Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

Konstantinos_ έγραψε:Γιατί σου τα βλέπουν; Ποιό είναι το πρόβλημα;Εικόνα


Να μην έχει κάνει κάποιος αλλαγή φύλου ή να είναι με ένα όπου θα σε βάλουν να τοποθετήσεις τον δείχτη του χεριού σου ανάμεσα. Επίσης σε ξεγυμνώνουν κ κάνεις επίκυψη για να δούν αν κάποιος έχει διαφορετικού τύπου προτιμήσεις. Τυπικά είναι όλα αυτά.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Το πρώτο εντάξει, αλλά το δεύτερο ακούγεται λίγο παράξενο. Ελπίζω να μην τρολλάρεις. Δηλαδή άμα κάνεις επίκυψη, τί ακριβώς συμπέρασμα κάποιος θα βγάλει και κατά ποιόν τρόπο;Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Soap »

Εμάς πάντως στο ΚΕΕΔ δε μας ζήτησαν να σκύψουμε Εικόνα. Οι μόνες εξετάσεις που κάναμε ήταν καρδιογράφημα, μας πήραν αίμα, κλασσικά τα εμβόλια (2-3, δε θυμάμαι ακριβώς) και μας βάλανε και σε ένα παραβάν και ''μας τα κοιτάξανε''. Σκύξιμο δεν είχε πάντως. Ούτε για καν για μυωπία. Απλά γράφαμε σε ένα χαρτί θυμάμαι, αν κάποιος από εμάς είχε πάνω από 3μισι βαθμούς. Όπως αντιλαμβάνεσαι εκεί πήγε το ψέμα σύννεφο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα καταδρομείς από τη σειρά μου με 5-6 βαθμούς μυωπίας.
Πάλι με Φάνη Πετραλιά, πάλι δικια μας θα'ναι...
Βαγγελης

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Βαγγελης »

Τι εξετασεις κανουν στο ΚΕΕΔ ; Και ποιο συγκεκριμενα οφθαλμολογικες

Lazarus35

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Lazarus35 »

Καλησπέρα σε όλους!

μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Υπάρχει περίπτωση να αποφυγω τις οφθαλμολογικες εξετασεις; Απο παθηση δεν ειχα ποτε κατι, αλλα νομιζω πως εχω δυσχρωματοψια ή οπως αλλιως λεγεται... Θελω να παω προεδρικη φρουρα και με αγχωνει λιγο αυτο, καθως σε βγαζουν ι2 απ οσο ξερω, ενω εχω τα σωματικα προσοντα για εκει. Και αν με εξετασουν στην τελικη, μπορω να πεισω τον γιατρο οτι δεν ειναι λογος αυτος για να με βγαλει ι2, ενω σε ολα τα αλλα ειμαι κομπλε;

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
Laskaris
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2015 1:03 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Laskaris »

Καλησπέρα , σχετικά με τις εξετάσεις τώρα. Στο ΚΕΕΔ οι εξετάσεις ήταν πολύ σύντομες. Δεν εξετάσαν μυωπία απλώς σου έδειχναν καρτέλες για να διακρίνεις αριθμους μέσα από χρωματιστά πλαίσια. Μάλλον εξέταση δυσχρωματοψιας ήταν. Δεν μπορείς να αποφύγεις τις εξετάσεις φιλε. Θυμάμαι πάντως οτι δεν εξεταζομασταν κατά μονας, αλλά μπροστά από ένα τραπέζι περιμέναμε όλοι και ανά δυο μας έδειχναν τις καρτέλες, ίσως μπορέσεις οσο περιμένεις στην ουρα να ακούσεις τους σωστούς αριθμούς από τους προηγούμενους η από τον διπλανό σου που θα εξεταζεται ταυτόχρονα. Όλα αυτά στο ΚΕΕΔ ΣΤ ΕΣΣΟ. Δεν ξέρω αν μπορείς να το ρυθμίσεις με τον ιατρο.
Lazarus35

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Lazarus35 »

Καλησπέρα Laskaris και σε ευχαριστώ για την απάντηση.Παρουσιαζομαι Γρεβενα με την Α ΕΣΣΟ τωρα. Ξερω οτι ειναι απ τα καλα κεντρα και ισως λογω της ΕΣΣΟ να μην ειμαστε και πολλα ατομα. Συνηθως οι πιο πολλοι πανε κατω Θηβα ή Αυλωνα. Αυτο σημαινει οτι ισως οι ιατρικες εξετασεις να μην ειναι τοσο συντομες, οσο στα αλλα κεντρα οπου εχει περισσοτερη ζητηση. Καποια τελευταια ερωτηση, γιατι δεν εχει και πολυ νοημα, αμα θελουν να σε κοψουν σε κοβουν ι2, εκτος και αν εχεις γερο βυσμα και να πεσει συνεννοηση. Αυτες οι καρτελες ηταν ιδιες για ολους ή το αλλαζαν μετα απο καθε φανταρο; Δηλαδη αν ειμαστε στην σειρα παιζει βαλω τον διπλανο μου ενω εξεταζονται οι αλλοι, να μου πει τα γραμματα/ αριθμους κτλπ και να σωθει η κατάσταση; Επισης, αν στους κανονικους φαινονται ευκολα, για μενα μπορει να ειναι καπως ευδιακριτα και να μαι τυχερος. Εσενα σε δυσκολεψαν;

Σε ευχαριστω και παλι!

Άβαταρ μέλους
Laskaris
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2015 1:03 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Laskaris »

Γειά σου φίλε. Η εξέταση μπορεί να διαφέρει για χίλιους δύο λόγους. Εγώ σου μετέφερα την δική μου εμπειρία απλώς για να έχεις μια εικόνα και για να σου δώσω μια ιδέα για το πως μπορείς να ξεμπερδέψεις. Εμένα προσωπικά δεν μου φάνηκε δύσκολη και οι καρτέλες δεν άλλαζαν. Εάν είναι παρόμοια η εξέταση μάλλον θα μπορείς να κάνεις αυτό που σκέφτεσαι. Πάντως εάν έχεις τα προσόντα για ΠΦ ίσως να δείξουν επιείκεια. Για παράδειγμα ένα παιδί από την σειρά μου είχε ένα μικρό πρόβλημα με την καρδιά και ο ιατρός τον ρωτήσε εάν θέλει ειδικές για να μην τον βγάλει Ι2. Οπότε εξαρτάται σε τι ιατρό θα πέσεις. Καλή θητεία να έχεις και μην αγχώνεσαι, εάν το θες πολύ θα βρεις την άκρη.
Μαξιμος

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Μαξιμος »

Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω τι ιατρικες εξετασεις γινονται στην Θηβα Πυροβολικο ; Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας
Πέτρος

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Πέτρος »

Καλησπέρα παιδιά. Παρουσιάζομαι τον Μάρτιο. Δεν έχω κάποιο παθολογικό θέμα αλλά είμαι γενικά αγχώδης τύπος. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι την ώρα των ιατρικών εξετάσεων οι παλμοί μου θα χτυπήσουν κόκκινο. Τι γιώτα θα βγω για αυτό; Θα με στείλουν για εξετάσεις στο 401; Όποιος έχει ανάλογη εμπειρία ας με διαφωτίσει. Ευχαριστώ.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

Πέτρος έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Παρουσιάζομαι τον Μάρτιο. Δεν έχω κάποιο παθολογικό θέμα αλλά είμαι γενικά αγχώδης τύπος. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι την ώρα των ιατρικών εξετάσεων οι παλμοί μου θα χτυπήσουν κόκκινο. Τι γιώτα θα βγω για αυτό; Θα με στείλουν για εξετάσεις στο 401; Όποιος έχει ανάλογη εμπειρία ας με διαφωτίσει. Ευχαριστώ.


Καλησπέρα Πέτρο. Σε ευχαριστούμε που εμπιστεύθηκες αυτό εδώ το φόρουμ για την ενημέρωση σου. ΦΕΚ Νο 341 &353. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
wiggo.86
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Φεβ 29, 2016 8:53 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από wiggo.86 »

Η εξέταση mantoux γίνεται την ημέρα της κατάταξης; Σχετικά με τα αποτελέσματα και τον επανέλεγχο;

π. Χ. Αν στην εξέταση βρεθείς θετικός υπάρχει κάποια διαδικασία;

stratia
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2016 11:15 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από stratia »

Τι χαρτιά χρειάζεται να κάνω στη στρατολογία πριν πάω να με εξετάσει στρατιωτικός γιατρός;
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από gimitrop »

Παίδες, εγώ δεν έχω το βιβλιάριο υγείας με τα παιδικά εμβόλια. Τι παίζει τώρα, θα πρέπει να πάω να κάνω κάποια εξέταση ή θα φάω τα εμβόλια αβέρτα κουβέρτα;
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από gimitrop »

KΑλημέρα πατριώτες,

πριν από 3 χρόνια έπαιζα beach volley σε μια παραλία και κάποια στιγμή σε μια βουτιά στην άμμο με έπιασε ένας πόνος στη μέση. Ήμουν για 3 ημέρες στο κρεβάτι όπου χρησιμοποιούσα τη γνωστή αλοιφή για μυικούς πόνους και μου πέρασε. Δεν πήγα ποτέ σε γιατρό. Από τότε, μου έχει τύχει 2-3 φορές κάποια ενόχληση στη μέση αλλά χωρίς την ένταση του πόνου ή το χρόνο για να μου περάσει, την επόμενη μέρα είμαι οκ. Δεν ρισκάρω να μην το δηλώαω στις εξετάσεις. Παρ' όλα αυτά, δεν ειχα ποτέ θέμα με την ορθοστασία ή το περπάτημα. Υπάρχει σοβαρή περίπτωση να βγω άοπλος; Πάντως, δεν θα το ήθελα αυτό.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης