35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
BATRAXOS
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τρί Ιαν 27, 2009 1:24 pm
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από BATRAXOS »

Παιδια καλησπερα. Να ρωτησω καποιος που θα κανει 9μηνο μπορει να παει εκει; Και οταν λεμε πληρωνουν, ποσα δηλαδη; Μην ξεχναμε οτι και η κυπρος ειναι ακριβη και οι εξοσους που μπορει να εχεις, τιναζουν στον αερα ευκολα τον οικογενοιακο προοπολογισμο, γιατι κακα τα ψεμματα με τα λεφτα του μπαμπα παμε. Ευχαριστω
kojak
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2009 12:38 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από kojak »

Καλησπερα δεν γνωριζω για τους 9 μηνες, παντος η ζωη Ηταν και ειναι ακριβη και το γνωριζω καλα, γιατι ημουν το καλοκαιρι για δυο μηνες στο νησι για δουλεια. Δυστυχως Εμενα στο τροοδος που για οσους δεν γνωριζουν ειναι πολυ μακρια και δεν μπορεσα να παω να δω την 35μ/κ. Το μονο που φαινοταν ηταν το μοναστηρι στο σταυροβουνι.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Nassos »

Και 9μηνίτες παίρνουν ΕΛΔΥΚ.

Όσο για το κόστος ζωής, γενικώς είναι ακριβό, και ο μισθός που παίρνεις είναι κάπου 170 Ευρώ. Θα σας που κάτι παραμυθάκια περί 300 Ευρώ που δεν ισχύει.
kojak
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2009 12:38 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από kojak »

Να φαντναστεις οτι με την Κυπριακη την λιρα ηταν ακρειβα φαντασου τωρα που ειναι στην ευρωπη και εχουν το ευρω σαν εμας τι γινεται, ακομα και αυτοι ζωριστηκαν. Υποψιν οτι τα τυχη πεσαν και τα συνορα ανοιξαν δηλαδη μπατε σκυλοι αλεστε που λενε και στο χωριο μου.

Anonymous

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια νεα για την μοιρα πηγαν εποπ

ο μπερες εγινε τσοκευ και τον φορανε ακομα και στην σκοπια

το καψωνι και το παλουκι δεν εχουν φυγει

τα στελεχοι ειναι τα καλυτερα εκτος βεβαια Οι εποπ...

και γενικα ξεχαστε την μοιρα που ξεραμε.

eldund
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 20, 2008 5:34 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από eldund »

Φίλε παιχτη τι εννοεις οτι η μοίρα δεν ειναι αυτη που ξέραμε; Εννοείς οτι η εκπαίδευση εχει χαλαρώσει πολύ σε σχέση Με παλιά; Ποιές είναι η πηγές σου;
Περιμένω μια πιο κατατοπιστική Απάντηση γιατι το ζητημα με ¨καίει" σχετικά άμεσα Εικόνα Ευχαριστω...
kojak
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2009 12:38 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από kojak »

Να ξερετε οτι ο μπερες η το τζοκευ ειναι στην κριση του Δοιηκητη. Την μιση θητεια φωρουσαμε τζοκευ και μπερε μονο στα αγηματα. Μετα την αλλαγη της διοικησης, μπερε ακομη και στον υπνο μας. Οσο για το αν ειναι καλα, αλλιως Το κρινει ο απλος οπλιτης που παει για την θητεια και την εμπειρια και αλλιως ενας ΕΠΟΠ που στην πλιοψηφια τους δεν ειχαν τι να κανουν και εγιναν στρατιωτες.[Υπαρχουν και οι εξερεσεις χωρις παρεξηγηση]. Γι'αυτο δεν θελει στεναχωρια.

xlmag
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2009 11:28 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από xlmag »

Μαγκες ειμαι στην 35 και επαναπατριζομαι σε 10-15μερεσ...303 σειρα 08 β'. λ/δ οδηγος. η 303 ειναι η τελευταια σειρα που μπορει να πει οτι εφαγε καψωνι, τα πραγματα εχουν χαλαρωσει αρκετα, σαν νεος εφαγα εμπλοκη λογω της ειδηκοτητας μου και μου κοψαν και την αδεια 2 φορες. αλλα τοτε ακομα ημουν στρατοκαυλος και σκεφτομουν να μεινω μονιμοσ... γιατι ειχα μπει με την ψυχολογια οτι στις ειδικες δυναμεις εχει πολυ πονο και δεν με νοιαζε ΤΠτ ωσπου αντικρισα το αντιθετο και αρχισα να ξενερωνω. σαν μεσαιος ηθελα να κοπω, οχι επειδη δεν αντεχα την εκπαιδευση αλλα δεν χρειαζοταν να περναω οτι περναγα τοσο καιρο γιατι στην ουσια δεν εκανα τιποτα και ηθελα να κοπω γιατι βρηκα πολλα φιλαρακια στην ελ. δυ. κ. και θα περνουσα πολυ καλυτερα απο οτι αν καθομουν που εκατσα λογω (μεγαλη ιστορια... ) στον ανταρτη (ανορθοδοξο πολεμο) απο το πρωι μεχρι το βραδυ τρωγαμε σουβλακια, χοτ-ντογκ γενικα μπουρδελοκατασταση, μονο η 50αρα (πορεια βολη) ειχε λιγο πονο αλλα και αυτη ηταν 38χιλιομετρα αντι των 50, τους γιοταδες αντι να τους διωχνουν, τους κρατανε και τους καβατζωνουν σε καλες θεσεις οπως γραφεια 'η μονιμη υπηρεσια θαλαμοφυλακες, οδηγοι υπηρεσιακου κ. α. εχω πολλα ακομα να γραψω και δεν ξερω που να σταματησω... για περισσοτερες πληροφοριες καντε με add theotos@hotmail.com σε οσα γνωριζω και μπορω να απαντησω ευχαριστως!
Anonymous

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Anonymous »

Υπιρετησα στην 35μκ με την 248 οποιος ειναι παλαιοσιρα να στειλει mail και μην ακουω ***** οτι δεν αξιζει και τετοιαΕικόνα... οποιος φοβατε τον τροει το σκοταδι. koarxon@yahoo.gr
Anonymous

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα ημουν και εγω στην 35 284 σειρα 41λκ παρεα με τον μπολεκ οσοι ηταν εκεινοι την περιοδο καταλαβαινουν τι εννοω

Anonymous

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Anonymous »

Ευχριστω φιλε Oddie. Κ αν παω Κυπρο πως θα περασω ΚΕΟΑΧ και οποια αλλα σχολεια περνανε οι ορεινοι εδω; Εχει κ εκει κατι αναλογο; Εχει κ μοιρα αμφιβιων στη Κυπρο; Ειδικοτητα περνεις εδω;

λεω δεν θελω Κυπρο γιατι θα εινα δυσκολο να ερθουν να με δουν κυριως.

Αλλα και γιατι εγω υπηρετω την ελλαδα... Δεν Βρισκω καμια δουλεια με την Κυπρο... Τεσπα. Εχω ακουσει παντως πως η 35 ΜΚ εινια αρκετα ''μαχημη''!

και κατι ασχετο. Μπερε ποτε θα παρουμε; Ποσες μερες μετα την καταταξη;

Anonymous

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σου και παλι.

Ειδικότητα σου έρχεται μαζί με τό χαρτί της μετάθεσης. Εκπαίδευση της ειδικότητας κάνεις στην Κύπρο - εκτός αν σου έρθει ειδικότητα νοσοκόμου.

Μπερέ θα πάρεις ένα μήνα σχεδόν από τη στιγμήπου θα πάς στην Κύπρο. Όταν ήμουν εγώ - πέρυσι δηλαδή- δεν περνάγαμε ΠΕΝ (Προχωρημένη Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτου) αλλά κάναμε εκπαίδευση στις ειδικότητές μας και όταν τελείωνε αυτή η εκπαίδευση τρέχαμε το 7άρι (7 χλμ με φόρτο 15 κιλών) και πέρναμε το μπερέ. Λίγο πριν φύγω εγώ, άλλαξε η διοιήκηση και είπανε οτι θα περνάγανε ΠΕΝ και εκεί. Όπως και να είναι τα πράγματα πάντως μπερέ παίρνεις μετά απο ένα μήνα.

Οι ασκήσεις που κάναμε εμείς ήτανε :2 50αρες πορείες (με φορτο 18 κιλών), ορεινό αγώνα (αναριχηση, καταρίχηση του πύργου που έχει το στρατόπεδο συν κάποιες άλλες ασκήσεις), αντάρτη, διαβίωση - διαφυγή, ΤΑΜΣ κατοικημένης περιοχής και θαλασσία (5 μέρες ασκήσεις στην θάλασσα).

Απ'οτι είδα σε κάποιες φωτογραφίες που υπήρχαν στο Λόχο μου, πιο παλιά κάνανε και χειμερινή διαβίωση. Εμείς δεν κάναμε αλλά δεν ξέρω αν αυτό ωφείλετε στο οτι δεν είχε αρκετό χιόνι ή γιατί δεν κάνουνε πλέον.

Για το αν είναι μάχιμη ή όχι η 35 δεν θα πώ τίποτα. Μάχιμη δεν είναι η Μοίρα. Μάχιμοι είναι αυτοί που αποτελούν τη Μοίρα οπότε εξαρτάται από το πόση όρεξη έχει ο καθένας.

Πρόσωπική μου άποψη πάντως είναι οτι αξίζει η θητεία στην Κύπρο.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11245
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από yandr »

Σε ποια πόλη εδρεύει η 35 ΜΚ;
35ΜΚ/41ΛΚ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιουν 30, 2008 7:43 am
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από 35ΜΚ/41ΛΚ »

Oddie έγραψε:Γεια σου και παλι.

Ειδικότητα σου έρχεται μαζί με τό χαρτί της μετάθεσης. Εκπαίδευση της ειδικότητας κάνεις στην Κύπρο - εκτός αν σου έρθει ειδικότητα νοσοκόμου.

Μπερέ θα πάρεις ένα μήνα σχεδόν από τη στιγμήπου θα πάς στην Κύπρο. Όταν ήμουν εγώ - πέρυσι δηλαδή- δεν περνάγαμε ΠΕΝ (Προχωρημένη Εκπαίδευση Νεοσυλλέκτου) αλλά κάναμε εκπαίδευση στις ειδικότητές μας και όταν τελείωνε αυτή η εκπαίδευση τρέχαμε το 7άρι (7 χλμ με φόρτο 15 κιλών) και πέρναμε το μπερέ. Λίγο πριν φύγω εγώ, άλλαξε η διοιήκηση και είπανε οτι θα περνάγανε ΠΕΝ και εκεί. Όπως και να είναι τα πράγματα πάντως μπερέ παίρνεις μετά απο ένα μήνα.

Οι ασκήσεις που κάναμε εμείς ήτανε :2 50αρες πορείες (με φορτο 18 κιλών), ορεινό αγώνα (αναριχηση, καταρίχηση του πύργου που έχει το στρατόπεδο συν κάποιες άλλες ασκήσεις), αντάρτη, διαβίωση - διαφυγή, ΤΑΜΣ κατοικημένης περιοχής και θαλασσία (5 μέρες ασκήσεις στην θάλασσα).

Απ'οτι είδα σε κάποιες φωτογραφίες που υπήρχαν στο Λόχο μου, πιο παλιά κάνανε και χειμερινή διαβίωση. Εμείς δεν κάναμε αλλά δεν ξέρω αν αυτό ωφείλετε στο οτι δεν είχε αρκετό χιόνι ή γιατί δεν κάνουνε πλέον.

Για το αν είναι μάχιμη ή όχι η 35 δεν θα πώ τίποτα. Μάχιμη δεν είναι η Μοίρα. Μάχιμοι είναι αυτοί που αποτελούν τη Μοίρα οπότε εξαρτάται από το πόση όρεξη έχει ο καθένας.

Πρόσωπική μου άποψη πάντως είναι οτι αξίζει η θητεία στην Κύπρο.

Σειρά;
41λκ εδώ... Ποιος είσαι;
Anonymous

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Anonymous »

Μαλιστα φιλε Oddie. Ενδιαφερουσες πληροφοριες. ΑΝ και εινια μεγλαο αρνητικο να μην περνας χειμερινη διαβιωση... Ορεινος εισαι. Τι διαλοΕικόνα Τεσπα. Αυτες τις ακησεις που κανετε στην 35ΜΚ τις κανουν και εδω, στην δραμα και ναουσσα; Συν το ΚΕΟΑΧ;

Οσο για την μαχημη μοιρα, απλα εχω ακουσει πως υπαρχει μια ''σκληροτητα'' και απαιτητικοτητα ισως λιγο παραπανω απο οτι εδω...

Οι μαχημοι φανταροι κανουν την Μοιρα αλλα η μοιρα περνει εντολεσ. Οποτε δε ειναι στο χερι των φανταρων. Καταλαβαινεις τι θελω να πω. Δλδ οσο να θελω εγω και οι αλλοι φανταροι Να κανουμε ασκησεις κτλ κ ολα οσα θα μπορουσαμε να κανουμε, αν δεν το επιτρεπουν τα ''κεφαλια'', τι να λεει; Χαμενη η μαχητικοτηταΕικόνα

για τις 50αρες ξερω πος σε μια θητεια μι πενηνταρα προλαβαινει να κανεισ. Επιδη εινια δυο το χρονο μια ιουνιο κ μια δεκεμβρη. Δλδ εγω που θα μπω τωρα πιστευω πως του ιουνιου δεν θα την προλαβω. Επειδη δεν θα εχω κανει αλλα βασικοτερα μερη της εκπαιδευσης Που πρεπει να μαθω. Τοποτε θα κανω υποθετω μια μονο τον δεκεμβρη. Οσο για τα 7 χιλιομετρα, καλη φαση. Μπωτη φορα το ακουω. Το κανουν κ εδω ή μονο Κυπρο; Και κατι τελευταιο μπα σκ ξερεισ. Εχω μυωπια. Του τεστιν πρεπει να χρησιμοπιω γυαλια. Εχω φυσικα πολλα γυαλια για οτι προκυψει κ αθλητκα γυαλια γιατι τρεχω motocross και σε αογνες ταχυτητας κ τα χερειαζομαι. Σκεφτομαι λοιπον οτι λογικα δεν θα με στειλουν αμφιβιο γιατι σε ακησεις στην θαλασσα δεν τηα μπορο να φορας γυαλια. Ισχυει αυτο; Κ επισης αν σαν ορεινος κανω θαλασσιες ακησεις πως θα χρησιμοπιω γιαλια οσο ειμια στο νερο;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης