ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11243
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από yandr »

Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες.

Εννοείται ότι αν θέλεις να μοιραστείς οτιδήποτε από την εμπειρία σου είναι ευπρόσδεκτο, αφού πολύ δύσκολα μπορεί να βρεθεί κάποιος από ΕΤΑ σε forum.
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Jrhellas »

yandr έγραψε:Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες.

Εννοείται ότι αν θέλεις να μοιραστείς οτιδήποτε από την εμπειρία σου είναι ευπρόσδεκτο, αφού πολύ δύσκολα μπορεί να βρεθεί κάποιος από ΕΤΑ σε forum.
Λοιπον φιλε yandr ζητησες πριν λιγο καιρο να μοιραστω μαζι σας καποιες απο τις εμπειριες μου και αποφασισα να το κανω.

Πριν απο οτιδηποτε αλλο να ευχηθω σε ολους στην παρεα Καλη Χρονια και Υγεια. Πανω απο ολα να ευχηθω να βγει η Πατριδα μας οσο το δυνατον πιο αλωβητη απο την κριση που υπαρχει γενικοτερα στον κοσμο. (κριση οχι μονο οικονομικη αλλα και αξιων).

Παμε λοιπον πισω στην δεκαετια του 80 οταν μετα απο ταξιδι που συμμετειχα με τα ΕΤΑ στον Ολλανδια για κοινη εκει ασκηση με αλλα Τμηματα Ειδικων Δυναμεων του ΝΑΤΟ και μετα τα αλματα εκει με την απανομη της Ολλανδικης πουλαδας στο στηθος επιστρεψαμε στην Ελλαδα. Λιγο μονο καιρο πριν απο αυτο ειχαμε υποδεχτει στην Ελλαδα, που ηταν η διοργανωτρια Χωρα ασκησης, ομαδες δωδεκαμελεις απο USM,SAS και Ολλανδων special forces. Οι ομαδες αυτες παρεμειναν καποιες μερες εδω, συμμετειχαν σε κοινες ασκησεις με το ΕΤΑ και το τελος των ασκησεων εμπεριειχε νυχτερινες ασκησεις κατα τις οποιες η καθε δωδεκαμελης ομαδα ειχε να αντιμετωπισει μια απο τις αλλες και αυτο συνεχιζοταν καθε νυχτα εκ περιτροπης. Ειναι περιτο να πω εδω την υπεροπλοια σε εξοπλισμο νυχτερινης (και οχι μονο) μαχης που ειχαν οι συμμαχοι μας κανοντας ειδικοτερη αναφορα στους USM και τους SAS.

Να μου επιτρεψετε να πω εδω οτι στην ασκηση ελευθερης αναριχησης στο γνωστο ¨Κανδηλι" ενω ολοι οι αλλοι (με πρωτους φυσικα εμας τους ανδρες του ΕΤΑ) αναριχηθηκαν κανονικα, οι φιλοι μας οι Αμερικανοι αρνηθηκαν να ακολουθησουν κανοντας μαλιστα και αστειευομενοι το σχολιο: Εμας εκει αν χρειαστει μας πανε τα ελικοπτερα".

Γυρνοντας λοιπον στις νυχτερινες πλεον ασκησεις θα σας πω το εξης:

Οι ασκηση περιελαμβανε την "μεταξυ μας συμπλοκη" και τα αποτελεσματα ειχαν ως εξης:

ΕΤΑ - USM: Νικη των ΕΤΑ με 2 απωλειες
ΕΤΑ - Ολλανδοι: Νικη των ΕΤΑ με 4 απωλειες.
SAS-USM: Νικη των SAS με 5 απωλειες.
SAS - Ολλανδοι: Νικη των SAS με 8 απωλειες. Αν περιμενετε να διαβασετε τα αποτελεσματα μας με τους SAS θα σας απογοητευσω αφου την τελευταια νυχτα που ηταν προγραμματισμενη, οι SAS αποχωρησαν εσπευσμενα λογω απροοπτων υποχρεωσεων στην πατριδα τους. Τυχαιο; ΙΣΩΣ... Ομως τα παραπανω νουμερα σιγουρα κατι θα λενε σε ολους σας.

ΛΙγες μερες μετα Η Γαλλικη εφημεριδα (Liberation) εγραφε σε κυριο αρθρο της. "ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΑΔΡΟΜΕΙΣ- ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΑΝ ΟΧΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΤΟΥ ΝΑΤΟ".

Αντιγραφο του πρωτοσελιδου εκεινου μαζι με συννημμενη ματαφραση μοιραστηκε τοτε σε ολους μας και ελπιζω να συμμεριζεστε την υπερηφανια ολων μας.

Αυτα τα λιγα και ελπιζω περιεκτικα για οσους επιχειρουν συγκρισεις.

Το μονο για το οποιο λυπαμαι ειναι πως τωρα πια ΔΕΝ πιστευω να συνεχιζεται αυτη η κατασταση αφου με τις συνεχεις μειωσεις της θητειας οι ειδικες δυναμεις εχουν γινει για τους εφεδρους ενα ΚΟΛΕΓΙΟ.

Ευτυχως που υπαρχουν οι επαγγελματιες οπως το ΕΤΑ, η Ζ ΜΑΚ κλπ και μπορουμε ακομα να μιλαμε για Ελληνικες Ειδικες Δυναμεις.

Τους καταδρομικους μου χαιρετισμους για ολους σας!

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από 10κωστας50 »


Πέρνουμε απίστευτο θάρρος να ακούμε ΤΟΣΟ έμπειρους καταδρομείς να μας εξομολογούνται τόσο ζωντανές και ανατριχιαστικές εμπειρίες...
Σε ευχαριστούμε έμεις οι μελλοντικοί καταδρομείς(ΛΟΚ, ΜΑΚ, ΣΧΑΛ οτι και να ειναι αυτό)...

Ανατρίχιασα με τον τροπο που μας περιέγραψες τις εμπειρίες σου...
Θα θελα να ρωτήσω όμως κάτι... Στις αναμετρίσεις μεταξύ των ομάδων οταν έλεγες απώλειες τι εννοούσες;

Ευχαριστώ! Εικόνα Εικόνα
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
αβτζ
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 12:23 am
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από αβτζ »

Τα ΕΤΑ ηταν ειναι και θα ειναι οι καλυτεροι του ΝΑΤΟ μπραβο στα παιδια. Εχω δει ετατζη να κανει 100 καμψεις με μπερκιν.
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Jrhellas »

Δεν ειναι θεμα φιλε μου ΜΟΝΟ το πως θα κανεις 100 καμψεις (με μπερκιν η οχι) αλλα πολλα αλλα ακομα πραγματα που κανουν τον ικανο commando. Σαφεστατα η καλη σωματικη κατασταση ειναι πολυ καθοριστικη αλλα ΔΕΝ αρκει... Το βασικο ειναι η γνωση του αντικειμενου αλλα και η δυνατοτητα να λειτουργεις κατω απο συνθηκες πιεσης. Τοτε που εζησα το ΕΤΑ το να βλεπεις ατομα να κανουν 100 καμψεις ηταν κατι που δεν το θεωρουσες ΚΑΘΟΛΟΥ περιεργο και σε αυτο οποιος θελει μπορει να το πιστεψει η και να το αμφισβητει... Ομως ετσι ηταν.

Ταυτοχρονα ομως, οσο Υπηρετησα στο ΕΤΑ αλλα και πριν μπω εκει οσο Καιρο περασα Στο ΚΕΕΔ, ΣΧ. ΑΛ, Μ. ΑΛ ειδα bodybuilders να τα "παιζουν" αλλα και παιδια που δεν υπολογιζες να τραβανε μπροστα.

Οταν εβγαλα την ΜΥΚ ξεκινησαμε 63... Την βγαλαμε 4 (δυο απο ΠΝ και δυο απο καταδρομες). Σε πληροφορω οτι ειδικα ο ενας που μαλλον ηταν και ο καλυτερος ηταν ενα "μικροκαμωμενο" σχετικα παιδι που ομως ειχε ψυχαρα...

Αυτα λοιπον και στην διαθεση ολων σας για οτιδηποτε αλλο (εαν και εφοσον το γνωριζω φυσικα Εικόνα )

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
αβτζ
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 12:23 am
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από αβτζ »

Τα ΕΤΑ τα ειχα δει οσο ειμουν στη σχαλ και με βαζαν στη σκοπια των ΕΤΑ δεν μπορουσα να ηξερα τα ενδοτερα, ειχα και εναν φιλο εφεδρο που ηταν γραφεας των ΕΤΑ και μου ειχε πει διαφορα οπως για μια ασκηση με την ΣΑΣ οπου διαθεταν θερμικα συστηματα αναγνωρισεις [βραδυ] αλλα παρολα αυτα παλι τα ΕΤΑ κερδισαν. Το παραδειγμα με το βερκιν το φερνο γιατι πολλοι δεν μπορουν να το συκοσουν και οχι να κανουν καμψεις με αυτο. Και σε εμας[ ειμουν 1 μαλ το 95 96 ] οι body builder Και γενικα οσοι δεν ειχαν φυσικη κατασταση και δεν μπορουσαν να τραβιξουν το βαρος τους κοβοντουσαν.
sot238
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2009 3:51 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από sot238 »

Καταρχήν καλή χρονιά σε όλους. Εγώ υπηρέτησα στο Ε. Τ. Α το 1996, ώς έφεδρος υπαξιωματικός προερχόμενος από 2α ΜΑΛ. Για να βάλουμε κάποια πράγματα στην θέση τους θα σας αναφέρω όσα μπορώ και όσα μου επιτρέπεται να πω για όσα έζησα στο τμήμα. Ο σκοπός του Ε. Τ. Α είναι πολυποίκιλος, το τμήμα είναι χωρισμένο σε ομάδες στις οποίες αντιστοιχεί και ένα ή περισσότερα στοχοποιημένα σημεία πίσω από τις εχθρικές γραμμές που σε περίπτωση σύρραξης καλείτε να "χτυπήσει"με διείσδυση που και αυτή ποικίλη (λεπτομέρειες αποφεύγονται για ευνόητους λόγους) . Η εκπαίδευση κυρίως έχει τέτοιο προσανατολισμό πράγμα που σημαίνει ότι περιλαμβάνει από κρούσεις σε στρατόπεδα, κινήσεις περιπόλου με πραγματικά πυρά , παρατηρητήρια για συλλογή πληροφοριών, μαθήματα για αναγνώριση πάσης φύσεως οπλικών συστημάτων, συνεχόμενες βολές με όλα τα διαθέσιμα όπλα του Ε. ς ακόμα και με όπλα που επίσημα δεν διαθέτει, επιχειρησιακά νυχτερινά άλματα με πλήρη εξάρτιση + όπλο + φόρτο σε άγνωστες ζώνες ρίψης σε όλη την Ελλάδα, καταστροφές με διάφορα εκρηκτικά, πορείες και πολλές άλλες δραστηριότητες αρκετά εξειδικευμένες και ευαίσθητες για να εκτεθούν σε δημόσια θέα.

Τα στελέχη του Ε. Τ. Α επίσης έχουν προτεραιότητα σε όλα τα σχολεία του Ε. Σ. και κάνουν συνεχώς συνεκπαιδεύσεις με όλες τις επίλεκτες μονάδες των συμμάχων μας στις οποίες πολύ συχνά διαπρέπουν.

Θεωρώ τιμή μου που συμμετείχα σε αυτό το τμήμα γιατί κατάλαβα τι σημαίνουν πραγματικά ειδικές δυνάμεις, αφού δεν υστερούμε σχεδόν σε τίποτα από εκπαιδεύσεις άλλων επίλεκτων μονάδων άλλων χωρών παρά μόνο σε κάποια υλικά που τα βλέπαμε και τα χαζεύαμε σε άλλες ομάδες ( όπως στους SEALS π. Χ ) πράγμα που πιθανός τελικά να μην είναι και πολύ εναντίον μας γιατί όσο πιο εξαρτημένος είσαι από την τεχνολογία τόσο πιο ευάλωτος γίνεσαι μερικές φορές, μερικές φορές επαναλαμβάνω! Επίσης φυσικά υστερούμε και σε πραγματικές συνθήκες μάχης ( δεν λέω πως πρέπει και να αποκτήσουμε σώνει και καλά) που μερικές άλλες ομάδες διέθεταν, αφού εμείς μιλάγαμε για εμπειρίες σε ασκήσεις και αυτοί για εμπειρίες πολέμου, έχει μια μικρή διαφορά!

Συγνώμη για την πολυλογία μου, απλά καλό είναι να ξέρουμε για τι μιλάμε.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Jrhellas »

Φιλε σοτ 238 καλως ηρθες! Κατ'αρχην να σε καλωσορισω στην "παρεα" και να σου πω οτι χαιρομαι που συναντω εστω και διαδικτυακα καποιον που περασε απο το ΕΤΑ.

Δεν θα διαψευσω τα οσα γραφεις μια και ειναι μια πολυ σωστη και ακριβης περιγραφη των δραστηριοτητων του ΕΤΑ , δραστηριοτητων που εχω την τυχη και την τιμη να γνωριζω προσωπικα. Βλεπεις περασα απο εκει μια δεκαετια ΠΑΝΩ κατω πριν απο εσενα και ετσι μπορω να εχω αποχη και γνωμη.

Θα ηθελα μονο να κανω ενα σχολιο (καλοπροαιρετο και φιλικο πιστεψε με) στο κλεισιμο σου "ετσι για να βαζουμε καποια πραγματα στην θεση τους".

Θελω να πιστευω οτι δεν αφορουσε εμενα και πως δεν διεκρινες πουθενα στα γραφομενα μου οτι εγω "εβγαλα καποια πραγματα απο την θεση τουςΕικόνα ).

Αυτο που εκανα ως τωρα ηταν να γραψω καποιες προσωπικες μου αποψεις για ενα θεμα που γνωριζω ΚΑΛΑ, αποφευγοντας να μπω σε λεπτομερειες για λογους ευνοητους οπως πολυ σωστα εγραψες και εσυ.

Σε καθε περιπτωση σε καλοσωριζω και ελπιζω να τα λεμε οπως και με ολα τα αλλα παιδια εδω που ανεξαρτητα αν περασαν απο το ΕΤΑ η οχι, εχουν ολοι την ιδια φλογα μεσα τους και την ιδια "τρελλα" ωστε να διαφοροποιουνται απο τα βυσματα και τους γνωστους λουφαδορους που δυστυχως ολο και περισσοτερο μας περιβαλουν.

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Jrhellas »

sot238 έγραψε: Συγνώμη για την πολυλογία μου, απλά καλό είναι να ξέρουμε για τι μιλάμε.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Οκ.

Η αληθεια ειναι πως δεν εγραψες για το πως θα μουν καποια πραγματα στην θεση τους αλλα πιο συγκεκριμενα " για να ξερουμε γιατι μιλαμε" Εικόνα

Ελπιζω λοιπον να μην αναφεροσουν σε εμενα...

Γιατι πιστεψε με. Ξερω Εικόνα

Να εισαι καλα

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
sot238
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2009 3:51 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από sot238 »

Αγαπητέ Jrhellas γεια σου και εσένα,

H φράση μου που σε πείραξε φυσικά δεν είχαι στόχο τα γραφόμενα σου, αφού να φανταστείς μετά την παρατήρηση σου διάβασα το post σου ειλικρινά.
Η φράση μου είχε στόχο την παραπληροφόρηση που αφορά τις ειδικές δυνάμεις και ειδικά το Ε. Τ. Α το οποίο είναι και το θέμα μας.

Χαρά μου να μιλάω με ανθρώπους που αγαπούν την πατρίδα πραγματικά και δεν με ενδιαφέρει αν έχουν περάσει απο Ε. Δ ή και από την κόλαση την ίδια αφού η αγάπη αυτή είναι κάτι που δεν εκπαιδεύεται.

Ευελπιστώ σε ωραίες και νηφάλιες συζητήσεις.

Σε χαιρετώ φιλικά.

Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Jrhellas »

sot238 έγραψε: δεν με ενδιαφέρει αν έχουν περάσει απο Ε. Δ ή και από την κόλαση την ίδια αφού η αγάπη αυτή είναι κάτι που δεν εκπαιδεύεται.



Εχεις απολυτο δικιο φιλε sot (Σωτηρης να υποθεσω; Εικόνα )

Συμφωνω οτι ΔΕΝ εχει καμμια απολυτως σημασια το που υπηρετησε κανεις με το ποσο αγαπαει και ειναι ετοιμος να προσφερει στην Πατριδα.

Να εισαι καλα! Εικόνα

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
Anonymous

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Anonymous »

Ετυχε να περναω ειδα φως και μπηκα. Ακουστε νεοι. Εχετε ακουστα τον τραχανατζη; Αρταβανη; Μαλατρα; Μπαφα; Ετα 1981. Πρωτη φορα που ερχονται τα sas Ελλάδα. Ρεντινα. Φερνουν μηχανες cross maiko.o νανος στελνει 5 απο τα ετα για εκπαιδευση και καλα δεν ξερουμε ουτε ισσοροπια. Οκαλυτερος απο εμας εχει ενα μελος χωρις λαμες. Τους κανουμε ρομπες. Σχολειο σωματωφυλακων,long range patrol, σχολειο ξενου οπλισμου, ταχειας βολης, ανιχνευτων, νυχτερινη πτωση δαφνη σερρων ιδιαιτερα χαμηλο υψος 750 ποδια. Μενουν μαλακες. Δεν πειδαει κανεις απο αυτους. Μας φωναζουν the maniacs. Οπως και να εχει για να μην κουραζω, μετα απο πολλα διεθνη σχολεια, συνεκπαιδευσεις, ρομπες οι αμερικανοι, βγαζω το καπελλο στους αγγλους του sas. Ωραια χρονια. Επιανες το τ-10 και το κατεβαζες μεχρι τα γονατα για να στριψει. Τωρα τι κανουμε; Ακουω για ζ ΜΑΚ ψυχη υπαρχει; Το e-mail για κανα γνωστο.akistech@gmail.com ευχαριστω. Ψηλα ψηλα τα πρασινα μπερε. Ακησ
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Nassos »

ΠΥΡΠΙΛΙΔΗΣ 80 Α έγραψε:Ετυχε να περναω ειδα φως και μπηκα. Ακουστε νεοι. Εχετε ακουστα τον τραχανατζη; Αρταβανη; Μαλατρα; Μπαφα; Ετα 1981. Πρωτη φορα που ερχονται τα sas Ελλάδα. Ρεντινα. Φερνουν μηχανες cross maiko.o νανος στελνει 5 απο τα ετα για εκπαιδευση και καλα δεν ξερουμε ουτε ισσοροπια. Οκαλυτερος απο εμας εχει ενα μελος χωρις λαμες. Τους κανουμε ρομπες. Σχολειο σωματωφυλακων,long range patrol, σχολειο ξενου οπλισμου, ταχειας βολης, ανιχνευτων, νυχτερινη πτωση δαφνη σερρων ιδιαιτερα χαμηλο υψος 750 ποδια. Μενουν μαλακες. Δεν πειδαει κανεις απο αυτους. Μας φωναζουν the maniacs. Οπως και να εχει για να μην κουραζω, μετα απο πολλα διεθνη σχολεια, συνεκπαιδευσεις, ρομπες οι αμερικανοι, βγαζω το καπελλο στους αγγλους του sas. Ωραια χρονια. Επιανες το τ-10 και το κατεβαζες μεχρι τα γονατα για να στριψει. Τωρα τι κανουμε; Ακουω για ζ ΜΑΚ ψυχη υπαρχει; Το e-mail για κανα γνωστο.akistech@gmail.com ευχαριστω. Ψηλα ψηλα τα πρασινα μπερε. Ακησ


Για πες και άλλα. Για να μαθαίνουμε εμείς οι νεότεροι. Πάντως θεωρώ ύψιστη τιμή να είναι το ΕΤΑ στο ίδιο, αν όχι υψηλότερο επίπεδο, με τους Special Air Service. Άλλωστε οι Καταδρομείς από τους SAS προήλθαν.

Αλήθεια, μετά την αποχώρηση των Βρετανών (γύρω στο 1952) δεν γινόταν συνεκπαίδευση με SAS;
Anonymous

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Anonymous »

Το ετα πριν 28 χρονια ξεκινησε συνεκπεδευσεις με το sas. Σας ειπα οτι τους τρελλαναμε, οχι ομως οτι τοτε ειμαστε και καλυτεροι, υποκλινομαι μπροστα τους. Μεθοδικοι, στιγνοι επαγγελματιες, ασταματητα εκπεδευομενοι, ουτε η μανα τους δεν ηξερε που υπηρετουν, και μαθημενοι να εκτελουν. Οχι σαν τους αμερικανους, που ουτε μια συνεκπεδευση δεν περπατησαν, αλλα ολο με τα ελικοπτερα. Τελος παντων τωρα που ειστε πενταετους, σας λεω, ψυχη, και αρχιδια εναν τονο εχετε; Να χεσω και τις κορμαρες, και τους προπονημενους. Πριν το ετα ημουν εκπαιδευτης, εγω ζητησα να παω ετα για περισσοτερη δραση. Νευρα ατσαλινα εχετε; Δεν ξερω ισως τωρα να ειναι κολλεγιο, σιγουρα τωρα εχουν καταπληκτικο εξοπλισμο, τοτε παντως τα πραγματα ηταν δυσκολα. Με εναν τραχανατζη φιλο, μετα το μεσημερι και σκυλο ως τις 3. Θα σας πω ενα. Ειμαι αθηναιος. Οταν πηγα πευκο, μπροστα στα μαγειρια, δεν πηρα ουτε μια ελξη, και απαγορευτηκε να μπαινω μεσα για φαι. Σε 3 μηνες ημουν εκπαιδευτης στην σχολη και επαιρνα 25 ελξεις πρωτη λαβη. Αυτο ειναι οταν το θελεις. Στη μυκ ειχαμε εναν μανωλακη που δεν ηξερε μπανιο. Ναι καλα ακουσατε. Περασε πρωτος στο 38 σχολειο με λαζανα, τοπιζοπουλο, τσακο. Μαγκες ψυχη να πεθανετε με μια διαταγη εχετε; Τρελλαινεστε απο ηδονη οταν νοιωθετε φοβο; Κλαιτε οταν βγαινετε εξοδουχοι; Προτιματε να μενετε μεσα; Να πατε ετα αν μπορειτε. Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση θα υποφερετε. Ενας παλιος.akistech@gmail.com
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΤΑ - Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Jrhellas »

ΠΥΡΠΙΛΙΔΗΣ 80 Α έγραψε:Το ετα πριν 28 χρονια ξεκινησε συνεκπεδευσεις με το sas. Σας ειπα οτι τους τρελλαναμε, οχι ομως οτι τοτε ειμαστε και καλυτεροι, υποκλινομαι μπροστα τους. Μεθοδικοι, στιγνοι επαγγελματιες, ασταματητα εκπεδευομενοι, ουτε η μανα τους δεν ηξερε που υπηρετουν, και μαθημενοι να εκτελουν. Οχι σαν τους αμερικανους, που ουτε μια συνεκπεδευση δεν περπατησαν, αλλα ολο με τα ελικοπτερα. Τελος παντων τωρα που ειστε πενταετους, σας λεω, ψυχη, και αρχιδια εναν τονο εχετε; Να χεσω και τις κορμαρες, και τους προπονημενους. Πριν το ετα ημουν εκπαιδευτης, εγω ζητησα να παω ετα για περισσοτερη δραση. Νευρα ατσαλινα εχετε; Δεν ξερω ισως τωρα να ειναι κολλεγιο, σιγουρα τωρα εχουν καταπληκτικο εξοπλισμο, τοτε παντως τα πραγματα ηταν δυσκολα. Με εναν τραχανατζη φιλο, μετα το μεσημερι και σκυλο ως τις 3. Θα σας πω ενα. Ειμαι αθηναιος. Οταν πηγα πευκο, μπροστα στα μαγειρια, δεν πηρα ουτε μια ελξη, και απαγορευτηκε να μπαινω μεσα για φαι. Σε 3 μηνες ημουν εκπαιδευτης στην σχολη και επαιρνα 25 ελξεις πρωτη λαβη. Αυτο ειναι οταν το θελεις. Στη μυκ ειχαμε εναν μανωλακη που δεν ηξερε μπανιο. Ναι καλα ακουσατε. Περασε πρωτος στο 38 σχολειο με λαζανα, τοπιζοπουλο, τσακο. Μαγκες ψυχη να πεθανετε με μια διαταγη εχετε; Τρελλαινεστε απο ηδονη οταν νοιωθετε φοβο; Κλαιτε οταν βγαινετε εξοδουχοι; Προτιματε να μενετε μεσα; Να πατε ετα αν μπορειτε. Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση θα υποφερετε. Ενας παλιος. akistech@gmail.com

Γεια σου ρε Ακη!Εικόνα

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες