Νεολαία και εκλογές

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Νεολαία και εκλογές

Δημοσίευση από Nassos »

Ο Χίτλερ sniper ήλθε στην εξουσία ύστερα από την οικονομική καταστροφή της Βαϊμάρης.

Και Γερμανός ιστορικός μου εξήγησε πως εάν δεν υπήρχε αυτή η οικονομική καταστροφή, που το Κράχ του 1929 την έκανε χειρότερη, δεν θα έβγαινε κάν κόμμα εξουσίας. Πολύ απλά ο Χίτλερ εκμεταλλεύθηκε αυτό το χάος.

Το Γ' Ράϊχ όλοι το χρηματοδότησαν, περισσότερο για "business as usual" και λιγότερο για ιδεολογικούς σκοπούς (βλ.General Motors,Du Pont κλπ.)

Όσο για τη Σοβιετική Ένωση, από μόνη της διαλύθηκε γιατί πολύ απλά το σύστημα της δεν δούλευε. Και έφαγε και έναν 10ετή δαπανηρό πόλεμο με το Αφγανιστάν στο κεφάλι που τη γονάτισε.
Anonymous

Νεολαία και εκλογές

Δημοσίευση από Anonymous »

Nassos έγραψε:Ο Χίτλερ sniper ήλθε στην εξουσία ύστερα από την οικονομική καταστροφή της Βαϊμάρης.

Και Γερμανός ιστορικός μου εξήγησε πως εάν δεν υπήρχε αυτή η οικονομική καταστροφή, που το Κράχ του 1929 την έκανε χειρότερη, δεν θα έβγαινε κάν κόμμα εξουσίας. Πολύ απλά ο Χίτλερ εκμεταλλεύθηκε αυτό το χάος.

Το Γ' Ράϊχ όλοι το χρηματοδότησαν, περισσότερο για "business as usual" και λιγότερο για ιδεολογικούς σκοπούς (βλ.General Motors,Du Pont κλπ.)

Όσο για τη Σοβιετική Ένωση, από μόνη της διαλύθηκε γιατί πολύ απλά το σύστημα της δεν δούλευε. Και έφαγε και έναν 10ετή δαπανηρό πόλεμο με το Αφγανιστάν στο κεφάλι που τη γονάτισε.
Νάσο εσύ βλέπεις επιδερμικά τα πράγματα. Αναφέρεις αυτά που είναι γνωστά στο ευρύ κοινό. Εγώ δεν είμαι συνομοσιολόγος άλλα το προχωράω πιο βαθιά. Αλλωστε την αλήθεια δεν την μαθαίνουμε ποτέ. Μας παρουσιάζουν τα πράγματα απλά και όπως και με όποιον τρόπο θέλουν. Εσύ λες ότι ο χίτλερ εκμεταλλεύτηκε το κραχ του 29 και πολλούς άλλους παράγοντες. Δεν λες όμως ποιοί προκάλεσαν το κραχ του 29΄; Μήπως οι ίδιοι που προκάλεσαν και την σημερινή; Λες ότι ο Γκορμπατσώφ διέλυσε την Σ. Ε. Αυτό είναι γνωστό. Δεν λες όμως ποιοί τοποθέτησαν τον Γκορμπατσώφ στην ηγεσία του Κ. Κ, τον Γιέλτσιν στην πρεδρία της Ρωσίας και ποιών πνευματικά παιδιά ήταν και οι 2; Μήπως λέω των Ροκφέλερ; Ό πόλεμος με το Αφγανιστάν δεν έχει σχέση με την διάλυση. Αποδειχτηκε ότι η Σ. Ε. Ήταν ένα μίασμα του κουμουνισμού ή μάλλον το ένα από τα 2 Οχήματα της νέας τάξης πραγμάτων. Στο κουμουνισμό είναι όλοι ίσοι και τρώνε όλοι ενώ στην Σ. Ε. Όλοι πείναγαν ενω οι κομισάριοι έτρωγαν με χρυσά κουτάλια. Παραμυθάκι φίλε μου.

Anonymous

Νεολαία και εκλογές

Δημοσίευση από Anonymous »

Αρχικά αποστάλθηκε από Nassos
Και Γερμανός ιστορικός μου εξήγησε πως εάν δεν υπήρχε αυτή η οικονομική καταστροφή, που το Κράχ του 1929 την έκανε χειρότερη, δεν θα έβγαινε κάν κόμμα εξουσίας. Πολύ απλά ο Χίτλερ εκμεταλλεύθηκε αυτό το χάος.

Το Γ' Ράϊχ όλοι το χρηματοδότησαν, περισσότερο για "business as usual" και λιγότερο για ιδεολογικούς σκοπούς (βλ.General Motors,Du Pont κλπ.)

Για το Γ ΡΑΙΧ ξέρω τι σου λέω. Ξαφνικά έσκασαν τεράστια κεφάλαια από την δύση. Δεν σε προβληματίζει εσένα αυτό; Αλλωστε αναφέρεις εσύ από μόνος σου Αμερικανικές βιομηχανίες κολοσούς που ξέρουμε όλοι από ποιούς ελέγχονται. Οπότε το παραμυθάκι bussiness usual δεν στέκει. Αυτοί που ελέγχουν φίλε μου την αμερική υπερχρηματοδότησαν την πολεμική βιομηχανία της Γερμανίας δημιουργώντας τον ισχυρότερο στρατό στην Νεότερη (και όχι μόνο ιστορία)

Οσο για τους Ιστορικούς που επικαλείσαι έγω έχω κάθε λόγο να αμφισβητώ πλέον την πλειονότητα των ιστορικών γιατί οι περισσότεροι πλέον αποτελούν εργαλεία χρηματοδοτούμενα από διάφορα ιδρύματα (βλ Σόρος) και παραποιούν συνειδητά την ιστορία για να προωθήσουν την πολιτική τους. Γιαυτό εμφανίζονται Ρεπούση και αντίστοιχες Ρεπούση σε όλα τα Βαλκάνια και όχι μόνο.

GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Νεολαία και εκλογές

Δημοσίευση από GenerX »

Πω πω πω... Τι προσκύνημα είναι αυτό ; Σκυλάκια να θεωρείς την οικογενειά σου και τους φίλους σου. Σου ξαναλέω οτι εμείς δεν είμαστε, τελευταία φορά, επειδή είναι κουραστικό.

Έχεις κάθε δικαίωμα να βάζεις τα σκυλίσια γυαλιά σου και να βλέπεις τους γύρω σου σα σκύλους. Να νιώθεις οτι δεν είσαι το μόνο σκυλάκι και να ικανοποιείσαι. Δημοκρατία δεν έχουμε ; Σκύλους θες να μας βλέπεις; Σκύλους θα μας βλέπεις. Δεν είμαστε όμως. Μπορείς αν θες να γίνεις και ο Ναπολέωντας, κανένα πρόβλημα.

Μάλιστα, ολο και κάτι καινούριο μαθαίνουμε...

"Για κατάντια εσύ δεν θα μιλάς σε γιο αξιωματικού του πολεμικού ναυτικού που μεγάλωσε με εθνικά ιδανικά. Κομμένη. "

"Δεν τον θεωρείς αλλά είσαι Σκυλάκι Όπως όλοι μας. "

Απίστευτα ιδανικά...

"Όλα είναι μια παράσταση. Το χρήμα κυβερνάει και οι πολυεθνικές. Τα μεγάλα αφεντικά. Ουσιαστική επανάσταση δεν θα γίνει ποτέ και δεν έγινε ποτέ. "

Mετά απο 1 σειρά...

"Όμως πρέπει ατομικά να είμαστε έτοιμοι για την ώρα της θυσίας μας, των ουσιαστικών "όχι" μας σε εδαφικές παραχωρήσεις. "

Αποδεικνύεις δηλαδή οτι

1) Είσαι ενας σκύλος με ιδανικά. Οχι φλώρος σκύλος. Δαγκώνεις κι όλας...

2) Όλα είναι μια παράσταση σκηνοθετημένη αλλα εσυ θα θυσιαστείς. Τώρα για ποιούς λόγους, μόνο εσυ γνωρίζεις.

10 δευτερόλεπτα ελεύθερος Έλλην και μετά παλούκι στο κεφάλι. Αυτο δε μπορώ να το καταλάβω. "Αυτοηρωοποίηση" για κάτι που δε γίνεται έτσι κι αλλιώς. Νιώθεις ήρωας. Τουλάχιστον όταν το Έλεγε ο Βελεστινλής, υπήρχε και ενα πραγματικό καθεστώς. Και τόνιζε οτι γούσταρε ελευθερία και μόνο, γιαυτό απο τη μια ήταν η μια ώρα ελεύθερη ζωή και απο την άλλη 40 χρόνια σκλαβιά και φυλακή. Ούτε παλουκώματα, ούτε σούβλισμα, αποκεφαλισμούς κτλ χρειάζεται κάποιος για να δείξει οτι έχει ιδανικά. Αυτα τα χρειάζεται περισσότερο αυτός που δε τα έχει και είναι του φαίνεσθαι.

Να προτιμάς ελεύθερο πνεύμα μια ζωή, γιατί το δικαιούσαι και οχι 10 δευτερόλεπτα σκυλίσιας ελευθερίας.

Τώρα για τα 1400 βασικό μισθό, τα παράπονά σου στην Παπαρήγα στον Περισσό.

ΥΓ. "Αν νομίζεις ότι εγώ και ο πατέρας μου είμαστε τα σκυλάκια σε λυπάμαι. Η δικιά μου οικογένεια έχει προσφέρει πάρα πολλά σε αίμα είτε σε εθνικούς αγώνες, είτε σε αγώνες για δημοκρατία που τους κυνηγούσαν οι χουντικοί. "

Βέβαια οι δικοί σου ήταν επαναστάτες έτσι ; Η ήταν μέρος μιας παράστασης; Δηλαδή μαριονέτες;

Αλλα μετά πάλι μόνος σου αναιρείσαι, δε χρειάζεται να προσπαθήσω εγω.

"Επαναστάσεις ουσιαστικές στον σωστό τόπο και χρόνο. "

"Ουσιαστική επανάσταση δεν θα γίνει ποτέ και δεν έγινε ποτέ. "

Άντε τώρα να βγάλει κάποιος συμπέρασμα...

Μπορείς να μας δώσεις να καταλάβουμε τελικά αν

1) υπάρχουν επαναστάτες

2) είναι όλοι σκύλοι

;

MIRAGE2000-5MK2
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2009 8:42 pm
Επικοινωνία:

Νεολαία και εκλογές

Δημοσίευση από MIRAGE2000-5MK2 »

Μα εκεί είναι η μεγαλύτερη μαγκιά. Να ξέρεις ότι υπάρχουν γύρω σου πουλημένοι αλλά την ώρα της υπέρτατης θυσίας που όλοι θα λακίσουν εσύ να παραμείνεις πιστός στα βαθύτερα πιστεύω σου. Το ότι όλα γύρω μας είναι μια παράσταση φιλάρα δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να αγωνιστούμε και να χύσουμε και το αίμα μας αν χρειαστεί και όταν χρειαστεί. Δεν λέω ότι είμαι ήρωας όπως ειρωνικά με αποκαλείς αλλά ότι αν ποτέ βρεθώ σε θέση να επιλέξω ή υποταγή ή ελεύθερη ζωή 10 δευτερολέπτων Ως χριστιανός ορθόδοξος Έλλην θα επιλέξω το δεύτερο. Σκυλάκια είμαστε όλοι είτε το βλέπεις είτε όχι αλλά το θέμα είναι ότι έχει τόση δύναμη το χρήμα αυτών που αν πας να καταστρέψεις Ρότσιλντ κλπ θα σε κρεμάσει από τα τέτοια σου και ο λαός θα πανηγυρίσει κιόλας που σε σκότωσαν όχι επειδή είσαι κακός αλλά επειδή όλοι θα σε παρουσιάσουν κακό στο λαό. Αυτό όμως δεν σημαίνει φυσικά ότι τα σκυλάκια δεν δαγκώνουν επαναλαμβάνω όταν πρέπει. Επαναστάσεις ουσιαστικές δεν έχουν γίνει υπό την έννοια ότι ποτέ μα ποτέ οι αρχηγοί των επαναστατών δεν παρέμειναν αγνοί όπως ήταν στην αρχή. Όσοι αρχηγοί παρέμειναν τους καθάρισαν οι άλλοι με τις ευλογίες του λαού που είδε τους καλούς ως προδότες. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι όσοι πέθαναν το 21, ο Κολοκοτρώνης που μετά φυλακίστηκε, ο Καποδίστριας που δολοφονήθηκε δεν έπρεπε να κάνουν επανάσταση το 21. Ορθώς έπραξαν, έχουμε κράτος σήμερα, ελευθερία και δημοκρατία (όχι στον βέλτιστο βαθμό βέβαια, ποτέ δεν επιτυγχάνεται αυτό, τους λόγους τους είπα, το χρήμα γαρ, πολλοί πουλιούνται). Είμαστε ένα κρατος που έχει χρέη όπως όλα στα αφεντικά αλλά δεν είμαστε και οθωμανική αυτοκρατορία ραγιάδες των Τούρκων. Υπήρξε πρόοδος του έθνους μας. Αν όπως λες εσύ όμως πάμε να τα βάλουμε ως έθνος, ως κράτος με όλους αυτούς σε κατά μέτωπο επίθεση είναι μη ρεαλιστική πρόταση διότι πολύ απλά θα μας σβήσουν από τον χάρτη. Ο Βενιζέλος ήταν Έλληνας και ρεαλιστής ταυτόχρονα. Αν πας να το παίξεις Τσε γκεβάρα ετοίμασε και 3000 ευρώ για την κηδεία σου, κάνε διαθήκη, αποχαιρέτα συγγενείς και από εδώ πανε και οι Άλλοι. Η μεγαλύτερη μαγκιά είναι να ξέρεις ότι υπάρχουν πουλημένοι αλλά να περιπολείς στο Αιγαίο φιλόντας θερμοπύλες. Το να κάνεις πορείες δήθεν επαναστατικές και να πετάς μολότωφ απλώς εκτονώνεις τις ορμόνες σου και τους δίνεις αφορμή να αυξήσουν τα κατασταλτικά μέτρα. Έχεις και τον λαό απέναντι σου για τις καταστροφές που κάνεις. Να αγωνίζεσαι ενλάντια στις χούντες ενώ ξέρεις ότι όλα είναι στημένα, οι χούντες στάλθηκαν από τους ίδιους που έχουν το χρήμα. Αλλά στις χούντες, στα πεδία των μαχών κάτι τέτοια αναρχικοφασιστοπαιδάκια λακίζουν. Βλέπεις in είναι μόνο οι πορείς όχι οι θυσίες σε αίμα. Για τα 1400 ευρώ μιλάει και ο Τσίπρας φιλαράκι όχι μόνο η Παπαρήγα. Επίσης μιλάνε όλα τα μικρά αριστερά και τα αριστεροαναρχικά κόμματα. Τα αριστερά τα εκτιμώ. Τα αναρχικά να πάνε στο διάολο και ακόμα παραπέρα. Υπηρέτες είναι και δεν το έχουν καταλάβει. Θρασύδειλοι που 10 δέρνουν ένα, φοράνε δερμάτινα και κουκούλες και το παίζουν επαναστάτες. Ο Λαμπράκης ήταν πατριώτης αληθινός αριστερός με Α το αριστερός. Αυτά σκατόπαιδα μιλάνε ενάντια στην ιδέα του έθνους και στον στρατό. Θέλουν μια πολυπολιτισμική κοινωνία χωρίς εθνικά ιδανικά. Μόνο πορείες και μολότωφ ξέρουν και λόγια παχιά. Για αυτό άσε μας. Εσύ δεν ξέρεις από αληθινές και ουσιαστικές θυσίες. Δεν ξέρεις τι είναι ο άλλος να σου περιγράφει σαν να τα ζει δεύτερη φορά πως του έκαναν "φάλαγγα" και όλα τα συναφή. Ο λαός μίλησε. Χαντάκωσε Τα αναρχικοφασιστόμουτρα και ψήφισε έναν μετριοπαθή και έναν φαινομενικά (θα δείξει) δυναμικό πολιτικό (Παπανδρέου και Καρατζαφέρη αντίστοιχα). Τα έθνη χρέιάζονται ηγέτες μετριοπαθείς αλλά που την ώρα του υπέρτατου αγώνα θα πουν με τις κινήσεις τους "Ναι ρε είμαστε σκυλάκια γιατί όλα τα έθνη είναι Και το χρήμα κυβερνάει δυστυχώς αλλά είμαστε και ένα έθνος που έχει κόκκινες απαραβίαστες γραμμές και θα παλέψουμε με νύχια και με δόντια όπως τόσοι άλλοι πριν από μας και θα σώσουμε ότι έσωσαν και αυτοί με τους αγώνες τους". Αν εσύ νομίζεις ότι ηγέτης χώρας θα τολμήσει να ξεχρεώσει...
MIRAGE2000-5MK2
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2009 8:42 pm
Επικοινωνία:

Νεολαία και εκλογές

Δημοσίευση από MIRAGE2000-5MK2 »

Για να δείς και πόσο επαναστάτες είναι τα αναρχικοφασιστόμουτρα θα σε ρωτήσω κάτι. Πορείες ειρηνικές για μακεδονικό έκαναν; Πορείες έξω από την συνεδρίαση της Μπίλντεμπερκ έκαναν (Έστω και στα 10 χιλιόμετρα μακριά); Πορείες κατά της Ρεπούση με τα βιβλία ιστορίας της έκαναν; Βλέπεις in είναι μόνο οι μολότωφ κατά των μπάτσων είτε καλών είτε κακών. Μπάτσος να ναι και σκότωσε τον αυτη είναι η φιλοσοφία τους. Πορείες μόνο Για τους μετανάστες λες και η χώρα μπορεί να αντέξει παραπάνω από 1 εκατ. Μετανάστες. Είναι Ελβετία βλέπεις. Πορείες μόνο για να είναι κλειστά τα πανεπιστήμια. Βέβαια αν είναι κλειστά παράγεται έργο. Καταστρέφουν και γραφεία καθηγητών, χτυπάνε πρυτάνεις, καίνε Ελληνικές σημαίες, καταστρέφουν βιτρίνες, δέρνουν παιδιά από νεολαίες με διαφορετική Φιλοσοφία. Βέβαια αυτά τα αναρχικά παιδιά, τα αθώα παιδάκια είναι επαναστάτες βρε. Έχουν ιδανικά αληθινά, όχι όπως εμείς τα σκυλάκια. Τςς αυτοί είναι επαναστάτες μπρε, ήρωες, καίνε τη σημαία που αντιπροσωπεύει τις θυσίες ενός έθνους διαχρονικά. Μπράβο στα παιδιά, τι επαναστάτες θεέ μου. Έχω ανατριχιάσει. Και αν τους πας κόντρα σε δέρνουν και 10 παληκαράδες γενναίοι επειδή τόλμησες να έχεις διαφορετική γνώμη. Είναι και δημοκρατικοί δηλαδή. Ήρωες! Τι ήταν ο Λαμπράκης μπροστά τους. Ένας πουλημένος αριστερός ήταν έτσι; Ενώ τα παιδιά πω θεέ μου επαναστάτες με τα όλα τους. Με λοστούς και όλα τα συναφή
Anonymous

Νεολαία και εκλογές

Δημοσίευση από Anonymous »

Ρε φίλε άφηνε και κανά κενό στα γραπτά σου.

Αυτό το μακαρόνι είναι λίγο κουραστικό.Εικόνα

MIRAGE2000-5MK2
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2009 8:42 pm
Επικοινωνία:

Νεολαία και εκλογές

Δημοσίευση από MIRAGE2000-5MK2 »

UFO έγραψε: Ρε φίλε άφηνε και κανά κενό στα γραπτά σου.

Αυτό το μακαρόνι είναι λίγο κουραστικό.Εικόνα

To Διόρθωσα κάπως.

Anonymous

Νεολαία και εκλογές

Δημοσίευση από Anonymous »

Ξερει κανεις πως ακριβως ειχε πει ο παπανδρεου[γιωργακης]το<< Καλυτερα να δωσουμε λιγα τετραγωνικα γης για να κοιμομαστε ησυχοι>> Και που;

GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Νεολαία και εκλογές

Δημοσίευση από GenerX »

Επίσης τελείς υπο ιδεολογική σύγχηση. Δε ξέρεις που ανήκεις ακόμα. Όσο για το οτι οι αναρχικοί δε κάνανε ειρηνική πορεία για το Μακεδονικό, δείχνει και το πόσο αφελής/αδιάβαστος είσαι. Διότι αυτη η πρότασή σου είναι πιο αντιφατική απο εσένα τον ίδιο. Μάλλον παπαγαλίζεις και έχεις γαλουχηθεί απο τα οικογενειακά ιδεώδη με τις πράσινες ρίζες του ΠΑΣΟΚ. Διότι ολα αυτα που λες δεν έχουν νόημα.

Συνδέεις οτι ακούς δεξιά κι αριστερά, τα βάζεις ολα στο χυλό και κάνεις τη δική σου ιδεολογική προσέγγιση. Η οποία είναι εντελώς λανθασμένη, αβάσιμη και δε συνδέει αρμονικά απολύτως τίποτα στην ελαφρυά κριτική σου.

Διάβασε περισσότερο για αριστερά/αναρχία/αντιεξουσιαστές, για σοσιαλισμό επίσης. Διότι δείχνεις να μην έχεις ιδέα, αλλα να παπαγαλίζεις μόνο. Και το χειρότερο. Να παπαγαλίζεις μόνο λάθη!

Να μου μιλάς για αριστερά, χούντα και φάλαγγες και να μου βγάζεις ηγέτη τον Γιωργάκη... Και τον Καρατζαφέρη...

Μου θυμίζεις τον Ρομπίνιο. Ήθελε να μεταγραφεί στην Τσέλσι αλλα τον τσίμπησε η μπλέ Μάντσεστερ Σίτυ. "Είναι πολυ μεγάλος σύλλογος η Τσέλσι" (αντί για Μάντσεστερ Σίτυ). Κάτι τέτιο είχε πει στη συνέντευξη τύπου όταν τον παρουσίαζε η Μάντσεστερ. Σαφώς μπερδεύτηκε. Εσυ όμως δε μπερδεύεσαι. Εσένα σε ταλαιπωρεί η άγνοια και ο φανατισμός που σου πέρασαν απτο σπίτι

* Για τον φανατισμό απτο σπίτι, δε ξέρω πως θα το πάρεις, οφείλω να το ξεκαθαρίσω όμως.

20 χρονών άνθρωπος και να υποστηρίζει έτσι το πιο σάπιο κόμμα που ανέδειξε η Ελληνική κοινωνία, μόνο εκεί παραπέμπει. Δηλαδή Πράσινες αρχές απτο σπίτι. Εξάλλου το 80% της Ελληνικής κοινωνίας έτσι έχει γαλουχηθεί.

Anonymous

Νεολαία και εκλογές

Δημοσίευση από Anonymous »

sniper έγραψε: Αρχικά αποστάλθηκε από Nassos
Και Γερμανός ιστορικός μου εξήγησε πως εάν δεν υπήρχε αυτή η οικονομική καταστροφή, που το Κράχ του 1929 την έκανε χειρότερη, δεν θα έβγαινε κάν κόμμα εξουσίας. Πολύ απλά ο Χίτλερ εκμεταλλεύθηκε αυτό το χάος.

Το Γ' Ράϊχ όλοι το χρηματοδότησαν, περισσότερο για "business as usual" και λιγότερο για ιδεολογικούς σκοπούς (βλ.General Motors,Du Pont κλπ.)

Για το Γ ΡΑΙΧ ξέρω τι σου λέω. Ξαφνικά έσκασαν τεράστια κεφάλαια από την δύση. Δεν σε προβληματίζει εσένα αυτό; Αλλωστε αναφέρεις εσύ από μόνος σου Αμερικανικές βιομηχανίες κολοσούς που ξέρουμε όλοι από ποιούς ελέγχονται. Οπότε το παραμυθάκι bussiness usual δεν στέκει. Αυτοί που ελέγχουν φίλε μου την αμερική υπερχρηματοδότησαν την πολεμική βιομηχανία της Γερμανίας δημιουργώντας τον ισχυρότερο στρατό στην Νεότερη (και όχι μόνο ιστορία)

Οσο για τους Ιστορικούς που επικαλείσαι έγω έχω κάθε λόγο να αμφισβητώ πλέον την πλειονότητα των ιστορικών γιατί οι περισσότεροι πλέον αποτελούν εργαλεία χρηματοδοτούμενα από διάφορα ιδρύματα (βλ Σόρος) και παραποιούν συνειδητά την ιστορία για να προωθήσουν την πολιτική τους. Γιαυτό εμφανίζονται Ρεπούση και αντίστοιχες Ρεπούση σε όλα τα Βαλκάνια και όχι μόνο.

ξερει καποιος γιατι οι γερμανοι δεν καταστρεψαν το αγγλικο εκστρατευτικο σωμα στην δουνκερκη; εδω και χρονια προσπαθουν να δουν γιατι δωθηκε αυτη η διαταγη;

σε πολλους μυριζε συνομοσια.

γνωριζει καποιος κατι για τον μπορμαν;

MIRAGE2000-5MK2
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2009 8:42 pm
Επικοινωνία:

Νεολαία και εκλογές

Δημοσίευση από MIRAGE2000-5MK2 »

GenerX έγραψε:Επίσης τελείς υπο ιδεολογική σύγχηση. Δε ξέρεις που ανήκεις ακόμα. Όσο για το οτι οι αναρχικοί δε κάνανε ειρηνική πορεία για το Μακεδονικό, δείχνει και το πόσο αφελής/αδιάβαστος είσαι. Διότι αυτη η πρότασή σου είναι πιο αντιφατική απο εσένα τον ίδιο. Μάλλον παπαγαλίζεις και έχεις γαλουχηθεί απο τα οικογενειακά ιδεώδη με τις πράσινες ρίζες του ΠΑΣΟΚ. Διότι ολα αυτα που λες δεν έχουν νόημα.

Συνδέεις οτι ακούς δεξιά κι αριστερά, τα βάζεις ολα στο χυλό και κάνεις τη δική σου ιδεολογική προσέγγιση. Η οποία είναι εντελώς λανθασμένη, αβάσιμη και δε συνδέει αρμονικά απολύτως τίποτα στην ελαφρυά κριτική σου.

Διάβασε περισσότερο για αριστερά/αναρχία/αντιεξουσιαστές, για σοσιαλισμό επίσης. Διότι δείχνεις να μην έχεις ιδέα, αλλα να παπαγαλίζεις μόνο. Και το χειρότερο. Να παπαγαλίζεις μόνο λάθη!

Να μου μιλάς για αριστερά, χούντα και φάλαγγες και να μου βγάζεις ηγέτη τον Γιωργάκη... Και τον Καρατζαφέρη...

Μου θυμίζεις τον Ρομπίνιο. Ήθελε να μεταγραφεί στην Τσέλσι αλλα τον τσίμπησε η μπλέ Μάντσεστερ Σίτυ. "Είναι πολυ μεγάλος σύλλογος η Τσέλσι" (αντί για Μάντσεστερ Σίτυ). Κάτι τέτιο είχε πει στη συνέντευξη τύπου όταν τον παρουσίαζε η Μάντσεστερ. Σαφώς μπερδεύτηκε. Εσυ όμως δε μπερδεύεσαι. Εσένα σε ταλαιπωρεί η άγνοια και ο φανατισμός που σου πέρασαν απτο σπίτι

* Για τον φανατισμό απτο σπίτι, δε ξέρω πως θα το πάρεις, οφείλω να το ξεκαθαρίσω όμως.

20 χρονών άνθρωπος και να υποστηρίζει έτσι το πιο σάπιο κόμμα που ανέδειξε η Ελληνική κοινωνία, μόνο εκεί παραπέμπει. Δηλαδή Πράσινες αρχές απτο σπίτι. Εξάλλου το 80% της Ελληνικής κοινωνίας έτσι έχει γαλουχηθεί.

1) Δεν είμαι φανατικός πασόκος φιλαράκι.

2) Πορείες αναρχικών για μακεδονικό κτλ δεν έχουν γίνει και μένα μην μου λες άλλα

3) Κάνα ουσιαστικό επιχείρημα;

4) Γενικεύεις διότι δεν έχεις απαντήσεις. Κατηγορείς συνομιλητή και στην ουσία είσαι κενός επιχειρημάτων.

5) Σε ευχαριστώ που μόλις τώρα παραδέχθηκες ότι είσαι αναρχικός. Αυτό τα λέει όλα Και ο νοών νοείτο.

Δεν έχω να απαντήσω τίποτα αλλο σε σένα γιατί εσύ είσαι ο πορωμένος αναρχικός. Με ανθρώπους που δέρνουν και ρημάζουν εγώ δεν μιλάω. Α και σε ευχαριστώ που μου θύμισες ότι είμαι 20 γιατί με την εξεταστική ξέχασα να βγω κιόλας. Ευκαιρία λοιπόν να πάρω και κ'ανα τηλέφωνο να βγω το βραδάκι.Thanks

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Νεολαία και εκλογές

Δημοσίευση από Nassos »



1) Για πάμε στο 1923 και στον υπερπληθωρισμό της Βαϊμάρης. Είναι γνωστό ότι οι Βρετανοί και οι Γάλλοι ανάγκασαν τη Βαϊμάρη να δώσει όλες τις πλουτο παραγωγικές πηγές της για αποζημίωση. Εκτός από αυτό όμως απέτησαν να πληρώσει και όλα τα άλλα κόστη του πολέμου. Επειδή όμως δεν είχε να πληρώσει, άρχισε να τυπώνει χρήμα με τη σέσουλα με αποτέλεσμα την οικονομική της καταστροφή, τη πείνα και τη ταπείνωση.

2) Πάμε στο 1929. Γνωστό στους πάντες ότι η FED, μαζί με την Τράπεζα της Αγγλίας (υπόψιν, η στερλίνα αποτελούσε αποθεματικό τότε νόμισμα συνδεδεμένο με το χρυσο), μείωσαν υπερβολικά τα επιτόκια και έτσι υπήρξε το μπάμ στην αγορά ακινήτων και χρηματιστηρίων. Και σε όλα αυτά συνέβαλε και η υπερπαραγωγή αγαθών.

Υπάρχουν όμως διαφορές σε σύγκριση με σήμερα

α) Τότε ίσχυε ο κανόνας του χρυσού και όχι "κόβω χρήμα από αέρα κοπανιστό". Κοινώς, το χρήμα είχε αξία.
β) Τότε πολύς κόσμος δεν είχε δάνεια, πόσο μάλλον λεφτά για σπίτια-αυτοκίνητα.
γ) Τότε τα παράγωγα δεν είχαν αξία 1 τετράκις εκατομμυρίων δολαρίων.
δ) Τότε δεν υπήρχε ελεύθερο εμπόριο.

3) Τον Γιέλτσιν τον έβαλαν οι Ολιγάρχες (Χαζάροι-Εβραίοι και Ρώσοι) της Ρωσίας που πήραν έναντι εξευτελιστικής τίμης τις πλουτοπαραγωγικές πηγές της. Και οι Αμερικανοί σκέφτηκαν "αντί να τη βοηθήσουμε να περάσει στο καπιταλιστικό σύστημα, ας τη ταπεινώσουμε μια και καλή". Και τους γύρισε μπούμερανγκ.

4) Ποιός σου είπε ότι δεν έχει σχέση; Εϊναι σαν να μου λές ότι οι Αμερικανοί δεν θα πάθουν τίποτα με τους 2 ταυτόχρονους πολέμους σε Ιράκ-Αφγανιστάν.

5) Σιγά το νέο. Γι'αυτό κατέρρευσε. Άκρως αντι-δημοκρατικό, αντι-εθνικό και αντι-παραγωγικό.



1) Όχι δεν με προβληματίζει γιατί πολύ απλά τα λεφτά αυτά τα έβγαλαν στη διάρκεια του χρηματιστηριακού μπάμ. Και πολλά ακόμη από το Νew Deal.

2) Γιατί αλήθεια χρηματοδότησαν τον Χίτλερ, παρ'όλο που στις ΗΠΑ σοσιαλισμός = κομμουνισμός; Πολύ απλά γιατί ο Χίτλερ τους υποσχέθηκε χρήμα. Και οι Αμερικανικές επιχειρήσεις, μαζί με Βρετανικές, Σουηδίκές, Ιταλικές και φυσικά Γερμανικές έτρεξαν να φάνε. "Business as usual" και δεν παν να σκοτωθούν εκατομμύρια.

Ο ιστορικός που επικαλούμαι δεν έχει καμία σχέση με Soros και ΜΚΟ. Ένας απλος Ιστορικός που διδάσκει στο Αμερικανικό Κολέγιο είναι.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Νεολαία και εκλογές

Δημοσίευση από Nassos »

Αυτό που ξέρω yersinia είναι ότι ο Χίτλερ αποσκοπούσε στη συνεργασία με τη Βρετανική Αυτοκρατορία τόσο για λόγους κύρους (αυτονόητο) όσο και λόγω αίματος (βλ. Βασιλική Οικογένεια). Του τα χάλασε τα σχέδια ο Τσώρτσιλ.

Και τελειώνοντας. Όχι, δεν πιστεύω ότι μας κυβερνάει μια ελίτ τύπου Μπιντελμπέργκ. Γιατί εάν ήταν θα ήμασταν όλοι "Αμερικανάκια" και ναιναίκηδες. Εάν μας κυβερνούσε μια ελίτ, τώρα δεν θα υπήρχε ούτε Ρωσία ούτε Κίνα,ούτε Διαδίχτυο για να συζητάμε.

Όσο για τη Μπίντελμπεργκ, αν κρίνω από αυτά που έχουν λεχθεί και γραφτεί από ανθρώπους που παραβρέθηκαν σε συναντήσεις της, μόνο γέλωτα μου προκαλεί. Σύναξη λομπιστών είναι και τίποτε άλλο.
BabisOsougias
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 11:29 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Νεολαία και εκλογές

Δημοσίευση από BabisOsougias »

Ρε φιλε generx ποιος εισαι εσυ που θα κρινεις μια ιδεολογια ως λανθασμενη η ως σουπα. Δηλαδη για να ειναι καποιος νεος σωστος πρεπει να εχει την αναρχοκουμουνιστικη ιδεολογια; Εγω αντιδρω αλλα αντιδρω στο κατεστημενο που θελουν να περασουν μερικοι μερικοι μεσα απο καναλια. Απλα Οι ιδεολογιες δεν κρινονται απολυτα, καθενας πιστευει οτιδηποτε θελει ολα τα αλλα θα τα κρινει η ιστορια. Και οπως ειπε και ο mirage ολοι οι ρομαντικαρες χασανε στο τελος

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες