ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από dn24 »

professor-7 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους ! Θα παρακαλούσα όποιον γνωρίζει να με ενημερώσει πάνω σε δύο απορίες που έχω. Καταρχάς θα ήθελα να υπηρετήσω σαν ΔΕΑ αλλά, κατα πόσο θεωρείτε ότι θα επηρεάσει το γεγονός πως έχω κάνει επέμβαση στη μέση (πεταλεκτομή) ; Ασχολούμαι με τον αθλητισμό (κολυμβηση) ενώ κάνω ειδικές ασκήσεις καθημερινά για να επανέλθω το συντομότερο και θεωρώ ότι δε θα είχα ιδιαίτερο πρόβλημα Μελλοντικά εκτός κι αν έπρεπε να σηκώνω μεγάλα βάρη.(το απαγορεύουν οι γιατροί).'Εχω αναβολή ως το 2017 και οι γιατροί μ λένε ότι θα φθάσω τουλάχιστον στο 95% από όσο ήμουν πριν. Το άλλο έχει να κάνει με δυο ταττοο που έχω. Το ένα είναι στα πλευρά ενώ το δεύτερο ξεκινά από τον ώμο και φθάνει ως το σημείο που τελειώνει το μανίκι του t - shirt. Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.


Καλησπέρα και σε εσένα. Είναι κανόνας του φόρουμ να τηρούμε όλοι την μηχανή αναζήτησης, οπότε σε παραπέμπω στο άρθρο του φόρουμ, είναι πράγματα που ήδη σας έχουμε απαντήσει. Δες φίλε μου εδώ

Αλλα δές και το ΦΕΚ για θέματα υγειονομικών προυποθέσεων εδώ

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
professor-7
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 09, 2012 2:59 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από professor-7 »

dn24 όπως διάβασα στο ΦΕΚ Σε περιπτώσεις αφαίρεσης δισκοκήλης ο κανονισμός προβλέπει από Ι-2 εως Ι-3. Σύμφωνα με το Π Δ Τονίζεται ότι για ΔΕΑ πρέπει Να έχεις κριθεί ικανός πρώτης κατηγορίας ή δευτέρας κατηγορίας, εφόσον όμως είσαι πτυχιούχος ΑEΙ ή ΤΕΙ και η πάθηση σου δεν σε εμποδίζει στην άσκηση των καθηκόντων για τα οποία προορίζεσαι (δεν κατατάσσεσαι στο Πεζικό - Τεθωρακισμένα - Πυροβολικό - Ειδικές Δυνάμεις) . Το γεγονός ότι είμαι απόφοιτος της Φιλοσοφικής Σχολής και αν υποθέταμε ότι η αποκατάσταση μου είναι στο βαθμό που πρέπει, δε θα ήταν δυνατό να γίνω ΔΕΑ στρατολογικού Για παράδειγμα;

Άβαταρ μέλους
panos2171
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 2:41 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από panos2171 »

AΥτό το ξέρουν μόνο οι γιατροί που θα σε εξετάσουν.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από dn24 »

professor-7 έγραψε: Δε θα ήταν δυνατό να γίνω ΔΕΑ στρατολογικού Για παράδειγμα;


Φίλε μου, για να πάρεις οποιαδήποτε καλή ειδικότητα σαν ΔΕΑ όπως ΔΕΑ στρατολογίας που ενδιαφέρει εσένα, πρέπει να έχεις βύσμα, και οι θέσεις είναι ελάχιστες
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Takhs

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Takhs »

Καταρχας καλησπερα... Μου ηρθε σημερα ενα χαρτι για ενα δικαστηριο (ανηλικων) επειδη εδωσα το μηχανακι μου σε καποιον αλλον να οδηγησει και μας σταματησαν (δεν ειχε διπλωμα) (λεει απο 1 εως 6 μηνες φυλακιση εξαγορασιμες για εμενα που το εδωσα) για 31 ιανουαριου εγω θα ειμαι μεσα απ οσο ξερω δλδ δεν θα μπορω να ειμαι στο δικαστηριο. Τι πρεπει να κανω γι αυτο... Και κατι ακομα θα μπορω να παω για ΥΕΑ η θα λερωθει το ποινικο μου μητρωο ; Οποιος ξερει απαντα ειναι ΕΠΕΙΓΟΝ!
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από dn24 »

Takhs έγραψε:Καταρχας καλησπερα... Μου ηρθε σημερα ενα χαρτι για ενα δικαστηριο (ανηλικων) επειδη εδωσα το μηχανακι μου σε καποιον αλλον να οδηγησει και μας σταματησαν (δεν ειχε διπλωμα) (λεει απο 1 εως 6 μηνες φυλακιση εξαγορασιμες για εμενα που το εδωσα) για 31 ιανουαριου εγω θα ειμαι μεσα απ οσο ξερω δλδ δεν θα μπορω να ειμαι στο δικαστηριο. Τι πρεπει να κανω γι αυτο... Και κατι ακομα θα μπορω να παω για ΥΕΑ η θα λερωθει το ποινικο μου μητρωο ; Οποιος ξερει απαντα ειναι ΕΠΕΙΓΟΝ!


Για δικαστήρια δίνουν άδεια μην ανησυχείς, αν έχεις βάλει δικηγόρο στην ανάγκη βάλτον να πάρει τον Δκτή που θα έχεις, αν και δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Τώρα για ΥΕΑ το δεδομένο είναι πως πρέπει απαραιτήτως να έχεις λευκό ποινικό μητρώο.

Απο προκήρυξη:

"α) Να μην έχουν καταδικαστεί για κακούργημα σε οποιαδήποτε ποινή.

β) Να μην έχουν καταδικαστεί για κλοπή, υπεξαίρεση (κοινή και στην υπηρεσία), απάτη, εκβίαση, πλαστογραφία, απιστία δικηγόρου, δωροδοκία ή δωροληψία, καταπίεση, απιστία περί την υπηρεσία, παράβαση καθήκοντος,

συκοφαντική δυσφήμιση καθ' υποτροπή ή εγκλήματα κατά της γενετήσιας ελευθερίας ή οικονομικής εκμετάλλευσης της γενετήσιας ζωής.

γ) Να μην είναι υπόδικοι λόγω παραπομπής με τελεσίδικο βούλευμα για κακούργημα ή για πλημμέλημα της προηγούμενης περίπτωσης, έστω και αν το αδίκημα παραγράφηκε.

δ) Να μην έχουν λόγω καταδίκης στερηθεί τα πολιτικά τους δικαιώματα και δεν έχει λήξει ο χρόνος που ορίστηκε για τη στέρηση.

ε) Να μην τελούν είτε υπό στερητική δικαστική συμπαράσταση (πλήρη ή μερική) είτε υπό επικουρική δικαστική συμπαράσταση (πλήρη ή μερική) είτε υπό συνδυασμό των δύο προηγουμένων"

Επίσης: Για να γραφτεί μια απόφαση στο ποινικό μητρώο πρέπει να ειναι αμετάκλητη που σημαίνει πρέπει να εχει δικαστεί κάποιος σε όλους τους βαθμούς και να μην μπορεί να ασκήσει άλλο ένδικο μέσο κατά της απόφασης.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Alekoskapten
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Δεκ 17, 2012 6:28 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Alekoskapten »

Παιδια θελω ν παε ΥΕΑ αλλα δεν εχω ενδιξη... Εχω τελειωση το λυκειο... Γιναιτε να παω ΥΕΑ; Και αν γινετε ποια διαδικασια πρεπει ν ακουλουθισω ; Υ. Γ μπαινω 22/1 λαμια και θελω να μαθω οσο πιο γρηγορα γινετε
Άβαταρ μέλους
Stauros
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τετ Φεβ 03, 2010 3:33 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Stauros »

Μπορεις να μπεις, παρε ενα τηλ στην στρατολογικη σου υπ. Για παν ενδεχομενο αλλα μπορεις να πας...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από D.Y.K »

Όλοι οι απόφοιτοι λυκείου έχουν την δυνατότητα να γίνουν ΔΕΑ.
Alekoskapten
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Δεκ 17, 2012 6:28 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Alekoskapten »

Υσχιει οτι θελει βισμα για να πας δοκιμος ;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από dn24 »

Alekoskapten έγραψε:Υσχιει οτι θελει βισμα για να πας δοκιμος ;


Αρχικά για να έχεις ένδειξη οχι. Ένδειξη άλλωστε έχουν πολλοί, τώρα αν θες να το σιγουρέψεις... Κινήσου ανάλογα. Σε καμιά μετάθεση θα σου χρειαστεί βίσμα, ή αν θες να πας ΔΕΑ (ΚΔ) ή Αλεξιπτωτιστής ως ΔΕΑ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Giannis_85
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 19, 2013 4:25 pm
Τοποθεσία: Μηχανικό
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Giannis_85 »

Γεια σας. Είμαι 1,92 και είμαι 135 κιλά. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου αν μπορώ να πάρω μέρος για ΥΕΑ... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
PSILOS
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 26, 2013 1:47 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από PSILOS »

Γεια χαρα! ερωτηση! ειμαι 1,93υψος 85 κιλα αλλα εχω δυσχροματοψια 4,5 τονους των χρωματων. χρωσταω 4 μαθηματα για το πτυχιο σε ΤΕΙ γεωπονικης και ειχα δωσει για ευελπιδων και ειχα περασει ολες τις δοκημασιες (αθλητικα, ψυχοτεχν, υγειον). μπενω τον μαρτιο β ΕΣΣΟ 2013 και θα ηθελα να μαθω αν εχω ελπιδες να με παρουν ΥΕΑ!

ευχαριστω!
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από dn24 »

PSILOS έγραψε:Γεια χαρα! Ερωτηση! Ειμαι 1,93υψος 85 κιλα αλλα εχω δυσχροματοψια 4,5 τονους των χρωματων. Χρωσταω 4 μαθηματα για το πτυχιο σε ΤΕΙ γεωπονικης και ειχα δωσει για ευελπιδων και ειχα περασει ολες τις δοκημασιες (αθλητικα, ψυχοτεχν, υγειον). Μπενω τον μαρτιο β ΕΣΣΟ 2013 και θα ηθελα να μαθω αν εχω ελπιδες να με παρουν ΥΕΑ!

ευχαριστω!


Γειά σου και εσένα. Καταρχήν το να υπηρετήσεις ως ΔΕΑ είναι προσωπική σου επιθυμία, αλλά εκτός αυτού, δεν μας είπες αν έχεις και ένδειξη για ΥΕΑ .

Στο ανωτέρω υπερσύνδεσμο που σου Παρέθεσα, αναφέρει χαρακτηριστικά:

Αποκλείεται ο χαρακτηρισμός σου ως ΥΕΑ έστω και αν έχεις τα παραπάνω τυπικά προσόντα εφόσον:

Είσαι ανυπότακτος

Έχεις δυσχρωματοψία

[... ]

Εσυ αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να πας σε έναν οφθαλμίατρο, και να του δείξεις τις βαθμίδες της οπτικής οξύτητας όπως αυτές αναγράφονται στο ΦΕΚ (Σελ.1691) και να δεις έτσι αν ο βαθμός της αχρωματοψίας που έχεις μπορεί να σε κατατάξει ως Ι/2 τουλάχιστον.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
oden
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Απρ 19, 2013 5:41 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από oden »

Καλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτησω οι υγειονομικες εξετασεις για τους υεα γινονται στο 401 ; Τι ειδικότητες γιατρων περνανε ; Και τέλος αν π. Χ παρουσιαστεις τεθωρακισμενα και βγεις Ι2 αλλα θελεις να πας δοκιμος σε αλλαζουν οπλο-σωμα ή συνεχίζεις φανταρος;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες