; Και κάτι ακόμη τρέχουμε όλοι μαζί έτσι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Φίλε μου μια συμβουλή από εμένα που περνάω ΠΕΝ τώρα στην 35ΜΚ. Μην επικεντρωθείς στο πώς θα περάσεις τα αθλήματα στο πεύκο, προσπάθησε να βελτιωθείς για το μετά. Τα αθλήματα στο κέντρο δεν είναι τίποτα, πολλά παιδια τα πέρασαν και μόλις άρχισαν τα ΠΕΝ κόπηκαν γιατί το σώμα τους δεν μπορόυσε να ακολουθήσει. Μιλάω συγκεκριμένα για 35 βέβαια, δεν έχω εικόνα από άλλες μονάδες.


Φιλε Laskaris, τι ακριβως εννοεις με το "το σώμα τους δεν μπορόυσε να ακολουθήσει. " γινε λιγο πιο σαφης γιατι μπαινω σε 15 μερες και εχω δηλωσει ΕΔ, να ξερω τι με περιμενει χαχαΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Laskaris
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2015 1:03 am
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Laskaris »

Φίλε μου εννοώ οτί επειδή δεν είχαν την απαιτούμενη φυσική κατάσταση αποθαρρύνονταν και κόβονταν. Σπάνια θα κόψουν κάποιον. Οι περισσότεροι κόβονταν από μόνοι τους επειδή δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν και να αντέξουν την καταπόνηση. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος αναφέρθηκα στο σώμα διότι όση θέληση και να έχεις αν δεν μπορείς να τρέξεις 2 χιλίομετρα πως θα τρέξεις το πρωι ως το Σταυροβούνι (6 και 6χλ. Με ενδιάμεσα σπριντάκια και καψώνι) με άρβυλο ξύπνιος από τις 3 επειδή βάρεσες 4ο νούμερο.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης