Νέο τυφέκιο εφόδου

Απάντηση

Τί όπλο θα προτιμούσατε

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Μάιος 20, 2022 4:05 pm

G36c
463
35%
AK107
200
15%
STEYR AUG A1
47
4%
FN F2000
79
6%
FN SCAR
501
38%
FAMAS
34
3%
 
Σύνολο ψήφων: 1324

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11243
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από yandr »

Green Berets έγραψε:
Aμαν! Μαλλον μπερδευτηκες καπου yandr, το ΗΚ-11 ειναι ατομικο
οπλο, θα εννοουσες κανα mag h mg3.Εικόνα
To FN-FAL δεν νομιζω να χρησιμοποιειται πουθενα τωρα και αν δεν
κανω λαθος M1 εχουν μονο στην Προεδρικη Φρουρα πλεον...


Όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία, αλλά έχω την εντύπωση ότι το ΗΚ-11 στον ελληνικό στρατό ως ομαδικό όπλο χρησιμοποιείται. Ας μην ξεχνάμε ότι ζυγίζει 11 κιλά και εκτός από γεμιστήρα μπορεί να τροφοδοτηθεί με ταινία, ενώ επιτρέπει την εύκολη αλλαγή κάνης σε περίπτωση υπερθέρμανσης.

Δε νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που να μπορεί να μόνος του να κουβαλά όπλο 11 κιλών χωρίς τα πυρομαχικά και τα παρελκόμενα (ταινία, γεμιστήρες, δίποδο για στήριξη κ. λπ).

Τα FN όντως δε νομίζω ότι πολυχρησιμοποιούνται. Υπάρχουν τα FN-FALO και προχωπικά έχω εκτελέσει βολές με τα όπλα αυτά.

Τα Μ-1 ουσιαστικά δεν χρησιμοποιούνται πουθενά για μάχη. Υπάρχουν φυσικά στην προεδρική φρουρά όπου μάλλον θα παραμείνουν για πάντα (για λόγους παράδοσης), ενώ το 2001 γνωρίζω ότι τα χρησιμοποιούσαν τα περίπολα στο 401. Τα έχω δει με τα μάτια μου.

Εννοείται ότι δεν πρόκειται για σοβαρά όπλα, αν και στις βολές (έχω εκτελέσει βολές και με αυτά) αποδεικνύονται πιο ευθύγραμμα από τα G-3.

πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από πειραιωτης »

παιδια να κανω μια ερωτηση σχετικα με τα νεα τυφεκια που επροκειτο(βαση φημων) να προμηθευτει ο ελληνικος στρατος! ξερουμε για τι μοντελο μιλαμε; ξερουμε μηπως ποτε θα τα προμηθευτουμε η απλα κανουμε υποθεσεις;
Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από Filippos »

Νασσο, ευχαριστω για την πληροφορια.

Λοιπον οσο για τους αλλους:

To HK-11 ειναι ομαδικο οπλο, για τον ελληνικο στρατο τουλαχιστον.

Το Μ1, το χρησιμοποιουν ακομα για βολες(αυτο το εχω ακουσει)

φιλε πειραιωτη, η Ελλαδα ειναι απο τους καλυτερους πελατες της H&K.

Δινω πολλες πιθανοτητες στο G-36 αντε και κανενα ΗΚ-116/117.

και κατα την γνωμη μου, δεν υπαρχει εταιρια που να συγκρινεται με την H&K. Οτι και να φτιαξουμε αυτοι, επιτυχημενο βγαινει.

πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από πειραιωτης »

filippos thanks! πες μου ομως κατι! για τι χρονολογια μιλαμε; δηλαδη ενα παιδι που θα μπει στρατιωτης το 2010 θα εχει καινουργιο οπλο; ποια σωματα θα προμηθευτουν με τα νεα τυφεκια;
Apap
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Τρί Αύγ 05, 2008 3:46 am
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από Apap »

Δεν νομίζω ότι έχει έρθει η ώρα (για το στρατό) να αντικαταστήσει τα τυφέκιά του τόσο για τις ΕΔ όσο και για το απλό πεζικό.

Ο λόγος είναι απλός. Τα υπάρχοντα εξυπηρετούν μια χαρά τους σκοπούς του στρατού και την εκπαίδευση των εφέδρων.

Μην ξεχνάτε ότι τα συγκεκριμένα (τοσο το G3 όσο και το M16) συνεχίζουν να τα χρησιμοποιούν και οι Αμερικάνοι σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.

ΑΝ (λέω ΑΝ) θελήσουν να αναβαθμίσουν οπλισμό , να είστε σίγουροι ότι θα ξεκινήσουν από τα μάχιμα σώματα μονίμων (κοινώς ειρηνευτικές μονάδες) π. χ. όπως αυτή του Κοσόβου και του Αφγανιστάν.

Ούτως ή άλλως οι αναβαθμίσεις πάντα γίνονται σταδιακά. Από τους εφέδρους θα ξεκινάγανε; Εικόνα

Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από Filippos »

Apap έγραψε:Δεν νομίζω ότι έχει έρθει η ώρα (για το στρατό) να αντικαταστήσει τα τυφέκιά του τόσο για τις ΕΔ όσο και για το απλό πεζικό.

Ο λόγος είναι απλός. Τα υπάρχοντα εξυπηρετούν μια χαρά τους σκοπούς του στρατού και την εκπαίδευση των εφέδρων.

Μην ξεχνάτε ότι τα συγκεκριμένα (τοσο το G3 όσο και το M16) συνεχίζουν να τα χρησιμοποιούν και οι Αμερικάνοι σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.

ΑΝ (λέω ΑΝ) θελήσουν να αναβαθμίσουν οπλισμό , να είστε σίγουροι ότι θα ξεκινήσουν από τα μάχιμα σώματα μονίμων (κοινώς ειρηνευτικές μονάδες) π. χ. όπως αυτή του Κοσόβου και του Αφγανιστάν.

Ούτως ή άλλως οι αναβαθμίσεις πάντα γίνονται σταδιακά. Από τους εφέδρους θα ξεκινάγανε; Εικόνα

φιλε σε καποια συμφωνω, αλλα σε αλλα οχι. Η ωρα εχει ερθει. Και οι γειτονες της απεναντης οχθης του Αιγαιου, ετοιμαζονται για αλλαγες τουφεκιου εφοδου. Η ωρα εχει φτασει για ολα τα οπλα. Τα μονα που θα μπορουσαν να μεινουνε σε υπηρεσια ειναι τα Μ-4, αλλα παλι θεωρω τα ΗΚ-117 και G36c ανωτερα.

Οσο για τους Αμερικανους, μην τους συγκρινεις. Αυτοι χρησιμοποιουν το Μ-16Α4, και πολλα Μ-4(αν δεν ειναι πιο πολλα τα Μ-4 απο τα Μ-16 :)

οσο για σενα πειραιωτη, δεν το νομιζω να το προλαβεις, αν θα κανεις θητεια το 2010. Εδω με την γραφειοκρατια που υπαρχει, και την γενικη μαλακινση που δερνει τους πολιτικους, μπορει να πας θητεια και ακομα να μην τα εχουνε παραγγειλει. Κοιτα πιστευω παντως οτι απο την ημερα που θα τα παραγγειλουν, σε 1 χρονο θα αρχισουν να ερχονται. Αλλα οπως ειπε ο Apap και σε αυτο συμφωνω, δεν θα αλλαξουν απο την μια μερα στην αλλη. Θα περασουνε μερικα χρονακια για να τα παρουνε οι εφεδροι

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από Nassos »

Το ΗΚ11 είναι όντως ομαδικό γιατί εντάσσεται στη κατηγορία των πολυβόλων και όχι υποπολυβόλων (submachine guns). Στην ίδια κατηγορία είναι και το MG-3.

Τα Μ1 - Μ14 τα χρησιμοποιούν στο Ναυτικό για βολές. Στη πύλη έχουν G3.

Στους Πεζοναύτες, τουλάχιστον στο 575 στον Αυλώνα, είδα και μερικά FN FAL .
Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από Filippos »

στους Πεζοναυτες; καλο, αυτο δεν το ηξερα.

Οι ορεινοι καταδρομεις ξερω οτι τα χρησιμοποιουν, με διοπτρα.

πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από πειραιωτης »

σχετικα με αυτα που ειπατε οτι οι τουρκοι κανουν αλλαγη τυφεκιων μη ξεχναμε ομως οτι οι τουρκοι βασιζονται στο στρατο τους(κατι σαν την χουντα)! μου φαινετε λογικο να αναβαθμιζουν τυφεκια και οπλικα συστηματα την στιγμη που τα περισσοτερα ειχαν χρησιμοποιηθει το 74 στην κυπρο! οσο για την ελλαδα πιστευω οτι αν καποτε γινει αλλαγη τυφεκιων τοτε οι ειδικες δυναμεις (πιστευω) οτι θα τα προμηθευτουν τελευταιες γιατι αποτελουν συντριπτικη μειοψηφια στον στρατο! αν κανω καποιο λαθος παρακαλω διορθωστε με!

Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από Filippos »

κοιτα, σωστο αυτο που ειπε. Στην ΤΟυρκια ο στρατος εχει μεγαλυτερη εξουσια απο οτι εδω. Αλλα αν πουμε οτι ο Τουρκικος στρατος αποτελειται απο 600.000-800.000 στρατιωτες, ενω ο ελληνικος το πολυ 80.000, τοτε σιγουρα πρεπει να εχουμε τουλαχιστον καλυτερα τυφεκια.

Επισης θελουμε καλυτερα αρματα μαχης,(ωστε να αντιμετωπισουμε αυτην την συντριπτικη αριθμητικη διαφορα), αλλα αυτο ειναι σε αλλο θεμα

πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Σιγουρα θελουμε καλυτερα οπλικα συστηματα απο τους τουρκους! αλλα απ' ο, τι φαινεται οι τουρκοι αναβαθμιζονται πιο συχνα απο 'μας! οσο για τα αρματα μαχης πιστευω οτι τα καινουργια leopard 2hel δε θα αφησουν ασυγκινητους τους γειτονους μας! α, και οι αριθμοι, για 'μενα, δε μετρανε καθολου γιατι η ιστορια μας, μας εχει δειξει οτι δεν εχουν σημασια οι αριθμοι οσο η γενναιοτητα, οσο οταν πολεμας για τα ιδανικα, τα ιερα και την ελευθερια της πατριδας σου!
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από Green Berets »

Nassos έγραψε:Το ΗΚ11 είναι όντως ομαδικό γιατί εντάσσεται στη κατηγορία των πολυβόλων και όχι υποπολυβόλων (submachine guns). Στην ίδια κατηγορία είναι και το MG-3.


ΟΧΙ ρε παιδια, πως σας κολλησε αυτο;
Το χρησιμοποιει ενας στα πλαισια ομαδος, μονος του κουβαλαει
τις εξτρα σφαιρες για αυτο και ζυγιζει στα 7 κιλα περιπου, το mg-3
ειναι γυρω στα 11. Αν το λετε θεωρητικα οκ, αλλα δεν ειναι στοιχειο
οπως στα πολυβολα το ΗΚ-11, ενας το φερει και χρησιμοποιει και αυτο
και τα οποια παρελκομενα του.Εικόνα
Για το MG-3 χρειαζονται δυο νοματαιοι!
Σκοπευτης και γεμιστης-προμηθευτης!
Για το ΗΚ-11 ενας! Δεν νομιζω να υπηρετησαμε σε αλλον
στρατο...Εικόνα
Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από Filippos »

@πειραιωτης: καλα οταν ερθουν τα Κ-2, θες να σου πω τι θα κανουν τα Leo 2HEL.

χρειαζομαστε καινουργιο αρμα μαχης. Εγω προτεινω να μπουμε σε κανενα προγραμμα.

Τι λετε, θα υπαρξει Leo 3; χεχε

@Green Berets:

λιγω δυσκολο να ειμαστε ολοι μας λαθος. κι εσυ σωστος

πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από πειραιωτης »

ρε παιδια κ εγω εχω ακουσει οτι το ΗΚ11 εινια ατομικο!! θεωριτικα μπορει να ειναι ομαδικο αλλα στην πραξη μαλλον σαν ατομικο χρησημοποιειτε! filipρos οταν ερθουν! προς το παρον δεν εχει ερθει τιποτα!

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από Nassos »

Εγώ όσες φορές το έχω δει, κυρίως στα σχοινάκια (Πεζικό), υπήρχαν 2 άτομα (γεμιστής-χειριστής).

Δεν ξέρω στις Ειδικές Δυνάμεις πως το χρησιμποιούν.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης