50 ΕΜΑ - Πρωτοκκλήσι Σουφλίου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

50 ΕΜΑ - Πρωτοκκλήσι Σουφλίου

Δημοσίευση από Rafale »

Γιατι ο στρατος εχει λογικη; Ποιος υπολογιζει αλλωστε και ποιος εφαρμοζει τις διαταγες οσο αφορα το κρυο η τη ζεστη; Και μην ξεχνας οτι εισαι σε μια "ευαισθητη" περιοχη. Που εκει τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα.
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

50 ΕΜΑ - Πρωτοκκλήσι Σουφλίου

Δημοσίευση από laios »

Η 50 ΕΜΑ απ'οτι θυμαμαι το 1999 ητανε μια πολυ δυσκολη μοναδα. Να σκεφτεις πως τοτε η 16 ΕΜΑ ηταν παρα πολυ δυσκολη μοναδα. Οταν εμεις ακουγαμε για πρωτοκκλησι λεγαμε "αστα, αν ημουνα εκει μονο με αναβολη θα γλυτωνα". Ακομα ετσι ειναι; Δεν εχει αλλαξει τιποτα;
mougl

50 ΕΜΑ - Πρωτοκκλήσι Σουφλίου

Δημοσίευση από mougl »

Είναι Γεγονός Πως η Μονάδα Λόγω Αποστολής, και Λόγω Της "ευαίσθητης" Περιοχής Ευθύνης Της, Έχει Βεβαρημένο Πρόγραμμα. Η Λογική Όμως Σταματά Όταν Η Συγκεκριμένη Μονάδα, Έχει Την Χαμηλότερη Επάνδρωση Της Ταξιαρχίας, και παρ'ολα Αυτά Επανδρώνει Φυλάκια, Αποσπά Οδηγούς Στα Τ. Ε. Της Περιοχής Και στην ΤΑΞ, Καθώς Και Ορντινάντσες Στην ΛΑΦ Σουφλίου. Μ Αυτό Τον Τρόπο, το Προσωπικό Γονατίζει Από Την Κούραση, Γιατί Ακόμα Και αν η Επιλαρχία Έχει 75 Οπλίτες (το Έζησα Αυτό Πέρυσι Το Καλοκαίρι... Υπήρξε Πρωινή Αναφορά Που οι ΕΠΧΙΕΣ Ήταν Περισσότεροι Από Τους Φαντάρους... ) η Συντήρηση Όλων Των Αρμάτων Και τον Οχημάτων Θα Γίνει Κανονικά, οι Νυχτερινές Και οι Καθολικές Θα Γίνουν Κανονικότατα, και θα Καταλήγουμε Να Θρηνούμε Άδικα Θύματα, Όπως Δυστυχώς Έγινε Πέρυσι Τον Αύγουστο. Είναι Καθήκον Του Εκάστοτε Διοικητή Να Εξασφαλίζει Το Προσωπικό Του, και Όχι Να το Ωθεί Στα Άκρα, Σωματικά Και Πνευματικά. Η Λογική Της Μονάδας Ανεπιθύμητων Μπορεί Μεν να Έχει Αλλάξει, Σήμερα Η 50ΕΜΑ δεν Είναι Επιλαρχία Ανεπιθύμητων, Απλά, Μετάθεση Γι Αυτούς Που δεν Έχουν"μπάρμπα Στην Κορώνη", κ Έτσι Καλουντε να Υπηρετήσουν Σε μια Μάχιμη Μεν Μονάδα, η Οποία Όμως, Χωρίς Καμία Λογική Εξήγηση, Επανδρώνετε Σε Κάθε ΕΣΣΟ με Υπερβολικά Πολλούς Άοπλους Στρατιώτες.

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

50 ΕΜΑ - Πρωτοκκλήσι Σουφλίου

Δημοσίευση από Rafale »

Ναι laios ακομα ετσι ειναι. Συμφωνω απολυτα μαζι σου mougl. Ετσι ακριβως ειναι.
ΠΙΚΡΑ

50 ΕΜΑ - Πρωτοκκλήσι Σουφλίου

Δημοσίευση από ΠΙΚΡΑ »

3 χρόνια στο χωριουδάκι με τον Διοικητή να μην μας αφήνει εμείς που είμασταν ΕΠΥ να ζούμε στο Σουφλί.
Μέσα σκοπιά και αγγαρεία στα 5 χρόνια είχα 265 μέρες σκοινάκια... Δεν θα ξεχάσω ποτέ χειμερινή διαβίωση με -10 κάτω στο ποτάμι.
Τώρα πια πολίτης και οικογενειάρχης.
XRISTOS

50 ΕΜΑ - Πρωτοκκλήσι Σουφλίου

Δημοσίευση από XRISTOS »

Γεια σας Ρε Παιδια. Ειμαι Πατερας και ερχεται ο γιος μου την παρασκευη. Πειτε μου πως ειναι τα πραγματα. Ειναι μηχανικος τηλεπικ. Ευχαριστω πολυ. Πειτε μου τα παντα σας παρακαλω να ξερω... ...
ΜΑΥΡΟΣ

50 ΕΜΑ - Πρωτοκκλήσι Σουφλίου

Δημοσίευση από ΜΑΥΡΟΣ »

08 Δ ΕΣΣΟ,
Απο την πρωτη μερα που πηγα στη μοναδα καταλαβα τι ηθελαν να πουν ολοι οταν ελεγαν για τον εβρο. Αλλα τελικα ηταν πολυ διαφορετικα. Ηταν πολυ χειροτερα. Θυμαμαι πως οι παλιοι περιμεναν τρβωντας τα χερακια τους να περασει η βδομαδα προσαρμογης για να κανουμε υπηρεσιες. Μας ειχαν καθε μερα τουαλετες. Δεν προλαβα ουτε βδομαδα προσαρμογης να κανω μου την εδωσαν σε αδεια για να γυρισω γρηγορα να πιασω οπλο και σκοπετο.3,5 μηνες εκανα να παρω την πρωτη μου αδεια. Αρχισα να τρελαινομαι τον τελευταιο καιρο. Οχι καποια τρελα οπως φανταζεται κανεις. Εννοω οτι ειχα συνιθησει και ελεγα οτι οταν παρω την αδεια και ξαναγυρισω θα φρικαρω. Πολυ τεντωμα ουτε να ξεκουραστεις λιγο κατα τη διαρκεια της ημερας.
Θυμαμαι την πρωτοχρονια ειχα την ατυχη σκοπια στην πυλη 00.00 02.00. Σταματησε ενα αμαξι και μου λεει ¨Φιλε χρονια πολλα σε καταλαβαινω, θες να θυμασαι αυτην την σκοπια για παντα και ειδικα του χρονου; ¨ Εγω δεν πολυ καταλαβα και μου λεει ¨Το θερμομετρο του αμαξιου γραφει -22.
Επισης θυμαμαι να εχω αρρωστησει με πυρετο και να ειμαι εξοδουχος εκεινη την μερα για σπασιμο και να κοιμαμαι στο θαλαμο και να ερχονται να με ξυπνανε να παω για αντικατασταση σκοπιας επειδη ενας αλλος φανταρος αρρωστησε και να τους εξηγω οτι και γω για αυτο δεν βγηκα εξοδουχος και να μου λενε οτι ειμαι σε καλυτερη κατασταση. Το βραδυ ειχα πυρετο και μου ειπε στην εφοδο ο ΑΥΔΜ οτι αν κανω 40 πυρετο να τον ειδοποιησω.
Και πολλα ακομα. Τα πραγματα δεν ηταν ασχημα ομως για μενα. Τα αφεντικα μου στη δουλεια ειναι χειροτερα.
Εγω ειμαι αυτος που ξεκινησε και το post αυτο.
Η 50 μου εμαθε να ειμαι πιο σκληρος στη ζωη μου με την εννοια οτι μπορω να ξεπερασω τα ορια μου οποτε χρειαζεται και να προσπαθησω οσο το δυνατον να τα καταφερω. Θυμαμαι ακομα και τωρα τα παντα και δεν θα τα ξεχασω ποτε.
Και πολλα γελια εννοειται...
Nikos

50 ΕΜΑ - Πρωτοκκλήσι Σουφλίου

Δημοσίευση από Nikos »

225 / 93ΔΟταν ημουν εκει η μοναδα ηταν δυσκολη αλλα καλη.

Θελω να πω, τα παιδια εκει ηταν καλα οπως και οι Συνθηκες !

Καθησα εκει 12 μηνες απο οπου και απολυθεικα!

Θα ηθελα να παω ξανα μια βολτα στο χωριο... Να φαω πανσετες και να πεξω ηλεκτρονικα :)

Πολιτης(309)

50 ΕΜΑ - Πρωτοκκλήσι Σουφλίου

Δημοσίευση από Πολιτης(309) »

Ευτυχως που πηρα μεταθεση. Ολες οι μοναδες τεθωρακισμενων ειναι για κατεστραμενους αλλα αυτη παραειναι. Η υπηρεσια πηγαινε χαλια (τουλαχιστον καλυτερα απο κατι τραγικα που εχω ακουσει για κατι παλιοσειρες), το Σουφλι δεν εχει τιποτα για βολτα, το κρυο απιστευτο (μια νυχτα ειχε -20), το φυλακιο Γιαννουλη προβλεπομενο οσο παει αναλογα με την κριση καθε αρχιφυλακα παντα, πολυ κουβαλημα το πρωι και εμαθα οτι εχουν βαλει και καμερες σε ολο το στρατοπεδο και ουτε να κλασεις πια δεν μπορεις στο περιπολο. Επισης βολες, πορειες κτλ καθε μηνα.
Τα μονα καλα ηταν το φαι το οποιο ηταν επικο (υπηρχαν 5 μαγειρες και ο ενας στρατιωτης ηταν επαγγελματιας) και Οι Εποπ που ειχαμε φιλικες σχεσεις.
ΓΙΑΝΝΗΣ

50 ΕΜΑ - Πρωτοκκλήσι Σουφλίου

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ »

Φιλε ημουν 87 στ και εφυγα απο πρωτοκλησι αυγουστο του 89. Δοκιμος υπηρετησα εκει απο ιουλιο 88 νομιζω για 13 μηνες τοτε 15η

3η ιλη ημουν ουλαμαγος 1ου ουμα. ...
Γιαννης

50 ΕΜΑ - Πρωτοκκλήσι Σουφλίου

Δημοσίευση από Γιαννης »

Παιδια παω εκει αυριο απο οτι καταλαβα υπομονη και ο Θεος βοηθος! Αλλα ειμαι Ι4 λογο ενχιριση που εκανα και να με στελνουν εκει! Ντροπη!
POLITHS

50 ΕΜΑ - Πρωτοκκλήσι Σουφλίου

Δημοσίευση από POLITHS »

Μπα τα πραγματα ειναι πολυ σκουρα αθλειες εγκαταστασεις, εμπλοκη τρεξιμο, και κατασταση ειδικων δυναμεων. οποιος παει εκει γιατι περασα και γω απο κει προσφατα, θα κλαιει... καλο κουραγιο...
DHMHTRHS

50 ΕΜΑ - Πρωτοκκλήσι Σουφλίου

Δημοσίευση από DHMHTRHS »

255 98 δ ΕΣΣΟ.11 μηνες ημουν στο μπουρδελο
politis

50 ΕΜΑ - Πρωτοκκλήσι Σουφλίου

Δημοσίευση από politis »

KΑλύτερα άγρια δύση παρά στο Πρωτοκλήσσι. Πολύ μαύρο στρατόπεδο. Πιο μαύρο και απο τους μαύρους. Χάλια συνθήκες διαβίωσης, χάλια κλίμα. Το καλοκαίρι λούζεσαι με κουνουπέλαια για να γλυτώσεις απο τα γκατζολόπτερα και το χειμώνα τρώς τις μύγες στα ρουθούνια σου όταν βρεθεί λίγος χρόνος απο το πολύ τέντωμα να ξαπλώσεις. Τουαλέτες απίστευτα άθλιες. Κίνδυνος για την υγεία όλων! Καλύτερα να πας στους θάμνους να κάνεις την ανάγκη σου. Γεμάτο ΕΠΟΠ να σου γαμάνε τη ζωή όλη μέρα και όλη νύχτα! Συναγερμοί, πυρασφάλειες, αγκαρίες και μαλακίες τέτοιες κάθε μέρα όλη μέρα χωρίς καμία διάκριση ημέρας και ώρας! Παντού ακούς για αναβολές και για κομμένες άδειες που δεν εγκρίνονται γιατί δε βγαίνουν οι υπηρεσίες.40-50 άτομα και με τόσες πολλές υπηρεσίες λογικό είναι! Διοικητής για τον πέοντα! Μέχρι και τα κοράκια που πετούν τον κράζουν στις πρωινές αναφορές της επιλαρχίας! ΚΟΛΑΣΗ Η 50ΕΜΑ! Δεν είναι τυχαίο οτι τις περισσότερες αναβολές δίνει η συγκεκριμένη ΕΜΑ! Μαύρη πέτρα στο κολαστήριο του Πρωτοκλησσίου...
σιμας

50 ΕΜΑ - Πρωτοκκλήσι Σουφλίου

Δημοσίευση από σιμας »

Αυριο το πρωι περναω αυτη τη πορτα... Πραγματικα ειναι τοσο ασχημα?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης