Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Κλειδωμένο

Τι αλλαγές θα έκανα αν ήμουν πρωθυπυργός;

Το δημοψήφισμα λήγει την Τρί Φεβ 23, 2010 5:44 pm

Κατάργηση υποχρεωτικής θητείας
35
32%
Αύξηση υποχρεωτικής θητείας
27
25%
Διατήρηση θητείας στους 9 μηνες
3
3%
Μείωση αμυντικών δαπανών
1
1%
Αύξηση αμυντικών δαπανών
6
6%
Στράτευση στα 18 για όλους
17
16%
Λιγότερη εκπαίδευση
1
1%
Εντατικότερη εκπαίδευση
19
17%
 
Σύνολο ψήφων: 109

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από Velerefontis »

Ειναι η πρωτη φορα που τα γραφομενα του Gener-X με βρισκουν απολυτα συμφωνο
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
ΓΙΩΡΓΟΣ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 27, 2009 7:41 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ »

Velerefontis έγραψε:Ειναι η πρωτη φορα που τα γραφομενα του Gener-X με βρισκουν απολυτα συμφωνο
ναι προηγουμενος συμφωνησα και εγω πρωτη φορα μαζι του σε κατι που ειπε σε αλλο θεμα...
Anonymous

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από Anonymous »

Ειδες generx, ειναι καλυτερα να απλωνουμε τις αποψεις μας, χωρις να βαζουμε τον εαυτο μας με την πλατη στον τοιχο. Να ρωτησω παλι, με τα ιδια χρηματα αντι να τα δινει σε 9μηνη συνεχη βαση (σε φανταρους) θα μπορουσε να τα δωσει σε προσληψεις εποπ και να κερδισει ολα τα πλεονεκτηματα του επαγγελματια στρατιωτη (συνεχης εκπαιδευση, εμπειρια, εξοικειωση, αυτοματισμους, αμεση αποδοση, ετοιμοτητα), τι πιστευεις; Εχει ενδιαφερον ;

GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από GenerX »

Το έχω ξαναπεί κάπου εδώ μέσα νομίζω.

Να γίνει επαγγελματικός ο στρατός. Επαγγελματικός και σε μισθούς φυσικά και σε όλα τα επίπεδα.

Έχω βαρεθεί να βλέπω βίλες,off shore, κατευθυνόμενους διαγωνισμούς εκατομμυρίων ευρώ, κάποιοι να βγάζουν δισ. Παίζοντας μετοχές, να πληρώνει ο κόσμος κτηματολόγιο που ήταν ήδη πληρωμένο και τόσα μα τόσα μα τόσα άλλα, αλλά για επαγγελματικό στρατό "δεν έχουμε".

Υπάρχουν φράγκα στην Ελλάδα και πάρα μα πάρα πολλά.

Το θέμα είναι ποιος έχει τη διάθεση να φτιάξει.

Φυσικά αυτό που ζητάω για επαγγελματικό στρατό, δε σημαίνει ότι θα εκτοπίσει άλλες παροχές από τον υπόλοιπο κόσμο.

Ένα κράτος ή θα τα δίνει όλα για να παίρνει και τα πάντα από τον πολίτη ή θα εξακολουθεί να είναι υπερ των ονομάτων, των ισχυρών, των τραπεζών και των βιομηχάνων.

Ο καθένας διαλέγει και παίρνει.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από Nassos »

Και Νορβηγία να γίνουμε, πάλι στο ίδιο σύστημα θα παραμείνουμε.
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από Legion »

Ναι εδω δεν εχουμε να δωσουμε συνταξεις να αγορασουμε καινουργια καναντερ για τις φωτιες θα παιρνουν οι στρατιωτες 1000 ευρω.
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από GenerX »

Ο καθένας διαλέγει τι θέλει και τι θα απαιτεί.

Οι υπόλοιποι μπορούν να παραμείνουν μίζεροι, δε θα τους βάλουμε να απαιτήσουν καλύτερες συνθήκες ζωής -τις οποίες δικαιούνται- με το ζόρι.
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από GenerX »

Όποιος υποτιμάει ο ίδιος τον εαυτό του, καλά να πάθει. Ταυτόχρονα μην περιμένει να προχωρήσει στη ζωή του. Είναι καλός για υπηρέτης.

Οι φαντάροι εκτός των άλλων, είναι 20-24 χρονών μο. Η λογική λέει ότι προτεραιότητα ως προς ποιότητα ζωής έχει ο νέος άνθρωπος και όχι ο συνταξιούχος. Αν μπορεί να γίνει τέτοιος διαχωρισμός.

Αν δεν μπορούν να πληρώσουν και να διαμορφώσουν καλύτερες συνθήκες, ας πάρουν πίσω την αναγκαστική εθελοντική διαδικασία.

Για να μπορεί μέσα σε 9 μήνες ο νέος άνθρωπος να βρει δουλειά, να δουλέψει και να παράγει για τον εαυτό του.

Είναι πολύ απλά τα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από Snakeshit »

Αύξηση της θητείας για καλύτερη εκπαίδευση στην ειδικότητα του κάθε οπλίτη αλλά και σε δεύτερη ειδικότητα, έτσι ώστε να μην έχουμε αγγαριομάχους και ανεκπαίδευτες εφεδρείες.

GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από GenerX »

Και στη συνέχεια, ο οπλίτης που απολύεται να ζει παρασιτικά και να στραγγαλίζεται μέχρι να σταθεί στα πόδια του.

Να' ναι καλά οι τράπεζες δηλαδή, που θα του κάνουν και χάρη δίνοντάς του δάνεια για να ισοφαρίσει την απόλυτη χασούρα της χ-μηνης θητείας.
aias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 4:34 am
Ενδιαφέροντα: μονο καλα
Επάγγελμα: υπαλληλακος
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από aias »

Τελικα διαφωνουμε περισοτερο στον τροπο που εκφραζουμε την αγανακτηση μας και οχι στην ουσια. Προσωπικα πιστευω στην υποχρεωτικη θητεια οχι σαν υποχρεωση, αλλα σαν δικαιωμα. Οταν εχεις υποχρεωσεις εχεις και δικαιωματα, οταν παραδινουμε τις Συνταγματικες υποχρεωσεις-δικαιωματα τοτε σιγουρα δεν ειμαστε πολιτες αλλα λαος που γρηγορα θα γινει Και οχλος αναλωσιμος. Προσεξτε οτι η καθε κυβερνηση μολις χρειαστει λαικα ερεισματα κανει και μια μειωση θητειας, Μειωση που γινεται χωρις σχεδιασμο και που στο τελος απελευθερωνει χιλιαδες φανταρια να τρεξουν να χασουν το υπολοιπο της ζωης τους ετσι και αλλιως σε οτι εγραψες πριν gener, αφηνοντας τα υπολοιπα φανταρια να κανουν τις αγγαρειες.(δηλαδη αγγαρειες και συντηρηση κτιριων και οχηματων και φυλαξη που Ηταν για 130.000 Τελικα τις κανουν 50.000) και αυτο γινεται συνεχεια. Ο επαγγελματικος στρατος δινει τα πλεονεκτηματα που εγραψα πριν αλλα πιστευω πως δινει στη χωρα την ψυχολογια του CNN (να καθομαστε στον καναπε και να βλεπουμε τα φτωχοπαιδα που ειναι επαγγελματιες να τραβαν τα ζορια μας) και την κακια στιγμη να μην υπαρχει εφεδρεια (θα μου πεις μεχρι να τελειωσουν τα φτωχοπαιδα θα παρει 3 μερες και ως δια μαγειας το μπαμ αν γινει θα κρατησει 3 μερες, απλα λεω μην κρατησει 4.)
Anonymous

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από Anonymous »

Στράτευση στα 18 για όλους.
Για να μην δημιουργούνται αδικίες καταρχήν με τις αναβολές και επίσης όταν το άτομο έχει φτάσει 25 έχει πτυχίο, δουλειά, άλλοι και παιδί, υποχρεώσεις τότε η θητεία γίνεται εμπόδιο.

Κάποια οικονομική βοήθεια, γιατί η αλήθεια είναι πως συνήθως ο στρατιώτης γίνεται βάρος στην οικογένεια.

Αν καταργηθεί η υποχρεωτική θητεία την επόμενη μέρα όλη η τουρκική αεροπορία θα είναι στο Αιγαίο.

Και σίγουρα εντατικότερη εκπαίδευση (Συμφωνώ με GenerX με: «.τον εκπαιδεύεις για πόλεμο. Όχι αγγαρείες.», «.όχι να είμαστε στον στρατό ανεκπαίδευτοι, μίζεροι.», «Με τις κλωτσιές έξω όσοι αξιωματικοί είναι αγύμναστοι.»)
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από GenerX »

Όλη η τουρκική αεροπορία θα είναι στο Αιγαίο ;

Δηλαδή τώρα φοβάται μη τους καταρρίψουν οι έλληνες φαντάροι με τα χασμουρητά και το όπλο του τρόμου PSP slim ;
ΓΙΩΡΓΟΣ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 27, 2009 7:41 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ »

John έγραψε:Στράτευση στα 18 για όλους.
Για να μην δημιουργούνται αδικίες καταρχήν με τις αναβολές και επίσης όταν το άτομο έχει φτάσει 25 έχει πτυχίο, δουλειά, άλλοι και παιδί, υποχρεώσεις τότε η θητεία γίνεται εμπόδιο.

Κάποια οικονομική βοήθεια, γιατί η αλήθεια είναι πως συνήθως ο στρατιώτης γίνεται βάρος στην οικογένεια.

Αν καταργηθεί η υποχρεωτική θητεία την επόμενη μέρα όλη η τουρκική αεροπορία θα είναι στο Αιγαίο.

Και σίγουρα εντατικότερη εκπαίδευση (Συμφωνώ με GenerX με: «.τον εκπαιδεύεις για πόλεμο. Όχι αγγαρείες.», «.όχι να είμαστε στον στρατό ανεκπαίδευτοι, μίζεροι.», «Με τις κλωτσιές έξω όσοι αξιωματικοί είναι αγύμναστοι.»)
σωστος... Εικόνα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 27, 2009 7:41 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αν ήμουν πρωθυπουργός (2009)

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ »

GenerX έγραψε:Όλη η τουρκική αεροπορία θα είναι στο Αιγαίο ;

Δηλαδή τώρα φοβάται μη τους καταρρίψουν οι έλληνες φαντάροι με τα χασμουρητά και το όπλο του τρόμου PSP slim ;
αρε GenerX αστειε...
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες