ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
lefkas
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευ Οκτ 08, 2012 2:29 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από lefkas »

Όχι! Ευχαριστώ ειλικρινά για τη βοήθεια σε όλα τα επίπεδα. Καλή συνέχεια
Χρήστος

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Χρήστος »

Καλημέρα... Έχω την εξής απορία...
Θέλω να δηλώσω για δόκοιμος μόλις παρουσιαστώ στο μεγάλο πεύκο (13/11/12), μου έχουν στείλει το χαρτί και λέει κάπου ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ/ΔΣΛ υποχρεούται να καταταγεί στις ΕΔ μπλα μπλα μπλα... Αλλά δε βλέπω κάπου την ένδειξη για ΥΕΑ. Έτσι λοιπόν πήρα στη στρατολογία και ρώτησα... Και αφού έψαξε... Μου είπε πως είμαι υποψήφιος δόκοιμος (πως με έχουν επιλέξει ως ΥΕΑ με λίγα Λόγια.) και πως κάπου στο χαρτί υπάρχει η ένδειξει για ΥΕΑ. Απλώς δεν την βλέπω! Μόνο που έχω ψάξει όλο το χαρτί 10 φορές και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! Τώρα τί να κάνω; Να πιστέψω αυτή και να ησυχάσω; Ή να ξανα πάρω για να μου το αλλάξουν;(αν γίνεται... ) Απλώς θέλω πολύ να μπω για δόκοιμος...
Ευχαριστώ...

christoss
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 25, 2012 5:41 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από christoss »

Χρήστος έγραψε:Καλημέρα... Έχω την εξής απορία...
Θέλω να δηλώσω για δόκοιμος μόλις παρουσιαστώ στο μεγάλο πεύκο (13/11/12), μου έχουν στείλει το χαρτί και λέει κάπου ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ/ΔΣΛ υποχρεούται να καταταγεί στις ΕΔ μπλα μπλα μπλα... Αλλά δε βλέπω κάπου την ένδειξη για ΥΕΑ. Έτσι λοιπόν πήρα στη στρατολογία και ρώτησα... Και αφού έψαξε... Μου είπε πως είμαι υποψήφιος δόκοιμος (πως με έχουν επιλέξει ως ΥΕΑ με λίγα Λόγια.) και πως κάπου στο χαρτί υπάρχει η ένδειξει για ΥΕΑ. Απλώς δεν την βλέπω! Μόνο που έχω ψάξει όλο το χαρτί 10 φορές και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! Τώρα τί να κάνω; Να πιστέψω αυτή και να ησυχάσω; Ή να ξανα πάρω για να μου το αλλάξουν;(αν γίνεται... ) Απλώς θέλω πολύ να μπω για δόκοιμος...
Ευχαριστώ...

Φίλε Χρήστο εαν είσαι απόφοιτος λυκείου και πάνω τότε είσαι αυτόματα υποψήφιος ΥΕΑ. Και να μην γράφει ΥΕΑ το χαρτί σου αν πληροίς τα παραπάνω κριτήρια τότε την 1η μέρα στο Μεγάλο πεύκο το δηλώνεις. Και γω 13-11 παρουσιάζομαι Μεγάλο Πεύκο και θέλω να πάω για υεα.
Βασίλειος

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Βασίλειος »

Καλημερα! Έπαθα πρόσφατα κάταγμα στο χέρι και μου τοποθετηθηκε σε στρατιωτικό νοσοκομείο μεταλλική πλάκα με βίδες και οι γιατροί λένε ότι τώρα θα με βγαλουν Ι4.
Ομως το ΦΕΚ αναγράφει:
Ι3-Ι4: Καταγματα παλιά ή πρόσφατα ή αλλες καταστασεις των οστών, που φερουν υλικο οστεοσυνθεσης,τα οποια μπορουν να παθουν ευκολα μια κακωση ή να προκληθούν σοβαρες διαταραχες.
Ι2: Οι ίδιες παραπανω καταστασεις που προκαλουν μικρότερου βαθμού λειτουργικές διαταραχές.
Ερμηνεύοντας τα παραπάνω εγώ καταλαβαίνω πως βάσει ΦΕΚ δεν κατατάσσονται όλοι όσοι φέρουν μεταλλική λάμα ανίκανοι Ι1 κατηγορίας, αλλά μόνο στις περιπτωσεις αυξημένου κινδύνου πρόκλησης εσωτερικων βλαβών καιλειτουργικών διαταραχών.
Εγώ δεν έχω καποιο λειτουργικό πρόβλημα (εκανα φυσιοθεραπειες) και αυτο το επιβεβαιώνει και ιατρός κρατικού νοσοκομείου, όπως επίσης και το ότι δεν κινδυνευω παραπανω από κατι εχοντας τη μεταλλικη λαμα στο χερι μου.
Επίσης μου είπε με καθε βεβαιότητα ότι σε 6 μηνες με 1 χρονο το πολύ μπορω να αφαιρεσω την λαμα, ενώ οι στρατιωτικοί ιατροί επιμένουν για 2 χρόνια τουλαχιστον και οτι δεν γινεται νωριτερα!
Εχω επιλεγει εφεδρος αξιωματικος, γι αυτο και με απασχολει το Ι.
Τι μπορώ να κάνω; Εχω άδικο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, ο στρατός λειτουργεί με τους δικούς του κανονισμούς.
Βασίλειος

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Βασίλειος »

Greek Army μου είχαν δώσει 2 μήνες αναρρωτικής και υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο να μου δώσουν άλλους 2 μήνες σε λίγες μερες. Σε αυτήν την περίπτωση υπάρχει νόμος που λέει ότι μπορεί να χάνω τη θέση του έφεδρου; Οι πολλοι μηνες αναρρωτικής εννοω... Μήπως παίζουν ρόλο; Δεν ήμουν σε εκπαίδευση ΥΕΑ όμως, ούτε έχω ορκιστεί ακόμα. Απλά είχε βγει ανακοίνωση ότι με επιλέξανε για ΥΕΑ. Αυτο θέλω να μάθω εαν το γνωρίζεις. Εγω θα πιεσω όσο μπορώ τους πάντες. Ο νόμος είναι μαζί μου άλλωστε.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από dn24 »

Βασίλειος έγραψε:Greek Army μου είχαν δώσει 2 μήνες αναρρωτικής και υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο να μου δώσουν άλλους 2 μήνες σε λίγες μερες. Σε αυτήν την περίπτωση υπάρχει νόμος που λέει ότι μπορεί να χάνω τη θέση του έφεδρου; Οι πολλοι μηνες αναρρωτικής εννοω... Μήπως παίζουν ρόλο; Δεν ήμουν σε εκπαίδευση ΥΕΑ όμως, ούτε έχω ορκιστεί ακόμα. Απλά είχε βγει ανακοίνωση ότι με επιλέξανε για ΥΕΑ. Αυτο θέλω να μάθω εαν το γνωρίζεις. Εγω θα πιεσω όσο μπορώ τους πάντες. Ο νόμος είναι μαζί μου άλλωστε.


καλησπέρα συνονόματε, αν και απευθύνεσαι αλλού, ελπίζω να μου επιτραπεί να σου απαντήσω μιάς που τυχαίνει να μπορώ να σου απαντήσω πιο άμμεσα. Λοιπόν εφόσον δεν έχεις ξεκινήσει ακόμη την εκπαίδευση ώς Υ. Ε. Α δεν υπάρχει πρόβλημα στο να κοπείς απο πλευράς χρονικών προθεσμιών. Όμως εαν πάρεις την επέκταση της αναρρωτικής σου για ακόμη 2 μήνες, υπάρχει κύνδυνος είτε να μην σε εγκρίνουν στην αρμόδια υγειονομική επιτροπή για ΥΕΑ και να καταλήξεις απλός έφεδρος στο πεζικό ή με αναβολή στράτευσης.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Βασίλειος

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Βασίλειος »

dn24 έγραψε:
καλησπέρα συνονόματε, αν και απευθύνεσαι αλλού, ελπίζω να μου επιτραπεί να σου απαντήσω μιάς που τυχαίνει να μπορώ να σου απαντήσω πιο άμμεσα. Λοιπόν εφόσον δεν έχεις ξεκινήσει ακόμη την εκπαίδευση ώς Υ. Ε. Α δεν υπάρχει πρόβλημα στο να κοπείς απο πλευράς χρονικών προθεσμιών. Όμως εαν πάρεις την επέκταση της αναρρωτικής σου για ακόμη 2 μήνες, υπάρχει κύνδυνος είτε να μην σε εγκρίνουν στην αρμόδια υγειονομική επιτροπή για ΥΕΑ και να καταλήξεις απλός έφεδρος στο πεζικό ή με αναβολή στράτευσης.



dn24 σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Καλά οι γιατροί γενικώς δεν με εγκρίνουν για ΥΕΑ, αν και μόνο αν περιμένω 2 χρόνια (!) οπότε και κάνω χειρουργείο να αφαιρέσω την μεταλλική λάμα από το χέρι μου. Αλλά βάσει νόμου έχουν άδικο (δες το προηγουμενο μηνυμα μου). Τελευταια ο γιατρός μου είχε πει ότι θα μου δώσει άλλους δυο μηνες μάλλον αναρρωτική και μετα θα μπω ως Ι4 μέσα. Το θέμα είναι ότι εγώ θα κυνηγήσω το Ι1, γι αυτό και ρωτάω αν θα πρέπει να δεχτώ την επέκταση της αναρρωτικής, μην πατήσουν πάνω σε αυτό αύριο και με κρίνουν ακατάλληλο για ΥΕΑ, ακόμα και αν καταφερω να βγω Ι1 (βάσει ΦΕΚ). Απλός έφεδρος στο πεζικό, προφανώς εννοείς απλός φαντάρος στο πεζικό;

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από dn24 »

Ακριβώς, εννοώ απλός έφεδρος φαντάρος στο πεζικό. Δεν έχει σημασία το θέμα της επέκτασης με το εάν θα βγείς Ι1 ή Ι4. Είτε την πάρεις, είτε όχι το "Ι" είναι κάτι ανεξάρτητο, και θα κριθεί αποκλειστικά απο την λειτουργικότητα του χεριού σου.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Βασίλειος

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Βασίλειος »

dn24 έγραψε:Ακριβώς, εννοώ απλός έφεδρος φαντάρος στο πεζικό. Δεν έχει σημασία το θέμα της επέκτασης με το εάν θα βγείς Ι1 ή Ι4. Είτε την πάρεις, είτε όχι το "Ι" είναι κάτι ανεξάρτητο, και θα κριθεί αποκλειστικά απο την λειτουργικότητα του χεριού σου.

Nαι το γνωρίζω ότι δεν έχει σχέση, απλά δεν έχω βρει ακόμη εάν υπάρχει άρθρο νόμου που να λέει ότι αν πάρεις πάνω από 2 μήνες αναρρωτική κόβεσαι από ΥΕΑ. Δεν νομίζω να υφίσταται κάτι τέτοιο από τη στιγμή που δεν μπήκα καν στην εκπαίδευση των ΥΕΑ, αλλά θελω να είμαι σιγουρος 100% μην την πατήσω. Το χέρι μου είναι λειτουργικό, δεν έχω πρόβλημα, το διαβεβαιώνουν όλοι εκτός από τους ιατρούς που με χειρούργησαν. Δεν ξέρω το γιατί, προφανώς φοβούνται να με βγαλουν Ι1 μην συμβει κατι χειροτερο. Ειδικά παντως αν μου δώσουν και άλλη αναρρωτική, δεν βλέπω κανένα λόγο να βγω Ι4, μιας και φανταζομαι θα ειμαι σε αριστη κατασταση μετα το περας της.

Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Avatar »

Για να είσαι ΥΕΑ πρέπει να έχεις τελειώσει κάτι παραπάνω απο λύκειο από όσο ξέρω. Άρα με απολυτήριο λυκείου και με χαρτί από ΙΕΚ (που θεωρείτε μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση) σε καλούν για έφεδρο αξιωματικό στα σίγουρα ; Υπάρχει κάποια ανακοίνωση που να είναι απόλυτα έμπιστη ;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από D.Y.K »

Για να έχεις ένδειξη ΥΕΑ πρέπει να είσαι τουλάχιστον απόφοιτος λυκείου συνεπώς, σχεδόν όλοι έχουν ένδειξη για ΥΕΑ.
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Avatar »

Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο γιατί πριν κάποια χρόνια ένας πολύ γνωστός μου απόφοιτος από ΕΠΑΛ δεν πήρε ένδειξη για ΥΕΑ και μου είπε ότι πρέπει να έχεις τελειώσει ΑΕΙ-ΤΕΙ-ΙΕΚ κάτι παραπάνω δηλαδή
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Σε όποιον δεν έχει έρθει η ένδειξη ΥΕΑ αν είναι απόφοιτος Λυκείου θα μπορέσει να δηλώσει ΥΕΑ.

Το λέει και εδώ
Άβαταρ μέλους
professor-7
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 09, 2012 2:59 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από professor-7 »

Καλησπέρα σε όλους ! Θα παρακαλούσα όποιον γνωρίζει να με ενημερώσει πάνω σε δύο απορίες που έχω. Καταρχάς θα ήθελα να υπηρετήσω σαν ΔΕΑ αλλά, κατα πόσο θεωρείτε ότι θα επηρεάσει το γεγονός πως έχω κάνει επέμβαση στη μέση (πεταλεκτομή) ; Ασχολούμαι με τον αθλητισμό (κολυμβηση) ενώ κάνω ειδικές ασκήσεις καθημερινά για να επανέλθω το συντομότερο και θεωρώ ότι δε θα είχα ιδιαίτερο πρόβλημα Μελλοντικά εκτός κι αν έπρεπε να σηκώνω μεγάλα βάρη.(το απαγορεύουν οι γιατροί).'Εχω αναβολή ως το 2017 και οι γιατροί μ λένε ότι θα φθάσω τουλάχιστον στο 95% από όσο ήμουν πριν. Το άλλο έχει να κάνει με δυο ταττοο που έχω. Το ένα είναι στα πλευρά ενώ το δεύτερο ξεκινά από τον ώμο και φθάνει ως το σημείο που τελειώνει το μανίκι του t - shirt. Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες