ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
promniC
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2018 5:32 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από promniC »

Και εγώ έτσι έλεγα, αλλά είδα τα αποτελέσμα της αμέσως προηγούμενης προκύρηξης για το 2017-2018 και είδα άτομα στην κατηγορία ΕΠΑΛ να μπαίνουν με λιγότερο από 15.500.

Πλοίαρχος έτσι και αλλιώς δεν με ενδιαφέρει, περισσότερο μηχανικός θέλω.
Leader

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Leader »

Καλησπέρα παιδιά.. Γίνονται κατατακτηριες εξετάσεις στις αεν για πτυχιούχους αει;
Leader

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Leader »

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Με παίρνει να δώσω πανελλήνιες; Μπαίνω στα 23, δηλαδή χοντρικά στα 28 θα ολοκληρώσω την σχολή. Θα παίζει ρόλο αυτό για μια εταιρεία, η ηλικία δηλαδή; Θα παίζει ρόλο επίσης που θα έχω και πτυχίο ΑΕΙ στα οικονομικά σαν μια καλή εικόνα στο βιογραφικό μου (π. Χ. Για ναυτιλιακός οικονομολόγος) ; Ευχαριστώ.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μιας και δεν ανήκω στον κλάδο, μπορώ με βεβαιότητα να απαντήσω μόνο στο πρώτο σου ερώτημα.

Εάν επιθυμείς να εισαχθείς στις ΑΕΝ, υπάρχουν δύο τρόποι. Είτε δίνεις πανελλήνιες, είτε κάνεις τα χαρτιά σου μέσω απολυτηρίου. Θα πρέπει να έχεις υπόψη σου όμως, ότι για την δεύτερη κατηγορία (μέσω απολυτηρίου), οι υποψήφιοι πλέον, είναι πάρα πολλοί, άρα και ο ανταγωνισμός μεγάλος, καθώς θα πρέπει να έχεις πολύ υψηλά μόρια (υψηλό απολυτήριο + Αγγλικά τα οποία επίσης μοριοδοτούνται), για να έχεις ελπίδες.

Το όριο ηλικίας για τις ΑΕΝ είναι τα 27, οπότε έχεις άνετα περιθώριο να δώσεις για την Σχολή, σε οποιαδήποτε κατηγορία θες.

Τέλος, τα υπόλοιπα ερωτήματά σου μπορούν να απαντηθούν εάν διαβάσεις τα νήματα που αφορούν το εμπορικό ναυτικό, καθώς έχουν τεθεί στο παρελθόν αρκετές φορές και πάλι.

Φιλικά,

Leader

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Leader »

Μάλιστα κατάλαβα άρα με πανελλήνιες μπαίνεις πιο εύκολα. Κυρίως με την ηλικία με απασχολεί με την έννοια αν θα είναι μειονέκτημα για κάποιον που θα είναι δόκιμος μέχρι τα 28 του πχ. Εσύ τι πιστεύεις πάνω σε αυτό με βάση αυτά που έχεις ακούσει; Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Terminator »

Ντάξει αν και δεν ανήκω στον κλάδο πιστεύω θα εκτιμήσουν πολύ το πτυχίο ως προς την χαρτούρα που θα κάνετε μέσα στο πλοίο για τα διάφορα γραφειοκρατικά.
Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Όπως πολύ σωστά σου απάντησε ο D.Y.K το πτυχίο σου θα προσμετρήσει ως θετικό στοιχείο στο βιογραφικό σου.Για την ηλικία σου μην αγχώνεσαι καθόλου, δεν σε πήρανε τα χρόνια δα!

Και γω ακριβώς έτσι το έκανα πριν πολλά χρόνια και ουδέν πρόβλημα παρουσιάστηκε.

Αν περάσει σε κάποια ΑΕΝ και με το καλό πάρεις τον 1ο σου μισθό ως αξιωματικός δεν θα θες να πας για οικονομολόγος.

Αλλά αν έχεις και πτυχίο ΑΕΝ και οικονομικών τότε είσαι σοβαρό στέλεχος για εταιρεία (γραφεία) αν δεν επιθυμείς να μείνεις στη θάλασσα.

Επίσης όπως προανέφερε ο D.Y.K καλύτερα να δώσεις πανελλήνιες πάλι για να είσαι σίγουρος ότι θα εισαχθείς.

Leader

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Leader »

Μάλιστα κατάλαβα με καλύψατε πλήρως και σας ευχαριστώ πολύ γι αυτό. Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο αν μπορείτε να μου διευκρινήσετε. Παίζει ρόλο που έχω στην κατοχή μου lower και όχι proficiency στα αγγλικά, δηλαδή τα λαμβάνουν και τα 2 πτυχία υπόψη οι ναυτιλιακές; Τέλος, η πιστοποίηση υπολογιστών μετράει σε αυτόν τον τομέα; Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Terminator »

Leader έγραψε:Μάλιστα κατάλαβα με καλύψατε πλήρως και σας ευχαριστώ πολύ γι αυτό. Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο αν μπορείτε να μου διευκρινήσετε. Παίζει ρόλο που έχω στην κατοχή μου lower και όχι proficiency στα αγγλικά, δηλαδή τα λαμβάνουν και τα 2 πτυχία υπόψη οι ναυτιλιακές; Τέλος, η πιστοποίηση υπολογιστών μετράει σε αυτόν τον τομέα; Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.


Aν είχες proficiency και έδινες με απολυτήριο θα είχες συν 2500 μόρια τώρα για την ναυτιλιακή όχι δεν παίρνεις κατι παραπάνω απλά θα σε στριμώχνουν μέσα στα γραφειοκρατικά να τους μεταφράζεις την χαρτούρα γιατί όλα γίνονται στην αγγλική γλώσσα τουλάχιστον στην costamare που έχω φίλο και στην anangel maritimes.
Leader

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Leader »

Μάλιστα κατάλαβα σε ευχαριστώ πολύ.
Δημήτρης

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Γεια σας. Ειμαι μαθητής ΓΕΛ και το σκέφτομαι για το εμπορικό ναυτικό μεσω πανελληνιων. Εχω κάποιες απορίες:1)Ισχύει το ότι οσοι έχουν μπει στην σχολή από γενικά λυκεια με πανελλήνιες έχουν πλεονέκτημα στην εύρεση εταιρείας για πρακτικη?

2)Μετράει ο βαθμός των πανελληνίων για τις εταιρείες αυτες?

3)το πτυχειο του lower παίζει κανένα ρόλο?

4)Πόσοι φοιτητές περίπου(σε ποσοστά) βρίσκουν σχετικά εύκολα εταίρια;

5)Υπαρχει πιθανότητα να μην βρω ποτέ εταιρία όσο και αν το θέλω?

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Terminator »

Δημήτρης έγραψε:Γεια σας. Ειμαι μαθητής ΓΕΛ και το σκέφτομαι για το εμπορικό ναυτικό μεσω πανελληνιων. Εχω κάποιες απορίες:1) Ισχύει το ότι οσοι έχουν μπει στην σχολή από γενικά λυκεια με πανελλήνιες έχουν πλεονέκτημα στην εύρεση εταιρείας για πρακτικη;

2) Μετράει ο βαθμός των πανελληνίων για τις εταιρείες αυτες;

3) το πτυχειο του lower παίζει κανένα ρόλο;

4) Πόσοι φοιτητές περίπου (σε ποσοστά) βρίσκουν σχετικά εύκολα εταίρια;

5) Υπαρχει πιθανότητα να μην βρω ποτέ εταιρία όσο και αν το θέλω;



1) σε καμία περίπτωση εκεί που θα σε βοηθήσει είναι στα μαθήματα εντός σχολής τα παιδιά του ΕΠΑΛ δυσκολεύονταν αρκετά

2) όχι αυτό που μετράει είναι να έχεις περάσει τα μαθήματα και κπαποιες εταιρείες κοιτάνε και βαθμούς (αναφέρεσαι πρπφανώς στα μπάρκο εντός σχολή;)

3) θα σε στριμώχνουν στην χαρτούρα να μεταφράζεις τα έγγραφα στα αγγλικά αν δεν ξέρουν οι πλοίαρχοι

4) στο πρώτο μπάρκο θα βρούν αρκετοί γιατί το πρώτο μπάρκο υποστηρίζεται απο το κράτος απο το δεύτερο μπάρκο και μετά θα σου κλείσουν αρκετοί το τηλέφωνο στα μούτρα ειδικά αν δεν έχεις βύσμα

5) κοίταξε το επάγγελμα περνάει και αυτό κρίση δεν έμεινε ανεπηρέαστο αν πας στον Πειραιά θα δείς στο χατζηκυριάκειο αρκετούς άνεργους πλοιάρχους αλλά σαν κλάδος είναι πραγματικά πολύ καλύτερα απο τον οποιοδήποτε άλλο στην Ελλάδα.(Μισθολογική κλίμακα και ποσοστό ανεργίας εννοώ)

Χρήστος

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Χρήστος »

Εχω διαβασει κανα δυο φορες αυτο το forum και θα ηθελα να συνοψήσω μερικες ερωτησεις για αυτους που μπαινουν στην πορεια.Αρχικα εγω ειμαι φοιτητης σε ενα πολυτεχνειο πληροφορικης και φετος θα δωσω με το 10% των παννελληνιων για ΑΕΝ πλοιαρχων ΜΟΝΟ

1) Ποια σχολη ΑΕΝ να παω ή ποια ειναι η καλυτερη;(Οσον αφορα τις συνηθηκες ζωης, τις καλυτερες υποδομες και τις σχεσεις με τους καθηγητες με σκοπο να με κανουν ¨κονε¨ για δουλεια μολις παρω πτυχιο.

2) Μολις παρω πτυχιο, το επομενο μου ταξιδι θα πρεπει να προκυψη απο τις σχεσεις που εχω συναψη με τα ατομα στα δυο προηγουμενα μου ταξιδια;

3) Τι γινεται με την θητεια μου; Θα επηρεασει την επαγγελματικη μου καριερα, διοτι μολις τελιωσω την σχολη θα Παω στρατο για 6 μηνες.

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Terminator »

Χρήστος έγραψε:Εχω διαβασει κανα δυο φορες αυτο το forum και θα ηθελα να συνοψήσω μερικες ερωτησεις για αυτους που μπαινουν στην πορεια.Αρχικα εγω ειμαι φοιτητης σε ενα πολυτεχνειο πληροφορικης και φετος θα δωσω με το 10% των παννελληνιων για ΑΕΝ πλοιαρχων ΜΟΝΟ

1) Ποια σχολη ΑΕΝ να παω ή ποια ειναι η καλυτερη;(Οσον αφορα τις συνηθηκες ζωης, τις καλυτερες υποδομες και τις σχεσεις με τους καθηγητες με σκοπο να με κανουν ¨κονε¨ για δουλεια μολις παρω πτυχιο.

2) Μολις παρω πτυχιο, το επομενο μου ταξιδι θα πρεπει να προκυψη απο τις σχεσεις που εχω συναψη με τα ατομα στα δυο προηγουμενα μου ταξιδια;

3) Τι γινεται με την θητεια μου; Θα επηρεασει την επαγγελματικη μου καριερα, διοτι μολις τελιωσω την σχολη θα Παων στρατο για 6 μηνες.



1) όπου σε πετάξει το σύστημα φίλος δεν μπορείς να επιλέξεις εσύ τις ΑΕΝ που θα πάς θα βγεί αργότερα μια καρτέλα στο ίντερνετ με τους επιτυχόντες ανα σχολή. Δεν πρόκειται κανένας καθηγητής να σου κάνει κονέ γιατί οι περισσότεροι είτε δεν είναι ναυτικοί είτε ακόμα και αν είναι λύπουν αρκετά χρόνια απο την θάλασσα οπότε και δεν Έχουν πλέον γνωριμίες.

2) ότι γνωριμίες κάνεις θα σε βοηθήσουν να βρείς μια καλή εταιρεία για πρόσληψη αλλά δεν είναι το παν οι γνωριμίες εντός των πρώτων μπάρκων ώς δοκιμος μπορέίς να σχηματίσεις και στην πορεία διάφορα κονέ

3) όχι δεν επηρεάζει καθόλου την καριέρα σου αν πας στρατό μετά την ΑΕΝ τότε υπηρετείς στο πολεμικό ναυτικό Ώς Σημαιοφόρος Επίκουρος Αξιωματικός.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες