Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
TEIN
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 3:45 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από TEIN »

Οι υπνοσακοι κανονικα δεν επιτρεπονται, υπαρχουν κουβερτες, σεντονια, μαξιλαροθηκες αλλα παρτε τους-οτι και χρωμα να ειναι- διοτι κανουνε τα "στραβα ματια" τις περισσοτερες φορες και θα τους χρησιμοποιειτε κανονικα.
Άβαταρ μέλους
Achilles
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:06 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από Achilles »

Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι ήθελε να πουλήσει ο τύπος... Εικόνα
Δημήτρης

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Φίλε Achilles αυτό είναι το προφανές, αλλά για μερικά πράγματα που ζήταγα μου είπε πως δε τα χρειάζομαι. Αν Ήθελε να πουλήσει δε θα μου δινε ό, τι του ζητούσα;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από Nassos »

Κάτι που δεν έχει αναφερθεί πολύ και με ενημέρωσε ο χρήστης Insomniac:

Επειδή μέχρι να μαλακώσουν τα άρβυλα θα σας κτυπάνε στα δάκτυλα ή στα πόδια γενικά, προμηθευτείτε επικάλια ή/και επιθέματα για τις φουσκάλες όπως το παρακάτω. Υπάρχουν στα φαρμακεία και στα super-market

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
manos_stav
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2011 7:10 pm
Τοποθεσία: athina
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από manos_stav »

Σεντονια και πετσετες πηρατε ; εγω λεω να μην παρω στο κεντρο... αλλα στην μοναδα!
TEIN
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 3:45 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από TEIN »

Παρε φιλε μου, θα σου χρειαστουνε...
Άβαταρ μέλους
manos_stav
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2011 7:10 pm
Τοποθεσία: athina
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από manos_stav »

TEIN έγραψε:Παρε φιλε μου, θα σου χρειαστουνε...
δεν δινουν μεσα;
TEIN
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 3:45 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από TEIN »

Σου δινουνε αλλα δεν θα ειναι σαν της μαμας, ετσι δεν ειναι; Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Palioseira
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 31, 2008 6:56 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από Palioseira »

Σεντονια "της μαμας" επιτρεποντε ομως ή πρεπει να ειναι σε αποχρωση χακι ; Θυμαμαι πριν.30 χρονια μονο στο τελος της 22μηνης θητειας ειχα πολιτικα σεντονια και κοιμομουν.

Του γιου του εδωσα μαζι ενα καθαρα στρατιωτικο σεντονι.
TEIN
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 3:45 pm
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από TEIN »

Ειναι ιδια φαση με τον υππνοσακο, δεν επιτρεπετε αλλα κανουνε τα στραβα ματια, το βραδι τα στρωνουνε και κοιμουνται και το πρωι τα μαζευουνε.
HERO

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από HERO »

Παιδια καλημερα μπαινω στις 24 νοεμβριου ηθελα να ρωτησω εχω παρει 10 ζευγαρια καλτσες,5 μπλουζακια παραλλαγης,1 στρατιωτικο σακο,1 σεντονι, λουκετα, ξυριστικα ειδη, αποσμητικα,1 ζευγαρι πατους σιλικονης και 1 σλιπινγκ μπαγκ... χρειζομαι κατι αλλο; μαξιλαροθηκη μηπως; στο λουκανικο θα παρει τα ρουχα που θα μου δωσουν η πρεπει να εχω χωρο στο σακο που θα παρω μαζι μου... ευχαριστω αν μπορει καποιος να μου απαντησει...
sickdrummer

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από sickdrummer »

Παιδιά καταρχάς έχω μια ερώτηση. Τι είναι μπλουζάκια παραλλαγής; Και τελικά ποια είναι τα απολύτως Απαραίτητα; Γιατί μου λένε ο πατέρας μου, ο θείος μου και άλλοι που ρωτάνε και ανθρώπους οι οποίοι έχουν υπηρετήσει πρόσφατα και τους λένε παραδείγματος χάρη ότι ο υπνόσακος δεν είναι αναγκαίος. Και πολλά από αυτά στα δίνουν εκεί... Σας παρακαλώ αν γίνετε πείτε μου τι μας δίνουν εκεί και τι πρέπει να αγοράσω με δίκα μου έξοδα... Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!:)
Dim

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από Dim »

Μπηκα στον στρατο στις 25/10... Πηρα 6 μπλουζακια κοντομανικα παραλαγης,6 ζευγαρια καλτσες,5-6 λουκετα και πατους σιλικονης... Τιποτα αλλο και θεωρω οτι αυτα ειναι τα απαραιτητα... Ειχα βεβαια απο πριν sleeping bag και ξυριστικα. Αγορασα απο super market ενα camel για γρηγορο γυαλισμα, υγρα μαντιλακια και μωρομαντηλα (ειναι must) μιας και σαπουνι και χαρτι υγειας δεν υπαρχει ουτε για δειγμα.

ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ οτι σας λενε στα μαγαζια που πουλανε τετοια ειδη... Μου ειχαν πει δεν επιτρεπονται αλλου χρωματος σεντονια για να μου πουλησουν ενα χακι και το 80% ειχε ασπρα (δεν λεω να ναι με λουλουδακια ετσι; ) μεσα στο κεντρο. Μου ειχαν πει δεν επιτρεπονται αλλου χρωματος σκουφος και γαντια οι περισσοτεροι ειχαν μαυρα.

Το sleeping bag δεν ειναι απαραιτητο αλλα ειναι πολυ χρησιμο... Κοιμασαι σε κατι καθαρο, ζεστο και το πρωι δεν εχεις να στρωσεις το κρεβατι απλα να κανεις ψιλοδιορθωσεις και να το τεντωσεις... Σεντονια 2,5 εβδομαδες που ημουν στο κεντρο δεν αλλαξαν. Οι κουβερτες εβγαζαν τονους σκονης και γενικα τα χρησιμοποιουσαν 3 στους 25 του θαλαμου μου...

Αν θελετε να χρησιμοποιειτε δικια σας μαξιλαροθηκη (ειτε να την αλλαξετε ενδιαμεσως) παρτε. Ξυριστικα μας εδωσαν διαφημιστικα εξω απο το στρατοπεδο αλλα δεν ξερω αν συμβαινει παντα.

Μπλουζακια παραλαγης μας εδωσαν οπως και καλτσες αλλα λιγα σε αριθμο... Πετσετες δεν ειχα παρει και χρησιμοποιουσα αυτες του ΕΣ...

Γιώργος Λ.

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από Γιώργος Λ. »

Καλησπερα παιδια. Καταρχας συγχαρητηρια σε ολους αυτους που βοηθανε χωρις να εχν καμια υποχρεωση.Παρουσιαζομαι Ειδικες Δυναμεις 24 του μηνα (Νοεμβρη) στην Νεα Περαμο (Μεγαλο Πευκο). Σε δεκα μερες δλδ. Και δεν εχω ετοιμασει τπτ ακομα. Απ'οτι ειδα πρεπει να παρω 5-6 ζευγαρια καλτσες, φανελακια για μεσα απο την μπλουζα και μποξερακια. Αυτα τα εχω ηδη. Οπως επισης εχω και γαντια, σκουφο και κασκολ μαυρα και απ'οτι ειδα δεν θα θπαρχει προβλημα με τ χρωμα. Απλα θελω να κανω 2-3 ερωτησεις:

1) Ακουσα οτι δεν επιτρεπεται σλεεπινγκ μπανγκ στις Ειδικες Δυναμεις; Ισχυει κατι τετειο; Και αν επιτρεπεται εχει σημασια το χρωμα;

2) τα 4-5 φανελακια παραλαγης απο που μπορω να τα παρω;

3) αν τελικα επιτρεπεται το σλεεπινγκ μπανγκ, σε τι χρησιμευει το σεντονι που θα βαζουμε απο κατω; Αυτο πρεπει να ειναι συγκεκριμενο χρωμα; Και φτανει μονο ενα;

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη (2011)

Δημοσίευση από Nassos »

1) Όχι στις Ειδικές Δυνάμεις δεν επιτρέπεται.

2) Ψάξε στο Google "Στρατιωτικά Είδη" και θα σου βγάλει διάφορες ιστοσελίδες απ'όλη την Ελλάδα.

3) Το σεντόνι το βάζεις πάνω από τη κουβέρτα για να μην γεμίσει σκόνες ο υπνόσακος. Τώρα το χειμώνα δεν θέλουν και πολύ τίναγμα οι κουβέρτες αλλά άνοιξη-καλοκαίρι θα είναι υπερβολικά συχνό.
Μπορεί να είναι ένα απλό σεντόνι από το σπίτι σου.

Γενικά το (3) ισχύει σε μονάδες που επιτρέπουν υπνοσάκους.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες