Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΕΛΛΗΝ

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΕΛΛΗΝ »

Ειμαι 19 χρονων και ενδιαφερομαι για ε. Δ (λοκ). Απο σωματικης πλευρας ειμαι πολυ καλα. Τοσο που τα ορια των ασκησεων μου φενονται αστεια. Παρ ολα αυτα εχω ενα μικροπροβλημα (φυσημα) στν καρδια που εχει πολυς κοσμος, ειναι ομως ελαφριας μορφης. Τοσο ελαφριας που δεν με εκοψαν στα τεστ για τις στρατιωτικες σχολες οπου πηγαινα για μονιμος. Θα μπορουσε να μου πει καποιος αν θα με κοψουν για τις ε. Δ; Διαβασα ενα σχολιο πιο πισω που λεει οτι δεν σε εξεταζουν εξωνιχιστικα. Ισχυει?
Manos

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Manos »

Καλησπερα. Στο κεντρο με εβγαλαν Ι2 λογο θυροειδη εχωντας δωσει τα αθληματα κανονικα. Γνωριζετε αν μπορω να μπω στις Ε. Δ αν καταφερω να Βγω Ι1; Ευχαριστω.
barca

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από barca »

Καλησπέρα, θα ηθελα να ρωτησω το εξης αν γνωριζετε:
εχω χρονια σμαγματορροικη δερματιτιδα στο προσωπο μου. Ο γιατρος μου ειπε οτι αν και ειναι ψιλοανιατο απ' οτι καταλαβα, δεν ειναι τιποτα σοβαρο και ισως περασει με τα χρονια. Εκανα και θεραπειες με ειδικες αλοιφες, ομως δεν ειχαν ιδιαιτερο αποτελεσμα. Ηδη παντως απ οτι μικροτερος ειμαι πολυ καλυτερα τωρα. Ωστοσο παλι ειμαι καπως κοκκινος (φαινεται δηλαδη) και ειδικα στον ηλιο ή το χειμωνα απο το κρυο τοτε επιδεινωνεται πολυ δυστυχως (κοκκινιζω πολυ και φουσκωνει λιγο το δερμα του προσωπου μου). Ωστοσο δεν με εμποδιζει σε κατι το θεμα αυτο. Αθλουμαι απο μικρος καθημερινα και εχω ολες τις προοπτικες πιστευω για να μπω ειδικες δυναμεις. Το μονο θεμα μου ειναι αυτο της δερματιτιδας. Υπαρχει περιπτωση να με κρινουν ακαταλληλο;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Σελίδα 1682 στο ΦΕΚ αναφέρει τα δερματικά νοσήματα και δίπλα από κάθε πάθηση αναγράφεται η σωματική ικανότητα
barca

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από barca »

Καλα αν τα ψαχνουν τοσοοοοο πολυ κανεις δεν θα ηταν καταλληλος για ειδικες δυναμεις. Αφηστε που θα ηθελε ο καθενας 1 ωρα εξεταση για καθε ιατρο! Εγω εχω ακουσει οτι δεν πολυψαχνουν τι εχεις... Στο ΦΕΚ λεει και για ακμη! Αποκλειεται να κοβουν τοσο ευκολα...
Άβαταρ μέλους
skipper
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 26, 2012 8:32 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από skipper »

Καλησπέρα σας. Παρουσιάζομαι σε λίγες μέρες κι ήθελα να σας ρωτήσω :

Μικρος είχα κάνει εγχείρηση κρυψορχίας κι επιπλέον
έχω ένα μικρό οχι σοβαρό καρδιακό πρόβλημα. Να ξεχάσω το Ι1 και τις ειδικές δυνάμεις;

Ζητώ συγνώμγη που το πόσταρα κι σε νέο Θέμα, νομίζω εδώ επρεπε να το γράψω.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Διάβασε το φεκ, το έχω βάλει σε προηγούμενο μήνυμα
Άβαταρ μέλους
skipper
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 26, 2012 8:32 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από skipper »

Το διάβασα, κι λεέι για κρυψορχία Ι2 αλλα δεν ΄κατάλαβα τι γίνεται στην περίπτψση που έχω χειρουργηθεί (1 έτους) κι τώρα είμαι μια χαρά.
Σπύρος

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Σπύρος »

Καλησπερα, θα ηθελα να σας ρωτησω αν γινεται να μπω στους Πεζοναυτες εχωντας Ασμα, γινεται αυτο; Σας Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
Mitsos25
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Απρ 08, 2012 8:15 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Mitsos25 »

Πριν λίγες μέρες έκλεισα τα 18 και θα δηλώσω εθελοντής ειδικές δυνάμεις. Αλλά έχω 1 μικρό Πρόβλημα με το άσθμα. Υπάρχει περίπτωση ν με κόψουν; Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

Φυσικά και θα σε κόψουν. Δεν είσαι καν Ι1.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΛΛΑΣ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2011 1:40 am
Τοποθεσία: κενο
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΛΛΑΣ »

Στο φεκ διάβασα το εξής: Μεγάλου βαθμού σκολίωσης ή λόρδωσης ή κύφωσης της σπονδυλικής στήλης με σοβαρές λειτουργικές διαταραχές δεν είναι Ι1. Μετά από κάτω γράφει : Οι ίδιες παθήσεις σε μέτριο βαθμό. Οι ίδιες παθήσεις σε μικρό βαθμό κρίνονται Ι1. Άρα θα ισχύει και για τις ειδικές δυνάμεις αφου το γράφει στο ΦΕΚ, σωστά;
tom

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από tom »

Απ'οτι κατάλαβα, διαβάζοντας όλες σχεδον τις απαντήσεις στο θέμα, παίζει ρόλο και στους γιατρούς που θα πετύχεις... Εγώ είχα πάθει μυνήσκο κάτι χρόνια πριν θα μπορούσε να εμφανίσει πρόβλημα γιατι απο ότι έμαθα εχει πολύ περπάτημα και τρέξιμο η εκπαίδευση αλλά δε με πολυνοιάζει. Το θέμα μου είναι θέλω να μπώ πεζοναύτης αλλά είμαι 1.90 120κιλά... Δε μου φαίνεται καθόλου γιατί γενικά παω χρόνια γυμναστήρια κλπ, αλλά η ζυγαριά ειναι ζυγαριά. Και θα είναι δύσκολο μέχρι το Νοέμβρη να χάσω 15 κιλά που χρειάζομαι για να μπώ σε "σωστό" δείκτη μάζας επειδή έχω ήδη χάσει 80 κιλά τον τελευταίο χρόνο και πλέον χάνω αργά. Πιστεύω όμως αν μπώ θα πάω σιγά σιγά στα σωστά κιλά. Λέτε ένα μέσο να μπορεί να βοηθήσει?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες