Μετατάξεις στο στρατό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
akis130
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:06 am
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από akis130 »

Παιδια καλησπερα.. εκανα διακοπη αναβολης τν ιουνιο και 12'σεπτεμβρη παρουσιαζομαι πεζικο.. τ θεμα ειναι οτι εβαλα βυσμα για να παω ναυτικο.. δν μ χει ερθει ακομα τ χαρτι καταταξης αλλα στη στρατολογια π μπηκα online στο πεζικο με εχουν... και ρωταω τωρα εγω

1) ειναι τελικο οτι θα παω πεζικο κ οχι ναυτικο?; Υπαρχει. πιθανοτητα οταν ερθει τ χαρτι καταταξης πριν παρουσιαστω να γραφει για πολεμικο ναυτικο?

2) αν ερθει τελικα το χαρτι. και γραφει και αυτο για πεζικο να κανω την προσπαθεια να κανω αιτηση για μεταταξη; Και που την κανω αυτη την. αιτηση?; Περιμενω απαντηση σας :)

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

1) Ναι υπάρχουν κάποιες ελάχιστες ελπίδες, αν έχεις τόσο δυνατό βύσμα, να αλλάξει τελευταία στιγμή. 2) Αν τελικά σου έρθει το χαρτί και γράφει Στρατό Ξηράς, τότε υποχρεωτικά θα υπηρετήσεις στον Στρατό Ξηράς, χωρίς να μπορείς να κάνεις κάτι από εκεί και πέρα.

Andreass
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2016 10:18 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Andreass »

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω αν ισχυει η εννιαμηνη θητεια στο ναυτικό για καποιον που υπηρετει ολους τους μηνες στην παραμεθοριο ( πχ νησια αν. Αιγαιου).Ευχαριστώ.

Χριστόφορος

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Χριστόφορος »

Καλησπέρα παιδιά.Είμαι σε τεθωρακισμένη μονάδα σε νησί παραμεθωρίου, Ρόδος.

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να πάω κάπως (λογικά μετάταξη) στα ΣΕΑΠ, Ηράκλειο Κρήτης - πεζικό νομίζω ;

Είμαι 9μηνος και δεν ξέρω αν έχω μέσο ή όχι. Θα βοηθούσε αν υπάρχει γνωστός στην μονάδα που θέλω να πάω και αν έχει σημασία η ΣΙ που έχω;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Όχι δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Μόνο Αυλώνα με βύσμα φυσικά.
Χριστόφορος

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Χριστόφορος »

Λυπητερό αυτό δυστυχώς. Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Ξέρετε αν στα ΣΕΑΠ είναι καλά και πως πάνε οι υπηρεσίες γενικά; Το καλά το εννοώ τοσο ως αντιμετώπιση από το προσωπικό, όσο και συνθήκες διαβίωσης (χώροι, φαγητό κτλπ).

GRARMY_
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 05, 2016 4:33 pm
Τοποθεσία: ΝΟΜΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛ
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από GRARMY_ »

Η μετάταξη, δηλαδή η αλλαγή Κλάδου (λ. Χ. Από Πολεμική Αεροπορία στον Στρατό Ξηράς κ. Λπ.) πραγματοποιείται με απόφαση του εκάστοτε Υπουργού Εθνικής Άμυνας.

Για την δυνατότητα εκπλήρωσης εννιάμηνης πραγματικής στρατιωτικής υπηρεσίας στο Πολεμικό Ναυτικό, υπάρχει σχετική Υπουργική Απόφαση.
Antonis

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Antonis »

Καλησπέρα, πήρα αναβολή το 2011 για να σπουδάσω και στο ΚΕΠ δήλωσα ναυτικό, γιατί έτσι μου πρότεινε ο πατέρας μου. Επειδή σιγά σιγά τελειώνω τις σπουδές μου, είπα να τσεκάρω στο site της στρατολογίας και βλέπω ότι έχω καταταχθεί στο ναυτικό. Όμως η ιδέα να υπηρετήσω 12 μήνες αντί για 9 δεν μου φαίνεται καθόλου καλή. Υπάρχει περίπτωση να πάρω μετάταξη για στρατό ξηράς η ειδικές δυνάμεις;(δεν έχω βύσμα)
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ναι υπάρχει.

Θα περάσεις από τη Στρατολογία σου και θα αιτηθείς να μεταταχθείς στον Στρατό Ξηράς. Το αν θα γίνει φυσικά αυτό δεν το γνωρίζει κανείς παρά μόνο οι ίδιοι.

Antonis

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Antonis »

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορα απάντηση! Όταν αιτούμαι μετάταξη πρέπει να δώσω αιτιολογία; Αν ναι τι μπορώ να βάλω?
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Θα σε ενημερώσουν στην Στρατολογία σου.
Άβαταρ μέλους
justausername
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Δεκ 09, 2016 1:40 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από justausername »

Καλησπέρα φόρουμ.

Γίνεται από Ειδικές Δυνάμεις να κάνω μετάταξη σε άλλο σώμα του πεζικού εκτός των Ειδικών Δυνάμεων;

Όταν είχα πάει στη στρατολογία, μου είπαν πως όταν παρουσιαστώ, να το δηλώσω εκεί πως δεν θέλω να συμμετάσχω στις Ειδικές Δυνάμεις και θα με βάλουν σε άλλο σώμα. Ισχύει αυτό ή πρέπει να γίνει με διαφορετικό τρόπο;

Ευχαρίστω προκαταβολικά.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης