Κακή χρήση αναβολής;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Στρατιώτης Μ

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Στρατιώτης Μ »

Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων γιατί, όσα θα ρωτήσω νομίζω έχουν απαντηθεί και με το παραπάνω. Ωστόσο θα ήθελα μια επιβεβαίωση. 1. Με πανελλήνιες μπήκα σε ΑΕΙ και πήρα αναβολή.

2. Τελείωσα επιτυχώς τις σπουδές μου και πήρα το πτυχίο μου, αλλά δεν διέκοψα αμέσως την αναβολή μου.

3. Όταν μου ήρθε χαρτί κατάταξης, πήρα νομίμως δύο επί πλέον ετήσιες αναβολές λόγω υγείας.

4. Σήμερα υπηρετώ και ήδη κλείνω 5 μήνες θητείας.

Ερώτηση : Έχω κάνει κακή χρήση αναβολής ; Σε καταφατική περίπτωση ποια είναι η διαδικασία για να καταβάλω τα 90 ευρώ; Τι ενέργειες πρέπει να κάνω ;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Nassos »

Όχι γιατί παρουσιάστηκες μέσα στο χρονικό περιθώριο που σου έδιναν για την αναβολή λόγω σπουδών.

Αν είχες κάνει κακή χρήσης αναβολής θα στο έλεγαν ήδη.
nikmarg
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 16, 2010 11:52 am
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από nikmarg »

Καλυσπερα, μια ερωτηση και απο εμενα. Εχω κανει κακη χρηση αναβολης γιατι δεν τελειωσα την σχολη μου. Θα μπωρεσω να πας Υεα ή δεν θα με δεχτουν για αυτον τον λογο. Δεν με πειραζει να υπηρετησω τον εναν μηνα παραπανο ή να πληρωσω το προστιμο. Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
Kourtembeu
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 8:49 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Kourtembeu »

90 ευρώ είναι το πρόστιμο. Θα το πληρώσεις και τελείωσες, όχι δεν έχει σχέση επειδή έκανες κακή χρήση της αναβολής με το αν θα σε πάρουν ΥΕΑ.
nikmarg
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 16, 2010 11:52 am
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από nikmarg »

Τελεια φιλε μου ευχαριστω
nikmarg
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 16, 2010 11:52 am
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από nikmarg »

Απλως επειδη ειχα διαβασει εδω αυτο εδω, που ειναι σαν προηπωθεσει
  • Έχεις ποινές μέχρι 20 μέρες λόγω χαρακτήρα και ήθους ή μέχρι 30 μέρες συνολικά
cuervo

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από cuervo »

nikmarg έγραψε:Απλως επειδη ειχα διαβασει εδω αυτο εδω, που ειναι σαν προηπωθεσει
  • Έχεις ποινές μέχρι 20 μέρες λόγω χαρακτήρα και ήθους ή μέχρι 30 μέρες συνολικά


Που κολλάει η κακή χρήση μιας αναβολής με ποινές λόγω χαρακτήρα και ήθους;

nikmarg
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 16, 2010 11:52 am
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από nikmarg »

Η 30 μερες συνολικα ειναι που αναρωτιεμαι γιατι η κακη χρηση αναβολης ειναι ενας μηνας. Λογικα ειμαι λαθος αλλα ποτε δεν ξερεις αν δεν ρωτησης
cuervo

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από cuervo »

nikmarg έγραψε:Η 30 μερες συνολικα ειναι που αναρωτιεμαι γιατι η κακη χρηση αναβολης ειναι ενας μηνας. Λογικα ειμαι λαθος αλλα ποτε δεν ξερεις αν δεν ρωτησης


Από την στιγμή που έκανες κακή χρήση αναβολής σου έχει επιβληθεί 1 μήνας (30 ημέρες) πρόσθετης θητείας, αυτός ο μήνας εξαγοράζεται με 90 ευρώ, αν δεν τον πληρώσεις θα υπηρετήσεις 1 μήνα παραπάνω ξέχωρα με τον αν θα φας φυλακές ή όχι, δεν προσμετράται αυτός ο μήνας σαν τιμωρία επειδή δεν είσαι σωστός στις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις.

nikmarg
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 16, 2010 11:52 am
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από nikmarg »

Οκ ευχαριστω φιλε μου
kapoioskapoiou
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2015 12:23 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από kapoioskapoiou »

Καλησπέρα!

Μπαίνω την επόμενη εβδομάδα και έχω μια απορία.

Είχα πάρει αναβολή λόγω σπουδών, την έχω παρατήσει τη σχολή αρκετά χρόνια αλλά γράφομαι κανονικά στα εξάμηνα.

Η αναβολή μου έληξε και το χαρτί γράφει οτι πρέπει να υποβάλλω πιστοποιητικό σπουδών.

Το ερώτημα μου λοιπόν είναι α) τι ακριβώς πρέπει να είναι το πιστοποιητικό αυτό; Αρκεί μια βεβαίωση οτι είμαι γραμμένος στη σχολή ή θα θεωρηθεί οτι έκανα κακή χρήση;

β) Λέει πάνω το χαρτί οτι πρέπει να το υποβάλλω μέχρι την προηγούμενη της κατάταξης. Δεν διευκρινίζει όμως πού και πως. Δηλαδή αν το έχω μαζί μου και το δώσω εκεί θα υπάρξει πρόβλημα;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Nassos »

Μπορείς να υποβάλλεις βεβαίωση από τη Γραμματεία ότι είναι εγγεγραμμένος στη σχολή και ότι δεν έχεις διαγραφεί. Θα το υποβάλεις στη Στρατολογική Υπηρεσία στην οποία υπάγεσαι.

Στη χειρότερη πρόστιμο 90 Ευρώ, εξαγοράσιμο και πληρωμή στην Εφορία.
kapoioskapoiou
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Μαρ 03, 2015 12:23 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από kapoioskapoiou »

Nassos έγραψε:Θα το υποβάλεις στη Στρατολογική Υπηρεσία στην οποία υπάγεσαι.



Ευχαριστώ για την απάντηση!

Mimis21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2015 9:09 pm
Επικοινωνία:

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από Mimis21 »

Καλησπέρα παιδιά!
Έχω ένα προβληματάκι και όσοι γνωρίζετε θέλω να βοηθήσετε.
Επειδή καθυστέρησα 2 χρόνια στο σχολείο, έπρεπε να είχα τελειώσει καλοκαίρι 2012 αλλά τελείωσα καλοκαίρι 2014, ζήτησα και πήρα αναβολή από το στρατό. Μου δώσανε αναβολή μέχρι τις 31/12/2017. Εγώ όμως από όσο ξέρω αυτή η αναβολή ισχύει μόνο για Ι. Ε. Κ. Και εσπερινά λύκεια και νομίζω και ΕΠΑ. Σ... Για ΓΕ. Λ. Και ΕΠΑ. Λ. Αν δεν κάνω λάθος είναι μέχρι τα 20, δηλαδή στην περίπτωσή μου μέχρι 31/12/2014. Υπόψιν ότι ήμουν σε ΕΠΑ. Λ. Φέτος θα ξαναδώσω πανελλήνιες και αν περάσω Τ. Ε. Ι. Θα πάρω και άλλη αναβολή. Αν πάλι δεν περάσω, θα πάω σε Ι. Ε. Κ. Ή θα ξαναπάω ΕΠΑ. Λ. Για άλλη ειδικότητα. Αν όμως δεν περάσω Τ. Ε. Ι. Και δεν πάω Ι. Ε. Κ. Και ξαναπάω ΕΠΑ. Λ. σε 3 χρόνια που θα παρουσιαστώ θα έχω κάποιο πρόβλημα που ενώ πήρα αναβολή για ΕΠΑ. Σ.-Εσπερινό-Ι. Ε. Κ. Δεν θα έχω χαρτί από αυτά ή πρέπει αναγκαστικά να πάω Ι. Ε. Κ. Για να το καλύψω?
cuervoD

Κακή χρήση αναβολής;

Δημοσίευση από cuervoD »

Το θέμα είναι όσο έχεις αναβολή να μην κάθεσαι, να δείξεις πως όντως την πήρες για κάποιο λόγο.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης