Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Θανάσης

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Θανάσης »

Μπορεί να αλλάξει και το σώμα κατάταξης; Με έχουν κατατάξει στο Μηχανικό, λόγω ειδικότητας φαντάζομαι (Μηχανολόγος και Αεροναυπηγός Μηχανικός).
Αντρεας

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Αντρεας »

Καλησπερα, ειμαι να παρουσιαστω 14 Μαρτιιου, μιλησα σημερα με την στρατολογια και μου αναφεραν οτι για κοινωνικους-οικονομικους λογους μπορουν να μου δωσουν μια διμηνη αναβολη μονο. Πως γινεται οπως διαβαζω εδω να παιρνουν αναβολη ενος χρονου για κοινωνικους λογους?
Νοντας

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Νοντας »

Γειά σας μου έχει έρθει το χαρτι εδω και 5 μερες και μου λει οτι παρουσιαζομαι 10 Ιουλίου μπορώ να πάρω 3μινη αναβολη απο τα κεπ προλαβαίνω; Εικόνα
nikos_moug
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Σεπ 26, 2017 12:01 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από nikos_moug »

Καλησπέρα σε όλους. Η αναβολή μου λήγει 31-12-17 παρολα αυτα θελω να επεκτεινω την αναβολη μου για οικονομικους λογους ειμαστε πολυτεκνη οικογενεια και ειμαι ο μονος που δουλευει μπορει να γινει κατι;

billaros

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από billaros »

Καλησπερα παιδια.Ηταν να παρουσιαστω τον Μαρτιο, ηρθε χαρτι και πηρα 6μηνη αναβολη για ψυχολογικους λογους. Τωρα πριν λιγες μερες ξαναηρθε το χαρτι να παρουσιαστω Νοεμβριο. Μπορω να παρω μια 3μηνη αναβολη για κοινωνικους λογους μεσω κεπ; Και αν ναι την δινουν ευκολα; Ρωταω επειδη εχω ηδη μια εξαμηνη

Άβαταρ μέλους
δημητρης98
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Δευ Αύγ 14, 2017 12:43 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από δημητρης98 »

Στην διαρκεια τις θητειας μπορεις να παρει αναβολη για οικονομικους λογους; Και αν ναι σου αλλαζουν την σωματικη ικανοτητα το γιωτα;
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Mparmpas »

δημητρης98 έγραψε:Στην διαρκεια τις θητειας μπορεις να παρει αναβολη για οικονομικους λογους; Και αν ναι σου αλλαζουν την σωματικη ικανοτητα το γιωτα;


Μονο αναβολη για λογους υγειας μπορεις να παρεις σαν στρατιωτης. Στην πραξη αυτη η αναβολη δινεται επισης επειδη εχεις προσωπικα
προβληματα, οικονομικα θεματα κλπ. Αν θα αλλαξει τη ΣΙ εξαρταται στο γιατρο που θα σε εξετασει οταν ξαναμπεις. Η αναβολη
αυτη εχει διαρκεια απο 6 μηνες εως 2 χρονια. Δεν εχει σχεση με την αναβολη για κοινωνικους λογους που ειναι μονο για 2 μηνες
μπαινεις δηλαδη στην επομενη εσσο.

Κακως στον τιτλο αυτου του νηματος μπλεκουν την αναβολη για κοινωνικους λογους με τα οικονομικα. Σε 2 μηνες θα λυσεις
το οικονομικο σου προβλημα; Η αναβολη για κοινωνικους λογους ειναι να προλαβεις να δοσεις το τελευταιο μαθημα, την
διατριβη σου η να τελειωσεις την πρακτικη σου χωρις κυρωσεις.
Άβαταρ μέλους
δημητρης98
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Δευ Αύγ 14, 2017 12:43 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από δημητρης98 »

Αν δεν εχεις ιατρικα προβληματα αλλα θελεις να παρεις αναβολη για οικογενειακους λογους και το αναφερεις στον γιατρο μπορει να σου κρατησει το γιωτα;
αν δεν μπορει, μπορεις να κανεις ενσταση η και επανεξεταση;
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Mparmpas »

δημητρης98 έγραψε:Αν δεν εχεις ιατρικα προβληματα αλλα θελεις να παρεις αναβολη για οικογενειακους λογους και το αναφερεις στον γιατρο μπορει να σου κρατησει το γιωτα;
αν δεν μπορει, μπορεις να κανεις ενσταση η και επανεξεταση;


Αν η αναβολη ειναι για κοινωνικους λογους δεν υπαρχει κανενα θεμα με τη ΣΙ. Αν παρεις ομως αναβολη υγειας ακομα και για
οικογενειακους λογους επισημα θα γραφτει ενας ιατρικος λογος, δυσπροσαρμογη, αγχος κλπ. Επομενως θα ειναι στο χερι
του επομενου γιατρου που θα σε εξετασει οταν ξαναπαρουσιαστεις αν θα σε βγαλει Ι1 η Ι3. Η ΣΙ αλλαζει ακομα και λιγο καιρο
πριν απολυθεις αρα αν σε καιει το Ι1 μπορεις να το κυνηγησεις και πιο μετα.
Άβαταρ μέλους
δημητρης98
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Δευ Αύγ 14, 2017 12:43 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από δημητρης98 »

Και οταν απολυθω μπορω να το αλλαξω;
πχ ο αλλος να βγει αοπλος και στο τελος τις θητειας μπορει να το αλλαξει;
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Mparmpas »

δημητρης98 έγραψε:Και οταν απολυθω μπορω να το αλλαξω;
πχ ο αλλος να βγει αοπλος και στο τελος τις θητειας μπορει να το αλλαξει;


Νομιζω και οταν απολυθεις ναι. Ισχυε σιγουρα μεχρι πολυ προσφατα αν και ειχα ακουσει οτι επειδη πολλοι βγαινανε αοπλοι για
πιο χαλαρη θητεια και πριν το τελος καναν επανεξεταση για Ι1 επροκειτο να κοπει αυτο. Για ψαξτο.

Εκτος αν ενδιαφερεσαι για αστυνομια κλπ η ΣΙ καμια σημασια δεν εχει. Που και παλι στα περισσοτερα σωματα ασφαλειας πλεον
με πανελληνιες μπαινεις αρα δεν σε κοβω να ασχολεισαι σοβαρα με αυτο το ενδεχομενο σε αυτη την ηλικια.
Άβαταρ μέλους
δημητρης98
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Δευ Αύγ 14, 2017 12:43 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από δημητρης98 »

Η προκυρηξεις τωρα παει δεν ξαναβγαινουν μιας και το λιμενικο μπηκε στις πανελληνιες
αν ειναι ετσι θα βγουν ολοι αοπλοι να μην κανουν ενοπλες υπηρεσιες και στο τελος τις θητειας να ζητανε επανεξεταση
ο αλλος βλακας ηταν που υπηρετησε 9 μηνες ενοπλος και να εμφανιστει καποιος στο τελος ο αοπλος και να περνει οπλο αυτο ειναι αδικο
petros

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από petros »

Καλημερα παιδια. Παρουσιαζομαι με τη Β εσσο και θελω να παρω αναβολη για οικονομικους λογους για να μπω με την επομενη εσσο. Αν στειλω στα δικαιολογιτικα μηδενικη φορολογικη δηλωση θα ειναι αρκετη για να εγκριθει η αιτηση ή θα πρεπει να στειλω και τιποτα αλλο?
kostasel
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 22, 2018 8:40 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από kostasel »

Καλησπέρα σας! Παρουσιάζομαι τον Μάρτιο με την Β ΕΣΣΟ όμως λόγω του ότι η μητέρα μου είναι άνεργη και είμαστε μονογονεική οικογένεια μου είναι αδύνατο να παρουσιαστώ γιατί είμαι ο μόνος ο οποίος εργαζόταν.

Τους τελευταίους μήνες ήμουν στο ταμείο ανεργίας, το οποίο όμως έχει τελειώσει και πρέπει για κάποιους μήνες να εργαστώ οπωσδήποτε και να πάω στρατό αργότερα ώστε να συντηρήσω με κάποιο τρόπο την οικογένεια μου και να έχω και εγώ οικονομική δυνατότητα να υπηρετήσω!

Γνωρίζει κάποιος αν με αυτές τις προϋποθέσεις θα μπορούσα να πάρω αναβολή για κοινωνικούς-οικονομικούς λόγους; Θα με βοηθούσατε αρκετά.
Ευχαριστώ!

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης