Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
teo

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από teo »

Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τι γίνεται στην περίπτωση που σου επιβληθεί το πρόστιμο των 6000?, δεν το πληρώσεις και μετά 1 χρόνο αποκτάς το στάτους μόνιμου κάτοικου εξωτερικού (7χρόνια μόνιμης εργασίας στο εξωτερικό). Το πρόστιμο διαγράφεται; Ή συνεχίζει να υφίσταται;

Ευχαριστώ!

Αρης

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Αρης »

Θα βεβαιωθεί στην εφορία κανονικά και θα προσαυξάνεται φίλε. Γιατί δεν το τακτοποιείς να ξεμπλέκεις;
teo

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από teo »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μάλλον έτσι όπως τα λες είναι.

Νομίζω ότι το 3ο εδάφιο από το Άρθρο 25,(https://www.stratologia.gr/mobile/showDiatajh.php?diatajh=25&nom=1&keimId=1) >

3. Όσοι διετέλεσαν οποτεδήποτε ή διατελούν σε ανυποταξία, με την υπαγωγή τους στις διατάξεις του παρόντος άρθρου εξαιρούνται από την πρόσκληση ή τις προσκλήσεις για τις οποίες κηρύχθηκαν ανυπότακτοι, εξαλείφεται το αξιόποινο της ανυποταξίας με παραγραφή, αίρονται οι ποινικές συνέπειες και οι σχετικές δικογραφίες τίθενται στο αρχείο με πράξη του εισαγγελέα του αρμόδιου στρατιωτικού δικαστηρίου.
αναφέρεται στην άρση μόνο των ποινικών συνεπειών.(Το πρόστιμο των 6000? υποθέτω ανήκει στις διοικιτικές συνέπειες; Ξέρει κανείς;)

Ευχαριστώ!

Αρης

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Αρης »

Ναι το πρόστιμο ειναι διοικητική κύρωση. Η ανυποταξία ειναι σύμφωνα με τον Στρατιωτικό Ποινικό Κώδικα είναι ποινικό αδίκημα σε βαθμό πλημμελήματος, καθώς επισύρει ποινή φυλάκισης μέχρι 2 έτη σε καιρό ειρήνης. Αυτή ειναι η ποινική κύρωση στην οποία αναφέρεσαι.
panos83
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 1:03 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από panos83 »

Καλησπερα, καποιος που να γνωρίζει η να εχει μια παρομοια εμπειρια, σας παρακαλω να απαντησει ετσι ωστε να εχω μια εμπεριστατωμένη αποψη (εχω διαβαση εχω ενημερωθει απο διαφορα foroum και αποψεις) Θα ειμαι οσο πιο συντομος γινεται ετσι ωστε να γινω οσο το δυνατον πιο κατανοητος και να μην σας κουρασω...

Λοιπον, ειμαι 32 ετων, κατοικω στην Γερμανια τους τελευταιους 5-6μηνες (απο τον Οκτωβριο του 2016) λογω εργασιας, εχω παρει ολες τις αναβολες μου (αναβολη λογω φοιτησης+2ετη απο τον στρατο), απο τις οποιες η τελευταια εληξε πριν καν ανεβω στην Γερμανια. Εχει ερθει το χαρτι απο τον στρατο οπου λεει να παρουσιαστω (σε διευθυνση συγγενικου προσωπου, τη διευθυνση της κατοικιας μου δεν την εχω δωσει ποτε στην στρατολογια).

Πηγε ο πατερας μου στην στρατολογια, οπου τον ειπαν οτι ειμαι ανυποτακτος (το ηξερα το περιμενα) τους ειπε οτι βρισκομαι στο εξωτερικο και τον ενημέρωσαν να στειλω χαρτι απο το προξενειο που να αποδεικνύει οτι κατοικω οτι βρισκομαι στο εξωτερικο. Σημειωση1: Τον Απριλιο θα κατεβω στην Ελλαδα οχι για διακοπες αλλα μονιμα... Σημειωση2 Εχω υπηρετησει 3 μηνες. Ερωτηση, τι να κανω, τι θα με συμβουλεύατε απο καποια προσωπικη σας εμπειρια.

Να παρω το χαρτι απο το προξενειο και να θεωρουμε ανυποτακτος εξωτερικου ή να μην το παρω και να θεωρουμε ανυποτακτος εσωτερικου; Εχω βρει μια καλη δουλεια μετα απο χρονια, αυτος ειναι ο λογος που θα κατεβω και μονιμα. Να αφησω την δουλεια και να υπηρετήσω κανονικα; Και αν ναι, τι επιπτωσεις θα εχω σαν ανυποτακτος εσωτερικου η και εξωτερικου. Ευχαριστω... Μου αρεσει που ειπα οτι θα ειμαι και συντομως...
Monimos anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Monimos anypotaktos »

panos83 έγραψε:Καλησπερα, καποιος που να γνωρίζει η να εχει μια παρομοια εμπειρια, σας παρακαλω να απαντησει ετσι ωστε να εχω μια εμπεριστατωμένη αποψη (εχω διαβαση εχω ενημερωθει απο διαφορα foroum και αποψεις) Θα ειμαι οσο πιο συντομος γινεται ετσι ωστε να γινω οσο το δυνατον πιο κατανοητος και να μην σας κουρασω...

Λοιπον, ειμαι 32 ετων, κατοικω στην Γερμανια τους τελευταιους 5-6μηνες (απο τον Οκτωβριο του 2016) λογω εργασιας, εχω παρει ολες τις αναβολες μου (αναβολη λογω φοιτησης+2ετη απο τον στρατο), απο τις οποιες η τελευταια εληξε πριν καν ανεβω στην Γερμανια. Εχει ερθει το χαρτι απο τον στρατο οπου λεει να παρουσιαστω (σε διευθυνση συγγενικου προσωπου, τη διευθυνση της κατοικιας μου δεν την εχω δωσει ποτε στην στρατολογια).

Πηγε ο πατερας μου στην στρατολογια, οπου τον ειπαν οτι ειμαι ανυποτακτος (το ηξερα το περιμενα) τους ειπε οτι βρισκομαι στο εξωτερικο και τον ενημέρωσαν να στειλω χαρτι απο το προξενειο που να αποδεικνύει οτι κατοικω οτι βρισκομαι στο εξωτερικο. Σημειωση1: Τον Απριλιο θα κατεβω στην Ελλαδα οχι για διακοπες αλλα μονιμα... Σημειωση2 Εχω υπηρετησει 3 μηνες. Ερωτηση, τι να κανω, τι θα με συμβουλεύατε απο καποια προσωπικη σας εμπειρια.

Να παρω το χαρτι απο το προξενειο και να θεωρουμε ανυποτακτος εξωτερικου ή να μην το παρω και να θεωρουμε ανυποτακτος εσωτερικου; Εχω βρει μια καλη δουλεια μετα απο χρονια, αυτος ειναι ο λογος που θα κατεβω και μονιμα. Να αφησω την δουλεια και να υπηρετήσω κανονικα; Και αν ναι, τι επιπτωσεις θα εχω σαν ανυποτακτος εσωτερικου η και εξωτερικου. Ευχαριστω... Μου αρεσει που ειπα οτι θα ειμαι και συντομως...


Με 5-6 μήνες διαμονής στο εξωτερικό, Το βλέπω λίγο χλωμό να βγεις ανυποτακτος εξωτερικού, Ζητάνε γυρω στα 2 χρόνια διαμονης, αλλά δεν χάνεις και τίποτα να δοκιμασεις, μπορεί να πέσεις σε περίπτωση.

Εννοείται ότι είναι πολύ καλύτερο να βγεις ανυποτακτος εξωτερικού γιατί θα μπορείς να έρχεσαι στην Ελλάδα 30 μέρες το χρόνο χωρίς να μπορεί να σε πειράξει κάνεις και επίσης να βγάζεις και διαβατήριό. Σαν ανυποτακτος εσωτερικού, Δεν θα έχεις τετοια προνόμια, έτσι και σπάσει ο διαολος το ποδαρι του και πεσεις σε αστυνομικό έλεγχο και είσαι περασμενος ως ανυποτακτος εσωτερικού σε μπαγλαρωνουν και σε στέλνουν απο στρατολογια, δηλαδή σου χαλάνε τις διακοπές, μέχρι εκεί όμως. Μετά την ξανακάνεις για Γερμανία άνετα, Εκτός και αν ξανασπασει ο διαολος το ποδαρι του και πέσεις σε έλεγχο στο αεροδρόμιο, Αν και το βλέπω χλωμο.

Στη χειρότερη περίπτωση, Περιμένεις μέχρι τα 35,(υπάρχουν και άλλες όμορφες χώρες για καλοκαιρινές διακοπές) αφαιρείς τους 3 μηνες θητεία που εκανες και εξαγοραζεις τους υπόλοιπους. Μέχρι τότε κάποια ρύθμιση θα γίνει πάλι για να σου διαγράψουν το 6χιλιαρο που θα πέσει. Ελλάδα είναι αυτή, Οι μονοι που την πληρώνουν είναι οι καλοπληρωτες... Έτσι και αλλιώς, Στο εξωτερικό βγάζεις το πρόστιμο με ένα-δυο μήνες δουλειά, Πολυ καλύτερο απο το να πας φαντάρος και να χάσεις δεκάδες χιλιάδες ευρώ και την δουλειά!

Monimos anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Monimos anypotaktos »

teo έγραψε:Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τι γίνεται στην περίπτωση που σου επιβληθεί το πρόστιμο των 6000?, δεν το πληρώσεις και μετά 1 χρόνο αποκτάς το στάτους μόνιμου κάτοικου εξωτερικού (7χρόνια μόνιμης εργασίας στο εξωτερικό). Το πρόστιμο διαγράφεται; Ή συνεχίζει να υφίσταται;

Ευχαριστώ!



Ανεξάρτητα από το τι σου είπαν οι υπόλοιποι αν έχεις βγει μόνιμος κάτοικος εξωτερικού διαγράφεται και το εξαχιλιαρο, με την απλη λογική οτι δεν θα έπρεπε να σε βγάλουν ανυποτακτο και να σου ρίξουν το πρόστιμο, αρα απο την στιγμη που δεν υφίσταται το 'αδικημα' δεν υφίσταται και το Προστιμο. Επισης, αν σου έρθει το πρόστιμο απο τη εφορια και δεν έχεις ενημερωθεί απο στρατολογια/ γραφείο στρατιωτικου εισαγγελέα, Έχεις και ενα πολύ καλό χαρτί στα χέρια σου και μπορείς να τους τραβήξεις και εσύ στα δικαστήρια. Μην τους αφήσεις να κανουν οτι γουσταρουν, μην πιστεύεις τις δικαιολογίες, Εφορίας, Στρατολογιας κτλ... Εκτός και έχεις λεφτά για πέταμα.

Και μιλάω από εμπειρία γιατί μόλις διαγράφηκε το προστιμο μου... Ως μόνιμου κατοίκου εξωτερικού. Το μόνο που πλήρωσα είναι τα 200 ευρώ για έξοδα στρατοδικειου.

Monimos anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Monimos anypotaktos »

Συγγνώμη και για τα ξεκάρφωτα κεφαλαία γράμματα, Για κάποιο λόγο όταν αφήνω σχόλια γραμμένα στο ταμπλετ μου, στο φόρουμ εμφανίζονται σε τυχαία σημεία του κειμένου, ακομη και μετά απο κόμμα.
Άβαταρ μέλους
Nikos Chatzoglou
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2015 3:44 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Nikos Chatzoglou »

Σε ποια χώρα βγάζεις 6 χιλιάρικα με 1-2 μήνες δουλειά;Επίσης για το ότι έχεις φτάσει ς' αυτή την ηλικία και δεν έχεις κάνει ακόμη θητεία δεν σου φταίει η Ελλάδα.

Monimos Anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

Nikos Chatzoglou έγραψε:Σε ποια χώρα βγάζεις 6 χιλιάρικα με 1-2 μήνες δουλειά;Επίσης για το ότι έχεις φτάσει ς' αυτή την ηλικία και δεν έχεις κάνει ακόμη θητεία δεν σου φταίει η Ελλάδα.



Σε οποιαδήποτε ανεπτυγμένη χώρα του εξωτερικού. Αγγλία και Γαλλία, μου έδιναν τόσα πολύ πριν κλείσω τα 35...

Γιατί να κάνω θητεία; Ας πάνε οι χιλιάδες Τσοχατζοπουλοι και χιλιάδες στρατιωτικοι με το συναφι τους που την κατακλεψαν με τις κομπινες τους.

Η Αγγλία μου πρόσφερε πολύ πιο πολλά απο την Ελλάδα, ακόμη και λαντζερης όταν ήμουν στα φοιτητικά μου χρόνια είχα ασφάλεια, μισθο στην ώρα του και ατοκο κρατικό φοιτητικο δάνειο. Τώρα, γιατί η Ελλάδα έχει το θράσος να μου ζητάει πιο πολλά απ ότι η Αγγλία και η Γαλλία ποτέ δεν το κατάλαβα και ούτε είμαι εδω μεσα να δίνω εξηγήσεις, απλώς ελπίζω να βοηθήσω κανένα κακομοιρη που έρχεται αντιμετωπος με τα ψέματα της στρατολογιας και ανυπαρκτους 'νομους'.

Γιώργος

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι 20 ετών (έκοψα αναβολή σπουδών) και μπήκα στρατό στην Α ΕΣΣΟ του 2016, έχω κάνει σχεδόν δύο μήνες μέσα και κάνω υπομονή.Εικόνα

Θέλω να ρωτήσω κάτι. Η θητεία μου τελειώνει τον Οκτώβριο, εφόσον συμπληρώνονται 9 μήνες, αλλά εγώ υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να μπορώ να φύγω στο εξωτερικό για σπουδές τον Σεπτέμβριο. Θεωρώ πως είναι πολύ κρίμα να χάσω ολόκληρο έτος για έναν μήνα, ειδικά από τη στιγμή που έχω φτάσει 20 αντί 18 για να ξεκινήσω τη διαδικασία, άρα ενδιαφέρομαι για αναβολή γύρω στον Αύγουστο. Έχω, όμως, ορισμένες απορίες:

1) Μπορώ εύκολα να πάρω αναβολή κατά τη διάρκεια της θητείας;

2) Εφόσον μου δοθεί 6μηνη ή ετήσια αναβολή, μπορώ να φύγω στο εξωτερικό; Εάν ναι, μετά μπορώ να γυρίσω για να δω τους δικούς μου χωρίς να είναι αναγκασμένος να μπω στρατό για ορισμένα έτη; Δηλαδή, μπορώ να πάρω τότε αναβολή λόγω σπουδών και να ολοκληρώσω τη θητεία μου μετά από 4-5 έτη;

3) Σε 5 έτη ο πατέρας μου γίνεται 70 ετών, το οποίο νομίζω πως μου επιτρέπει να κάνω 8μηνη θητεία. Επιπλέον, εάν γίνω μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ξέρω τις προϋποθέσεις), η θητεία γίνεται 6μηνη. Εφόσον έχω ήδη κάνει 6 ή 8 μήνες πριν την αναβολή, μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου για να μου έρθει το απολυτήριο στο σπίτι;

Το ερώτημα που με προβληματίζει περισσότερο είναι το 2ο, καθώς νομίζω πως δεν είναι δύσκολο να πάρω αναβολή, αλλά φοβάμαι να μη μπορώ να γυρίσω καθόλου στην Ελλάδα για κάποια έτη μέχρι να διευθετήσω το θέμα της θητείας. Ακόμα περισσότερο, βέβαια, φοβάμαι να γυρίσω και να με πάνε με το ζόρι.Εικόνα

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Γιώργος

Υ. Γ: Δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλά να αναφέρω ότι, πέραν της ελληνικής, έχω και καναδική υπηκοότητα. Ίσως αυτό να μου κάνει πιο εύκολη τη ζωή όσον αφορά το "μόνιμος κάτοικος εξωτερικού", ίσως.

teo

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από teo »

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό μου δίνει ελπίδες γιατί σαφώς και δεν έχω λεφτά για πέταμα. Σε κάθε περίπτωση νομίζω θα περιμένω να κλείσω την 7ετία (σε έναμιση χρόνο από τώρα) και μετά θα πληρώσω αν χρειαστεί.
teo

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από teo »

Monimos anypotaktos έγραψε:
teo έγραψε:Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τι γίνεται στην περίπτωση που σου επιβληθεί το πρόστιμο των 6000?, δεν το πληρώσεις και μετά 1 χρόνο αποκτάς το στάτους μόνιμου κάτοικου εξωτερικού (7χρόνια μόνιμης εργασίας στο εξωτερικό). Το πρόστιμο διαγράφεται; Ή συνεχίζει να υφίσταται;

Ευχαριστώ!



Ανεξάρτητα από το τι σου είπαν οι υπόλοιποι αν έχεις βγει μόνιμος κάτοικος εξωτερικού διαγράφεται και το εξαχιλιαρο, με την απλη λογική οτι δεν θα έπρεπε να σε βγάλουν ανυποτακτο και να σου ρίξουν το πρόστιμο, αρα απο την στιγμη που δεν υφίσταται το 'αδικημα' δεν υφίσταται και το Προστιμο. Επισης, αν σου έρθει το πρόστιμο απο τη εφορια και δεν έχεις ενημερωθεί απο στρατολογια/ γραφείο στρατιωτικου εισαγγελέα, Έχεις και ενα πολύ καλό χαρτί στα χέρια σου και μπορείς να τους τραβήξεις και εσύ στα δικαστήρια. Μην τους αφήσεις να κανουν οτι γουσταρουν, μην πιστεύεις τις δικαιολογίες, Εφορίας, Στρατολογιας κτλ... Εκτός και έχεις λεφτά για πέταμα.

Και μιλάω από εμπειρία γιατί μόλις διαγράφηκε το προστιμο μου... Ως μόνιμου κατοίκου εξωτερικού. Το μόνο που πλήρωσα είναι τα 200 ευρώ για έξοδα στρατοδικειου.

Hλιας

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Hλιας »

Το προστιμο των 6000 διαγραφεται ακομα κι αν εχει παει στην εφορια; Μολις μου εκαναν συμψηφισμο και μου πηραν 1000 ευρω και δεν εχω προλαβει να στειλω το χαρτι ΜΚΕ στην στρατολογια (κυριως γιατι κανεις δεν απανταει στα τηλεφωνα αν και προσπαθω διαρκως). Βρισκομαι στην ΙΤαλια και δεν μπορω να φυγω ουτε για μια μερα τουλαχιστιν μεχρι τι καλοκαιρι
Hλιας

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Hλιας »

Τι γίνεται απο την στιγμη που η εφορια μου εχει παρακρατησει λεφτα για το προστιμο, και δεν εχω προλαβει να στειλω πιστοποιητικο ΜΚΕ;
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης