Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ApOsToLoS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 5:43 pm
Ενδιαφέροντα: Πρώην Σμηνιτης ''Πολεμικης Αεροποριας''
Επάγγελμα: Ζαχαροπλαστης
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από ApOsToLoS »

Κοιτα φιλε συγνωμη που περνω τον λογο ομως ολα για τα λεφτα γινονται. Ναι δεν λεω πρεπει να ειναι γαματη εμπειρια, ομως για σκεψου οταν κανεις οικογενεια και εσυ θα πετας. Δεν ειναι ωραιο να ανεβαινεις σε αυτα τα ομορφα αεροσκαφοι και να μην ξερεις εαν κατευεις. Οσο για τους ιπταμενους ενα πραγμα δεν καταλαβαινω. Για ποιο λογο ειναι οι περισσοτεροι τοσο μαλακες. Δεν εξηγειται. Νομιζουν οτι θα τους προσκυνησουμαι κιολας. Ελεοςςςς.
ikaros
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 24, 2008 9:52 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από ikaros »

ApOsToLoS έγραψε:Κοιτα φιλε συγνωμη που περνω τον λογο ομως ολα για τα λεφτα γινονται. Ναι δεν λεω πρεπει να ειναι γαματη εμπειρια, ομως για σκεψου οταν κανεις οικογενεια και εσυ θα πετας. Δεν ειναι ωραιο να ανεβαινεις σε αυτα τα ομορφα αεροσκαφοι και να μην ξερεις εαν κατευεις. Οσο για τους ιπταμενους ενα πραγμα δεν καταλαβαινω. Για ποιο λογο ειναι οι περισσοτεροι τοσο μαλακες. Δεν εξηγειται. Νομιζουν οτι θα τους προσκυνησουμαι κιολας. Ελεοςςςς.
Ο καθε ενας κανει τις επιλογες του. Λες οτι μπορει να μπεις στο αεροπλανο να πεταξεις και να μην ξερεις αν θα κατεβεις σωος. Γιατι, εγω που πηγανοερχομαι στην σχολη μου με το αμαξι ξερω οτι θα γυρισω σιγουρα στο σπιτι; Και οχι μονο εγω, ολος ο κοσμος.

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από kallitexnis »

ikaros έγραψε:
ApOsToLoS έγραψε:Κοιτα φιλε συγνωμη που περνω τον λογο ομως ολα για τα λεφτα γινονται. Ναι δεν λεω πρεπει να ειναι γαματη εμπειρια, ομως για σκεψου οταν κανεις οικογενεια και εσυ θα πετας. Δεν ειναι ωραιο να ανεβαινεις σε αυτα τα ομορφα αεροσκαφοι και να μην ξερεις εαν κατευεις. Οσο για τους ιπταμενους ενα πραγμα δεν καταλαβαινω. Για ποιο λογο ειναι οι περισσοτεροι τοσο μαλακες. Δεν εξηγειται. Νομιζουν οτι θα τους προσκυνησουμαι κιολας. Ελεοςςςς.
Ο καθε ενας κανει τις επιλογες του. Λες οτι μπορει να μπεις στο αεροπλανο να πεταξεις και να μην ξερεις αν θα κατεβεις σωος. Γιατι, εγω που πηγανοερχομαι στην σχολη μου με το αμαξι ξερω οτι θα γυρισω σιγουρα στο σπιτι; Και οχι μονο εγω, ολος ο κοσμος.

Παιδιά οι Έλληνες Ιπτάμενοι από μισθολογικής άποψης πέρνουν ψίχουλα... Για ότι κάνουν και όπως το κάνουν... Ευχαριστώ.
ikaros
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 24, 2008 9:52 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από ikaros »

Ξεχασα επισης να γραψω οτι οφειλουμε ενα μεγαλο ευχαριστω στους πιλοτους μας γιατι χαρη σε αυτους κοιμομαστε και ζουμε ησυχοι διοτι ξερουμε οτι καθε ωρα και καθε στιγμη καποιοι απο αυτους βρισκονατι στον αερα υπερασπιζοντας την χωρα μας και αναχαιτιζοντας καθε ''αγνωστο'' ιχνος.
ΒΑΣΩ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 12:00 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από ΒΑΣΩ »

Ειμαι 16 ετων και μετα απο πολυ σκεψη αποφασισα να περασω στην σχολη ικαρων ως ιπταμενος μαχητικων αεροπλανων. Υπαρχει τετοια δυνατοτητα για τις γυναικες; Και αν ναι υπαρχει καμια γυναικα πιλοτος;

Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Velerefontis »

Εδω και περιπου 5 χρονια αν θυμαμαι καλα στη ΣΙ στο τμημα Ιπταμενων εισαγονται και γυναικες. Ηδη στην ΠΑ υπηρετουν δυο γυναικες ιπταμενες η μια σε πολεμικη μοιρα και η αλλη στα αεροσκαφη C-130.Oποτε Βασω αν πληρεις τις προυποθεσεις μπορεις να εισαχθεις στη ΣΙ
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Anonymous

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Anonymous »

Ο πατερας μου αντιμεωπιζει προβλημα αναπηριας, και λαμβανει αναπηρηκη συνταξη και επιδομα... Ανηκω σε ειδικη κατηγορια ωστε να εισαχθω μεσω των πανελληνιων στην Σχολη Ικαρων; Αν ναι, ο αριθμος των μοριων για μενα ειναι μικροτερος σε σχεση με καποιων αλλων υποψηφιων και ποσο περιπου;

Ευχαριστω εκ των προτερων...
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από kallitexnis »

Nikoos έγραψε:Ο πατερας μου αντιμεωπιζει προβλημα αναπηριας, και λαμβανει αναπηρηκη συνταξη και επιδομα... Ανηκω σε ειδικη κατηγορια ωστε να εισαχθω μεσω των πανελληνιων στην Σχολη Ικαρων; Αν ναι, ο αριθμος των μοριων για μενα ειναι μικροτερος σε σχεση με καποιων αλλων υποψηφιων και ποσο περιπου;

Ευχαριστω εκ των προτερων...
Γνωρίζω ότι αν ο πατέρας σου είναι στρατιωτικός ε. Α. Τότε δικαιούσαι να συμπεριληφθείς σε ειδική κατηγορία. Στείλε μου ΠΜ για να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες και να σε διαφωτίσω όσο γίνεται περισσότερο.

Χρηστος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2021 11:04 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Χρηστος »

Ισχυει οτι στην ΣΙ τον 3χρονο κανεις καποιο τεστ (πτητικο) και αμα δεν το περασεις σε διωχνουν η κατι παρομοιο;

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από kallitexnis »

Χρηστος έγραψε: Ισχυει οτι στην ΣΙ τον 3χρονο κανεις καποιο τεστ (πτητικο) και αμα δεν το περασεις σε διωχνουν η κατι παρομοιο;

Αυτό γίνεται και στο 1ο έτος όπου οι Ίκαροι χωρίζονται σε σμήνη και εκπαιδεύονται για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα σε εξομοιωτές και πραγματικά αεροπλάνα στην Καλαμάτα.
jimmy23
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 3:58 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από jimmy23 »

Ποιες βασεις ειναι για πηλοτους f-16 Ελλάδα
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από kallitexnis »

jimmy23 έγραψε:Ποιες βασεις ειναι για πηλοτους f-16 Ελλάδα
Δεν θυμάμαι Π. Μ. Αλλά από περιοχές είναι Ελευσίνα, Λάρισα (ΑΤΑ) , Ανχίαλος και Ανδραβίδα. Πιστεύω πως δεν κάνω λάθος για τις συγκεκριμένες περιοχές αν και δεν είμαι της Π. Α.
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Velerefontis »

115 ΠΜ (Σουδα),111 ΠΜ (Αγχιαλος),116 ΠΜ (Αραξος). Αυτες ειναι οι μοναδες με πολεμικες μοιρες αεροσκαφων F-16
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
jimmy23
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 3:58 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από jimmy23 »

Απο αυτες κατα την γνωμη σου ποια ειναι η πιο μαχημη;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες