ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ρ

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από ρ »

Παιρνουν γυναικες κανονικα, δε παιρνει καθε χρονο, παιρνει οταν χρειαζεται
παπακι
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 10:53 pm
Επικοινωνία:

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από παπακι »

Παιδια υπαρχει δυνατοτητα υστερα απο την αποκτηση πτυχιων ή master πανω σε ενα αντικειμενο σχετικο με την αεροναυτιλια (ή τελος παντων ενας τροπος) ετσι ωστε απο Ραδιοναυτιλος Υπαξιωματικος να γινεις Αξιωματικος!
ρ

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από ρ »

Μαστερ δε μπορεις να κανεις γιατι η σχολη δεν ανηκει στην ανωτατη βαθμιδα της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης, ειναι περιπου ισοτιμη με τα ΙΕΚ, αν παρεις πτυχιο ΑΕΙ πολυ συγκεκριμενης ειδικοτητας ισως γινεις αξιωματικος αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο γιατι τα ατομα ειναι λιγα και αν γινεις αξιωματικος δε θα πετας.
παπακι
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 10:53 pm
Επικοινωνία:

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από παπακι »

Βασικα θα ηθελα να σε πω (επειδη εισαι αξιωματικος και συ αν δεν κανω λαθος), εμενα το μονο προβλημα μου ειναι οτι δεν θελω αν τυχον περασω ως ραδιοναυτιλος να με κακομεταχειριζονται και να μην με εκτιμουν οι ανωτεροι μου. Οταν λες ΙΕΚ εννοεις οτι ειναι πολυ χαμηλης εκπαιδευσης σε σχεση με τις υπολοιπες σχολες. Εγω καταρχας νομιζα πως ηταν ισοτιμη με τα τει. Οχι και με τα ιεκ... Εικόνα Δηλαδη αν περασω πρεπει ν περιμενω πως θα μου φερονται σαν αποφοιτο ΙΕΚ. Και βασικα κατι αλλο που με τρομαζει ειναι πως αν παψει ο στρατος να πεταει με C-130 ... Οι ραδιοναυτιλοι τι θα κανουν τοτε. Φυσικα δεν με ενδιαφερει να γινω αξιωματικος για να μπω σε ενα γραφειακι, αλλα θεωρω πως πρεπει να υπαρχει μια εξελιξη στην ιεραρχια, εστω και αν ειναι πιο αργη σε σχεση με τους αξιωματικους που βγαινουν απ τις σχολες. Το αξιωμα σου κατα καποιο τροπο θεωρω οτι αντιστοιχει στα χρονια της υπηρεσιας και της αφοσιωσης που εδειξε στο κλαδο των καθηκοντων σου, δηλαδη ειναι μια μορφη ενδειξης σεβασμου προς εσενα και επιβραβευσης. Και αυτος ειναι ενας ακομη ακομα λογος που με ενδιαφερει να μαθω αν οντως γινεται κατι τετοιο.Υ. Γ. Σορρυ για το σεντονι-μυνημα μου. Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια.

ρ

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από ρ »

Το επιπεδο των μαθητων ειναι πολυ υψηλο λογω πανελληνιων εξετασεων, αυτο δε σημαινει οτι η σχολη δινει πτυχιο ισοτιμο με των τει, τα ΤΕΙ ειδικα τα τεχνολογικα εχουν ενα συνολο εργαστηρια+θεωριες που αγγιζει τα 70 μαθηματα και ειναι 3.5 χρονια +μισο χρονο πρακτικη +πτυχιακη. Η ΣΙΡ ειναι 2 χρονια. Κανενας στην ΠΑ δε κοιταζει το βαθμο ολοι θα σε εκτιμουν και θα σε εμπιστευονται, δε ξερω ποιος σου ειπε οτι θα σου συμπεριφερονται ασχημα αν ειναι δυνατον, κατ αρχας απαγορευεται απο καθε στρατιωτικο κανονισμο να υποβιβαζουν την προσωπικοτητα σου. Ολα στην ΠΑ γινονται σε επιπεδο συνεργασιας ουτε καν θα κοιταξουν το βαθμο σου... Ο πατερας μου που ειναι ταξιαρχος διοικητικος απο νομικη εχει τελειωσει συμπεριφερεται αψογα στους υπαξιωματικους ακουει τα αιτηματα τους και τους σεβεται γιατι αυτοι συντηρουν και ετοιμαζουν τ αεροπλανα... Και αυτη τη δουλεια την κανουν ελαχιστοι και δεν ανταμειβεται με τιποτα και το συνολο γνωσεων σε ενα τει σταματαει με την αποφοιτηση ενω στην ΠΑ μπορει καποιος υπαξιωματικος στην καριερα του να περασει 15 σχολεια απο 3 βδομαδες ως 1 χρονο διαρκειας, να εξειδικευτει σε συστηματα υψηλης τεχνολογιας και οχι να περναει καλοριφερ και ανελκυστηρες οπως οι αποφοιτοι ΤΕΙ

Επισης πλεονεκτημα της ΣΙΡ ειναι και το πτητικο επιδομα...

ΟΣο για τα αεροπλανα προσφατα αναβαθμιστηκαν κυριως στα αβιονικς και η ΠΑ διαθετει και καινουρια c27j spartan εκτος απο τα σε130 οποτε μη προβληματιζεσαι

Υπαρχουν και θεσεις για εμπειρους ναυτιλους στο κεντρο που οργανωνει τις διασωσεις ασθενων λαθρομεταναστων κτλ Οποτε αν πας εκει μετα απο καποια χρονια δε θα πετας

προσωπικα βρισκω την ειδικοτητα του ναυτιλου συναρπαστικη γιατι εχει πολλα ταξιδια στο εξωτερικο και εκτος απο τα συγχρονα οργανα ναυτιλιας μπορει να καθοδηγησει το αεροπλανο βλεποντας μονο τα αστερια και βγαζοντας ετσι την πορεια

παπακι
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 10:53 pm
Επικοινωνία:

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από παπακι »

Ενταξει, σε ευχαριστω πολυ. Αν δεν περασω ιπταμενος και τελικα καταληξω ναυτιλος θα ειμαι χαρουμενος παρα πολυ. Να σαι καλα
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 8:43 pm
Τοποθεσία: υψηλη :P
Ενδιαφέροντα: - free running -
Επάγγελμα: kommanto junior
Επικοινωνία:

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 »

Η σχολη ραδιοναυτιλιων τι ακριβως καενις/; Και γιατι δε συμπεριληφθηκες στο μηχανογραφικο του 2009;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yandr την Παρ Ιουν 11, 2010 7:01 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Την ΠΟΛΗ που μου πήρανε εγώ την θέλω πίσω να μπω μεσ'την ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ και να την λειτουργήσω και μονο τότε ο ΘΕΟΣ την ΠΟΛΗ θα φωτίσει και ο ΥΜΝΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ παντου θα απειχήσει!!!
παπακι
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 10:53 pm
Επικοινωνία:

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από παπακι »

Η σχολη ραδιοναυτιλων μπαινει στο μηχανογραφικο οταν παρατηρουνται ελλειψεις στους ραδιοναυτιλους και χρειαζονται επιπλεον ατομα να καλυψουν αυτες τις θεσεις. Ειναι υπαξιωματικοι που επανδρωνουν πληρωματα μεταγωγικων αεροπλανων και ειναι υπευθυνοι π. Χ. Για να βρουν το δρομο του αεροπλανου με τη βοηθεια των αστεριων σε περιπτωση που τα ηλεκτρονικα αντιστοιχα γ αυτη τη δουλεια, του αεροπλανου χαλασουν. Ενα ειδος πλοηγου πες το.
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 8:43 pm
Τοποθεσία: υψηλη :P
Ενδιαφέροντα: - free running -
Επάγγελμα: kommanto junior
Επικοινωνία:

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 »

IKAROS13 έγραψε:Η σχολη ραδιοναυτιλων μπαινει στο μηχανογραφικο οταν παρατηρουνται ελλειψεις στους ραδιοναυτιλους και χρειαζονται επιπλεον ατομα να καλυψουν αυτες τις θεσεις. Ειναι υπαξιωματικοι που επανδρωνουν πληρωματα μεταγωγικων αεροπλανων και ειναι υπευθυνοι π. Χ. Για να βρουν το δρομο του αεροπλανου με τη βοηθεια των αστεριων σε περιπτωση που τα ηλεκτρονικα αντιστοιχα γ αυτη τη δουλεια, του αεροπλανου χαλασουν. Ενα ειδος πλοηγου πες το.
ωω, ... Σε ευχαριστω πολυ καλο ακουγεταιΕικόνακαι που εχει την εδρα του η σχολη?
παπακι
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 10:53 pm
Επικοινωνία:

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από παπακι »

Μμμ. Θα σε γελασω. Αλλα μου φαινεται στο Καβουρι, εκει που εδρευουν και οι υπολοιπες σχολες των υπαξιωματικων της Π. Α.(πλην της Σ. Υ. Δ.).
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 8:43 pm
Τοποθεσία: υψηλη :P
Ενδιαφέροντα: - free running -
Επάγγελμα: kommanto junior
Επικοινωνία:

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 »

Ποσα χρονια ειναι η σχολη?
k a t e r i n a
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2010 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από k a t e r i n a »

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 έγραψε:Ποσα χρονια ειναι η σχολη;


2 χρονια λογικα οπως ειναι και οι υπολοιπες σχολες υπαξιωματικωνΕικόνα
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 8:43 pm
Τοποθεσία: υψηλη :P
Ενδιαφέροντα: - free running -
Επάγγελμα: kommanto junior
Επικοινωνία:

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 »

k a t e r i n a έγραψε:
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 έγραψε:Ποσα χρονια ειναι η σχολη;


2 χρονια λογικα οπως ειναι και οι υπολοιπες σχολες υπαξιωματικωνΕικόνα
ευχαριστωΕικόνα
ρ

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από ρ »

Οι ναυτιλοι χειριζονται τα οργανα ναυτιλιας του αεροσκαφους τα οποια ειναι το ρανταρ καιρου, το αδρανειακο συστημα IRS=inertial reference system τα συστηματα επιγειας ναυτιλιας very high frequency omnidirecional radio,non directional radio beacon,distance measuring equipment και Τactical air navigation καθως και το γνωστο σε ολους GPS=global positioning system. Εναλλακτικα υπαρχει παραθυρο πανω απ τη θεση του ναυτιλου για να κανει ναυτιλια βλεποντας τους αστερισμους και με χρονους και την μαγνητικη η πνευματικη πυξιδα βγαζει την πορεια.Επισης ασχολειται με το χειρισμο συσκευων RWR=radar warning receiver ειναι η συσκευη που αναλυει διοπτευση και αποσταση απειλων απο εχθρικα ρανταρ

Χειριζεται συσκευες ηλεκτρονικου πολεμου αν υπαρχουν στο αεροσκαφος

και ειναι υπευθυνος για τη σωστη φορτωση του αεροσκαφους ωστε να μη ξεφευγει απ το center of gravity να μη γινεται μετατοπιση φορτιου ολα να ειναι σωστα δεμενα και τοποθετημενα

μια ακομα δουλεια του ναυτιλου ειναι ο χειρισμος της πορτας φορτου οταν θα πεσουν αλεξιπτωτιστες η αλλα αντικειμενα.

Τελος μερικοι ναυτιλοι ειναι στο εθνικο κεντρο ερευνας και διασωσης

stauros

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από stauros »

Παιδια καλησπερα! Ξερει κανεις να μου πει σε ποια αθληματα εξεταζωμαστε για την εισαγωγη μας στην σχολη;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες