Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Δημοσίευση από yandr »

Μπα, το defencenet δεν τα παίρνει με διαφημίσεις; ...
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Δημοσίευση από Giannis Ni »

TOPOL-M έγραψε:Κατ αρχην δεν με ενδιαφέρει αν σε ενοχλεί που σε είπα εγκάθετο. Ας κρίνει ο καθένας αν είσαι ή όχι. Προσωπικά το έχω αιτιολογήσει.

Η Σχέση σου (όπως έχεις παραδεχτεί) Με το περιοδικό Σ. Ι &Γ και με το defencepoint τα οποία παίρνουν διαφήμιση από τους Γερμανούς της Rheinmetall, είναι προφανώς συνεπακόλουθο Της υποστήριξης Γερμανικών όπλων.



Αντίθετα εγώ δεν έχω κανένα έννομο Συμφέρον και παραθέτω μόνο τις προσωπικές απόψεις μου για όπλα κτλ καθαρά από χόμπι και απλή ενασχόληση.



Πρώτον να μιλάς καλύτερα. Τα δεν με ενδιαφέρει στην Rosoboronexport. Ακριβώς θα το κρίνουν οι αναγνώστες του φόρουμ και των περιοδικών που αρθρογραφώ.Δεν έχεις αιτιολογήσει για τίποτα, δεν έχεις στοιχεία για μένα και τις σχέσεις μου με τους Γερμανούς και συνεπώς από άλλους θα είχαν γίνει μηνύσεις για συκοφαντική δυσφίμηση. Δεν θέλεις να φτάσουμε σε αυτό το επίπεδο.Δεν σε απειλώ απλά θέλω να ξέρεις πως και η υπομονή έχει και τα όρια της. Το site δεν το διαβάζουν μονον οι φίλοι σου αλλά και άλλα στελέχη του ΥΕΘΑ και των διαφόρων εταιριών και λίγο πολύ όλοι ξέρουν τι ακούγεται... Δεν θα το επιτρέψω να γράφεις οτι θέλεις έχοντας ως γνώμονα σου την λασπολογία και την άκρατη ψευδολογία. Από τις διαφιμήσεις χρήματα παίνει το κάθε περιοδικό.Αλλά για τις διαφιμήσεις της στρατηγικής δεν μας λες... Γιατί; Να μου απαντήσεις γιατί; Φοβάσαι; Έχεις κάτι να κρύψεις με τον να επιτίθεσαι στους άλλους με τα τερατώδη ψέματα σου;Τα συμφέροντα που έχεις εσυ δεν τα ξέρω και ως εκ τούτου δεν σε κατηγορώ γι' αυτό το ζήτημα.Το οτι είσαι όμως ο πλεον φανατισμένος, λασπολόγος, ψεύτης και ημιμαθείς του φόρουμ είναι κοινό μυστικό...
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Δημοσίευση από Giannis Ni »

TOPOL-M έγραψε:Εκτός από το να κάνεις τον δικηγόρο του giannis (Κάτι που δεν το χρειάζεται) πες μας ότι σε ενοχλεί και ενδέχεται να λογοκρίνεις ακόμα και το defencenet για να ησυχάσουμε...

...


Προφανώς σε ενοχλούν οι αλήθεις που λέει. Μάλλον αποκαλύφθηκες αρχιψευταρά...
Τι θα πει "πες μας ότι σε ενοχλεί και ενδέχεται να λογοκρίνεις ακόμα και το defencenet για να ησυχάσουμε... "; Ακόμα και το defencenet; Τι είναι το defencenet; Ο Θεός είναι και δεν μπορούμε να το κρίνουμε; Τι είναι; Αλλά τόσο φανατισμένος είσαι...

(Υ. Γ: Αυτά περι δικηγόρων αλλού... Εκεί που σε παίρνει αρχιψευταρά... )
...
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Δημοσίευση από Giannis Ni »

yandr έγραψε:
TOPOL-M έγραψε:Η Σχέση σου (όπως έχεις παραδεχτεί) Με το περιοδικό Σ. Ι &Γ και με το defencepoint τα οποία παίρνουν διαφήμιση από τους Γερμανούς της Rheinmetall, είναι προφανώς συνεπακόλουθο Της υποστήριξης Γερμανικών όπλων.



Η λογική σου είναι εντελώς -μπιπ-.

Μου αρέσει που τα περισσότερα link που βάζεις είναι από το defencenet, που η εμμετική του προπαγάνδα βγάζει μάτια.

Ή τα παίρνουν όλοι και είναι εγκάθετοι (οπότε δεν θα βάζεις links), ή δεν ισχύει αυτό που λες.



Γιάννη για τον TOPOL-M μόνον το defencenet είναι οι μόνοι αντικειμενικοί και αμερόλυπτοι. Προπαγάνδα το defencenet; Απα πα... Αποκλείεται... Είναι προβοκάτσια...
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Δημοσίευση από TOPOL-M »

Καλά δεν πάτε καλά και οι δύο. Εκανα εγώ τον συνήγορο του defencenet; Πάτε καλα; Απλά είναι το μεγαλύτερο και πιο γνωστό site. Τι κόμπλεξ έχετε πιά;

Αρχιψευταράς είσαι και φαίνεσαι. Σου θίξαμε τους Γερμανούς και έπαθες ταράκουλο. Φοβάσαι ότι θα δουν τις απόψεις μας αξιωματικοί και δεν θα αγοράσουν Γερμανικά όπλα;

Ε και;

Τι σε νοιάζει εσένα τον ανεξάρτητο;

Εκτός σου χαλάει τη μανέστρα...

...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Δημοσίευση από yandr »

TOPOL-M έγραψε:Φοβάσαι ότι θα δουν τις απόψεις μας αξιωματικοί και δεν θα αγοράσουν Γερμανικά όπλα;

Ναι ρε TOPOL, είναι ευρέως γνωστό ότι ο ΑΓΕΕΘΑ διαβάζει το φόρουμ και σχηματίζει άποψη για τα οπλικά συστήματα από τα link που δίνεις στο roufianos,kafenio,parta-ola-mori κλπ.
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Δημοσίευση από Giannis Ni »

TOPOL-M έγραψε:Καλά δεν πάτε καλά και οι δύο.Εκανα εγώ τον συνήγορο του defencenet; Πάτε καλα; Απλά είναι το μεγαλύτερο και πιο γνωστό site. Τι κόμπλεξ έχετε πιά;

Αρχιψευταράς είσαι και φαίνεσαι. Σου θίξαμε τους Γερμανούς και έπαθες ταράκουλο. Φοβάσαι ότι θα δουν τις απόψεις μας αξιωματικοί και δεν θα αγοράσουν Γερμανικά όπλα;

Ε και;

Τι σε νοιάζει εσένα τον ανεξάρτητο;

Εκτός σου χαλάει τη μανέστρα...

...


Εμείς έχουμε κόμλεξ;Αρχιψευταράς είσαι 100% και μάλιστα παίρνεις και βραβείο λασπολογίας και ύβρεων που σε συνδυασμό με το τερατώδες αλεγεϊνότατο επίπεδο σου σε καθιστούν τον νούμερο 1 στην παγκόσμια κατάταξη. Εγώ ήμουν είμαι και θα είμαι ανεξάρτητος, δίκαιος και αμερόλυπτος. Θα υπερασπίζομαι την κάθε μου ιδέα τεκμηριωμένα και με ευπρέπεια. Οι ύβρεις και οι αερολογίες σου δεν θα περάσουν. Θα με έχεις πάντα απέναντι σου καθώς απ' οτι φαίνεται σου χάλασα τα οσα έλεγες εδω και τόσο καιρό. Ε λοιπόν τέρμα πια. Για τους αξιωματικούς προφανώς δεν κατάλαβες τι εννοούσα... Δεν θα μπω στον κόπο να στα εξηγήσω... Οτι κατάλαβες κατάλαβες άλλωστε με άτομα ψυχοπαθείς και παρανοϊκούς δεν συζητάω...
Άβαταρ μέλους
hermes
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 10, 2006 9:50 pm
Επικοινωνία:

Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Δημοσίευση από hermes »

Η Γενική Διεύθυνση Αμυντικών Εξοπλισμών και Επενδύσεων (ΓΔΑΕΕ) εξέδωσε σήμερα την ακόλουθη ανακοίνωση:

«Σε εφαρμογή των διατάξεων της ισχύουσας νομοθεσίας την 22 Νοεμβρίου 2010 εγκρίθηκε από το Γενικό Διευθυντή ΓΔΑΕΕ κ. Γεωργιόπουλο Δημήτριο ο τερματισμός του έργου Επιτροπής Διαπραγματεύσεων της Προμήθειας Νέων Ερπυστριοφόρων TOMA BMP-3M. »

Με την εξέλιξη αυτή ουσιαστικά τερματίζεται η ενασχόληση σε υπηρεσιακό επίπεδο του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας με την απόφαση της προηγούμενης κυβέρνησης στις 5 Δεκεμβρίου 2007, για την προμήθεια 420 Τεθωρακισμένων Οχημάτων Μάχης ΒΜΡ-3 με απευθείας ανάθεση, χωρίς να προηγηθεί οποιαδήποτε διαγωνιστική διαδικασία και συγκριτική αξιολόγηση εναλλακτικών υποψηφιοτήτων και οικονομικών-βιομηχανικών προσφορών.

Καθώς η δημοσιονομική κατάσταση καθιστά αδύνατη την υλοποίηση οποιουδήποτε μείζονος προγράμματος προμήθειας των ενόπλων δυνάμεων για το προβλέψιμο μέλλον, ενώ και το πολιτικό κόστος υπό αυτές τις συνθήκες θα ήταν αφόρητο για οποιαδήποτε κυβέρνηση, η ανακοίνωση της ΓΔΑΕΕ κλείνει οριστικά την υπόθεση ΒΜΡ-3Μ για τον Ελληνικό Στρατό.

hellenicdefence
...
αιας
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 7:09 pm
Επικοινωνία:

Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Δημοσίευση από αιας »

-Εγκαθετος, ειναι καποιος που ειναι 'βαλτος' απο καποιους για να προωθει συμφεροντα. Οι υπολοιποι ειμαστε 'χομπιστες'... Θαμωνες ηλεκτρονικου καφενειου, με αρκετες οπαδικες διαθεσεις...

Προς τι ο αλληλοσπαραγμος.

-το def... Ειναι ενας παρομοιος αξιολογος χωρος, με διαφορετικους κανονες (πρεπει να εισαι μελος για να ποσταρεις π. Χ. Εδω οχι με οτι κακο/καλο συνεπαγεται και στα 2 φορουμ... Εδω νομιζω οτι υπαρχει ποιοτητα αλλα και εμφαση στην ενημερωση των στελεχων/οπλιτων, που δεν αποζητουν εξειδικευμενες ειδησεις/συζητησεις αλλα πληροφοριες (αρα καλα ειναι που μπορουν να ποσταρουν επισκεπτες) ...

-απο οσο ξερω ο 'αφεντικοςγιαννης' δεν διατηρει και περιοδικο παραλληλα με τον χωρο... Οποτε δεν νομιζω οτι συστηματικα προωθει τιποτα... Περα απο τις δικες του αποψεις... Οπως κανουμε ολοι.

-του ευχομαι (ολοψυχα) βεβαια να παρει μια τεραστια (οχι διαφημιση) αλλα χορηγια απο ρουσκι μερια... Και να τον δω σε συμπραξη με τον "πρωτο" συντροφο εδω να χτυπιουνται για ρωσικα...

Συμφωνω ο τοπολαρας ειναι λασπολογος, υβριστης,(ψευτη δεν το λες) πορωμενος φανατικος... Και του ευχομαι να οδηγησει ΟΥΡΑΛ Κανα μηνα... Να δω μετα τα μουτρα του... (ειμαι σιγουρος οτι εχεις γιαπωνεζικο μηχανακι, ρε απιστευτε).

αιας
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 7:09 pm
Επικοινωνία:

Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Δημοσίευση από αιας »

hermes έγραψε:ΓΔΑΕΕ: Τερματισμός έργου Επιτροπής Διαπραγματεύσεων Προμήθειας ΒΜΡ-3Μ

25 Νοεμβρίου 2010

Η Γενική Διεύθυνση Αμυντικών Εξοπλισμών και Επενδύσεων (ΓΔΑΕΕ) εξέδωσε σήμερα την ακόλουθη ανακοίνωση:

«Σε εφαρμογή των διατάξεων της ισχύουσας νομοθεσίας την 22 Νοεμβρίου 2010 εγκρίθηκε από το Γενικό Διευθυντή ΓΔΑΕΕ κ. Γεωργιόπουλο Δημήτριο ο τερματισμός του έργου Επιτροπής Διαπραγματεύσεων της Προμήθειας Νέων Ερπυστριοφόρων TOMA BMP-3M. »

Με την εξέλιξη αυτή ουσιαστικά τερματίζεται η ενασχόληση σε υπηρεσιακό επίπεδο του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας με την απόφαση της προηγούμενης κυβέρνησης στις 5 Δεκεμβρίου 2007, για την προμήθεια 420 Τεθωρακισμένων Οχημάτων Μάχης ΒΜΡ-3 με απευθείας ανάθεση, χωρίς να προηγηθεί οποιαδήποτε διαγωνιστική διαδικασία και συγκριτική αξιολόγηση εναλλακτικών υποψηφιοτήτων και οικονομικών-βιομηχανικών προσφορών.

Καθώς η δημοσιονομική κατάσταση καθιστά αδύνατη την υλοποίηση οποιουδήποτε μείζονος προγράμματος προμήθειας των ενόπλων δυνάμεων για το προβλέψιμο μέλλον, ενώ και το πολιτικό κόστος υπό αυτές τις συνθήκες θα ήταν αφόρητο για οποιαδήποτε κυβέρνηση, η ανακοίνωση της ΓΔΑΕΕ κλείνει οριστικά την υπόθεση ΒΜΡ-3Μ για τον Ελληνικό Στρατό.

www.hellenicdefence.gr/eidiseis/e2010/101125a.html ...
ερμη εγω δεν θα αντεξω και ΘΑ πω ενα... ΓΙΟΥΠΙΙΙ! ... Και Οχι γιατι δεν παιρνουμε τομα...
Alex***
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 7:46 pm
Επικοινωνία:

Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Δημοσίευση από Alex*** »

hermes έγραψε:ΓΔΑΕΕ: Τερματισμός έργου Επιτροπής Διαπραγματεύσεων Προμήθειας ΒΜΡ-3Μ

25 Νοεμβρίου 2010


Μάλιστα.
Αν είναι για να γίνει στο μέλλον, και όποτε το επιτρέψουν τα οικονομικά μας, διαγωνισμός για το νέο ΤΟΜΑ, τότε καλά πράξανε.
Εμένα αυτό που με προβληματίζει, και το είχα αναφέρει και παλιότερα, είναι η αντίδραση των Ρώσων. Στην συγκεκριμένη περίοδο, που ο μόνος σύμμαχος που μας έχει απομείνει είναι οι Γάλλοι (ας είναι καλά οι FREMM) ένας επιπλέον δυσαρεστημένος με τη χώρα μας σίγουρα δεν είναι θετικό.

Υ. Γ. Μήπως ξεκίνησε η επιχείρηση "Εξευμενισμός των Γερμανών"; Μου μυρίζει άμεση προμήθεια Marder-A3 και μελλοντική ανάθεση για PUMA. Κερασάκι η πρόταση της Rheinmetal για "επένδυση" Στην ΕΛΒΟ και δημιουργία κέντρου παραγωγής στρατιωτικών φορτηγών τα οποία βέβαια κάποια στιγμή θα πρέπει να παραγγείλει η χώρα μας από την εταιρεία για την κάλυψη των αναγκών της.

Alex***
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 7:46 pm
Επικοινωνία:

Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Δημοσίευση από Alex*** »

ε ρε γλέντια. Το πως ο καθένας βλέπει όπως θέλει τα πράγματα, απ' τη δικιά του σκοπιά είναι καταπληκτικό.
Το γνωστό site που τόσο έχει συζητηθεί και εδώ αναφέρει πως ο τερματισμός της επιτροπής σημαίνει ότι τελείωσε το έργο της ενόψει της σύστασης της νέας επιτροπής η οποία θα ασχοληθεί με την τροποποίηση της σύμβασης. Και ότι όλο αυτό είναι θετική εξέλιξη για την προμήθεια των BMP-3.
Εγώ τώρα που είμαι άσχετος ποιον να πιστέψω;

Πάντως για το νέο, γερό, μπάσιμο της Γερμανίας στα εξοπλιστικά έχουν αρχίσει να ακούγονται πολλά


εδώ όλο το ρεπορτάζ
Κινητικότητα στο πρόγραμμα των BMP-3HEL - Συγκροτείται νέα επιτροπή διαπραγματεύσεων


Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Δημοσίευση από yandr »

Alex*** έγραψε:
Το γνωστό site που τόσο έχει συζητηθεί και εδώ αναφέρει πως ο τερματισμός της επιτροπής σημαίνει ότι τελείωσε το έργο της ενόψει της σύστασης της νέας επιτροπής η οποία θα ασχοληθεί με την τροποποίηση της σύμβασης. Και ότι όλο αυτό είναι θετική εξέλιξη για την προμήθεια των BMP-3.
Εγώ τώρα που είμαι άσχετος ποιον να πιστέψω;

Είναι μίας πρώτης τάξεως ευκαιρία για να δούμε ποιο από τα δύο site θα ξεφτιλιστεί και θα είμαστε εδώ για να το επισημάνουμε.
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Δημοσίευση από Giannis Ni »

To επίσημο δελτίου τύπου του ΥΕΘΑ ανακοινώνει τα εξής:
"Επιτροπή Διαπραγματεύσεων Προμήθειας Ερπυστριοφόρων TOMA BMP-3M.
Σε εφαρμογή των διατάξεων της ισχύουσας νομοθεσίας την 22 Νοεμβρίου 2010 εγκρίθηκε από το Γενικό Διευθυντή ΓΔΑΕΕ κ. Γεωργιόπουλο Δημήτριο ο τερματισμός του έργου Επιτροπής Διαπραγματεύσεων της Προμήθειας Νέων Ερπυστριοφόρων TOMA BMP-3M. "

http://www.mod.gr/el/enimerosi/anakoinosis-gia-exoplistika/3199-toma-bmp-3m.html
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Προμήθεια ρωσικών ΤΟΜΑ BMP-3M

Δημοσίευση από Giannis Ni »

To enkripto αναφέρει και αυτό με την σειρά του την πλήρη ακύρωση του προγράμματος, χαρακτηριστικά αναφέρει:
""Σε εφαρμογή των διατάξεων της ισχύουσας νομοθεσίας την 22 Νοεμβρίου 2010 εγκρίθηκε από το Γενικό Διευθυντή ΓΔΑΕΕ κ. Γεωργιόπουλο Δημήτριο ο τερματισμός του έργου Επιτροπής Διαπραγματεύσεων της Προμήθειας Νέων Ερπυστριοφόρων TOMA BMP-3M. "

Με αυτή την λιτή ανακοίνωση απο το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας ήρθε ουσιαστικά και το τέλος της πολύκροτης υπόθεσης προμήθειας 420 ΤΟΜΑ ΒΜΡ-3 για τον ΕΣ.H απόφαση αγοράς των ρωσικών τεθωρακισμένων είχε δρομολογηθεί το 2007, μετά απο πολιτική απόφαση της προηγούμενης κυβέρνησης, στα πλαίσια της ελληνορωσικής προσέγγισης στον ενεργειακό τόμεα.

Την άποψη μας για την επιχειρησιακή διάσταση της συγκεκριμένης αγοράς είχαμε αναλύσει ενδελεχώς σε δυο αρθρα το 2009:

BMP-3: Στρατηγικό λάθος Εξοπλιστικής Πολιτικής

BMP-3 και δόγμα συνδυασμένων όπλων :- Κριτική και αντίλογος
"
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης