ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Green Berets »


Οχι απαραιτητα εκτος εαν πας για ΔΕΑ οπου απο οσο θυμαμαι εαν
τα εχεις δηλωσει τα ζητανε...
Anonymous

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Anonymous »

εχω κοψει την αναβολη μου και μου ειπαν απο το Στρατολογικο γραφειο οτι θα παρουσιαστω τον Νοεμβιο..

ειμαι τελειοφοιτος ΤΕΙ Λογιστικης και χρωσταω 4 μα8ηματα για το πτυχιο μου..
εχω πτυχιο υπολογιστων απο το Cambridge
πτυχιο ξενης γλωσσας δεν εχω αλλα ομιλω πολυ καλα την Αγγλικη

1ον) θελω να γινω ΥΕΑ
2ον) το αναστημα μου ειναι 202cm και τα κιλα μου ειναι 118 ( δεν ξερω τα κτιριτια του Ι1 Ι2 κλπ κλπ )
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από yandr »

volkano έγραψε:

1ον) θελω να γινω ΥΕΑ
2ον) το αναστημα μου ειναι 202cm και τα κιλα μου ειναι 118 ( δεν ξερω τα κτιριτια του Ι1 Ι2 κλπ κλπ )


Δεν βλέπω να υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Ποιο είναι το ερώτημά σου;

Νικολακης
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Αύγ 26, 2008 3:14 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Νικολακης »

Ρε παιδια να ρωτησω και γω ο ασχετος. Η σχολη για ΔΕΑ στη λαμια δεν ειναι; Ετσι μου ειχαν πει οταν ειχα ρωτησει;
Σε περιπτωση που ζηταν πχ:20 ΔΕΑ υπαρχουν 50 υποψηφιοι απο τους οποιους οι 40 να δηλωσουν οτι δεν θελουν να γινουν δοκιμοι οι αλλοι 10 υποβαλονται κανονικα στις αθλητικες δοκιμασιες ή τους παιρνουν αμμεσος, γιατι εχω ενα προβλημα με το χιλιαρι (1000m σε 4,20s) και δεν μπορω να το διορθοσω(οταν εδωσα εξετασεις για ΣΜΥ εκανα 4,30s)
Anonymous

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Anonymous »

νικολακη αν δηλωσεις οτι θες να πας και εισαι κοντα στα ορια στα αθλητικα και στα ψυχοτεχνικα, εισαι Ι1 και εχεις τουλαχιστον απολυτηριο λυκειου δεν νομιζω να μην σε παρουνε. αν π. χ το 100σταρι το κανεις 18 δευτερολεπτα αντι για 15 που νομιζω ειναι δεν θα υπαρξει προβλημα. αρκει να εχεις αξιοπρεπεις επιδοσεις και να μην εχουν ζητησει πολλα ατομα να πανε για ΥΕΑ βεβαια(συνηθως οι περισσοτεροι δεν θελουν να πανε). αν ομως εχει μεγαλη ζητηση τοτε θα πρεπει να τα κανεις ολα με ακριβεια δευτερολεπτου διοτι ο ανταγωνισμος θα ειναι μεγαλος. τωρα αν εχεις βυσμα ειναι αλλο θεμα...
stergios
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Σεπ 30, 2008 12:03 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από stergios »

Πιαδια για να βγεις για δεα, εκτός από τις εξετάσεις(αθλητικές, ψυχοτεχνικές), δίνεις και άλλες εξετάσει;
Στο τέλος της εκπαιδευσης για δεα θα δώσουμε και γραμματικές γνωσεις, ωστε να μας αξιολογησουνε για να δουνε τι μαθαμε;
Δηλαδή, πόσες εξετάσεις δίνεις τελικά για να πας για δεα;
ΕΕΕΕΕΕΛΕΕΕΕΟΣ
Anonymous

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Anonymous »

Να ρωτήσω κάτι; Χρειάζεται να προσκομίσω το Lower; Αν ναι θέλει επικυρωμένο αντίγραφο ή απλά φωτοτυπία; Ρωτάω γιατι το επικυρωμένο κοστίζει 20? στην Ελλ.-Αμερ. Ενωση. Επίσης μου ήρθε για ΥΕΑ, αν πάω χωρις βύσμα υπάρχει πιθανότητα να περάσω η δυσκολα;
Anonymous

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Anonymous »

Ρε παιδια στους ποσους μινες ορκιζεσε για ΥΕΑ πυροωολικο και τι ειναι το matrix τεστ ειναι ευκολα γενικα και οι δοκιμασιες; Γνοριζο πολεμικες τεχνες taekwonto πεζει κανενα ρολο;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από yandr »

Δοκιμασίες γελοίες, το matrix γίνεται προοδευτικά δυσκολότερο και τα τελευταία (όταν έδωσα τουλάχιστον) ήταν πάρα πολύ δύσκολα.

Υπάρχει συζήτηση για τους ΥΕΑ, ρίξε μια ματιά εκεί.
elmario
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 1:58 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από elmario »

Παιδια εγω εχω μοιοπια στο ενα ματι σχεδον 5 αρα με βγαζει Ι2
Και εχω πτυχιο ιεκ χωρις πιστοποιηση, μπορω να μπω ΔΕΑ;
αποστολάκος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 12:40 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από αποστολάκος »

Markos_Hdi έγραψε: Τα σχόλια για το αν είναι ή όχι υποχρεωτική η κατάταξη ως ΥΕΑ βρίσκονται εδώ.

Συγγνωμη για την ενόχληση αλλα έχω ένα θέμα στο να πάρω μέρος στο forum. Μια ερώτηση! Έχω ένδειξη ΥΕΑ αλλά φοβάμαι μήπως δε με πάρουν λόγω μυωπίας. Έχω γύρω στους πέντε και κάτι βαθμούς. Ξέρει κανείς αν θα είναι πρόβλημα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Anonymous

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα,
Μπαινω 18/5 Πατρα και σκοπευω να παω ΥΕΑ. Μπορει να μου πει καποιος τα οριο στο χιλιομετρο; Αλλου διαβαζω 4.20 αλλου 6 λεπτα αλλου 5 κ ο καθενας λεει το δικο του. Πηγα σημερα σε στιβο κ εκανα 4.32 στα 1000 μετρα και μου φανηκε αρκετα δυσκολο το οριο και βρισκομαι σε σχετικα καλη φυσικη κατασταση.

Αν μπορει καποιος να μου πει ακριβως και τα υπολοιπα αθληματα με τα ορια τους

Ευχαριστω
beholder69
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Απρ 26, 2009 4:01 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από beholder69 »

4' 20'' είναι, αλλά αν θέλεις να πας, τότε με τον χρόνο σου δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Ακόμα και με 5 λεπτά, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, είσαι μέσα. Τα υπόλοιπα είναι:

Άλμα εις μήκος:3,60 μ
Σφαίρα:4,50 μ (Μέσο όρο και με τα δύο χέρια)
Άλμα εις ύψος:1 μ
100 μ :15'' (Μακράν το πιο δύσκολο για μένα)
Anonymous

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Anonymous »

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου, στα 100 μετρα δεν εω προβλημα το εκανα σε 12,8 κ γενικα δεν νομιζω να εχω προβλημα στα υπολοιπα απλα το χιλιομετρο μ φανηκε υπερβολικα χαμηλο το οριο...
Anonymous

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Anonymous »

beholder69 έγραψε:Φίλε Θάνο, το δοκίμασες το χλμ κανονικά σε στίβο ή σε διάδρομο σε γυμναστήριο; Ο χρόνος σου στα 100 μ είναι πολύ καλός, με τα μπούνια θα σε πάρουν όπως και να χει. Απλά εγώ σε διάδρομο έκανα 5'30'', ενώ σε στίβο και έχοντας και 5 κιλά βάρος στη μέση, έκανα 3'40'', οπότε έχει μεγάλη διαφορά


Οχι σε στιβο αυτα που ειπα... Το ξερω πως σε διαδρομο δεν εχει καμια σχεση με το εξω...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες