Μειονότητες στην Ελλάδα

Ελληνοτουρκικά θέματα, βαλκάνια, εξωτερική πολιτική και διεθνείς σχέσεις
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
argeadas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 10:54 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: διάβασμα,κυνήγι,πουλιά
Επικοινωνία:

Μειονότητες στην Ελλάδα

Δημοσίευση από argeadas »

Το βραδάκι που θα είμαι και ξεκούραστος... Θα σου δώσω αρκετά απ΄αυτά. Είχα υπηρεσία χθές και όπως καταλαβαίνης θα πρέπει να κοιμηθώ λιγάκι.

Κάνε υπομονή Θρακιώτη... Όλα εδώ τα έχω.Εικόνα

thrakiotis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 22, 2009 1:55 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μειονότητες στην Ελλάδα

Δημοσίευση από thrakiotis »

argeadas έγραψε:Κάνε υπομονή Θρακιώτη... Όλα εδώ τα έχω.Εικόνα

χεχεχε αντε βαλε βαλε Εικόνα
argeadas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 10:54 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: διάβασμα,κυνήγι,πουλιά
Επικοινωνία:

Μειονότητες στην Ελλάδα

Δημοσίευση από argeadas »

Να πω μια μικρή ιστορία που ίσος κάποιοι να παρεξηγηθούν.

Αυτό ποσός δεν με ενδιαφέρη.

Λοιπόν.

Κάπου στο 1992 με 1993 το καλοκαίρι, δούλευα σε ένα εργοστάσιο (για να μη κοπροσκυλιάζω).

Στο εργοστάσιο δούλευε μια κοπριά από γειτονικό χωριό που ναι μεν έχει τους λεγόμενους ντόπιους (λέξη την οποία εγώ δεν δέχομαι για ράτσα), έχει όμως και υπολείματα από τους βούλγαρους που μένανε πρίν το 1922 στην περιοχή.

Κάποια στιγμή όπως μιλούσαμε, μου λέει το σίχαμα (χωρίς να ξέρει τη ράτσα είμαι),

φύγανε οι δικοί μας στη βουλγαρία και τα χωράφια και τα σπίτια τα πήρανε όλοι οι πρόσφυγες.

Τρελάθηκα σου λέω.

Κράτησα όμως την ψυχραιμία μου για να ακούσο και άλλα ξεράσματα.

Όταν στη συνέχεια τον ρώτησα οι βούλγαροι από ποιούς τα πήραν αυτά τα ΄χωράφια και τα οικόπεδα... Μου είπε: Τους τα έδωσαν οι τούρκοι.

Όταν του είπα οι τούρκοι από που τα βρήκαν;

Εκεί περίπου τελείωσε η συζήτηση.

argeadas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 10:54 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: διάβασμα,κυνήγι,πουλιά
Επικοινωνία:

Μειονότητες στην Ελλάδα

Δημοσίευση από argeadas »

Εγείρουν ζητήματα τουρκικής μειονότητας οι μουσουλμάνοι της Κω Βάζουν ζητήματα εκμάθησης τουρκικών αλλά και θρησκευτικών
Ερευνητική δημοσιογραφία από έναν βραβευμένο ρεπόρτερ με πολυετή θητεία στο ρεπορτάζ από τις Βρυξέλλες για το Μέγκα και τα "Νέα", αλλά και πείρα στις εκπομπές έρευνας που παρουσιάζει τα τελευταία 10 χρόνια (Κόκκινο Πανί με τον Παύλο Τσίμα και τον Τάσο Τέλλογλου, Στριπτίζ με τον Τάσο Τέλλογλου, Ευρώπη-Εξπρές,Transit,Focus,Eurodoc).

Θέμα θεσμοθέτησης της εκμάθησης της τουρκικής γλώσσας με την επαναλειτουργία των τουρκικών σχολείων που έκλεισαν το 1971 εγείρει μέσω του newstime.gr η μουσουλμανική κοινότητα της Κω. Είναι η πρώτη φορά που ακούγεται με τόσο ηχηρή φωνή το αίτημα τους ενώ υποστηρίζουν ακόμα ότι θα ήταν καλύτερα να διδάσκονται τα παιδιά των μουσουλμάνων τη θρησκεία τους σε ιδιαίτερο μάθημα στα σχολεία, αντί να βγαίνουν έξω την ώρα των θρησκευτικών. «Δεν είμαστε μειονότητα, είμαστε ίσοι πολίτες, αλλά το ζήτημα της εκμάθησης της τουρκικής γλώσσας εκκρεμεί.» διευκρινίζει ο Πρόεδρος του μουσουλμανικού Συλλόγου «η αδελφότης» Μασλούμ Παϊζάνογλου.

Το Newstime έζησε μια βδομάδα με τους τουρκόφωνους μουσουλμάνους στο χωριό Πλατάνι που παλιά είχε την ονομασία Κερμεντές. Ένα οδοιπορικό που πραγματοποιείται σε μια εποχή όπου από τον περασμένο Μάιο επιχειρείται να στηθεί στο Συμβούλιο της Ευρώπης θέμα «τουρκικής μειονότητας στην Κω και στη Ρόδο» ενώ το πιο εντυπωσιακό είναι ότι στην προσπάθεια αυτή με υποκινητή τον ελβετό βουλευτή Ανδρέα Γκρός, πρωτοστατεί και ο ελληνοκύπριος βουλευτής του ΔΗΣΥ Χρήστος Πουργουρίδης. Την ίδια ώρα η περίεργη υπόθεση κατασκοπείας με την σύλληψη 2 Τούρκων που κατάγονται από την μουσουλμανική κοινότητα της Κω με την κατηγορία ότι πουλούσαν μυστικά στην Ελλάδα, στην απέναντι όχθη στην Αλικαρνασσό, στο Μπόντρουμ, καλύπτεται από πέπλα μυστηρίου. Το Newstime αναζήτησε τα ίχνη των λεγόμενων «κατασκόπων» και εξασφάλισε αποκαλυπτικές συνεντεύξεις που θα δημοσιεύσει τις επόμενες ημέρες.

Ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ στα Δωδεκάνησα Γιώργος Νικητιάδης μίλησε για τους τρόπους με τους οποίους έχει αντιδράσει η ελληνική πλευρά, κάλεσε τους βουλευτές που υπογράφουν το ψήφισμα περί «τουρκικής μειονότητας» στο Συμβούλιο της Ευρώπης να επισκεφθούν τη Ρόδο και την Κω για να διαπιστώσουν την κατάσταση που επικρατεί, και χαρακτήρισε «ύποπτη» την υπόθεση κατασκοπείας που εγείρει η Τουρκία.
Περισσότερα εδώ: http://www.xronos.gr/detail.php?ID=51723

Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Μειονότητες στην Ελλάδα

Δημοσίευση από kampf »

Σε 20 χρονακια θα μιλαμε για Ελληνικη μειονοτητα στην Ελλαδα οποτε μη σας φανει παραξενο οτιδηποτε αλλοΕικόνα
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Μειονότητες στην Ελλάδα

Δημοσίευση από GenerX »

Ρόδο και Κω, οι Τούρκοι είναι μπόλικοι. Στην Θράκη το ίδιο. Αλβανοί υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα, από το ένα άκρο στο άλλο. Ρουμάνοι δεν ξέρω, προσωπικά έχω συναντήσει αρκετούς.
argeadas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 10:54 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: διάβασμα,κυνήγι,πουλιά
Επικοινωνία:

Μειονότητες στην Ελλάδα

Δημοσίευση από argeadas »

Είναι καιρός να τους μειώσουμε...
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Μειονότητες στην Ελλάδα

Δημοσίευση από GenerX »

Κάντε τους ό, τι θέλετε
Helistas
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2009 12:24 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μειονότητες στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Helistas »

Το οτι μπορει ο καθενας να εισερχεται ΛΑΘΡΑΙΑ σε μια χωρα, πιστευω δεν του δινει κανενα δικαιωμα να ζηταει το οτιδηποτε. Ποσο μαλλον να απαιτει και Μειωνοτικη αναγνωριση. Εκτος κι αν μιλαμε για προσχεδιασμο... Περα απο τους Μουσουλμανους της Θρακης απο οσο γνωριζω, δεν υπαρχει αλλη καταγεγραμενη Μειωνοτητα στην Ελλαδα. Οχι μονο απο το Ελληνικο Κρατος, αλλα και οπα την Διεθνη Κοινοτητα. Βεβαια, επιδη εχουμε μαθει πλεων πως λειτουργει σημερα η Διεθνης Κοινοτητα, θα ανακαλυψουν και Αρειανη Μειωνοτητα τωρα!
αιας

Μειονότητες στην Ελλάδα

Δημοσίευση από αιας »

Η συνθηκη της λωζανης αναγνωριζει μονο θρησκευτικη μειονοτητα, η εκδοχη που λεει οτι ο ορος προηλθε απο λαθος στην μεταφραση τελευταια καερδιζει εδαφος. Παντως την δεκαετια του εικοσι που η ορολογια και ο προσδιορισμος των εθνωτητων στην οθωμανικη αυτοκρατορια γινοταν με βαση το θρησκευμα, μου ακουγεται λογικο ο διαχωρισμος της μειονοτητας με θρησκευτικο προσδιορισμο. Οι χριστιανοι ενα εθνος οι μουσουλμανοι αλλο (αυτες ηταν οι κυριαρχες ομαδες στην οθωμανικη αυτοκρατορια). Ο κεμαλ τοτε ηταν που (κυριολεκτικα) εφευρε το εθνος των τουρκων και ακομα και Σημερα αυτο ειναι το κυριο στην τουρκια. Οποτε εχουμε στην χωρα θρησκευτικη μειονοτητα και οχι εθνικη. Ετσι και αλλιως οι μουσουλμανοι στην ελλαδα στην πλειονοτητα τους ειναι πομακοι και αθιγγανοι και λιγοτερο "καθαροι" τουρκοι. Επρεπε απο την αρχη να ξεκοψουμε στους τουρκους οτι μειονοτητα δεν υφισταται. Η εκτελεση θρησκευτικων καθηκοντων δεν διαχωριζει μειονοτητα στην Ε. Ε. Δεν εχουμε μεινοτητα μουσουλμανων, βουδιστων καθολικων κτλ. Το προβλημα ειναι αν και κατα ποσο οι μοπυσουλμανοι στην χωρα θελουν να αποκτησουν η εχουν τουρκικη "εθνοταυτοτητα".
αιας

Μειονότητες στην Ελλάδα

Δημοσίευση από αιας »

Εικόνα (το τυφλο μου γραψιμο ειναι για τα μπαζα)
XristosK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:06 pm
Επικοινωνία:

Μειονότητες στην Ελλάδα

Δημοσίευση από XristosK »

cristi
Εγώ στη θέση σου θα έσβηνα το λινκ του βουλγαρου. Είναι υβριστικό για τη χώρα μας.

XristosK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:06 pm
Επικοινωνία:

Μειονότητες στην Ελλάδα

Δημοσίευση από XristosK »

Μια μικρή επεγεργασια Αρκεί.
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Μειονότητες στην Ελλάδα

Δημοσίευση από Su-35 »

Δεν ειπαρχουν μειονοτητες στην Ελλαδα.
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Μειονότητες στην Ελλάδα

Δημοσίευση από TOPOL-M »

Su-35 έγραψε:Δεν ειπαρχουν μειονοτητες στην Ελλαδα.


Υπάρχει η μουσουλμανική στην Θράκη.
Σε λίγο όμως μετά το λαθρονομοσχέδιο θα υπάρχουν και άλλες.
Οπως η Αλβανική, η Πακιστανική, η Ιρακινή, η Αφγανική, η Νιγηριανή κ. Ο. Κ
Και καλά ο Αφγανός είναι 3.000 χλμ μακριά δεν θα σου πει τίποτα.
ο Αλβανός όμως που συνορεύει μαζί σου οταν θα βγάζει 15 βουλευτές (πάνω από 500.000 Αλβανοί στην Ελλάδα) θα αρχίσει να σου θέτει αιτήματα γλώσσας αρχικά τσαμουριάς και μειονότητας στην συνέχεια.
Μην ξεχνάμε ότι Τουρκία, Αλβανία και Σκόπια συμπλεουν από κοινού.
Ο Τζέφρυ πήρε μια γεύση όταν ο Μπερίσα σε συνεννόηση με τους Τούρκους ήρε την υπογραφή για την υφαλοκρηπίδα Ελλάδας -Αλβανίας.
Ποιός πιάστηκε πάλι κορόιδο;
Ο Καραμανλής που τους έβαλε στην ΕΕ.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες