ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Θανος

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Θανος »

Ισχυει οτι στους φανταρους που δηλωνουν για το σχολειο των ουκ το οριο ηλιακιας ειναι 23;

Άβαταρ μέλους
ΚρητικόΑιμα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Μάιος 08, 2018 7:16 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από ΚρητικόΑιμα »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Θα ηθελα απο καποιον που φυσικα γνωριζει να μαθω πληροφοριες για τους Βατραχανθρωπους! Για το σχολειο! Για τις διαδρομες που πρεπει να ακολουθησω στην θητεια μου και αν γινεται να καταταχθω στους ΟΥΚ και να κανω την θητεια μου και τι πιθανοτητες υπαρχουν να γινω μονιμος!
Μανος Καλαματα

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Μανος Καλαματα »

Γεια σου φίλε διάβασα το μήνυμα σου και είχα μια ερώτηση πάνω σε αυτό... Εγώ φέτος θα τελειώσω την πρώτη λυκείου, και σκέφτομαι κάτι για ΕΠΑ. Λ. Με στόχο μόνιμη θέση στην ομάδα υποβρυχίων καταστροφών, τώρα όμως δεν είμαι σίγουρος για κάποια πράγματα, από ΕΠΑ. Λ. Μπορεί κάποιος να περάσει και αξιωματικός ή μόνο υπαξιωματικός; Και οι διαφορές είναι μεγάλες; Για να ξέρω αν θα συνεχίσω έτσι όπως το έχω σκεφτεί ή αν αξίζει να τελειώσω το ΓΕ. Λ. Για αξιωματικός...
TLT

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από TLT »

Και βεβαια μπορεις απο ΕΠ. ΑΛ, πρεπει να δωσεις πανελλινιες και να περασεις η Ευελπιδων ή ΣΜΥ, ΣΜΥΝ ! Τωρα για την μονιμη θεση στην ΜΥΚ δεν γνωριζω εαν θα μπορεις, στατευσιμοι που μπαινουν στο στρατο σαν θειτεια εαν καταφερουν και περασουν ΜΥΚ και τελειωσουν το σχολειο και Ειναι τυχεροι και βγει προκυριξει Ο. Β. Α Γνωριζω στα σιγουρα οτι τα πρωτα 3 χρονια θα ναι στελεχει μες στην ΜΥΚ εαν και νομιζω ομως οτι σαν αξιματικος τελειωνεις το σχολειο σου και γυρνας στην μοναδα σου

Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

1. Από ΕΠΑΛ δεν μπορείς να είσαι υποψήφιος για Σχολές Αξιωματικών. Μόνο Υπαξιωματικών μπορείς πχ ΣΜΥ, ΣΜΥΝ κλπ. Αν και πάλι οι προσφερόμενες θέσεις είναι λιγότερες από ότι στα ΓΕΛ.

2. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής ο μόνος τρόπος για να γίνεις μόνιμο στέλεχος στην ΔΥΚ (πρώην ΜΥΚ) είναι να μπεις στην ΣΝΔ ή στην ΣΜΥΝ, δηλαδή στις παραγωγικές Σχολές του ΠΝ.

Επίσης, όπως έχει αναφερθεί πολλάκις, η ΔΥΚ παίρνει νεοσύλλεκτους από συγκεκριμένες ΕΣΣΟ και όσοι εξ' αυτών τελειώσουν το Σχολείο γίνονται ΟΒΑ του ΠΝ και υπηρετούν μόνο στην ΔΥΚ για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

3. Μόνο τα στελέχη του ΣΞ και του ΛΣ (Αξιωματικοί ή μη) τελειώνουν το ΣΥΚ και επιστρέφουν στις Μονάδες τους, οι υπόλοιποι (οι του ΠΝ δηλαδή) συνεχίζουν κανονικά επιχειρησιακή εκπαίδευση.

Άβαταρ μέλους
TheloNaPaoSnd
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 24, 2018 8:06 pm
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από TheloNaPaoSnd »

Γεια σας. Ειμαι 15 χρονων και εχω ως στοχο να ενταχθω στις ΟΑΠ των ΟΥΚ.

Θα ηθελα να μαθω αν καποιος ειναι αξιωματικος η υπαξιωματικος του ΠΝ τη θεση μπορει να εχει αντιστοιχα στους ΟΥΚ πχ να δεινει διαταγες

η να παιρνει μερος σε αποστολες;

Μπορεις να εχεις τελειωσει το ΣΥΚ κατα την διαρκεια της θητειας σου (ναυτικο, στρατος);

Αν ναι, σε περιπτωση που στο μελλον τελειωσει ΣΜΥΝ Η ΣΝΔ και θελει να ενταχθει στους ΟΥΚ θα τον δεχτουν;

Και τελος αν εχεις τελειωσει το ΣΥΚ, μπορεις μετα να τελειωσεις το αντιστοιχο της Αμερικης (Navy Seals) η καποιο αλλο πχ Rangers,Airborne,Air Assault;

Θα το εκτιμουσα πολυ αν καποιος με βοηθουσε. Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
TheloNaPaoSnd
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 24, 2018 8:06 pm
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από TheloNaPaoSnd »

Και ΕΠΟΠ του Ναυτικου μπορουν
Jimis742
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 21, 2019 9:48 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Jimis742 »

Καλησπέρα είμαι 16 χρονων και είναι το όνειρο μου να παω στα ο. υ. κ 1ον απο ποιες σχολες μπορω να μπω; κι επισης δύο φορες μου έχει βγει η επιγονατίδα υπάρχει περίπτωση να κανω χειρουργείο αλλα ειναι χειρουργείο ρουτινας και δεν ειναι τίποτα το σοβαρό απλα θα το γυμνασω παρα πολυ.. Υπάρχει περίπτωση να κοπώ στις ιατρικές εξετάσεις; επίσης αν δεν κανω χειρουργείο απλα θα το γυμνασω παρα πολυ! Οποτε δεν θα είναι ευάλωτο; υπάρχει περίπτωση να κοπω στις ιατρικές εξετάσεις;
Άβαταρ μέλους
TheloNaPaoSnd
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 24, 2018 8:06 pm
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από TheloNaPaoSnd »

Jimis742

O νόμος ορίζει ότι για να συμμετάσχει ένας στρατευμένος σε σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών του ΠΝ πρέπει να έχει υπόλοιπο θητείας 12 μήνες. Επομένως από 1/1/2004, με τη μείωση της θητείας σε 12μηνο, κανένας στρατευμένος του ΠΝ δεν μπορεί να συμμετάσχει σε σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών (ΥΚτ). Σε σχολείο ΥΚτ μπορούν πλέον να συμμετάσχουν μόνο ΕΠ. ΟΠ. Ο. Β. Α. Μόνιμοι υπαξιωματικοί/αξιωματικοί ΠΝ καθώς και στρατιωτικό προσωπικό άλλων κλάδων των ΕΔ ή Ξένων Κρατών ή προσωπικό των ΣΑ, με περιορισμό στο όριο ηλικίας, όπως καθορίζεται με αποφάσεις του κλάδου ή κράτους τους. Οι επιδόσεις που απαιτούνται για την εισαγωγή στο σχολείο είναι οι εξής: . Τρέξιμο 1 μίλι ξηράς (1642 μέτρα) σε λιγότερο από 7 λεπτά . Κολύμβηση 300 μέτρα σε πισίνα σε λιγότερο από 7 λεπτά . 6 έλξεις στο μονόζυγο . 20 κάμψεις (push ups) . 20 κοιλιακοί . Κατακόρυφο ανέβασμα σχοινιού 4 μέτρων μόνο με τα χέρια.

Αν θες να είσαι μόνιμο στέλεχος θα πρέπει να έχεις τελειώσει ή την Σχόλη Ναυτικών Δοκίμων (στην συνιστώ) ή την Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού. Επίσης μπορείς να πας εαν είσαι ΕΠΟΠ Ναυτικού ή ΟΒΑ. Ο πιο εύκολος τρόπος να μπεις είναι να κάνεις τη θητεία σου στο Ναυτικό και συγκεκριμένα στη ΔΥΚ και αφού αποφοιτήσεις πρώτα ο Θεός από το ΣΥΚ θα σου δωθεί η ευκαιρία να εισαχθείς σε μία από τις ομάδες των ΟΥΚ, δυστυχώς όμως για λίγα χρόνια. Γι' αυτό σου συνιστώ να μπεις πρώτα σε μία από τις σχολές του Ναυτικού (μέσω πανελληνίων και από ΓΕΛ φυσικά), θα έχεις και καλύτερο μισθό (μην φανταστείς τίποτα τεράστιο) και κατά την γνώμη μου θα είναι μεγάλη τιμή να υπηρετείς την πατρίδα σου για όσο περισσότερο χρόνο μπορείς. Και εγώ τον ίδιο δρόμο θέλω να ακολουθήσω, θέλω να μπω από ΣΝΔ για να αποφοιτήσω ως αξιωματικός από τους ΟΥΚ.

Τώρα για το πόδι σου δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα εφόσον το γυμνάζεις συχνά, ειδικά αν περάσεις σε κάποια από τις σχολές που σου είπα θα έχεις τον κατάλληλο χρόνο και τα κατάλληλα όργανα ώστε να το ξεπεράσεις και να προετοιμαστείς σωστά για το ΣΥΚ.

Να διαβάζεις πολύ, η ΣΜΥΝ θέλει πάνω από 15.000 μόρια και η ΣΝΔ ανάμεσα σε 17-18,5.000 μόρια. Καλή συνέχεια.

Οὐ καταισχυνῶ τὰ ὅ πλα τὰ ἱ ερὰ
Jimis742
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 21, 2019 9:48 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Jimis742 »

Σε ευχαριστώ πολυ φίλε Κατι τελευταίο. απο σσε μπορεις να μπεις; επισης άκουσα οτι οταν μπεις σνδ ή σμυν στο 1ο εξαμηνο σε ρωτανε αν θες να ενταχθείς στους ο. Υ. Κ επισης ακουσα οτι τα λεφτα ειναι πολυ καλα οταν γινεις βατράχι
Άβαταρ μέλους
TheloNaPaoSnd
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 24, 2018 8:06 pm
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από TheloNaPaoSnd »

Από ΣΣΕ μόνο το ΣΥΚ (7 μήνες) μπορείς να παρακολουθήσεις, αν σε ενδιαφέριε και η ΣΣΕ να ξέρεις ότι και ο στρατός έχει αμφίβιες μοίρες πχΑ, Γ, Ι ΜΑΚ αλλά και το ΕΤΑ έχει τμήμα βατραχανθρώπων (αλλά είναι πολύ αυστηρά τα κριτήρια επιλογής και εισαγωγής και το πολύ να κάτσεις 2-4 χρόνια). Το θέμα είναι να σου κάτσει η μετάθεση.Δεν έχω ακούσει τίποτα για το αν σε ρωτάνε αν θες να πας στο ΣΥΚ. Όχι οτι έχω πάει, πάντως να ξέρεις οι σχολές αυτές έχουν τα κατάλληλα όργανα και εγκαταστάσεις αν θες να προετοιμαστείς για το ΣΥΚ.

Αυτό που λες για τα λεφτά ακούγεται λίγο αστείο. Ο μέσος μισθός ενός βατραχανθρώπου των ΟΥΚ είναι δυστυχώς γύρω στα 800-100 ευρώ.

Δύσκολα δηλαδή τα βγάζουν πέρα και ειδικά όταν είναι οικογένεια με γυναίκα άνεργη άστα να πάνε. Εγώ κατά την γνώμη μου δεν θα ήθελα και πολύ να έχω οικογένεια όταν είμαι σε μία τέτοια μονάδα με τόσο παράτολμες αποστολές.

Και στο ξαναλέω, πήγαινε ΣΝΔ αν είσαι ακόμα κάτω των 18 για να σε προλάβω, εγώ είμαι 15.

Οὐ καταισχυνῶ τὰ ὅ πλα τὰ ἱ ερὰ
Jimis742
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 21, 2019 9:48 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Jimis742 »

Ωραίαα σε ευχαριστώ πολυ και πάλι
Jimis742
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 21, 2019 9:48 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Jimis742 »

Εντάξει βεβαια και δεν παει καποιος στα ο. υ. κ για τα χρήματα. εμενα αυτο ειναι το ονειρο μ απλα ειχα ακουσει πως όταν στέλνονται σε αποστολες έχουν μια μεγαλη απολαβη χρημάτων. τελος παντων κι εγω σνδ θελω και αμ δεν τα καταφερω θελω απο σμυν και εύχομαι να τα καταφέρω

Άβαταρ μέλους
TheloNaPaoSnd
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 24, 2018 8:06 pm
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από TheloNaPaoSnd »

Παίρνουν πολύ συχνά μέρος σε αποστολές του ΝΑΤΟ ενώ οι απώλειες που μετράει η μονάδα είναι τόσες στην εκπαίδευση όσες και στις αποστολές.
Οὐ καταισχυνῶ τὰ ὅ πλα τὰ ἱ ερὰ
Βασίλης

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Δημοσίευση από Βασίλης »

SomeDayAdmiral έγραψε:Παίρνουν πολύ συχνά μέρος σε αποστολές του ΝΑΤΟ ενώ οι απώλειες που μετράει η μονάδα είναι τόσες στην εκπαίδευση όσες και στις αποστολές.


τι εννοείς με το τελευταίο;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης